ČEZ dá půl miliardy na elektromobily v Česku

Jan Horčík - 24 Červen 2009

Tisková konference energetické společnosti ČEZ dnes v pražském Žofíně přinesla zajímavé podrobnosti o chystaném plánu rozvoje elektromobility v České republice. ČEZ se chce stát lídrem v oblasti střední Evropy v mnoha oblastech a bezemisní elektrická doprava je jednou z nich. Konference se zúčastinili šéf ČEZu Martin Roman, pražský primátor Pavel Bém a firemní expert na elektromobilitu Martin Cmíral.
ČEZ - Martin Roman
ČEZ představil svou vizi v rámci projektu FutureMotion, o kterém jsme psali před nedávnem. Od podpory elektromobilů v ČR si podle Cmírala slibuje mimo jiné vyrovnání křivky zátěže elektrické distribuční sítě během dne a noci. V současné době je spotřeba elektřiny ve dne mnohem vyšší než v noci. To by se s masivním rozvojem elektromobilismu mohlo změnit. Počítá se totiž, že většina lidí bude svá e-auta dobíjet v noci.  
elektromobil Fiat Fiorino MicroVett
Pokud zásadním způsobem nezvýší cenu noční , lze pak očekávat výrazné snížení nákladů na provoz automobilů (v tiskových materiálech se píše na 60%, nicméně od provozu na elektřinu bychom čekali snížení ještě o něco vyšší). Navíc, elektromobily nabité v noci pak mohou dodávat elektřinu do sítě či domácnosti během dne, a tak de-facto napájet dům levnou noční elektřinou.
ČEZ FutureMotion - elektromobily a dobíjecí stanice
Důležitý je pro ČEZ i fakt, že přímé emise u jsou nulové. Celkové emise pak závisí na způsobu , ze které se nabíjejí - pří výrobě čistě z jaderných elektráren či obnovitelných zdrojů energie je to pouhých pár desetin gramů na 100 km, v současném energetickém mixu ČEZ je to 95 g/100 km, energetický mix v roce 2020 už by měl produkovat kolem 60 g/100 km. Právě důraz na životní prostředí a kvalitu ovzduší je hlavním lákadlem pro města jako Praha nebo Ostrava, které se jako první chtějí pilotního programu zúčastnit.
ČEZ FutureMotion - elektromobil Fiat Fiorino Cargo
V rámci tohoto programu se začnou budovat první dobíjecí stanice. Na tiskové konferenci byla předvedena stanice společnosti Coulomb Technologie, která byla nedávno vybrána také pro dobíjecí infrastrukturu v Amsterdamu. První dva pilotní elektromobily - Fiat Fiorino Combi a nákladní minivan Fiat Fiorino Cargo - v Praze budou jezdit u pražského Domova Sue Ryder, neziskové organizace zaměřené na pomoc seniorům. Data z jejich provozu budou monitorována a později využita v dalších fázích projektu. Do poloviny roku 2010 pak chce ČEZ nakoupit celkem asi 10 elektromobilů, v pokročilé fázi projektu do roku jich bude 50 až 100. Celková investice do pilotní fáze se má pohybovat kolem půl miliardy korun. Důležitým partnerem je podle slov zástupců ČEZu v celé iniciativě také Občanské sdružení elektromobily (jinak také "Český klub elektromobilistů").

tisková konference
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je to všechno perfektní a určitě dobré, sám si nechávám montovat na střechu fotovoltaiku, pořizuji vše na akumulátory.. sekačka a později i auto... ale...

Při představě, kolik miliard se proinvestuje nesprávným směrem u CEZ... je to stále zoufale málo... a to ani nemluvím o loby u automobilek..
Snad se hýbne vše k lepšímu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je začátek konce spalovacím motorům v Čechách. Hurááá ;o)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je bomba! Hlavně aby nezůstali jen u slibů.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jé, prajem vám , čechom, aby ste mali naozaj ekologickú dopravu. Prečo toto nenapadne niekoho v SR?!

Obrázek uživatele Jan Horčík

Protože tam nemáte ČEZ? :)

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To jako, že jedině ČEZ všechny spasí nebo jak to mám chápat?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Máme tu fakt mizernú úroveň, a nielen čo sa dopravy týka :-(


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol