ZKUŠENOSTI: Elektromobilem Hyundai Ioniq Electric do Alp a zase zpátky

Nákup elektromobilu Hyundai Ioniq Electric na začátku srpna 2018 se uskutečnil po dlouhých úvahách spojených s typickými obavami ne-elektromobilisty. Dojedu vůbec někam? Jak budu nabíjet auto na cestách? Kolik mě to bude stát?

Elektromobil Hyundai Ioniq Electric u nabíjecí stanice sítě Ionity
foto: archiv autora

autor: PetrB

Byl jsem elektromobilista nováček, ač informovaný. Od roku 2015 jsem sledoval různá elektromobilní fóra a viděl, jak se elektromobilita vyvíjí. Věděl jsem, že je třeba cestu spolu s nabíjením naplánovat. A být vybaven buďto aplikací na spuštění nabíječky, nebo mít účet na spuštění nabíjení (EVMapa), nebo mít kartu operátora nabíječky.

Vzhledem k tomu, že občas jezdím do Rakouska na hory, věděl jsem, že si ještě před koupí Ioniqa musím objednat z Rakouska karty na spuštění nabíječek. Volba padla na Wien Energie (pokrývá hlavně Vídeň), EVN pokrývající převážně sever Rakouska a Ella, která má nabíječky na pár místech v Rakousku. Vše bylo vyřízeno rychle a bez problémů.

Před samotnou koupí Ioniqa jsem měl půjčené na „testovací“ víkendy Nissan Leaf, Kia Soul EV, Volkswagen e-Golf a BMW i3, takže jsem v elektromobilech už něco málo najel. Diskuze se zkušenými elektromobilisty na chvíli zaplašily obavy z elektroauta zmíněné výše. Vynořily se ale znovu.

S Ioniqem Electric jsem absolvoval jen asi 15 km dlouhou předváděcí jízdu. A po ní však bylo rychle rozhodnuto. Ioniq jsme přebírali v Hyundai Centrum CB v Českých Budějovicích, ukazoval dojezd 219 km. Hlavní obava nicméně přetrvala – stačí dojezd na moje cesty? Cesta domů byla spojena s poznáváním nového – od nabíjení, přes rekuperaci, plachtění, ticho, klid, rychlou akceleraci.

Elektromobil Hyundai Ioniq Electric

Elektromobil Hyundai Ioniq Electric
foto: archiv autora

Již půlka srpna 2018, kdy jsem musel neplánovaně ze dne na den jet s Ioniqem z Kunětic do Alp, konkrétně do vesničky Inneraplbach asi 55 km severovýchodně od Innsbrucku, mi ukázala, že dojezd nemusím řešit. S elektromobilem se dá cestovat opravdu bez problémů.

I tak při jízdě Ioniqem do Alp při zbývajícím dojezdu 50 km k další nabíječče jsem se „orosil obavou o dojezd“ …zbytečně. Vyrážím z Kunětic na cestu přes 600 km dlouhou s plně nabitým autem směr Vystrkov. Nabíjím za 75 korun. Odtud dále přes Jindřichův Hradec a Dolní Dvořiště na Linec. Nabíjím v Engerwitzu (kde je místní pán s bílým Ioniqem šťastný, že vidí na nabíječce i jiný Ioniq a dobře si popovídáme), poté v Salzburgu a v cíli „elektrocesty“ jsem s dojezdem 45 km.

Přehled délky nabíjení, nabité kWh, místo a ujeté km jsou v tabulce níže (kWh u AC nabíjení beru podle očekávaného výkonu nabíječky a délky nabíjení). Celková doba jízdy i s nabíjením byla něco pod 10 hodin, navigace ukazovala 7:15 hod. Nabíjení zabralo cca 1:50 hod. Celková spotřeba dle palubního počítače 12,2 kWh/100km.

Profil cesty: počátek v nadmořské výšce 214 metrů, konec 1020 metrů, celkové stoupání cca 3700 metrů, klesání cca 2900 metrů. Poslední úsek je převýšení více než 500 metrů na zhruba 10 km. Jakožto nezkušený elektromobilista nabíjím na DC nabíječkách vždy do 94 % (aniž bych někoho blokoval), více Ioniq na DC nedovolí. Ve Vystrkově platím přes EVMapu, ostatní nabíjení jsou zadarmo.

Cesta z Alp je bez nervů. Cesta není do Kunětic, ale do Brna se zastávkou ve Vídni, zhruba 650 km. Jediné, co jsem před cestou řešil, bylo jak nabiju na počáteční kilometry. V Inneralpbachu to prostě nešlo nabít i přes nabíječku přímo v místě.

Reálná spotřeba elektromobilu Hyundai Ioniq Electric

Reálná spotřeba elektromobilu Hyundai Ioniq Electric
foto: archiv autora

Řešení bylo jednoduché – PlugShare/ChargeMap ukazuje nabíječky v Kiefersfeldenu, na hranicích Rakousko/Německo, provozované EnBW. Webové stránky EnBW zase ukazují aplikaci na mobilu, pomocí které se dá nabíjení spustit a zaplatí se přímo v aplikaci pomocí platební karty.

Stahuji aplikaci, registruji se, zadávám číslo karty (otázka 5 minut). U nabíječky startuji nabíjení přes aplikaci, na mobilu vidím průběh nabíjení. Vše funguje. Cena? EnBW má přes prázdniny 2018 akci -jakékoliv DC nabití za 5 EUR. Toto je jediný náklad na nabíjení za cestu zpět. Další nabíjení jsou v Salzburgu, Linci a St. Poeltenu – zdarma.

Vzhledem k tomu, že naše cesta zpět vede ze vzdálenějšího místa, než je Inneralpbach, nocujeme v Herzogenburgu. Následujíci den ve Vídni využívám akce Wien Energie, kdy je AC nabíjení a parkování po dobu nabíjení zdarma. Parkuji a nabíjím naproti vídeňského Rathausu, prohlédneme město a plni nabiti valíme do Brna. Celková spotřeba dle palubního počítače 12,5 kWh/100 km.

Při obou cestách využívám různé stupně rekuperace, nebo plachtění, kde je Ioniq jako ryba ve vodě. Nezávodím s nikým, ale ani nezdržuji provoz. Jedu tak, jak jsem byl zvyklý jezdit se spalovacím autem. Úsek Vystrkov – Engerwitzdorf jedu pomaleji (cca 5-10 km/h pod rychlostní limit) – vzdálenost a nezkušenost mě brzdily „abych dojel“. Klimatizace na rozumnou teplotu.

Tabulka spotřeby Vystrkov - Vídeň

Tabulka spotřeby Vystrkov – Vídeň
foto: archiv autora

Během dalších měsíců se Ioniq postupně stává hlavní auto v rodině. I žena si jej velice rychle oblíbí pro jednoduchost a tiché řízení. Cestování je díky stále hustější síti rychlonabíječek bezproblémové. Počáteční obavy „stačí dojezd, bude kde nabíjet?“ jsou pryč.

Přichází však zima a s ní otazník, jak na tom Ioniq bude s dojezdem a rychlostí nabíjení? Plánuji cestu za lyžováním v oblasti Zell am See. Jet spalovacím autem, nebo elektroautem? Jedeme ve dvou, takže rozhodnutí bylo rychlé. Jede se Ioniqem, vejdeme se do něj s lyžemi a veškerou bagáží a rychlonabíječky pořeším.

Co se změnilo od léta v Rakousku? Ve Vídni už není nabíjení zdarma na Wien Energie sloupcích, je velice rozumně zpoplatněné a po dobu nabíjení není nutné platit parkovné. ENV i Wien Energie umožňují spoustět nabíječky přes jejich aplikace,které se spárují s nabíjecí kartou, kterou už mám. Vyúčtování přijde na mail, platba bankovním převodem.

Takřka všichni velcí hráči na rakouském elektro-nabíjecím trhu mají mezi sebou roaming (až na Smatrics a některé další, což mě netrápí). Takže na zimní cestu jsem v klidu, stačí mně víceméně aplikace od Wien Energie, kterou spustím pro mě potřebné nabíječky, do oblasti Zellu dojedu .Pokud bude potřeba, mám kartu Ella, která je mimo národní roamingové smlouvy.

