vyroba_lng

V ČR ročně vyroste 10 až 15 CNG stanic, LNG je zatím otázkou budoucnosti

Ještě v roce 2008 v ČR fungovalo 18 plnících stanic, cca 1000 vozidel a v platnost vstupovala nulová spotřební daň. Dojezdová vzdálenost vozidel se nepohybovala na nikterak závratné úrovni (250 – 350 km), na trhu bylo pouze jediné dodávkové vozidlo (Fiat Ducato) a na pořízení domácí plničky jste museli vynaložit téměř čtvrt milionu korun. Dnes je vše jinak.

auto elektromobil dobíjecí stanice park Chodov

Evropa chce propojenou síť dobíjecích stanic pro elektromobily

Po světě existuje mnoho iniciativ, které sledují stejný cíl, totiž rozšíření elektromobilů. Za účelem propojení veřejné sítě dobíjecích stanic nedávno spojily síly BMW Group, Bosch, Daimler, EnBW, RWE a Siemens. Záměrem je vývoj obchodní a datové platformy spojující poskytovatele sítí, služeb a mobility. Propojení dobíjecích sítí pro elektromobily v evropském měřítku by mělo výrazně pomoci rozvoji této dopravy.

FutureMotion

ČEZ: nadělil si emisní povolenky, chystá velkou podporu elektromobilům a novým technologiím

Kolem jedné z největších českých korporací je teď rušno. Český energetický gigant ČEZ si včera ve sněmovně schválil odpustky v podobě emisních povolenech zdarma, čímž z rozpočtu ČR přesunul desítky miliard korun. Kritizuje to bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík i financí Miroslav Kalousek. Podle Bursíka včera schválený návrh připraví státní pokladnu v letech 2013 až 2020 celkem o 68 miliard, které místo státu zinkasuje ČEZ. Navrhovatel Martina Říman (ODS) a stínový ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD) naopak uvedli, že Bursík rozhlašuje lži. Energetické společnosti, které povolenky zdarma získají (tedy ČEZ) budou totiž muset ušetřené peníze investovat do rozvoje čistších technologií výroby elektřiny. iHNed.cz informuje, že podle Římana vychází návrh takzvaného klimaticko-energetického balíčku, který loni v prosinci schválil Evropský parlament. V rámci něj se Evropská unie zavazuje do roku 2020 snížit emise o 20% a zvýšit na stejný podíl výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Otázkou však je, proč je nynější zákon propašováván jako „přílepek“ k úplně jinému nesouvisejícímu zákonu, když neexistuje žádné zřejmé tlaky.

Tak či onak, ČEZ se teď snaží přesunout mediální pozornost někam úplně jinam. Ohlásil totiž program FutureMotion – energie zítřka. Jedná se de-facto o koncepci rozvoje energetiky pro příští desetiletí. ČEZ se nyní cítí být ve vedoucí pozici v oblasti energetiky ve střední Evropě, kde fakticky je. Podporou vědy a výzkumu a využití moderních technologií při výrobě, spotřebě i distribuci chce snížit zátěž životního prostředí. Dále chce doplnit tradiční pojetí energetiky o nový pilíř, totiž lokální výrobu a zvýšit tak bezpečnost dodávek energie a snížit náklady. Díky postupnému zavádění tzv. chytrých rozvodných sítí hodlá spotřebitelům nabídnout úspory, pohodlí a šiřší možnosti rozhodování. A v neposlední řadě hodlá podporovat rozvoj .   
dům budoucnosti podle ČEZu