EFG zahájila výrobu biometanu v největší bioplynové stanici na Jižní Moravě
Investiční společnost EFG v červnu spustila výrobu biometanu v bioplynové stanici EFG Vyškov BPS. Zpracovává bioodpad na plyn, elektřinu a teplo.
Elektromobily, hybridy, Tesla, Volkswagen, Škoda, auto, vytápění
Investiční společnost EFG v červnu spustila výrobu biometanu v bioplynové stanici EFG Vyškov BPS. Zpracovává bioodpad na plyn, elektřinu a teplo.
Moravskoslezský kraj je pro ČEZ a její budoucí energetické záměry jedním z nejvýznamnějších v Česku. Chce tu působit i v dalších desetiletích.
Projekt Energocentra Ivančice, který realizuje společně jihomoravské město se společností ČEZ ESCO, vyhrál první místo v soutěži Chytrá města 2023.
ČEZ pomáhá zajišťovat energetickou bezpečnost Česka. Výstavbou kogeneračních jednotek v Itálii podpoří rozšíření kapacity ropovodu TAL.
V závodě společnosti Škoda Auto v Kvasinách byla aktuálně do provozu uvedena nová kogenerační jednotka. Díky tomuto novému zařízení sníží závod emise CO2 o 10 %, tedy o 8000 tun ročně.
Kolem jedné z největších českých korporací je teď rušno. Český energetický gigant ČEZ si včera ve sněmovně schválil odpustky v podobě emisních povolenech zdarma, čímž z rozpočtu ČR přesunul desítky miliard korun. Kritizuje to bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík i financí Miroslav Kalousek. Podle Bursíka včera schválený návrh připraví státní pokladnu v letech 2013 až 2020 celkem o 68 miliard, které místo státu zinkasuje ČEZ. Navrhovatel Martina Říman (ODS) a stínový ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD) naopak uvedli, že Bursík rozhlašuje lži. Energetické společnosti, které povolenky zdarma získají (tedy ČEZ) budou totiž muset ušetřené peníze investovat do rozvoje čistších technologií výroby elektřiny. iHNed.cz informuje, že podle Římana vychází návrh takzvaného klimaticko-energetického balíčku, který loni v prosinci schválil Evropský parlament. V rámci něj se Evropská unie zavazuje do roku 2020 snížit emise o 20% a zvýšit na stejný podíl výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Otázkou však je, proč je nynější zákon propašováván jako „přílepek“ k úplně jinému nesouvisejícímu zákonu, když neexistuje žádné zřejmé tlaky.
Tak či onak, ČEZ se teď snaží přesunout mediální pozornost někam úplně jinam. Ohlásil totiž program FutureMotion – energie zítřka. Jedná se de-facto o koncepci rozvoje energetiky pro příští desetiletí. ČEZ se nyní cítí být ve vedoucí pozici v oblasti energetiky ve střední Evropě, kde fakticky je. Podporou vědy a výzkumu a využití moderních technologií při výrobě, spotřebě i distribuci chce snížit zátěž životního prostředí. Dále chce doplnit tradiční pojetí energetiky o nový pilíř, totiž lokální výrobu a zvýšit tak bezpečnost dodávek energie a snížit náklady. Díky postupnému zavádění tzv. chytrých rozvodných sítí hodlá spotřebitelům nabídnout úspory, pohodlí a šiřší možnosti rozhodování. A v neposlední řadě hodlá podporovat rozvoj elektromobilů.