Jako na zavolanou přichází oznámení od EnBW, že do půlky ledna 2019 mají akci za DC nabití za 2 EUR, a to i v Rakousku a Švýcarsku. Koukám do aplikace EnBW a mám pocit, že ukazuje možnost nabíjet v Rakousku na všech nabíječkách kromě Smatrics. Dobrá zpráva, neřeším tedy nabíjení přes Wein Energie aplikaci.

Plánuji cestu a nabíjení s EnBW aplikací a to následovně: Brno – Stockerau (Ella) – Amstetten-Neufurth (Volkswagen) – Innerschwand am Mondsee (Ionity) – cíl v Bruck and der Grossglocknerstrasse. Tři nabíjení, vše spustitelné přes EnBW aplikaci.

Věřím, že v zimě dálniční rychlostí můžu nabíjet každých cca 140 km. Teplota kolem nuly, silný vítr a rychlost kolem 130 km/h moje plány mění. Po prvním nabití ve Stockerau na Ella vidím, že do Amstetten-Neufurth dojedu s možná 10 km dojezdu a v okolí je jen jedna rychlonabíječka.

Na to není moje hlava nastavená a hledám alternativu. Lidl nabíječka v Ybbs an der Donnau je s malou zajížďkou z dálnice. Překopávám plán nabíjení: další nabíjení po Ybbsu bude v Sattledt na Ella a potom v Salzburgu (tedy přidávám jedno nabíjení oproti plánu).

První problém: nabíječka v Sattledt je v EnBW aplikaci „occupied“, i když tam nikdo nenabíjí. Restart aplikace a nabíječky nepomáhá. Nemám jak nabíjení spustit (ani kartou Ella). Jedu 12 km do Welsu, kde je pár nabíječek. Druhý problém: nabíječka ve Welsu od Welsstrom nejde spustitpřes EnBW aplikaci, i když možnost spuštění tam je.

Nevadí, je možné zaplatit kartou, terminál je přímo na nabíječce, cena 3 EUR za nabití. Jdeme se projít po městě, přijdeme zpět a nabíjení přerušeno autem ve 44 %. Následuje opětovné spuštění nabíjení za další 3 EUR a dobití do 94 %. Třetí problém: v Salzburgu je nabíjení přerušeno autem ve 41 %.

Spotřeba elektřiny elektromobilu Hyundai Ioniq Electric při cestě do Alp

Spotřeba elektřiny elektromobilu Hyundai Ioniq Electric při cestě do Alp
foto: archiv autora

Neřeším to, za pár týdnů jdu na garanční prohlídku, tak se optám, co to mohlo být. Vzhledem k dalším zájemcům o nabití ukončuji nabíjení v 85 %, což mně v pohodě stačí na dojezd. V St. Johann je volná nabíječka, tak neplánovaně a naposled zastavuji a dávám autu energii na celý pobyt u Zellu, abych tam nemusel řešit nabíjení (hotel nabíjení neumožňoval a na veřejné nabíječky jsem se nechtěl spoléhat).

Délka cesty 577 km. Ano, časově to bylo mnohem delší, než jsem plánoval – 10 hod se vším všudy. Spalovacím autem jsem tuto cestu jel něco přes 7 hod. Profil cesty: počátek v nadmořské výšce 264 metrů, konec 930 metrů, nejvyšší bod 1080 metrů, celkové stoupání cca 3700 metrů, klesání cca 3000 metrů. Takřka pořád dálnice.

Dvě přidané nabíjení spolu s dvojnásobným přerušením nabíjení, kdy jsme nebyli u auta a nemohli nabíjení znova hned spustit, si vzaly svoje. Celková spotřeba podle palubního počítače 17 kWh/100 km, cena za nabíjení 8 EUR.

Věděl jsem, že Electrodrive Salzburg má v oblasti Zellu volné nabíjecí sloupky. Dvakrát jsem je využil. Před cestou zpět jsem nabitý na 100 %. Chci nabíjet na původně plánovaných nabíječkách, jako cestou do hor: Innerschwand am Mondsee (Ionity) – Amstetten-Neufurth (Volkswagen) – Stockerau (Ella).

Díky obrácenému profilu cesty a zkušenosti z cesty tam, jsem v klidu. Ionity mě obzvlášť láká – nabíjí opravdu rychleji, zvládne to Ioniq? Odpověď: nabíjí rychleji a auto to zvládne. Nabíjení na Ionity: 37-84% 16 kWh za 16 min. 84-94% 3,3 kWh za 9 min. Nabíječka u Volkswagenu je v pohodě; ve Stockerau je připojený Leaf2 na Chademo. Připojuji aspoň Type2, jdeme na pozdní oběd.

Poté vidím, že Leaf2 odjíždí, tak přepojuji na CCS, nechávám nabít na 94%. Do Brna dojíždím s 16% a dojezdem 24km. Počasí během cesty: 2-4 stupně, občas silnější vítr. Délka cesty zpět 537 km, doba strávená na cestě se vším všudy 8 hodin. Tedy o 2 hodiny kratší, než cesta tam a o 1 hodinu delší, než cesta spalovacím autem. Celková spotřeba během cesty zpět je podle palubního počítače 15,2 kWh/100 km, cena za nabíjení 7 EUR.

Rychlonabíječky sítě Ionity nabízejí překvapivou rychlost

Rychlonabíječky sítě Ionity nabízejí překvapivou rychlost
foto: archiv autora

Celková délka výletu: 1188 km, průměrná rychlost 83 km/h. Na dálnicích zapnutý adaptivní tempomat na cca 130 km/h, topení na 20-21 °C (na sobě tričko a mikina). S aplikací od EnBW, kdy cena DC nabíjení je 2 EUR a AC nabíjení je 1 EUR (ceny platné do 28.2.2019) bylo vše v pohodě. Nechtěl jsem se spoléhat na nabíjení u Lidlu. Jako zálohu jsem měl Wien Energie aplikaci/kartu a vím, že aplikace Plugsurfing se také dá bez problémů použít na spuštění a zaplacení nabíjení.

Cesta byla hlavně o tom mít plán předem, vědět, kde hledat nabíječky. Vše jsem snadno a rychle našel v aplikacích PlugShare nebo Chargemap (ověření místa nabíječky a operátora), EnBW (spuštění nabíječky a platba), popř. Plugsurfing a Wien Energie.

Je vidět, že Ioniq Electric má na dálnici v zimě spotřebu o cca 4-5 kWh/100 km větší. Není to však problém, síť nabíječek je již dostatečné hustá. Doba nabíjení pro mě není prodleva, nebo ztracený čas – jdu se projít, popovídám s místními, dáme si se ženou kávu, odpočinu od soustředěnosti při řízení.

Jízdu na sněhu jsem neměl možnost vyzkoušet – silnice byly holé. Vytopení Ioniqa po zapnutí je až neuvěřitelně rychlé, tepelné čerpadlo funguje velice dobře. Některým řidičům v Ioniqu vadí nízký posez a dělené zadní sklo. Já v tom nespatřuji žádný problém. Auto slouží a v únoru jede opět do Alp.

Jsem rád ze elektromobilitu a za to, že se již díky Ioniqovi posouvám z pozice nováčka na úroveň zkušenějšího elektromobilisty. Elektromobilita podle mě není výkřik do tmy.

vlastní

303 Comments on “ZKUŠENOSTI: Elektromobilem Hyundai Ioniq Electric do Alp a zase zpátky”

  1. Dobrý den, musím se pousmát nad tvrzením, že cestování
    Dobrý den, musím se pousmát nad tvrzením, že cestování v EV je bezproblémové i na dlouhé vzdálenosti. Mám Corollu 1.6 VVTI a bydlím na Ostravsku. Při cestě do Itálie natankuji plnou nádrž v místě bydliště a jedu až do Arnoldsteinu k italské hranici, kde dotankuji za cca 55 eur. Nic neplánuji, nestahuji do mobilu aplikace, nenakupuji speciální karty, nepolívá mě horkost, nesjíždím z trasy kvůli nabíječkám. Prostě jedu. Bez problémů. Ale přeji vám tu radost, nechci vám ji kazit. Jen tomu laskavě neříkejte bezproblémové cestování… 🙂

    1. Díky brutálně obrovské špinavé infrastruktuře skoro na
      Díky brutálně obrovské špinavé infrastruktuře skoro na každém kroku v Evropě, můžete toto se svým sračkometem provozovat. A to je celé. Důsledky jsou stejně brutální. Od podpory brutálních režimů, přes brutální zasírání krajiny, šílených nákladů na provoz a udržení toho všeho až po zdravotní kompenzace. Tak si toho užívejte, dokud Vám to ostatní trpí a sponzorují…..

