Ceny elektřiny: boom tepelných čerpadel se domácnostem vrací jako bumerang

Domácnosti s tepelnými čerpadly budou jednou z nejvíce postižených skupin vlivem navýšení regulované složky ceny elektřiny.

Autor komentáře: Pavel Urubek, jednatel společnosti MJEnergie

Výrazně se jich s ohledem na spotřebované množství elektřiny dotkne nárůst poplatků za distribuci, který přesahuje 140 %. U tepelných čerpadel dochází také k jednomu z největších nárůstů platby za jističe ze všech sazeb.

Snaha o využívání levnějšího alternativního zdroje se tak těmto domácnostem vrací jako bumerang. Kvůli paradoxnímu nárůstu nákladů se někteří uživatelé mohou vrátit zpět k plynu.

SOUVISEJÍCÍ: Dejte stopku drahým energiím s fotovoltaikou a tepelným čerpadlem

Regulovaná složka ceny energií v letošním roce stoupne jak firmám, tak domácnostem. V případě maloodběrů se přitom budeme moci setkat se zajímavým paradoxem. Ten se týká zdrojů vytápění, které domácnosti využívají, primárně tepelných čerpadel.

Pro distribuční sazbu D57d, která je určená pro domácnosti tepelným čerpadlem jako hlavním zdrojem vytápění, totiž dochází v roce 2024 k výraznému růstu distribuční složky na faktuře. Ta je vázaná na každou spotřebovanou megawatthodinu.

Meziroční nárůst této složky bude pro domácnosti u dvou největších distributorů přesahovat 100 %. U toho, který pokrývá největší území, tedy společnosti ČEZ, půjde o nárůst o 143 %. Zatímco vloni u této společnosti činila distribuční složka necelých 180 Kč/MWh, v letos bude mířit až ke 438 Kč.

S ohledem na zmíněný nárůst to pro domácnosti s tepelným čerpadlem může znamenat navýšení nákladů i o více než 10 000 Kč ročně. Růst distribuční složky se samozřejmě bude týkat i domácností, které elektřinou třeba jen svítí a jsou v sazbě D02d.

Ty však elektřiny spotřebují pouze nižší jednotky megawatthodin za rok, celkový nárůst tak pro ně může být okolo pouhých 1000 Kč. U domácností s tepelným čerpadlem však může být spotřeba – a tedy také náklady v distribuční složce – i desetkrát vyšší.

Není to přitom tak dlouho, co započal obrovský boom poptávky po těchto zařízeních. Jejich prodeje skokově stouply ze 3 tisíc na 40 tisíc zařízení ročně. Se začátkem konfliktu na Ukrajině jsme mohli sledovat i veřejné apely, které doporučovaly omezit plyn, a s ohledem na diferenciaci zdrojů podporovaly přechod na tepelná čerpadla. Domácnosti k tomu mohly využít i řady dotačních titulů státu.

Ve finále se tak k tomuto řešení uchylovaly nejen majitelé nových nemovitostí, kde tepelné čerpadlo často dává maximální smysl, ale i ti uživatelé, kteří ve svém domě dlouhodobě využívali plyn. Svoji nemovitost tak zpravidla neměli na efektivní fungování tepelného čerpadla správně dimenzovanou. Trh zachvátila velká panika a boom tepelných čerpadel se teď řadě jejich uživatelů může nepříjemně vrátit.

Vysoký nárůst u jističů pro tepelná čerpadla

Zajímavým paradoxem je také skutečnost, že v případě tepelných čerpadel můžeme pozorovat jeden z největších meziročních nárůstů u platby za jističe. Zatímco například u zmíněné sazby D02d lze počítat do letošního roku s mírnými poklesy, u jističů v sazbě D57d dochází letos u dvou největších distributorů k nárůstu 15 %. V minulosti se přitom růst pohyboval jen okolo 2 %.

