Ani v roce 2024 se nedočkáme levných energií. Právě naopak. Pokud vezmeme v úvahu ceny z roku 2022, mohou vzrůst náklady domácností na elektřinu v příštím roce až o třetinu. Jak vysoké ceny energií zkrotit? Pomoci může pořízení fotovoltaické elektrárny (FVE) s bateriovým úložištěm, ideálně v kombinaci s tepelným čerpadlem vzduch-voda.
Výše zmíněnou kombinací FVE a tepelného čerpadla lze totiž v ideálním případě ušetřit až 80 % nákladů (pokud momentálně vytápíte svůj dům pomocí elektrokotle). Kromě prodeje přebytků energie bude od příštího roku navíc možné sdílet vyrobenou elektřinu v rámci energetického společenství třeba s rodiči, kteří bydlí ve vlastní nemovitosti.
Argumentem pro kombinované řešení fotovoltaické elektrárny a čerpadla je i jeho vnitřní synergie. Elektřina z FV panelů pokryje nejenom spotřebu elektrických zařízení, ale dokáže napájet také tepelné čerpadlo, které z dodané elektřiny ohřeje vodu. Nejen tu, co teče z kohoutku, ale hlavně vodu v topení. Pořízení FVE a čerpadla je tak investicí s velmi rychlou návratností.
Klíčem je vysoká účinnost
„Kouzlo“ spočívá v efektivitě tepelných čerpadel, například ta od Schliegeru dosahují vynikající hodnoty až 4,4 COP (Coefficient of Performance – udává poměr mezi energií získanou a energií vloženou). V praxi to znamená, že z 1 kWh elektřiny, kterou tepelné čerpadlo spotřebuje (a tu máte z fotovoltaické elektrárny), dokáže vyrobit 4,4 kWh tepla. Díky tomu je fotovoltaická elektrárna v kombinaci s tepelným čerpadlem jednoznačně nejrychlejší cestou k úsporám za energie.
Pro toto řešení jsou navíc k dispozici různé dotační tituly, jako je Nová zelená úsporám (NZÚ) nebo Oprav dům po babičce. Úspěšní žadatelé NZÚ zároveň získají od ledna 2024 možnost čerpat zvýhodněný úvěr od stavebních spořitelen. Dotace je financována z Modernizačního fondu, tedy z peněz Evropské unie a celkově bylo v NZÚ připraveno k čerpání 55 miliard korun.
A.I. urychlí návratnost investice o 30 %
Výhodou kompletního řešení Schlieger je i skutečnost, že produkty pro fotovoltaickou elektrárnu včetně tepelného čerpadla jsou A.I. Ready, tedy připravené na spolupráci s řízením pomocí umělé inteligence (A.I.).
Schlieger investuje do vývoje vlastního A.I. softwaru desítky milionů korun, a svým zákazníkům tak nabídne již v roce 2024 umělou inteligenci Schlieger A.I. Box. Ta bude schopna komunikovat s produkty A.I. Ready, které si zákazník pořídí již dnes. Umět bude mimo jiné mapovat vzorce chování domácnosti nebo sledovat předpověď počasí.
Díky analýze vstupních dat bude schopná optimalizovat spotřebu energie v domácnosti, nabíjet bateriová úložiště za výhodné spotové ceny nebo elektřinu při vysokých výkupních cenách elektřiny naopak prodávat. Pokud nebude cena energií výhodná pro prodej, raději spotřebuje energii v domácnosti, např. do ohřevu vody prostřednictvím tepelného čerpadla.
Zároveň bude schopna uživateli radit, zda je nyní výhodné zapnout spotřebiče s vysokým odběrem, např. pračku nebo myčku, nebo má raději počkat, až bude cena energií příznivější. Podle propočtů společnosti Schlieger se díky A.I. softwaru návratnost investic jen do fotovoltaiky urychlí až o 30 %!
zdroj: placená inzerce
Včera jsem přešel přes Velký a Malý Rozsutec. Typická novodobá zima dole bahna, nahoře sněhu trocha… U Koliby Podžiar drnčela dieselcentrála, okolí zamořené zplodinami, ideální odpočinkové místo, je z podivem, že to nechtějí všichni…
A copak sis dal dobrého? To jsi nemohl vydžet až pod Diery, máš restošku hned pod nima. I s jejich hnusnou levandulovou limonádou. Protože oni to tam jaksi nemají pro sebe, že? Možná by bylo řešení rozkopat Diery a natáhnout do země kabel, nebo hezky dát z Těrchové na skály krásné ocelové stožáry, ideálně rovnou VN, že?
Nedal jsem si tam nikde nic, nebyl čas ani důvod. Šel jsem jen kolem a ten rachot a smrad nešel přehlédnout. Tak samozřejmě, jsou i výjimečná místa, kde se dráty tahat nevyplatí, ale diesel je v dnešní době už nouze nejvyšší. Hned vedle je Salaš pod Poludňovou skalou, tam mají na nějakých přístřešcích a dřevníku celkem 36 menších panelů. U té Salaše, samozřejmě nic nedrnčelo. Vůbec nevím, jestli ty dvě chaty nejsou třeba propojené kabelem a jestli třeba ta fotovoltaika v ten pošmourný den nestačila, ale aby to tam takhle drnčelo i v létě to by bylo opravdu divné a otravné.