      1. Jenomze ten argument se „spinavou infrastrukturou“ neni tak
        Jenomze ten argument se „spinavou infrastrukturou“ neni tak uplne pravda (nebo alespon ne cela pravda), ze?
        Protoze pokud pojedu do oblasti bez infrastruktury s fuj spalovakem, tak „energie sbalena na cesty“ na 250km ma 20 litru (kanystr v kufru). Pripadne na pokryti cele cesty dva barely na voziku. A doplneni bude zalezitosti 5-10 minut nekde na libovolnem miste. U EV je sice teoreticky hezke, ze muzu nabijet u kazde 2kW zasuvky, ale to co udela s delkou cesty do te Italie (kde cilem je cil, ne cesta)?
        At se nam to libi nebo ne, EV je podle me pro delsi cesty daleko vic zavisle na infrastrukture nez spalovaky.

        1. Opět argument s dojezdem. Nic jiného. Ten kanystr i to
          Opět argument s dojezdem. Nic jiného. Ten kanystr i to palivo v něm je opět díky špinavé infrastruktuře. A jde jen o rozvoz jedů, kamkoliv spalovák dojede. Stejně tak si můžete – a lidé se staršími elektromobily před rokem 2000 to dělají – hodit do kufru paletu s baterkama, nabitýma svou FVE. Auto bude o ně taky těžší, ale dojede dále.
          Když tedy pomineme ten základní fakt, že osobní auto nemá jezdit ČR-Itálie už jen proto, že na 4,5 metrech délky sedí maximálně 5 lidí, autobus 15 m dálkový třínápravový jich pobere 63, o vlaku nemluvě.

          1. Ano, muzu mit v kufru paletu baterek, ale vyjde to tak petkrat
            Ano, muzu mit v kufru paletu baterek, ale vyjde to tak petkrat hur. Ja prece nikde netvrdim, ze to nejde vubec.
            Ad posledni odstavec, budu rypavy, proc tedy Radovanovic rodina nejede do Alp autobusem nebo vlakem ale osobnim autem (byt elektickym)?

      2. Díky té brutální infrastruktuře máš co jíst, ty
        Díky té brutální infrastruktuře máš co jíst, ty trolle. Už jsi viděl sklízecí mlátičku na baterky? Nebo traktor s pluhem? Nebo hovnocuc, co vyváží tvoje sračky? Jenom díky téhle brutální infrastruktuře si můžeš dovolovat hrát si na něco lepšího. Myslíš si, že komponenty na výrobu EV dováží do fabrik elektrické kamiony? Kolik ti je, ty smrade, že ti nedochází základní souvislosti? 12?

        1. Tohle mě fakt baví, chlapi zaměstnaní za statisíce
          Tohle mě fakt baví, chlapi zaměstnaní za statisíce měsíčně u nadnárodních korporací, které drancují rozvojový svět, si kupují elektroauta za miliony a tváří se jako spasitelé planety. Nějak jim asi uniká smysl slova pokrytectví. Asi jim uniká, že lid s průměrným příjmem nemá jinou možnost, než kupovat to, na co vydělá. Tak se pánové tolik neopíjejte tím svým pocitem nadřazenosti, protože si ho můžete užívat jen díky vykořisťování milionů mizerně placených spoluobčanů. Zkrátka si chrochtejte pokorněji, jo?

          1. Čím více bude jezdit lidí na elektřinu, tím déle
            Čím více bude jezdit lidí na elektřinu, tím déle vydrží ta ropa pro zbytek rozvojového světa.
            Čím více bude elektroaut ve městech, tím čistší vzduch budeš dýchat.
            Ber to i z druhé stránky věci. Dnes si elektromobil nekoupíš, za 10-20let si nekoupíš něco co jezdí na naftu, protože to bude drahé na pořízení a nákladné na provoz.
            Copak si dnes někdo koupí valchu, byť by byla za 50Kč?

          2. Tak nám ty bohaté chlapy s elektromobily z nadnárodek ukaž
            Tak nám ty bohaté chlapy s elektromobily z nadnárodek ukaž Anonyme.
            Já tak koukám kolem sebe a vidím soukromníky, živnostníky, spolumajitele českých fabrik, zaměstnance ve státní správě i ve školství, zaměstnance městských firem i soukromých firem, důchodce invalidní i starobní…..
            Jinými slovy jsi vedle, jak ten jasan 🙂

        2. Traktor s prodlužovačkou už sem někdo odkazoval. Akorát
          Traktor s prodlužovačkou už sem někdo odkazoval. Akorát asi ekologistům nedošlo, že to nefunguje, protože ta prodlužovačka není supravodivá.
          O baterkách s 50 x vyšší energetickou hustotou už tu taky bájili, ale zatím nerostou a nerostou…

        3. No já jsem vždycky v šoku, když ignorant si uvědomí
          No já jsem vždycky v šoku, když ignorant si uvědomí jaké s tím sračkometem provádí následky.
          Protože to, že na jednu nádrž dojede z Ostravska do Arnoldsteinu, už není tak argumentační proti EV.

          Já si pamatuji jak u nás na D1 byly jen dvě ano 2 čerpací stanice a přesto i v těch dobách a ne jinak jsme měli vždy co jíst a dokonce to bylo zdravější než dnes.

          Dnes díky tomu, že se vozí jedno „hovno“ po celém světě a evropě sem a tam mám být „štasný“, že můžu jíst a že se vyhazuje 30% jídla do odpadu, kam patří i sračkomety?!

          Kolik je prosím tě tobě?
          18 🙂

          1. Ano, já jezdíval od ValMezu kdysi Trábošem na
            Ano, já jezdíval od ValMezu kdysi Trábošem na pelhřimovsko a věděl jsem, že musím do Prostějova dorazit do půlnoci, jinak na celé trase veškeré tankování zavřeno (řešil to kanystr s sebou). Otevírací hodiny byly v jedné knize, která se koupila v knihkupectví a jmenovala se Autoatlas ČSSR. Dnes mají fosilové krmítko na každém rohu.

                1. A jsme opět u toho „moje auto ujede na jedno natankování
                  A jsme opět u toho „moje auto ujede na jedno natankování tisíc kilometrů a natankuje za 5 minut“. Protože takový traktor potřebujete na ty lány, které u nás vznikly zničením krajiny po rozorání mezí. A to rozhodně není nic, co by bylo do budoucna udržitelné. Na jižní Moravě, a nejen tam, už sklízí, co zaseli. Tedy přesněji nesklízí, přestože zaseli.

                2. A jak by to ty „ne-lany“ resily? Bud bude vykonny traktor
                  A jak by to ty „ne-lany“ resily? Bud bude vykonny traktor jezdit po velkem poli x hodin, nebo mene vykonny traktor po mensim poli x hodin.

                  Chapu, ze pro cloveka z mesta to muze byt nepredstavitelne, ale ruzne zemedelske prace maji nejake (obcas dost kratke) lhuty, ve kterych se musi udelat. Takze bud mam velky stroj (vetsinou nevlastneny zemedelcem, ale nejakou servisni organizaci obsluhujici cely okres nebo kraj), ktery maka spousu hodin denne nebo ohromnou flotilu malych stroju (ktere pojedou dve hodiny denne). Jenze dokud budou stat tolik co ten velky, tezko si je mali vlastnici malych policek koupi.

                3. Na menší pole si nebudete kupovat krávu traktor, to dá
                  Na menší pole si nebudete kupovat krávu traktor, to dá rozum, ne?
                  Člověk z města byl v mládí často na vesnici a dělal v zemědělství různé brigády a člověk z města má i zahradu, takže to se lhůtami zná dobře.
                  Pořizovací ceny zemědělských strojů jsou obecně mimo mísu bez ohledu na pohon.

                4. Radovan:
                  Potřebuju ve 4:00 začít a 8 – 10 hodin pracovat,

                  Radovan:
                  Potřebuju ve 4:00 začít a 8 – 10 hodin pracovat, tj. být po zmíněnou dobu v průměrném výkonu 40 kW.

                5. Ano, pro výrobu neúrodného chemického mlatu ano. Výsledek
                  Ano, pro výrobu neúrodného chemického mlatu ano. Výsledek známe. Není přijatelný ani udržitelný.