Snaha svézt se na vlně dotací a obavy z nedostatku plynu vyřešit alternativním obnovitelným zdrojem se tak mnohým domácnostem letos v distribuční složce vrátí jako bumerang. Ve finále totiž příliš neušetří.

U těch, kteří se dříve rozhodli přejít z plynu na tepelné čerpadlo, se přitom dá očekávat i snaha vrátit se k původnímu zdroji. Často může dávat větší smysl nejen z pohledu ekonomiky, ale i efektivity vytápění.

zdroj: tisková zpráva

45 Comments on “Ceny elektřiny: boom tepelných čerpadel se domácnostem vrací jako bumerang”

  1. Nechápu smysl tohoto článku. Pokud má někdo nezištné starosti o to kolik kdo platí, tak by měl primárně řešit elektrické topení. Možná si myslí, že čistě elektrické vytápění už je tak výjimečné, že to nestojí za řeč?
    Půjde ale spíše o lobbing kotlíkářů a dealerů paliv. Ono ta čerpadla totiž dělají nějakou energii zdarma a to není moc tržní. Proto je potřeba proti tomu bojovat všemi prostředky.

    Tepelná čerpadla totiž mají v ČR při plošném nasazení potenciál vyrobit / ušetřit až 40TWh energie. Kolik by to dělalo pro celou Evropu si počítat netroufnu, vlastně ani k tomu nemám potřebný čas a podklady. Pokud ale někdo vykoukne ze svého dvorečku, kde hledí jen na fakturu, kolik ho dneska stála elektřina a nebo fůra dřeva, tak je mu jasné, že tepelná čerpadla jsou pro zbavení se fosilní závislosti důležité.
    https://www.technickytydenik.cz/rubriky/energetika-teplo/potencial-tepelnych-cerpadel-zdaleka-neni-vycerpan_57488.html

    Takže malé krátkozraké šetření lokálními kotlíky se ve výsledku všem prodraží, protože ona se ta energie někde vzít musí. To že něco ušetřím, neznamená, že to nezaplatím jinde:
    https://youtu.be/sydT9tYp2VI?t=340

    Lokální kotlíky komplikují možnosti zbavení se fosilní závislosti:
    https://www.hybrid.cz/ministerstvo-prumyslu-a-obchodu-da-4-mld-kc-na-podporu-fotovoltaiky/comment-page-1/#comment-292420
    https://www.hybrid.cz/stellantis-se-pripravuje-na-vymenu-baterii-ve-svych-elektromobilech/comment-page-1/#comment-312292

    1. Zoufalec z MJEenergie, zkouší šířit strach z TČ i jinde:
      //faei.cz/energeticky-paradox-boom-tepelnych-cerpadel-se-domacnostem-vraci-jako-bumerang/

      Naštěstí informované komentáře pod novým článkem dávají naději, že lidi většinou nejsou blbí a na každou manipulaci neskočí.

  2. Tepelné čerpadlo je ekvivalent úsporného kotle s 99,9% účinností pro spalování kožek hranostaje. Velká úspora z naprosto nejdražšího způsobu vytápění. A jako bonus nevolnictví pod dodavately a distributory elektřiny, kde se snoubí snaha firem vydělat a snaha státu zalepit státní rozpočet.
    To si nainstaluje jen
    A) ten kdo nemá jinou možnost
    B) idiot

      1. Jakýkoliv zdroj primární energie, který je v daném místě a čase pro teplo použitelný a ekonomicky efektivní.
        Elektřina jako přenosová forma energie bude vždy zahrnovat náklady na primární zdroj a na přenos, a samozřejmě na zisk celého řetězce zajišťujících subjektů. Cena tepla z elektřiny bude vždy mnohonásobně nad cenou tepla z primárních zdrojů. Nemůže to být v tržním prostředí jinak. Ani redukce nákladů tepelným čerpadlem to nemůže zvrátit.

