Češi kašlou na výměnu kotlů, obce budou moci rozjet kontroly

Od letošního září si nesmíte zatopit v žádném starém kotli na pevná paliva, který spadá do  1. nebo 2. emisní třídy. Přitom je jich v provozu ještě 150 000. Ministr životního prostředí  Petr Hladík potvrdil, že termín platí a pokuta může dosáhnout až 50 000 Kč. Jak budou  probíhat kontroly? A proč Češi na výměny kašlou? 

Od září nesmí být v provozu žádný kotel, na jehož štítku najdete označení 1. nebo 2. (emisní) třídy.  Zákaz se vztahuje i na kotle, které štítek nemají, případně jsou starší než 20 let, protože před rokem 2003 se označení emisních tříd ještě nepoužívalo. Zákaz se týká hlavně starých uhelných kotlů, ale  také některých kotlů na dřevo. 

Takových kotlů je v českých domácnostech ještě minimálně 150 tisíc, tedy se určitě do konce léta nestihnou vyměnit všechny. Tolik kotlů by totiž nevyměnili všichni čeští topenáři, ani kdyby pracovali i v noci. Kdo ovšem objedná kotel ještě na jaře, měl by výměnu bez problémů stihnout. 

Jenže se nezdá, že by prodeje kotlů v posledních měsících nějak významně rostly. „Posledních šest měsíců u nás znatelně ubylo prodejů nových zdrojů tepla. Rozhodně zatím nezačala žádná velká vlna  výměn na poslední chvíli, přitom už je za pět minut dvanáct,“ upozornil Vladimír Stupavský, předseda  národní asociace Klastr Česká peleta. „Řada lidí zřejmě počítá s tím, že jim to i s tím starým kotlem  „nějak projde“. Na to se ovšem spoléhat nedá.“

Ministr potvrdil: termín 1. září platí 

Ministr životního prostředí Petr Hladík potvrdil, že termín 1. září 2024 platí a posouvat se nebude. „Vyzýváme všechny  občany, aby se skutečně připravili na to, že zákaz provozu kotlů vejde v platnost a zajistili si výměnu,“ vyzval doslova ministr. 

S výměnou kotle by si tedy lidé měli skutečně pospíšit. Topenáři mají zpravidla ještě volné podzimní  termíny, ale to se pomalu mění a na podzim očekáváme opravdový boj o řemeslníky, kteří by byli  schopni nový kotel zapojit. „Před prázdninami pravděpodobně porostou i ceny kotlů a  materiálu,“ upozornil Stupavský z Klastru Česká peleta. 

Jak budou probíhat kontroly kotlů? 

Ministerstvo také upřesnilo, že kontroly budou probíhat lokálně a budou v gesci obcí. Obecní úřad si  může vyžádat tzv. protokol o kontrole kotle na pevná paliva. Takovou kontrolu musí podle zákona o  ochraně ovzduší už v současnosti zajistit každý majitel kotle, a to vždy jednou za tři roky (36 měsíců).  Provádí ji technik, kterého zaškolil výrobce kotle (odborně způsobilá osoba). 

„Obec si tedy vyžádá tento doklad, a tak pozná, jaký kotel je v provozu. Podle toho může postupovat  dál: uložit výměnu, zakázat provoz, nebo dát pokutu,“ upřesnil Stupavský. 

Pokuta až 50 tisíc a klidně víckrát 

Pokuta se v případě zákazu kotlů 1. a 2. emisní třídy může vyšplhat až k 50 000 Kč a  ministerstvo upřesnilo, že ji bude možné ukládat opakovaně, dokud nedojde k výměně zdroje tepla.  Jedná se tedy o částku odpovídající investici do nového zdroje tepla.

Nelze očekávat, že se podaří hned zkontrolovat všechny domácnosti. Na druhou stranu, provoz  takového kotle se dá jen těžko utajit. Prozradí ho hustý tmavý dým stoupající z komína i  charakteristický zápach. 

„Myslím si, že ten tlak přijde přímo od lidí, kteří se s obecními čmoudily dlouhodobě potýkají, anebo  od těch, kteří do výměny investovali, a teď jim budou ostatní kouřit pod okny,“ předpokládá soudní  znalec pro kotle a tuhá paliva Zdeněk Lyčka. Jakmile obec dostane podnět od souseda, bude ho  muset prověřit a doklad o kontrole kotle si vyžádá. 

Pomoz babičce s dotací na kotel 

Předpokládá se, že vysoké procento zastaralých kotlů 1. a 2. emisní třídy je v provozu v  nízkopříjmových domácnostech nebo také domácnostech seniorů. „Kdo se dobře orientuje v  aktuálních zákonech a má finanční polštář pro podobné investice, ten už pravděpodobně kotel  vyměnil. Teď jde o to, jak pomoci s výměnou těm zbývajícím lidem, pro které není jednoduché něco  takového zařídit,“ vysvětluje Stupavský. 

Ministerstvo životního prostředí má přitom připraveny dva druhy dotací, které s výměnou kotle  významně pomohou. Pro všechny rodiny s nízkými příjmy i seniory, kteří třeba žijí sami, jsou tady  ještě pořád Kotlíkové dotace.

Z nich se zaplatí až 95 % všech nákladů na výměnu – nejen pořízení  nového kotle, ale také jeho instalace a případná přestavba kotelny. Ostatní lidé mohou využít dotaci z  programu Nová zelená úsporám. 

Kotlíkové dotace je možné žádat do 31. 8. 2024. Ze strany úřadu bude možné zavřít oči a  s přihlédnutím k podané žádosti o dotace vyřešit situaci bez udělení sankce „pouhým“ uložením  nápravného opatření – tedy nevyhovující kotel do určitého data díky dotaci vyměnit. Nicméně  nedoporučujeme podání žádosti o podporu odkládat,“ vyzval ještě ministr Petr Hladík.

zdroj: tisková zpráva

9 Comments on “Češi kašlou na výměnu kotlů, obce budou moci rozjet kontroly”

  1. Zasáhne to pár nejhorších ropáků na které to napráší jejich sousedi. Vláda nic tlačit nebude, protože si nemůže dovolit platit podpory na nové kotle a podpory na plyn a další sociální dávky a v poslední řadě i jejich podpora od lidí není závratná (pokud má trochu rozum). Jestli tedy budou nějaké celoplošné kontroly tak jen místně a na popud místních úřadů. Stejně bude lůza řvát, ale vláda potřebuje aby se do roka ukázalo něco ve smyslu „vidíte, ani to nebolelo“, takže to bolet nebude.

Napsat komentář