ČEZ: nadělil si emisní povolenky, chystá velkou podporu elektromobilům a novým technologiím

Kolem jedné z největších českých korporací je teď rušno. Český energetický gigant ČEZ si včera ve sněmovně schválil odpustky v podobě emisních povolenech zdarma, čímž z rozpočtu ČR přesunul desítky miliard korun. Kritizuje to bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík i financí Miroslav Kalousek. Podle Bursíka včera schválený návrh připraví státní pokladnu v letech 2013 až 2020 celkem o 68 miliard, které místo státu zinkasuje ČEZ. Navrhovatel Martina Říman (ODS) a stínový ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD) naopak uvedli, že Bursík rozhlašuje lži. Energetické společnosti, které povolenky zdarma získají (tedy ČEZ) budou totiž muset ušetřené peníze investovat do rozvoje čistších technologií výroby elektřiny. iHNed.cz informuje, že podle Římana vychází návrh takzvaného klimaticko-energetického balíčku, který loni v prosinci schválil Evropský parlament. V rámci něj se Evropská unie zavazuje do roku 2020 snížit emise o 20% a zvýšit na stejný podíl výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Otázkou však je, proč je nynější zákon propašováván jako „přílepek“ k úplně jinému nesouvisejícímu zákonu, když neexistuje žádné zřejmé tlaky.

Tak či onak, ČEZ se teď snaží přesunout mediální pozornost někam úplně jinam. Ohlásil totiž program FutureMotion – energie zítřka. Jedná se de-facto o koncepci rozvoje energetiky pro příští desetiletí. ČEZ se nyní cítí být ve vedoucí pozici v oblasti energetiky ve střední Evropě, kde fakticky je. Podporou vědy a výzkumu a využití moderních technologií při výrobě, spotřebě i distribuci chce snížit zátěž životního prostředí. Dále chce doplnit tradiční pojetí energetiky o nový pilíř, totiž lokální výrobu a zvýšit tak bezpečnost dodávek energie a snížit náklady. Díky postupnému zavádění tzv. chytrých rozvodných sítí hodlá spotřebitelům nabídnout úspory, pohodlí a šiřší možnosti rozhodování. A v neposlední řadě hodlá podporovat rozvoj .   
dům budoucnosti podle ČEZu

V oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie se kromě tradičního přístupu – solárních elektráren, větrných turbín, vodních elektráren, hodlá výrazněji zaměřit také na geotermální elektrárny, inovativní fotovoltaické systémy s využitím nanotechnologií (např. tenkovrstvé solární články, že by se rýsovala spolupráce s libereckou společností Elmarco?). Ačkoliv v oblasti lokální výroby energie se chce ČEZ zaměřit především na podniky, v oblasti domácností chystá podporu úspor (stejně jako ve firemní sféře a veřejném sektoru), zaměří se také na akumulaci energie za pomoci baterií či vodíku, zvyšování účunnosti tradičních zdrojů (např. výzkum 4. generace jaderných reaktorů). Své místo budou mít také kogenerace, biomasa a bioplyn.
chytré rozvodné sítě
A nakonec to nejlepší – elektromobily! Pilotní projekty v hodnotě 0,5 mld. Kč mají odstartovat do roku 2012 v Praze a Ostravě. Koncept elektromobility nabízí komplexní řešení podpory rozvoje elektromobilů včetně potřebné infrastruktury. Klíčovými hráči v konceptu majít být výrobci baterií, výrobci elektromobilů, uživatelé, města a stát (poskytují rozvoji elektromobilů výhody) a distributoři elektřiny. Do roku 2015 má být zároveň rozběhnut pilotní projekt „Smart Region“, neboli chytrá rozvodná síť, zhruba v hodnotě 1 mld. Kč. Celkem v průběhu následujících pěti let hodlá firma investovat 30 mld. korun do obnovitelných zdrojů a 5 mld. Kč do vědy a výzkumu. Další podrobnosti se dozvíme 23. června na tiskové konferenci.
energetika
„Několik generací skvělých techniků, od Křižíka po budovatele Temelína, nám zanechalo vynikající energetickou infrastrukturu, díky které dnes ČEZ prosperuje. Je naší povinností čelit výzvám a využít příležitosti, které nám nabízí nové technologie k tomu, aby následující generace mohly i na nás vzpomínat v dobrém,“ uvedl Martin Roman, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ.

Napsat komentář