        1. V hornidolni kde udajne bydlis bych s elektrinou take nepocital. Pises, ze tam mate porad podpeti, vypadky pres tyden a jen same problemy. My ostatni, co zijeme v civilizovanem svete a mame vlastni FVE si naopak elektrinu chvalime. Dnes budu mit kolem 1/3 spotreby primo z FVE. Na osklive zimni obdobi, kdyz FVE udajne vubec nevyrabi to neni zase tak spatne.

    1. plynovej zasobnik, kterej ti na samote naplnej jenom v srpnu kdyz mesic neprsi. K tomu revize a vecny problemy s kotlem..
      Topim jenom drevem, doted jsem do domu cca 340m2 nahazel 5 m3 dreva skladanejch a krb jsem vysaval trikrat. Staci to postavit poradne a premejsled nad tim. Vodu od jara ohreje fve…
      plyn ani zadarmo

          1. Malokdy Ti Bezce oponuju. Ale – co je to 10 metru dreva? Je to odvozeni v koleckach a ulozeni do drevnika z 10kubikove hromady na miru narezanych a nastipanych polen, co Ti vyklopi povoznik na dvorku? Tak jedine v tom pripade to das v jedne osobe za jeden den.
            Pokud ale jako vlastnik lesa by ses eventualne
            mel podilet na kaceni, odvetvovani, transportu z rubaniste s naslednym zpracovanim do podoby polen a dal viz vyse – tak to si ten jeden den vynasob x 3, 4, 5? Pro mne chystani kazdeho kubiku dreva konci az je ‚ve drevniku a vykacena plocha je pripravena naopak k osazeni a pod.

              1. realne se cenove na:
                koupi kulatiny za plnometry – pila – stipacka – paletovy kose – krb

                ve svym rezimu hodinovka 200kc (pro porovnani) kaceni, nakusovani, svoz traktorem, stipacka atd + obnova porostu a pece o nej nedostanu

                je to levnejsi kupovat, ale mam to na pozemcich kde to budto necham na hromade hnit nebo nahazim do krbu. Obnova v obou pripadecz nutna..

        1. s tim presne pocitam, kazdopadne mi vychazi:
          – drevo na x
          – tc voda voda pri stalym zdroji 1m3 za hodinu staly teploty nad 5 stupnu necely 2x (bez technilogie a cerpani v mym pripade minimalni)
          – nejlevnejsi verze plynu 2x (bez technologie)
          – tc voda vzduch 4x, zemni plyn mirne pod to (opet bez problemu s kotelm)
          – elektro odpor nesmysl (tady neni nakladama na instalaci co resit)

          1. Kešu ořech: Kde jsi přišel na to, že je dvojnásobný rozdíl mezi TČ Voda Voda a Vzduch Voda (píšeš teda Voda Vzduch, ale nic takového se snad hromadně nemontuje?) Porovnával jsem celoroční účinnost obou řešení a Voda Voda / Voda Vzduch vycházejí při celoročním provozu téměř totožně. Teplota vody ve vrtu se pohybuje mezi 15-10°C, což platí i při slunečních jarních a podzimních dnech, kdežto vzduch se během slunečného dne při správné jižní orientaci TČ ohřeje klidně i na 15-20°C, kdežto voda po zimě naopak dlouho stagnuje i pod 10°C až do konce května. Při provozu září/květen je tak rozdíl v účinnosti (pokud nežiješ na horách) téměř neznatelný a při celoročním provozu (akumulace TUV v létě) naopak vychází Vzduch/Voda efektivněji. Rozdíl v pořizovacích nákladech a návratnost pak 2:1 vyhrává Vzduch/Voda a administrativní problémy při realizaci vrtu si připočti (posudky, stavební povolení…). To jen tak pro pořádek.

  3. Nechápu o co panu autorovi jde. O neustálé změny způsobu vytápění, o zvýšení spotřeby plynu, strašení lidí, nebo jeho společnost má nějaký lék?