Tak to platí v jakémkoli měřítku, pokud existuje řešení, jak se vyhnout věčnému nákupu a převozu energií, tak není strategické ani logické nevyužít dostupné technologie.
Přeji příjemné novoroční rozjímání:
https://youtu.be/IuSH6vjVQS4?t=2125
K přerušení válečné debaty, která sem nepatří, posílám kopii komentáře, který z důvodu aktivního odkazu čeká už od včerejška na schválení:
“
Nedal jsem si nikde nic, nebyl čas ani důvod. Šel jsem jen kolem a ten rachot a smrad nešel přehlédnout. Tak samozřejmě, jsou i výjimečná místa, kde se dráty tahat nevyplatí, ale diesel je v dnešní době už nouze nejvyšší. Hned vedle je Salaš pod Poludňovou skalou, tam mají na nějakých přístřešcích a dřevníku celkem 36 menších panelů. U té Salaše, samozřejmě nic nedrnčelo. Vůbec nevím, jestli ty dvě chaty nejsou třeba propojené kabelem a jestli třeba ta fotovoltaika v ten pošmourný den nestačila, ale aby to tam takhle drnčelo i v létě to by bylo opravdu divné a otravné.
Tak to platí v jakémkoli měřítku, pokud existuje řešení, jak se vyhnout věčnému nákupu a převozu energií, tak není strategické ani logické nevyužít dostupné technologie.
Přeji příjemné novoroční rozjímání:
//youtu.be/IuSH6vjVQS4?t=2125
„
Souhlas s líh, v bufetu u sochy Radegasta taky dodnes hrčí a smrdí elektrocentrála. Vždy když jdu okolo (naštěstí naposled jsem tam šel letos koncem léta na východ slunce ke kapli, tak tam byl klid) jsem dojat bezohledností provozovatele i toho, co mu to tam povolil. Myslím, že doba na řešení bez smradu a hluku už dávno nastala. V krajním případě se tam prostě nebude prodávat nic smaženého ani horkého či ledového, případně tam žádný bufet nebude. Mně by tam rozhodně nechyběl.
V Evropě už se roztočil první větrník postavenej ze dřeva. Úžasný. Kolik jaderek a uhelek je dřeva?
https://www.bbc.com/news/science-environment-67718719
Tuto zimu už dva a půl dne bez dodávek z veřejné sítě. Samozřejmě současně tma jak v pytli. Ten výpadek na Vánoce byl opravdu libový.
Upřímně řečeno, mít tepelné čerpadlo a fotovoltaiku za mega a 23.12. ztratit možnost topit pro dům plný vánočních hostů, asi bych si před nimi připadal jako naprostý idiot.
Takže jestli po tom toužíte, s chutí do toho.
Nevim na ktere rovnobezce a poledniku mas tvuj hrad nebo zamek. Ale v CR mam letos skoro nepretrzite elektrinu ze site, jen dva-trikrat vypadek na max. 15 minut.
Slunicko je take nejak stedrejsi nez jine roky. Ja si teda moji instalaci velmi cenim.
A jak sis pripadas bez FVE a tepelneho cerpadla? Ja to vim, ale nenapisu.
Nevím, kde žiješ ty.
https://domaci.hn.cz/c1-67279530-na-stedry-den-bez-elektriny-desetitisice-domacnosti-v-cesku-kvuli-snehu-a-vetru-stromecek-nerozsviti
„Brzy ráno se počet odběratelů bez elektřiny blížil 100 tisícům“
Tady spadl strom do vedení 23. a opravili to 24. po obědě. Za což zaprvé zaslouží uznání, za druhé je ale potřeba si otevřeně přiznat, že za celý rok to byl asi čtvrtý dlouhodobý výpadek a celkem jsme byli bez elektřiny asi čtyři dny.
Připadám si dobře, protože jsem byl schopen zajistit teplo, světlo, vaření a pohádky bez ohledu na nepříznivé okolnosti. Topení dřevem, UPS a agregát proti TČ a FVE jednoznačně 1:0.
No vidíš to. Já tady mám nachystaný měnič a 50 kWh baterku v autě která utáhne barák týden. Těším se až konečně vypadne elektřina abych mohl zamachrovat před rodinou a známými a furt nic. 😉
Až vypadne proud na týden, tak končíš, protože voda z vodovodu ti přestane téct za osm hodin, plyn přestane proudit za cca 24 hodin, a čtvrtý den mezi fekáliemi tiše zmrznete 😉
A na jak dlouho planujes vypnout slunicko? Slunicko dava i v zimne urcite mnozstvi energie a to dobre je, ze kdyz jsou silne mrazy, tak je cista obloha a slunicko sviti a FVE vyrabi skoro jako v lete. A kdyz je hodne zatazeno, tak je pomerne teplo, kolem 0 stupnu a ta trocha elektriny ktera se presto vyrobi v nouzi pomuze. A kdyz bude hrozit ze umrzneme, tak pujdeme na navstevu k jedinnemu cloveku v CR, ktery ma vse zajistene. Snad nas vsechny prijmes.