                6. Posuň se do roku 2070-2100, kdy autonomní řízení bude
                  Posuň se do roku 2070-2100, kdy autonomní řízení bude standardní věc. Lidí na manuální práci bude málo a traktoristů ještě míň. Už dnes je nedostatek řidičů. Proč by zemědělec kupoval naftu, zaměstnával traktoristu, když bude možno pustit traktor na pole bez řidiče a ten traktor bude makat klidně ve dne v noci a jediné co k tomu bude potřebovat, bude elektřina, kterou si získá ze solární střechy svých zemědělských objektů nebo z vlastní výroby v bioplynové stanici. Ten zemědělec bude sedět někde v kanceláři a bude dohlížet na několik traktorů současně. Řidič traktoru je zbytečná součástka, která bude nahrazena.
                  Zeptej se zemědělce, kolik utratí dnes za traktor a kolik za naftu. Budeš překvapen.

                7. M.Krupka:
                  Jenže za ty dvě hodiny nestihne udělat to, co je

                  M.Krupka:
                  Jenže za ty dvě hodiny nestihne udělat to, co je nutno.
                  Takže taková technika, která mu neumožní pracovat výkonem cca 40 kW přibližně po dobu 8 – 10 hodin není pro zemědělce použitelná.

                8. Ovšem zemědělec potřebuje pracovat se strojem na poli. To
                  Ovšem zemědělec potřebuje pracovat se strojem na poli. To mj. hlubokou orbu, podmítání, vláčení apod.
                  A to nejsou krátké jízdy s malým valníčkem…

                9. Což jsou přesně ty věci, které by se na poli dělat
                  Což jsou přesně ty věci, které by se na poli dělat neměly, protože pak vypadají tak, jak vypadají.

                10. Hlubokou orbu, podmítání a vláčení nahradím čím?
                  Hlubokou orbu, podmítání a vláčení nahradím čím?

                11. Nebude ji nahrazovat. Ten koncept je špatně od začátku.
                  Nebude ji nahrazovat. Ten koncept je špatně od začátku. Neobejde se bez neustálého doplňování chemického hnojiva a ničí půdu s jejími půdními organizmy. Vyrábí chemický mlat.

                12. Dle Asociace soukromeho zemedelstvi uvadi, ze 2/3 z 10,3
                  Dle Asociace soukromeho zemedelstvi uvadi, ze 2/3 z 10,3 milionu zemedelskych podniku v Evrope ma mena jak 5 ha. Toto jsou podle me vhodni adepti na elektrifikaci zemedelstvi, kterou zvladnou i s dnesnima technologiema. Ti s ebud venuji zivocisne, nebo to delaji po praci a tam staci traktor „malobaterkac“.
                  Mimochodem, traktor zpapa 40 l/ha hluboke orby. Najde se tu nekdo, kdo to prepocita na kWh? U traktoru se da predpokladat,ze pobezi v optimalnich otackach a teplote, takze se bude ucinnost motoru blizit idealni (narozdil od aut).

                13. Tim spis bude zakaznik chtit, aby to makalo 24/7, kdyz uz si
                  Tim spis bude zakaznik chtit, aby to makalo 24/7, kdyz uz si zaplati za autonomii.

                14. Však taky bude. Jste-li majitelem pole, objednáte u
                  Však taky bude. Jste-li majitelem pole, objednáte u servisní organizace podobně jako dnes objednáváme balíky. V noci nejede na pole. GPS informace pole známe, tak jako známe adresu doručení. Ráno se vzbudíte a budete mít zaseto nebo posekáno. Dle libosti majitele pole. A technicky vzato bude jedno, zda pole máte na Moravě nebo u Domažlic.

                15. No a tim jsme zpatky u toho, ze takovy traktor tezko muze 2
                  No a tim jsme zpatky u toho, ze takovy traktor tezko muze 2 hodiny jezdit a pak 10 hodin nabijet (o pendlovani z pole k nejake dostatecne silne pripojce nemluve).

                16. Pořád se bavíte v paradigmatu dnešního plundrujícího
                  Pořád se bavíte v paradigmatu dnešního plundrujícího zemědělství. A náhradě těžkého kolosu se spalovacím motorem jiným kolosem. Jeho výsledkem je dnešní pustina a pole, která odnáší vítr. Zkuste si představit něco ve stylu robotické sekačky. Malé, lehké, automaticky se nabíjející a pracující nepřetržitě roboticky. Výsledkem její práce je žádaný posekaný trávník, pohnojený vlastním mulčem.

        4. Mám pocit že odvádíte téma od původního zadání.
          I s

          Mám pocit že odvádíte téma od původního zadání.
          I s menší infrastrukturou benzinek budou jezdit spalovací traktory. Každý větší podnik má beztak svoje tankovací stanice.

          Takže už argument že „zasírání infrastrukturou je potřeba pro zemědělství (a všechno ostatní)“ je invalidní až to práská dveřma.

  2. Pěkné čtení, takové dobrodružné a napínavé… dojede,
    Pěkné čtení, takové dobrodružné a napínavé… dojede, nedojede, nabije, nenabije? Zatím mě to teda utvrdilo v tom, že takovýto EV (s malým dojezdem) teda zatím jako hlavní auto do rodiny pro mě není, zvlášť když člověk opravdu občas potřebuje jet i někam dál.

    Ono, opruz je už ten dojezd a nabíjení každých 140 km při dálniční jízdě, to je každou hodinu, to přeci není normální.

    Ale dle mého názoru je ještě mnohem horší ta nejistota kolem nabáječek, jestli tam bude volno a pokud ano, jestli nebude porouchaná, atd. Jak spomenul Radovan, neumím si představit, že přijedu na benzinku a ta mi jednou načepuje a jednou ne.

    Druhá věc je řešení toho placení, spousta karet, aplikace do mobilu, registrace… to už jsem si říkal dávno, že je velkou překážkou pro elektromobilitu. Zatím jsou to nadšenci ochotní vše nastudovat a všechny ty byrokratické obskurnosti absolvovat. Ale přirozenější by byla situace jako je dnes u benzinky – přijedu, natankuji a zaplatím cash nebo kartou. A stejně tak v ČR i Evropě, nic neřeším. Nestalo se mi, abych na benzince něco řešil, max. nějaký výpadem terminálu, takže platba hotovostí. To samé spolehlivost benzinek, jsem nezažil, že tam přijedu a nenatankují mi, max. si chvilku počkám, ale to už ani nepamatuji kdy naposledy. A to už nespomínám cenu, u spalováku vím, že za litr teď zaplatím kolem 30 KČ, e elektřiny to ví jen bůh 🙂

    PS:
    A nepište mi, že EV má „benzinku“ doma, protože tady je článek o cestě do Alp.

    1. Problemy vyresil, nabil a dojel 😉 s jednou standardni
      Problemy vyresil, nabil a dojel 😉 s jednou standardni platebni kartou a jednou aplikaci, kde predem vedel, ze cena za jedno jakkoliv dlouhe rychlonabiti bude 2 EUR. Dobrodruzstvi to chvilemi bylo, ale porad bez nervu. Proste jsem mel na cestu naplanovany jeden den, stejne jako kdyz jsem to jel spalovacim autem. Ze jsem jel tam o cca tri hodiny dele a zpatky o jednu? To nejak neresim, pri nabijeni jsem si nasel jinou cinnost. Vim, ze ne vsichni to tak jsou ochotni praktikovat. Vsichni mame volbu.

        1. Souhlasim s tim placenim za nabijeni. Ted jeste clovek musi
          Souhlasim s tim placenim za nabijeni. Ted jeste clovek musi vedet predem, jak nabijeni spusti a nasledne zaplati. Reseni vsak jiz ted je – aplikace Plugsurfing spusti velkou vetsinu nabijecek v zapadni Evrope a zaplatite to primo v ni (cena je vsak mirne vyssi, nez kdyz mate karty/aplikace lokalniho poskytovatele energie). Jini kolegove pouzivaji NewMotion kartu, nic jineho nepotrebuji. Ja mel aplikaci od nemeckeho dodavatele energie, ktery ma smlouvu s rakouskymi dodavateli energie a pres tu apku jsem mohl nabijet. Nemecky dodavatel ma akci na nabijeni, takze to je paradoxne s nim ted levnejsi, nez s rakouskymi. To je realita – a chapu, ze nekdo rekne, ze to pro nej neni. Ja to neresim, protoze reseni uz mam 😉

  3. Jsem jedinej komu přijde průměrná rychlost 83km/h na
    Jsem jedinej komu přijde průměrná rychlost 83km/h na přesun víceméně po dálnici málo? Osobně mám prumer kolem 100, i kdyz jedu po dálnici jen 3/5 cesty a dodržuji předpisy… Zajímalo by mě jaka by byla spotřeba při vyšší rychlosti.