    Ze stránek MJEnegie: „Ačkoliv v současnosti se spotová cena plynu pohybuje pod 30 eury za megawatthodinu, s nástupem příští topné sezony může vystoupat až na trojnásobek. Vyplývá to z analytických odhadů firem, které v tuzemsku zajišťují obchod s plynem. Hlavními důvody budou rostoucí spotřeba v zimě, nestálost trhu a zásadní vliv může mít také počasí.“

            1. S tím rozdílem, že bratr a jeho diplom byl skutečný, kdežto běhna a jeho Eldorado je jen jedna velká fabulace. Běhna jen lze a je vděčný za to, že se s ním někdo vůbec baví. Že takoví ubozaci jsou na internetu chápu, nemají jinou možnost, v reálném světě se s nimi už nebaví ani klika od dveří. Ale že jim někdo tady věnuje pozornost, to jsem zatím nepochopil proč.

                1. @13G: ja naopak ocekavam, ze globalne vsichni ufnukanci, mamanci, buzeran.ti, hopochondri a jina pakaz, ktera umira uz jen pri myslence na to, ze by se mohli zpotit, tak ze tato pakaz globalne vymre idealne jeste pred dosazenim reprodukcniho veku. I kdyz – nastesti si otazku reprodukce buzeran.tu priroda vyresila sama….
                  A proc to pisu sem? Protoze prave tady je kazdy druhy drepici za klavesnici ten nejudatnejsi bojovnik na jedne ze stran ukrajinsko-ruskeho konfliktu. Pri tom si ani z jedne promile neumi predstavit ten strach, hluk, hlad, mraz, horko, vlhko, smrad ze vseho streliva atd. a cemu vsemu jsou tam vojaci vystaveni.
                  Pak tady prijde trinacti geckovy srac, ktery umira uz jen pri predstave, ze by mu nekdo do rypaku fouknul mydlovou bublinku…
                  PS. v zivote jsem nekouril a v hospode na pivo jsem byl v zivote tak cca 10x? Takze v prostredi zacouzenych putyk fakt nejsem jako doma.

            2. Tak to je jeho škoda. Bohužel, výchova ne vždy vytvoří předpoklady pro využití vrozené inteligence.
              V tomhle jsem měl větší štěstí.
              Vysoké IQ navíc je částo doprovázeno sociálními fobiemi. Říkám tomu Odpor k blbcům.

              Mimochodem, taková zvláštnost – od puberty do letošního podzimu, jsem byl na měření IQ Mensou čtyřikrát a postupně to vzrostlo o 13 bodů. Třeba se tvůj bratr postupně dostal do stavu, že jsou pro něj blbci všichni.

                1. Dobrá poznámka, zabýval jsem se tím a zjistil, že
                  1) inteligence se může s věkem lehce měnit nahoru i dolů
                  2) výsledky testů lze ovlivnit získáním zkušeností s řešením použitého typu úloh
                  3) změna vzorku srovnávací základny
                  4) některá onemocnění mohou inteligenci snížit, ale překvapivě i zvýšit
                  5) chyba měření

                  Bod 4 nemám, 5 vylučují opakovaná měření, takže předpokládám kombinaci bodů 1-3.

                2. V IQ testu se zadává věk a potom se výsledek vynásobí nějakým koeficientem. Tím se kompenzuje, že starší jedinci myslí pomaleji. Takže IQ by se v průběhu života nemělo měnit. Ale pozoruji na sobě, že se mění. Prostě blbnu rychleji než bych měl. 😉

                3. IQ test Mensou… Nebyl to nejaky internetovy test na uhadnuti hlavnich svetovych metrpoli a po kazdem novem kole vam stoupala uspesnost?
                  Vyloucit bod 5. argumentaci, ze bylo vic mereni je trochu divne, kdyz zrovna pri kazdem mereni byl uplne jiny vysledek. Vy zrejme jste takova zlomena tuzka v penale, ktera sni o tom, ze ji nekdo oreze a bude nejostrejsi ze vsech.

                4. Individuální test, myslím že to bylo cca za litr.

                  Vyloučit bod 5 lze, protože chyba měření je sice možná, ale při zachování stejného trendu v sérii měření velmi nepravděpodobná.

