92 % populace planety dýchá znečištěný vzduch, nejvíc v Asii a Africe

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala podrobnou zprávu, ve které jasně upozorňuje na nebezpečí znečištění ovzduší. Až 92 % obyvatel planety podle ní žije v oblastech s nebezpečným ovzduším.

Interaktivní mapa znečištění ovzduší jasně ukazuje, které části světa mají největší problémy. Patrný je zejména rozdíl mezi Evropou a Spojenými státy a také obrovské znečištění v Asii a Africe
foto: WHO

WHO dala k dispozici skvělé interaktivní online mapy znečištění ovzduší, vyházející z mnoha různých měření. Z nich plyne, že zdaleka největší problém se znečištěním má Čína, Indie Saudská Arábie a okolní státy a sever Afriky.

Ani Evropa na tom ale není nijak výrazně dobře. Zatímco severní Evropa, Skotsko a Irsko si mohou doslova oddychnout (či spíše „se nadechnout“), většina západní Evropy a ještě více středí a východní Evropa je sužována zejména zvýšenými koncetracemi pevných částic PM2.5.

Výsledkem je, že globálně zemřou na choroby související se znečištěním ovzduší ročně předčasně až tři miliony lidí. Na vině je zejména mrtvice, ischemická choroba srdce a rakovina plic. Nejvíce obětí si takové choroby vybírají mezi seniory, ale ani děti nezústávají bez následků.

Největším zdrojem znečištění ovzduší je výroba elektřiny (zejména uhelné elektrárny, v Evropě především Polsko, Ukrajina, Rumunsko, Bulharsko, ale také severozápad České republiky). Následuje průmyslová výroba, která je obrovským zdrojem oxidů dusíku.

Pak doprava, která vytváří většinu prachových částic PM2.5. Velkým zdrojem emisí oxidu uhličitého je globálně také vytápění budov a vaření. Pokud se započítá i znečištění ovzduší uvnitř budov, lze se dopočítat až k 6,5 milionu předčasných úmrtí (v roce 2012).

22 Comments on “92 % populace planety dýchá znečištěný vzduch, nejvíc v Asii a Africe”

  1. Jsou to modelovaná data. Zdrojem jsou měření jednotlivých
    Jsou to modelovaná data. Zdrojem jsou měření jednotlivých stanic z let cca 2011 až 2014, která uvidíte, když na záložce „layers“ odškrtnete pryč „modeled anual mean“. Pak uvidíte, že v Africe je jedna stanice ve městě Kaduna, kde byl zřejmě v roce 2013 v době měření silně znečištěný vzduch – dost možná z dopravy – a z té se extrapoluje údaj pro celou severní Afriku – tudíž samozřejmě nesmyslný.

    To samé platí pro Mexiko – tam je celá červená založená jen na jednom jediném údaji z Monterey z roku 2011. U hranic z Mexikem ze strany USA je více stanic, které na základě měření z roku 2014 zaznamenaly čisté ovzduší – zelenou. Tato data z Mexika a USA jsou pak namodelovaná do mapy, kde jsou údaje „odděleny“ hranicí, protože pro Mexiko je jen jedna červená hodnota a pro USA více zelených.

    Ten extrapolovaný model tudíž příliš smysl nedává, spíš by se dalo říct, že je zavádějící, jak tady mnoho diskutujících poznamenává.

    1. Nechápeš, ten plot na
      Nechápeš, ten plot na hranicích zastaví nejenom mexikány, ale i znečištění „wot éto těchnika“ 😀

      Pak se podívej na poušť Goby nebo Saharu, kde je doslova kulové a porovnej z německem a francií, kde co kilometr dědina-město, kde jezdí auta, jsou továrny, elektrárny atd. a kurňa lepší vzduch? A co taková amozonie, kde jsou pralesy a ja tam horší vzduch jak v německu 😀

      Osobně byh tu mapku hádal, že ji dělal někdo z neziskovky, kde jsou podobně vzdělaní lidé co by toto dokázali vytvořit 😀

      1. 😀 😀 😀
        Afriku mám docela

        😀 😀 😀

        Afriku mám docela procestovanou a taky by mě zajímalo, kde se tam bere ten znečištěnej vzduch. Ale na druhou stranu je pravda, že zvířata produkujou dost CO2, hlavně jak prdí 🙂

        Možná, jestli to není od těch různých kmenů, jak si upravujou potravu na ohni…

        A Amerika, která čudí jak cigánský dítě, je podle WHO čistá jak slovo boží – tahle mapa, kromě toho, že je to fabulace, bude tak zcela určitě zase nějakou americkou propagandou.

        No jo, inu dnešní doba – všechno je lež. 😎

      2. To je jednoduché:
        To je jednoduché: klíčové je slovo „modeled“. Data jsou jen za stanice a podle toho vybarvili příslušné území: okres, kraj nebo zemi, podle toho, kolik údajů je k dispozici. V západní Africe mají údaj jen za Kadunu, Nigérii, kde je povětří špatné, tak jim vyšla celá Sahara zle 🙂

  2. Tady zase někdo matlal
    Tady zase někdo matlal dohromady emise a imise. Třeba u oxidů dusíku je dominantním zdrojem emisí (co jde z komína/výfuku) velká energetika, ale ty emise jdou z vysokých komínů a rozptýlí se do velkého objemu vzduchu. Jsou tedy zásadní třeba v problematice kyselých dešťů, ale z pohledů toho, co lidi dýchají mají podstatně větší váhu výfukové plyny z aut (v ČR asi třetina emisí), protože tam jsou emise z výfuků u země a jsou koncentrované v sídelních aglomeracích, tj. smrdí lidem přímo pod nos.

          1. Někde jsem viděl studii a
            Někde jsem viděl studii a měření řešící znečištění Ostravska Polskem.
            Tu to je, prej to snad vychází fifty fifty. Moc jsem to nestudoval.

            http://www.cistenebe.cz/nase-projekty/hlidka-barona-prasila/414-mytus-za-ovzdusi-na-ostravsku-muzou-polaci
            http://ostrava.idnes.cz/studie-mapovala-smog-v-celem-slezsku-dvx-/ostrava-zpravy.aspx?c=A130604_1936783_ostrava-zpravy_jog

Napsat komentář