    1. Popis trasy je v clanku spolu s vychozim a cilovym bodem.
      Popis trasy je v clanku spolu s vychozim a cilovym bodem. Cesta nebyla 100% po dalnici – to snad ani nikde nejde. Pokud nekdo chce, muze si vse zadat do Google maps 😉 Delka trasy spolu s prumernou spotrebou byla odectena z palubniho pocitace na konci cele jizdy = po navratu do vychoziho mista. Fota z displeje auta s prumernou spotrebou v jednotlive dny je take v clanku a je videt, kolik kilometru jsme ujeli pri pobytu tam. A to byly cestu k lanovce a zpet, kde po dalnici opravdu nejedete a tudiz to snizi prumer.

      1. Dobry den, chtel bych se zeptat spise na neco jineho. Jestli
        Dobry den, chtel bych se zeptat spise na neco jineho. Jestli jsem to pochopil spravne, tak jste autor clanku. Jaky kabel vozite sebou v Joniku (jak mu familierne rika zena). Popr. cim vsim jste vybaven, kdyz vyrazite za humna? Me zatim stacil kabel pribaleny, nemam potrebu dobijet jinak, nez ze zasuvky doma, takze se ani moc neorientuju v nabijeckach.

        1. V aute vozim standardne dodavany kabel na 230V. Dale vozim
          V aute vozim standardne dodavany kabel na 230V. Dale vozim take standardne dodavany Type2 kabel.V garazi mam wallbox s kabelem a konektorem Type2 od firmy Sampro z Policky, nastavitelna velikost proudu v sesti krocich mezi 6 a 30A. Oba kabely, ktere vozim, jsou pro me dostacujici na nabijeni ze zasuvek.

    2. Tak to „prumer kolem 100, i kdyz jedu po dálnici jen 3/5
      Tak to „prumer kolem 100, i kdyz jedu po dálnici jen 3/5 cesty a dodržuji předpisy“ bych rad videl. Teda pokud se nebavime o nejakych specialnich podminkach typu prazdna dalnice ve 3 rano a mimo dalnici zadne vesnice a zadny provoz…

  4. Jsem jedinej komu přijde průměrná rychlost 83km/h na
    Jsem jedinej komu přijde průměrná rychlost 83km/h na přesun víceméně po dálnici málo? Osobně mám prumer kolem 100, i kdyz jedu po dálnici jen 3/5 cesty a dodržuji předpisy… Zajímalo by mě jaka by byla spotřeba při vyšší rychlosti.

      1. No ono to tak asi vychází, ale to se nebavíme o cestování
        No ono to tak asi vychází, ale to se nebavíme o cestování po dálnici 130… spíš 80 – 110 kolem Salzburku nebo kvůli pracím na silnici. Osobně na dovolené mám prumer 100 a to v zahraničí jezdím dost pod limitem rychlosti.

    1. Záleží od provozu, ale i mě to přijde hodně pomalé,
      Záleží od provozu, ale i mě to přijde hodně pomalé, zvlášť, když se tam píše že je to takřka pořád o dálnici. Ale vysvětlení může být i v tom, jak ten člověk jezdí se spalovákem, viz:

      „Délka cesty 577 km. Ano, časově to bylo mnohem delší, než jsem plánoval – 10 hod se vším všudy. Spalovacím autem jsem tuto cestu jel něco přes 7 hod. Profil cesty: počátek v nadmořské výšce 264 metrů, konec 930 metrů, nejvyšší bod 1080 metrů, celkové stoupání cca 3700 metrů, klesání cca 3000 metrů. Takřka pořád dálnice.“

      Pokud i se spalovákem to jede víc než 7 hodin, tak to jede takovým pohodovým tempem, s EV ještě pomaleji + ztráta času nabíjením.

      Já jezdím poměrně často cestu kolem 520 km, většina je dálnice a je to i včetně průjezdu Prahou, který samotný trvá 45 minut, je to prvních 35 km.. A jezdím to za cca. 5-5:30 dle provozu, s jednou zastávkou na tankování a případně další krátká na WC. A předpisy doržuji, mám na tempomatě tak 130-140.

      1. Pred par lety jsem jezdil do Duesseldorfu (v dobe, kdyz jeste
        Pred par lety jsem jezdil do Duesseldorfu (v dobe, kdyz jeste ani nebyl obchvat Plzne a nemecke dalnice byly spise bez rychlotniho omezeni) – a moje cesta na 962km trase trvala nekdy 8 hodin, nekdy 12 hodin. Prumer si spocitejte sam 😉

        1. Tak se podělte i o to, jaká byla doprava, když jste jel 537
          Tak se podělte i o to, jaká byla doprava, když jste jel 537 km spalovákem 7 hodin. To je prostě moc, pokud je to skoro vše dálnice a není tam nějaký vážný problém.

          Já jsem taky jednou jel těch 520 km asi 7 hodin, ale to byla výjimka, nehoda na dálnici. To bych pak EV jel taky o ty dvě neproduktivní hodiny déle (stání u nehody).

          Jde mi o to porovnat reálně průměrnou dobu dojezdu na stejné trase spalovákem a EV. Ale spalovákem tak, jak se s tím jezdí a ne se loudat, jestli si rozumíme.

          Ale pokud teda opravdu těch cca. 540 km jedete 7 hodin, tak to beru tak, že jste klidný řidič a EV pro vás není z časového hlediska velké omezení, tak je to v pořádku. Pro mě by byl, jezdím o něco rychleji.

          1. Jaka byla doprava pred par lety, kdy jsem to opakovane jel
            Jaka byla doprava pred par lety, kdy jsem to opakovane jel spalovacim autem, to uz opravdu nevim 😉 pamatuji si dobu potrebnou k presunu z bodu A do bodu B. Vic neresim, nebot minulost neovlivnim.
            Pro me je rizeni EV pohodova cinnost. Jezdim podle predpisu – jak EV, tak spalovacim autem. Proc bych na silnici blaznil, riskoval? Z toho jsem vyrostl pred x-lety. Staci 😉 ?

            1. Já taky neriskuji, těch 520 km jedu přes Prahu prvních 35
              Já taky neriskuji, těch 520 km jedu přes Prahu prvních 35 km cca. 45 minut a pak zbytek po dálnici 130-140. To je naprosto pohodová jízda na adaptivní tempomat, bez rizika. A čas těch 5-5:30, proto se mi těch 7 hodin zdá hodně. Ale OK, každý je jiný řidič, hlavně a%t to vyhovuje vám a hodně elektrických km bez nehod přeji!

  5. OFF : Před chvílí jsem na i-včera dočetl čerstvý
    OFF : Před chvílí jsem na i-včera dočetl čerstvý článek:

    Budování „elektrobenzínek“ se zpozdí, síť se rozšíří až za čtyři roky

    Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/elektromobily-skoda-
    dobijeni-ekologie-doprava-ministerstvo-dopravy.A181214_153633_domaci_onkr

    Názor na článek ať si udělá každý sám, ale v diskusi pod ním jako obvykle nablito…. (až na pár vtipných poznámek) Jinak samí všeználci z Vidlákova, Balíkova a Prdelákova. No prostě děs a běs …

    ***
    A tak jsem fakt rád za Hybrid.cz, kde je většina kluků úplně v cajku a jeden se tady vždycky poučí i zabaví ….

    P.S. Jo a článek o Ioniq Electric – pecka. Dík…:-)))

    1. HEHE…
      „Na stávající úroveň spotřeby jsou

      HEHE…

      „Na stávající úroveň spotřeby jsou přenosová síť i distribuční sítě dimenzovány dostatečně. Za předpokladu, že dosavadní průběžné investice do přenosových a distribučních kapacit budou dál pokračovat stejným tempem, to platí i pro zmíněné navýšení počtu veřejných dobíjecí stanic,“ uvedl za společnost ČEZ tiskový mluvčí Martin Schreier.

