BMW dodá elektropohon pro Karma Automotive

Zbankrotovaná automobilka Fisker Automotive nakonec skončila v rukou čínského výrobce autokomponent Wanxiang Group. Ten změnil značku na „Karma Automotive“ a uzavřel s BMW smlouvu o dodávkách pohonů.

Nové logo Karma Automotive, nástupce Fisker Automotive
foto: Karma Automotive

Společnost Fisker Automotive se proslavila soutěžením s Tesla Motors a následně svým nepříliš úspěšným plug-in hybridem Fisker Karma.

Bankrot přišel v listopadu 2013 a o tři měsíce později koupili zbytky Číňané. Změnili jméno na Karma Automotive (protože název „Fisker Automotive“ stále patří původnímu zakladateli Henriku Fiskerovi), najali nový management a připravují novou továrnu na znovuspuštění výroby vylepšené modelu Karma.

Ten se má znovu dostat na trh v roce 2016. Opět půjde o plug-in hybrid, tentokrát ale vybavený značkovými komponenty mnichovské automobilky BMW. Ta dnes slaví úspěch se svým elektromobilem BMW i3, ale také plug-in hybridem BMW i8.

Právě systémy (pohonné, nabíjecí i další) v něm použité budou půjdou nejspíš i do nové Karmy – pokud se tak auto skutečně bude jmenovat. Další generace vozu, která je už ve vývoji, pak využije ještě větší počet komponent BMW.

V této souvislosti se nabízí srovnání s Teslou, která dodávala komponenty elektrického pohonu automobilkám Daimler (pro Mercedes-Benz B ED) a Toyota (pro Toyota RAV4 EV).

Původní vůz Fisker Karma využíval dvoulitrový benzinový motor od GM a baterie od taktéž zkrachovalé A123 Systems (kterou taktéž koupila Wanxiang Group!).

tisková zpráva

2 Comments on “BMW dodá elektropohon pro Karma Automotive”

  1. Přiznám že jsem zvědav
    Přiznám že jsem zvědav jak toto dopadne, bud bude mít tesla v luxusním segmentu velkou konkurenci anebo to dopadne tak jak už to dopadlo…s Fkarmou minule.
    V evropě na tomoc lidí mít nebude protože dotace..
    V USA si zase koupí Teslu protože dotace a protože full elektromóda…
    Ale kdo ví, uvidíme za pár let…

Napsat komentář