Největší mezinárodní futuristická akce ve střední Evropě se přesouvá na pražské Výstaviště a chystá řadu novinek.
foto: Future Port Prague
Třetí ročník největší futuristické konference a festivalu ve střední Evropě Future Port Prague 2019 se letos uskuteční 10. a 11. září v areálu pražského Výstaviště. Druhé úterý v září se tak otevřou brány akce, v rámci které se návštěvníci opět budou moci dotknout budoucnosti.
Stejně, jako tomu bylo v předchozích dvou letech, do Prahy zamíří desítky řečníků ze všech koutů světa, kteří budou diskutovat dopad exponenciálních technologií na život a byznys a hledat pozitivní scénáře budoucnosti.
Jako každý rok bude Future Port Prague tvořen festivalem nabitým interaktivními ukázkami technologií a souběžně probíhající konferencí orientovanou na středoevropské lídry z byznysu, průmyslu, školství a politiky.
Příspěvky a prezentace letošní konference budou zaměřené na budoucnost vzdělávání, zdraví, mobility, měst, bezpečnosti, e-commerce, jídla či budoucnost leadershipu a lidstva jako takového.
„Future Port Prague je setkáním aktivních lidí, firem a organizací, kteří chápou, že prudký rozvoj technologií je nezadržitelný fenomén, který nám v naší malé zemi, otevírá úplně nové možnosti, jak se zapojit do tvorby globální budoucnosti. Díky větší dostupnosti a levnější ceně technologií dnes můžete z Prahy nebo Brna dělat projekty, které dřív byly vyhrazené místům jako Silicon Valley, “ říká Martin Holečko, ředitel festivalu a spoluzakladatel Etnetera Group, která festival pořádá.
„Letošní snahou je moderní technologie přiblížit účastníkům stále více a více interaktivně a zároveň se zaměříme na další témata, která jsou dnes aktuální – jako například budoucnost v oblasti soukromí či vzdělávání, kde jsme jako garanta zapojili Boba Kartouse z EDUinu,“ dodává Holečko.
Vedle konference si velkou oblibu loni i předloni získal doprovodný futuristický festival, který je po oba dva dny součástí Future Port Prague. V letošním roce bude rozdělený na dvě části – první den bude určený pro odbornou veřejnost a firemní návštěvníky, druhý den se pak otevře široké veřejnosti, technologickým nadšencům, školám a studentům.
Kromě více než stovky vystavovatelů se můžeme těšit na technologické vychytávky z celého světa, včetně robotů, virtuální reality, umělé inteligence, biotechnologií, 3D tiskáren, nových materiálů, elektrických a autonomních vozidel či dalších „chytrých“ technologií.
Záštitu nad festivalem Future Port Prague 2019 převzal primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib a generálním partnerem letošní akce se stala Komerční banka. „Pokud chceme udávat směr českého bankovnictví, musíme být tam, kde se diskutuje o digitální budoucnosti. Naše partnerství s výjimečnou futuristickou akcí Future Prague Port je dalším pokračováním našeho úsilí dosáhnout zlomového bodu v digitalizaci českého bankovnictví,“ uvedl Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky.
Úspěchy zrozené na Future Port Prague aneb jak festival posouvá podnikání
Škoda Auto: dosud největší vzdělávací a inspirativní akce firmy
Škoda Auto: dosud největší vzdělávací a inspirativní akce firmy
Festival v loňském roce Škoda využila jako “hub”, kde se setkalo přes 850 zaměstnanců včetně členů nejvyššího vedení v čele s předsedou představenstva společnosti Škoda Auto Bernhardem Maierem.
Účastníci využili akci k inspiraci novými technologiemi a hledání nápadů a nových konceptů, které by mohli v práci využít. Zaměstnanecký průzkum po akci ukázal, že 89 % respondentů shledalo technologie zásadní pro budoucnost firmy. 90 % dotazovaných se chce dále rozvíjet v oblasti inovativních technologií a digitalizace.
Téměř desítka konkrétních technologií představených na festivalu je analyzována pro použití v rámci Škoda Auto, 9 navazujících workshopů pro více než 120 zaměstnanců bylo realizováno po skončení festivalu. Škoda Auto v návaznosti na festival Future Port Prague dále podporuje v Mladé Boleslavi inovační workshopy a pracovní skupiny, o které projevila zájem stovka zaměstnanců mladoboleslavské automobilky.
Q Designers: za dva dny domluvené schůzky na dva měsíce dopředu
Kreativní studio Q Designers, které stojí za projektem The Greenest Company, na stánku ukázali jejich Space Monitor™ sloužící k měření kvality prostředí v kancelářích. Space Monitor tvoří malý květník s kávovníkem a zároveň senzory na CO2, teplotu, vzdušnou vlhkost, prachové částice, biotoxiny, světelné a akustické podmínky.
Nový projekt se poprvé uvedl právě na Future Port Prague. “Asi půl hodiny po otevření bran festivalu se u nás zastavili manažeři zodpovědní za budovy Škoda AUto a za chvilku jsme měli domluvenou první schůzku v Mladé Boleslavi. Dělali jsme si legraci, že za první hodinu výstavy máme hotovo a můžeme to jít někam zapít,” říká Jindřich Fialka.
Sagitta: “Oči pro slepé”- nejvyspělejší zařízení pro umělé vidění za pomoci umělé inteligence na světě – zdarma testovali nevidomí
Na Future Port Prague představila společnost revoluční zařízení OrCam MyEye 2.0, jehož posláním je zlepšit život a zprostředkovat větší nezávislost nevidomým, zrakově postiženým či těm, kteří mají problémy se čtením.
Kamera OrCam MyEye 2.0 není větší než prst, a přitom dokáže okamžitě přečíst jakýkoliv tištěný nebo digitální text (noviny, knihy, menu v restauraci, značky, obaly výrobků, obrazovky počítačů nebo telefonů). V reálném čase rozpoznává obličeje, identifikuje výrobky, bankovky, kreditní karty a další. Dokáže také rozpoznat jednoduchá gesta rukou.
Future Port Prague poskytl možnost účastnit se bezplatně akce všem zájemcům z řad nevidomých a slabozrakých včetně jejich doprovodu. Firma Sagitta tak mohla předvést špičkový výrobek založený na nejmodernějších technologiích včetně umělé inteligence.
“Festival nabídl všem našim zákazníkům ideální příležitost vyzkoušet si OrCam v novém prostředí na reálném místě. Mohli jsme tak zjistit jejich reakce při využívání zařízení a poskytnout výrobci důležité informace pro jeho další vývoj,” říká Jakub Kachel.
Nanopharma: Future Port je skvělý prostor pro uvedení nových produktů na trh
Společnost Nanopharma využila akci pro představení svého nového průlomového produktu – [n]fibrecare – první chytré pleťové masky založené na patentované nanotechnologii. Zatímco ředitelka Nanopharmy Liliana Berezkinová hovořila na pódiu, tým na stánku firmy uzavřel obchodní partnerství.
Díky přítomnosti na Future Portu získala Nanopharma nabídku zúčastnit se soutěže FutureNow StartUp Awards, kde měsíc poté projekt [n]fibrecare vyhrál první místo a odnesl si tak jako první vítězná česká firma hlavní výhru 20 tisíc eur. ”Dva dny na Future Port Prague byly jako měsíc práce mého obchodního týmu plus dobře zrealizované PR kampaně,” shrnuje Liliana Berezkinová.