    2. Diky za PS 😉 clanek jsem se rozhodl nepsat jako oslavu
      Diky za PS 😉 clanek jsem se rozhodl nepsat jako oslavu elektromobility, ani jako jeji kritiku. Proste jsem jel podobne trasy, nektere useky i stejne a prislo mne to jako zajimave srovnani. Jsem rad za diskuzi pod clankem, vim, ze nekterym to i neco dalo, nekteri se utvrdili ve svych nazorech. Takze za me OK. PS: v unoru jedu do sousedniho udoli s udolim Zell am See v Rakousku znova, v lete na to same misto jako ted v unoru zase. Takze budu mit dalsi srovnani. Cesty se nebojim 😉

      1. Často se stává, že diskuse pod článkem má větší
        Často se stává, že diskuse pod článkem má větší záběr než článek samotný. Prostě pan Horčík jenom nahodí míček jako v basebalu a o odpal se postarají kluci. V tomto případě to bylo vzácně vyrovnané a já jsem si článek přečetl 2x. Co mě zaujalo je délka cesty zpátky 537 km a jenom o hodinu delší jako spalovákem… Z toho je jasný, že stačí nebýt líný, trochu plánování a elektromobilta je už v pohodě.
        Hodně zdaru Petře do dalších kilometrů ..:-)

        1. Tak ono záleží od stylu jízdy. Pokud někdo i se
          Tak ono záleží od stylu jízdy. Pokud někdo i se spalovákem jezdí v poklidu těch 100-110 po dálnici, tak se pro něj toho moc nezmění, akorát čas navíc ztratí na nabíječce.

          Ale pokud je někdo zvyklý jezdit po dálnici dálničním tempem 130-140, tak tam už rozdíl oproti EV bude větší.

          Já jezdím pravidelně trasu 520 km, většina dálnice a dávám to v pohodě za 5-5:30 i s malou pauzou na tankování. Těch 537 km a 7 hodin jízdy se mi zdá hodně… to je pak jasné, že s EV to nebude o moc pomalejší.

  6. Petře, děkuji Vám za článek.
    Příklady z praxe pomohou

    Petře, děkuji Vám za článek.
    Příklady z praxe pomohou hodně lidem v rozhodování.

    Osobně jsem IONIQa zprvu vyřadil z výběru (později se ale zjistilo, že předváděčka od Domanského měla vadnou baterii…), ale po přečtení „Norského testu“, jsem IONIQa zakoupil a co do spotřeby a dojezdu jsem spokojen. V létě mám běžný dojezd 250-300km. Několikrát přes 300 a nejvíce zatím 341km při průměrů 8,2kWh/100km na 126km. Letní dlouhodobý průměr jsem měl 10,8kWh/100km. Nyní mám 11,5kWh100km a stoupá to. Průměrná spotřeba v těchto dnech je kolem 15kWh/100km, tedy jak správně píšete 4-5 nárůst oproti létu. Bez dálnice je to teď mezi 13-14kWh/100km. Nejhorší spotřeby jsem dosáhl toto pondělí po dálnici Praha-Plzeň (topení AUTO 22°C) při tempomatové 134km/h, kdy na sjezdu u Ejpovic byla spotřeba mezi 20-21kWh/100km. Chtěl jsem to vyzkoušet, když byl i silný protivítr a chvilkami sněžilo (většinu aut jsem předjížděl, málokdo předjel mě). Nicméně průměr za celou cestu Pocinovice(Klatovy)-Plzeň-Praha a zpět jsem měl 15,3kWh/100km za 352km.

    Přeji hodně spokojených EV kilometrů 😉

    1. Správný postřeh ze zimy u BEV je „většinu aut jsem
      Správný postřeh ze zimy u BEV je „většinu aut jsem předjížděl, málokdo předjel mě“, který se dost opomíjí. Přitom je to velmi příjemná věc. Souvisí s nízkým těžištěm a dobrou stabilitou BEV. Nájezdy do zatáček počínaje a vodou a sněhem na cestě konče.

      1. Šlo o dálnici, kde se jezdí i rychleji. Podmínky ale nic
        Šlo o dálnici, kde se jezdí i rychleji. Podmínky ale nic moc, tak jel každý raději pomaleji. Někdy nebylo téměř vidět když jel kamion a předjíždělo ho auto a neskutečně se za nimi prášilo od mokré rozsolené vozovky. Stěrače na automat jely na maximum a v pruhu mne kupodivu dobře držel asistent.
        Obecně ale máte pravdu, že EV má výhodu v nízkém těžišti. Nevýhodou pak je větší hmotnost a delší brzdná dráha. Nicméně díky vysoké rekuperaci ihned při uvolnění pedálu akcelerace dochází ke zpomalení ihned a je tak eliminována prodleva než se šlápne na nožní brzda. Zda ve skutečnosti zastaví dříve EV nebo fosil nevím, ale na netu jsou různá videa.

      1. Přesně tak, ať nám to jezdí 😉
        Dávat 200-300 tis navrch

        Přesně tak, ať nám to jezdí 😉
        Dávat 200-300 tis navrch netřeba, když nám to stačí.
        Jediné co postrádám je konektivita (dálkově vytopit, %baterie, …). Bohužel ta se připlatit nedá. U modelů 2020 sice něco slibují, ale asi to bude pouze pasivní odečet bez možnosti vytopení…

      2. Potvrdzujem – moje priemerne dojazdy s Ioniq-om su presne
        Potvrdzujem – moje priemerne dojazdy s Ioniq-om su presne rovnake (leto aj zima).

        Pri jazdach 80% dialnica (tempomat 120 km/h) a 20% prejazdy mestami (Presov a Kosice).

        Super clanok. Appku Chargemap vyuzivam aj pri planovani ciest po Slovensku. Vyzera byt relativne rychlo aktualizvana o pribudajuce nabijcky od kohokolvek.

      1. V březnu jste měl už jiné. Já si ho půjčoval minulý
        V březnu jste měl už jiné. Já si ho půjčoval minulý rok v létě. Mělo červeně cihlovou barvu. Bylo mi předané nabité na 100% a dojezd byl kolem 130km. Údajně, že je to tím, že je to předváděčka, se kterou se dělají zkušební jízdy. Bohužel dojezd byl skutečný a navíc auto na DC ukončilo nabíjení v 60% a dále nabít nešlo. Měl jsem problém dojet domů, kde jsem přes noc nabil na 100% a dojez moji úspornou jízdou stoupnul je 190km. Kdyý jsem ráno najížděl po 50km na dálnici, měl jsem spotřebu 8-9kWh/100km. Po dálnici jsem jel 90-100 a tak tak jsem dojel. Vracel jsem ho asi s 10km. Bylo mi řečeno, že na DC nikdy nenabíjeli a že nechají překontrolovat baterku. Myslel jsem, že je auto takto v pořádku a to mi od IONIQa odradilo. Koupil jsem MiEVa a po roce, po přečtení „Norského testu“ jsem se o IONIQa začal zajímat a nakonec koupil nového. Ohledně té předváděčky u Domanského mi řekli, že byl vadný nějaký článek baterky, což opravili a auto prodali někomu v Praze, kde s ním údajně najíždí kolem 250km.

        1. Aha, díky. To „moje“ bylo modré, s RZ na přání se jménem
          Aha, díky. To „moje“ bylo modré, s RZ na přání se jménem firmy.

          Kolik ukazoval PP (GOM) už si nepamatuji, ale auto bylo nabité asi na 70% a ujel jsem s ním Praha-Plzeň-Nýřany po II/605 a okreskách (nemělo známku), nabil, dojel do Radotína přes Brdy, znova nabil (to mělo asi 50%) a vrátil. Dostala mne spotřeba, protože při cca 6°C venku byla 11,5 kWh/100 km – to s e-Golfem 85 kW (24kWh) nešlo ani ve snu, s 100 kW (35 kWh) v létě s kopce (přejezd po Praze skrz Blanku ve směru do Holešovic jsem ujel s 10 kWh/100 km).