  4. Já mám v plně elektrifikovaném bytě elektrokotel (tedy v podstatě přímotop a ne tepelné čerpadlo) a při roční spotřebě 4MWh za všechno (topení, ohřev vody, svícení, vaření) bude nárůst celoroční ceny za elektřinu kolem 1000 Kč za rok. V té šílené inflaci všeho je to nic. Takže zase jen marketingové strašení.

    1. Jsi si jistý svým výpočtem? My máme fix z loňska a při spotřebě 10MWh nám vychází jen na distribuci zdražení o 1500kč na MWh (celkem tedy 15tisíc za rok – do výpočtu jsem zahrnul i zvýšené měsíční poplatky za jistič a operátora trhu, které se na spotřebu nevztahují). Už jen poplatek za POZE ti bude dělat 600kč/MWh navíc. Reálně tedy počítej zdražení při tvé spotřebě +- 4-6tisíc/rok. Ale nechtěl jsem ti takhle při pátku bourat iluze…

      1. Já se o to nijak nestarám (mám PRE) a loni jsem na zálohách platil více jen o 2000 než předloni a konečný přeplatek ročního vyúčtování byl 4000, takže jsem 2 nové zálohy neplatil. A to prý loni ceny vylétly do nebes. Já to zatím moc nepozoruju i když ceny za kWh na vyúčtování jsou každým rokem samozřejmě vyšší. Asi teplé zimy.

          1. Zvyseni poplatku za jistic nema s topenim nic spolecneho. Elektromer by musel mit i kdyby topil treba v taboraku. Pro porovnani je treba porovnavat jen prime naklady souvisejici s topenim. Nejake pausalni poplatky zaplati tak jako tak. To patri do vseobecnych nakladu na domacnost. Leda ze by musel kvuli topeni mit vetsi jistic. Ale vetsinou se inteligentnim spoustenim spotrebicu da vetsimu jistici vyhnout. Nas RD ma odjakziva jistic 3x25A a po instalaci TČ se to nemuselo menit.

              1. S Victronem nemam zkusenosti, ale maji pry docela vymakanou regulaci. Zkus se zeptat na mypower.cz tam je forum a o Victronech tam je docela dost.
                Me 3x25A uplne staci. A kdyz hezky sviti, tak mam vlastne k dispozici 3x45A. Akorat je nutne vedet jaky jistic ma tendenci byt pretizeny. Nastesti mam EV nabijecku 3x16A vyvedenou hned v elektromerovem piliri a tudiz se na domaci instalaci vubec neucastni. Tak i kdyz vyuzivam onech 3x45A, tak v dome skoro zadne pretizeni nehrozi. A 16A jistic pri zatezi 20A vypadne az po 1h nebo nejak podobne. Rozvody v 2,5mm2 jsou na to dostatecne dimenzovane. Ale takovy odber je spis na par minut. Nevim kam bych tolik elektriny mel trvale narvat. Kdyz sviti, tak jedu jen na FVE a ta dava ve spicce neco kolem 12,5kW.

                1. jenze kdyz mas jedno auto 3x16A dobry, druhy jede celou noc 1x16A, k tomu bojler 3x10A a je po zabave. O vareni, myckach, prackach nemluve. Navic soubeh ev a phev je celou noc. Nevim ladim to metodou pokus omyl (fve + mala voda) a je to sice zabava, ale snadny to teda neni. Hotovou mam stavebni cast a ted zacinam naskladnovat komponenty fve.

                2. Ja uz tolik nejezdim, tak nemusim tolik nabijet. I kdyz mame take 2 EV. Bojler 1x8A, pracka, mycka, susicka bezi jen obcas. Tepelne cerpadlo zere sice 5,2kW, ale jen 4-5 h/den, celkem 4000kWh/rok. Tak vetsinu casu zadne drama. Celkove spotreba 11.500kWh/rok. Z toho ca. 45-50% z FVE.

Napsat komentář