Máme tady historickou parní vodárnu. Dnes je pořád provozuschopná, občas to předvádí jako atrakci. Celé město by to asi neutáhlo, ale mám vlastní studnu. Jak je to s plynem nevím ale tady v redukční stanici převádějí středotlak na nízkotlak a z přebytku energie si vyrábí elektřinu pro vlastní potřebu.
Teď mě to samotného zaujalo jak v plynové regulační stanici na konci naší ulice vyrábí tu elektřinu. Tady v tom článku píšou, že kdyby to měly všechny regulační stanice u nás tak získáme 670 GWh !!! elektřiny. Tak proč tady blbnem s nějakým atomem?
http://old.allforpower.cz/clanek/vyuziti-expanderu-pri-redukci-tlaku-zemniho-plynu/
Jo, jo. Topení dřevem, UPS a agregát, to je zkrátka ideální kombinace pro všechny. Třeba do paneláku. Doporučuje 9 z 10 majitelů nemovitostí. 😉
Proč do paneláku? Paneláková populace je nesvobodná pracovní síla, nesamostatná a plně závislá na dodávkách jídla, vody, tepla a elektřiny. Tedy snadno ovladatelná. Zvedni jim cenu brambor na 30 za kilo a co udělají? Nic. Protože nic dělat nemůžou. Budou fungovat, jak jim bude určeno. Nemají možnost volby z principu.
No co, budou varit ryzi.
Nebo jíst koláče, že?
Tak zrovna FVE+TČ+baterie+krbová kamna mi přijde jako vhodná kombinace. Když zrovna nesvítí, tak můžete topit krbovými kamny. Když svítí, tak ušetříte za dřevo. Baterie, pokud se netopí přes TČ, tak může nějakou dobu vydržet, takže i výpadek proudu se dá zvládnout i bez agregátu.
1) Když svítí, klesá spotřeba dřeva i bez FVE, protože skrze prosklené plochy proniká záření dovnitř a ohřívá povrchy. Třeba poslední dny trochu svítí a teploty jsou kolem 8 stupňů a můj kotel topí jen čtyři hodiny každý druhý den. Fotovoltaisté s TČ se plácají po ramenou jak teď konečně uspoří, když od listopadu do teď drancovali uhelná ložiska, ale faktem je, že i ostatní teď neprotopí skoro nic.
2) Topení krbovými kamny je možné, pokud máte velmi velmi malý dům. Ve větším objektu narazíte na problém asymetrie, kdy v místnosti s kamny je vedro a jinde v objektu zima. Topit ve více kamnech je pak neskutečný žrout času.
3) Kombinovat centrální kotel na dřevo/štěpku/pelety s TČ rozumně nejde kvůli rozdílnému schámatu topení, rozvodů a teploty vody.
Baterie v UPS jsou fajn jako řešení krátkodobých výpadků a pro pokrytí zařízení s malým odběrem. Při výpadku 23. prosince UPS podržela provoz jen tak dlouho, než naběhl agregát. Ono jako udržet předvánoční provoz i jen kuchyně na UPSku dost dobře nejde.
2) vytápím hypokaustním krbem 340m2, vetší část domu se vytápí teplovzdušně a následně sáláním (vzduch je ve stěnách zazděný „navždy“, nedáchozí k víření prachu), část domu pak vodou (voda není v krbovém topeništi ale v hypokaustní stěně v teplotních absorbérech) a vyšlo i na troubu.. K žádnému přehřívání nedochází, jen se nad tím musí přemýšlet. Když je kolem nuly topím ob den večer, jenom když je mínus 10 topím každý večer. Doporučuju tyhle hypokaustní krby nastudovat, běžná vložka je oproti tomudle nepoužitelnej krám. Takhle natápíš v mém případě asi 4 tuny šamotu a ten pak předává teplo domu další dlouhý hodiny.
3) je pochopitelně úplnej ale úplnej nesmysl. Každá poldahovka má směšovač, řídit každej směšovač jde pochopitelně elekricky, řídit oběhový čerpadla elektricky pochopitelně taky jde a okruhy servoventily. To, že jde do okruhu/akumulanční nádrže voda z TČ 40stupňů nebo 70 z krbu ničemu nevadí. TČ se řídí pouze jednoduše zapni když klesne teplota pod 40 stupňů, nad to si topím dřívím jak uznám za vhodné. Z oběhové vody si vezme každá podlahovka v mém případě 40 stupňů a spínám její čerpadlo termostatem. Nicméně směšovač s řízením ekvitermně by stál pár korun a vyšlo by to na stejno. Já to nicméně neřeším, protože krb natápí krom jedné části celý dům rovnoměrně tak tam ty podlahovky ani nepoužívám.