  7. Pekne cteni. Rozhodne lepsi nez tizkove zpravy o tom kolik
    Pekne cteni. Rozhodne lepsi nez tizkove zpravy o tom kolik budou ve VW za dva roky chrlit elektromobilu.
    Kdybych se chtel rouhat, napisu, ze vam zavidim. Potvrzuje to mou myslenku, kterou ve me zanechali dva tydny stravene v Ioniqu, a totiz, ze si s nim umim predstavit veskere sve cestovani vyjma dovolenych. Ovsem kdybych nemel deti uzil bych si s nim v pohode i ty dovolene. 🙂

    1. Diky za pochvalna slova 😉 k clanku me inspiroval popis vasi
      Diky za pochvalna slova 😉 k clanku me inspiroval popis vasi cesty X-kem s podvalem pro Suzuki, kde jste vse popisoval fakty. To same jsem se rozhodl udelat i ja ted. Do Alp jsme v prosinci jeli dva, tak to bylo v pohode. S detmi bychom to nedali, protoze by nebylo kam dat lyze (rakev na strese nechci). Ale se dvemi detmi jezdime v pohode z Brna na Trinecko s nabitim v Olomouci, Trinci a na ceste zpet v Rousinove. Na pohodu 😉

      1. Napsal bych zase neco. Temata by byla, ale nemam nejak silu.
        Napsal bych zase neco. Temata by byla, ale nemam nejak silu. Moc prace a zbytek energie odsaje rodina.

        S lyzema mam take problem. Nejakeho troubu napadlo udelat dvere co se oteviraji nahoru, takze rakev na strechu vubec nedam, a sedacky druhe rady nejdou u sedmimistne konfigurace sklapet.
        Musim je tedy vozit nasikmo oprene o jedno z krajnich mist v prostredni rade, prisnerovane k operce hlavy. Zatim jsem takto vezl troje dospele a nejsem si jisty jestli bych tam dostal alespon ctvery.

          1. O boxu na tazne jsem uvazoval, ale trochu by mi to mozna
            O boxu na tazne jsem uvazoval, ale trochu by mi to mozna zkomplikovalo nabijeni, kdyz zacouvam ke stojanu na SC. Kabely tam byvaji dost kratke.
            Zatim jsem se bez nej obesel. Na otocku si s tim umistenim uvnitr vystacim a na velke dovolene nas jezdi vice, takze treba minuly rok vezl lyze kolega v Sku a ja vice lidi, letos nas pojede uz 11, takze pojede jeste doprovodny Multivan, ktery poveze lyze a sudy.

            1. Jasně, řešení se vždy najde. Já teď neustále
              Jasně, řešení se vždy najde. Já teď neustále přemýšlím, že bych si do garáže koupil čistou kastli s podvozkem z Multivana a zkusil do toho implantovat střeva bouraného modelu S, ideálně 100D. Takový vedlejší projektíček… 🙂

                1. To lze řešit hacknutím. Ano, problém bude se SCH. Ale
                  To lze řešit hacknutím. Ano, problém bude se SCH. Ale půjde to předělat na CCS, případně dočasně na chademo s redukcí, na to se to ani upravovat nebude muset.

      1. Máme malá 2letá teroristická dvojčata, kterým prostě
        Máme malá 2letá teroristická dvojčata, kterým prostě nevysvětlíte, že teď se neblinká, že se neblinká na střídačku, že teď se musí nabíjet a tak se stojí apod. Kdyby měl ioniq 45 kWh baterku, neměl bych problém a jel s dětma kamkoliv. Ale takhle je to i na mě moc. Sám bych klidně jel. No problemo. Ale sám pojedu klidně BMW i3 s 22 kWh baterkou.

    1. Jak vidět stačí trochu silnější vítr a celá
      Jak vidět stačí trochu silnější vítr a celá trojčlenka se hroutí jak domeček z karet. Docela úděsné je kolikrát musel autor článku dobíjet při cestě pouhých 600 km, o kolik ta cesta trvala déle a kolik problémů musel přitom ještě řešit.

      Pro majitele spalováku stejná cesta znamená jen pohodový výlet, o kterém by ho ani nenapadlo psát nějakou reportáž

      Taky bych někdy rád jezil na elektriku, ale určitě ne takhle. Jsem za takové články moc rád, aspoň vím že není kam spěchat

      1. Řekl bych, že posun je tam velmi znatelný oproti
        Řekl bych, že posun je tam velmi znatelný oproti http://www.hybrid.cz/elektricka-dovolena-aneb-1179-km-za-pul-euro-dil-1.
        Ovšem zarážejí mne ty nefunkční nabíječky v Rakousku, to je fakt šlendrián. Holt ještě není konkurence, nedovedu si představit, jak dlouho by se na trhu udržela benzínka, kdyby motoristům palivo střídavě čepovala a střídavě nikoli.

        1. Nefunkcni nabijecka (pouze CCS nefungovalo) byla jen jedna –
          Nefunkcni nabijecka (pouze CCS nefungovalo) byla jen jedna – Ella v Sattledtu. Vsak az pojedete 3.2. do Zellu, tak ji omrknete, je 200m od sjezdu z dalnice 😉 Prerusene nabijeni ve Welsu a Salzburgu nevim, komu pricitat – jestli autu, nebo nabijecce. Proste se stalo …

        1. A hlavně u malobaterkáčů životně důležitá. Je hezké,
          A hlavně u malobaterkáčů životně důležitá. Je hezké, že trojčata najedou v létě ve městě klidně i těch papírových 150 km na 1 nabití, když se to nehoní nad 50 a rekuperuje se a neklimatizuje se.
          Jenže právě jsme se vrátili z cesty Ostrava – Vrchy a zpět (obec v chráněné krajinné oblasti Oderské vrchy 4 km v kopci nad Fulnekem). Venku -1°C, vyjížděli jsme z garáže ve 3 lidech Ionem s +16 °C, topil jsem mírně. Plně nabité auto hned ukázalo dojezd jen 80 km. Což jsem při cestě 70 km neřešil, protože jednak tam byla rezerva 10 km při topení, takže se dalo netopit a zvednout ji o 20-30 km, druhák po cestě jsou pomalé nabíječky v Klimkovicích i Bílovci. A před návratem v cíli rychlonabíječka i pomalé nabíjení v Ostravě-Porubě. Neomezovali jsme se, cesta je po širokých okreskách 90 km/h s občasnou vesnicí/městečkem 50 km/h. Ovšem hodně kopcovitá, třeba z Fulneku do Vrchů jsme stoupali v kuse 4 km. Občas jsem rekuperoval, občas plachtil, podle toho čím kopec končil. Jestli protisvahem nebo v údolí byla obec a 50 km/h s radary, v Klimkovicích včetně dvou semaforů, reagujících na rychlost. Ale i do kopců jsme to hnali 70-90, podle zatáček, což ro trojčata rozhodně není úsporná jízda. Nakonec jsme dorazili domů se stále +16°C v autě (a to hodinu chladlo při parkování) s najetými 70 km a spotřebovanými 15 dílky baterie z 16, tedy 15 kWh z 16. Tedy spotřeba brutálních 21,4 kWh/100 km z běžných +-13.
          Venku sluníčko, tak šlo auto do zásuvky na elektřinu z FVE. Za chvíli zase pojede po městě, tam ho vybiju k nule a cestou zpět nakoupíme čerstvé pečivo na večeři a rychlonabijeme zdarma u Lidlu. Cenu těch 70 km neřeším vůbec, asi 2,- Kč. Protože nabito bylo včera zdarma a při prodeji z FVE bych se dostal na 0,5 Kč/1 kWh.

                1. Leaf 24kWh z anglicke vyroby 2013. Neco pres 42.000 km.
                  Leaf 24kWh z anglicke vyroby 2013. Neco pres 42.000 km.

                2. Tak to už mají obě auta podobný dojezd.
                  Tak to už mají obě auta podobný dojezd.

                3. to asi ne. Mám Leaf 24, něco přes 120tis km a baterie je
                  to asi ne. Mám Leaf 24, něco přes 120tis km a baterie je stále ok.

                4. Upřesněte prosím „baterie je stále ok“.
                  Upřesněte prosím „baterie je stále ok“.

                5. To jste na tom velice dobře. Někteří mají po 108tis jen
                  To jste na tom velice dobře. Někteří mají po 108tis jen 49% (Bjorn).

                6. musím to zaklepat. Těžko říct, co má největší vliv na
                  musím to zaklepat. Těžko říct, co má největší vliv na životnost baterie, ale určitě jí neprospívá přehřívání, časté vybíjení pod 20% a naopak nabíjení nad 90%, nebo dlouhé odstavení auta s plně nabitými aku – toho se snažím vyvarovat a zatím to funguje. U eNV200 je výhodou nucené chlazení baterie, u Leafa se to musí hlídat…

              1. Mohl bych požádat o radu ohledně izolace? Kde přesně je
                Mohl bych požádat o radu ohledně izolace? Kde přesně je to „ono místo“? Moje žena jezdí s C-ZERO a to topení by si intervenci určitě zasloužilo. Stačila by úplně fotka nebo stručné nasměrování, abych s tím na rampě nezdržoval. Díky.

                1. Ak ma byt kurenie trojciat zaizolovane poriadne, treba
                  Ak ma byt kurenie trojciat zaizolovane poriadne, treba zaizolovat vsetko: vyhrevne teleso, hadicu z telesa do radiatora, habicu z radiatora do vyrovnavacej nadrzky, hadicu od nadrzky po cerpadlo aj poslednu cast okruhu od cerpadla po vykurovacie teleso. Kurenie trojciat pracuje s malym rozdielom teplory vstupnej a vystupnej kvapaliny, takze je dolezite zaizolovat cely okruh.
                  Na internete su fotky aj postupy, dobre je pozriet si aj servisny manual.
                  Moj postup: Vypustil som kvapalinu – na vyhrevnom telese, odpojil hadice od vyhrevneho telesa aj od vyrovnavacej nadrzky. Vyhr. teleso som uvolnil, aby sa dalo lepsie zaizolovat. Vyrovnavaciu nadrzku som uplne vymontoval a zaizoloval vybratu z auta. Vybral som 12V bateriu a uvolnil poistkovu skrinku, nech je lepsi pristup k hadiciam. Tiez som odmontoval lave predne koleso a kryty pre lepsi pristup k hadiciam pri cerpadle. Izolacie 25/6mm som nastrihal na vhodne kusy a tvary, po kuskoch nasunul na hadice a komplet povrch izolacii som oblepil hlinikovou paskou. Viackrat to bol pokus/omyl. Nadrzku a teleso som zaizoloval 10mm izolaciou.
                  Zaizolovanie znizi spotrebu kurenia cca na polovicu.

                2. Uvažujeme s několika kolegy, že bychom se do toho pustili.
                  Uvažujeme s několika kolegy, že bychom se do toho pustili. Pokud by to snížilo spotřebu na polovinu, tak se bavíme z 3-5 kW na 1,5-2,5, což je u 16 kWh baterky hodně. Kolegové už mají po záruce, mně prodloužená vyprší v 2.4.2019. Takže na izolaci by byl můj Ion, manželčin, plus další 2-4 Iony. Pustil byste se do toho zakázkově? S díky za dopověď na podkrovnibyt(zavináč)volny.cz.

                3. Robil som to na svojich dvoch i-MiEV-och, pre mna je to uz
                  Robil som to na svojich dvoch i-MiEV-och, pre mna je to uz dost pracne – uz nie som najmladsi. Takze ine uz robit nebudem.

                4. Moc děkuji za cenné informace. Zní to docela pracně, ale
                  Moc děkuji za cenné informace. Zní to docela pracně, ale určitě by to udělat šlo, jen přemýšlím, zda se do toho pustit sám, nebo požádat zkušenějšího. Koneckonců je to zrovna můj soused, tak by si to mohl na našem C-ZERU natrénovat a pak už by to mohl sekat jak Baťa cvičky. Nebo bychom alespoň mohli udělat nějaký podrobný obrázkový návod. Kdyby to někdo viděl jako příležitost, zkuste se ozvat na ok1zjv@@@gmail.com a domluvíme se.

                5. Buď to musíte hodně rozebrat a pak to uděláte poctivě a
                  Buď to musíte hodně rozebrat a pak to uděláte poctivě a zabere to hodně času a hodně to pomůže, nebo alespoň nasadíte mirelon izolaci na hadice a trochu to pomůže.

                6. Já tomu nevěřím, že by to mohlo ušetřit polovinu proudu
                  Já tomu nevěřím, že by to mohlo ušetřit polovinu proudu na topení, jedinou výhodu vidím v tom, že když někde zastavíte na 5,10 minut tak Vám ta voda nevychladne tak rychle a nemusíte ji pracně znovu ohřívat.

                  Vemte to logicky je tam tak 3,4 metry gumových hadic guma izoluje teplo sama o sobě. A proti tomu hliníkový chladič, přes který se nuceně prohání vzduch. A navíc se tam prohání voda dost rychle, podle mě nepoklesne teplota něž to dojde od tělesa do topení ani o stupeň.

                  Jako ničemu to neublíží ,jako placebo dobrý

                  Já jsem třeba ještě tu hadici co vede nahoru do nádržky odpojil a spojil s novou a zavedl jsem to do předního nárazníku za SPZ tak dal Webasto a vedl jsem druhou hadici zpět do nádržky. A když topím na elektřinu, tak vedu teplou vodu za tu SPZ ohřeju webasto a vedu zpět a nepozoroval jsem nějaký pokles výkonu topení, když topím elektřinou.
                  A zase když topím webastem, tak proháním teplou vodu přes elektrické těleso (vypnuté).

                7. Gumene hadice okruhu kurenia neizoluju takmer nic a su
                  Gumene hadice okruhu kurenia neizoluju takmer nic a su ofukovane studenym vzduchom v prednej casti auta. Niektori majitelia trojciat zakryvaju na zimu nasavaci otvor pred hlinikovym chladicom – ja by som to radsej nerobil, lebo sa moze lokalne oteplit a chladic motora a vsetkej silovej elektroniky moze mat problem s uchladenim.
                  A ano, zaizolovanie najviac pomoze pri castych zastavkach – aj po hodine je kvapalina na kurenie este relativne tepla.
                  No treba zaizolovat uplne vsetko – minule som zabudol napisat, ze som zaizoloval kompletne aj cerpadlo a kusok hadice z vyhrevneho telesa do radiatora som zaizoloval dvojmo (12mm hrubka izolacie).
                  Rozdiel vstupnej a vystupnej vody v zaizolovanom systeme byva 2 az 5 stupnov – vidno to na canion aplikacii.
                  O fosilnom kureni v elektromobile som ani neuvazoval.

                8. Myslím že se na tom schodneme, ale jen jsem rozporoval
                  Myslím že se na tom schodneme, ale jen jsem rozporoval úsporu poloviny tepla, muselo by se provést měření teplot před a za výměníkem a topným tělesem.

                  Osobně myslím že úspora může být max 20% tj místo 30 Km dojezdu Vám vezme topení jen 24 Km dojezdu. Při častém stání je úspora vyšší. Nemyslím že to je zbytečné ,ale na druhou stranu to nikoho nespasí. Když budou opravdu špatné podmínky namraza na okně tak stejně do cíle nedojedete.

                  Spíše bych rozvedl myšlenku proč většina lidí co má elektromobil odmítá topit nezávislým topením. Schválně nepíšu fosilním protože může bežet na bioethanol. Doma také drtivá většina lidí topí fosilně . Elektřina má z velké části také fosilní původ.¨

                  Bohužel tato představa lidí se přenáší i na automobilky a ty neprodukují el. vozy s nezávislým topením a to právě oddaluje nástup masové elektromobility. Normální lidí nechtějí auto, které vám v zimě dojete do 1/3 méně a případě uvíznutí v koloně máte hodně velký problém.

                  Nezávislé topení se dělá běžně v serii jako příplatková výbava do fosilních aut ,ale do elektomobilů nikoliv.

                9. Kazdy ma svoje priority. Kto potrebuje maximum dojazdu, pre
                  Kazdy ma svoje priority. Kto potrebuje maximum dojazdu, pre neho je nezavisle kurenie urcite prva volba.
                  Pri umiesneni kurenia dopredu vozu by som sa obaval spalin, ktore by mohli pri stojacom voze vniknut do priestoru posadky. Umiesnenie nezavisleho kurenia vzadu zase prinasa ine nevyhody.
                  Kedze na dlhe trasy mam iny elektromobil, tak pre mna dojazd mojho mestskeho elektromobilu nie je zrejme tak dolezity ako pre vas.

                  Ako som spomenul, mne vychadza uspora kapacity baterie pre kurenie po zaizolovani cca na polovicu. Aj GOM i-MiEVa po zaizolovani ukazoval cca 15 km menej ako auto realne dokazalo po zaizolovani odjazdit.
                  Exaktne meranie je velmi tazko urobit, lebo tazko sa daju nasimulovat rovnake podmienky.
                  Pred instalaciou som pozrel vsetky diskusie o zaizolovani trojciat, vecsina zaizolovala kurenie menej kvalitne ako ja, pricom tvrdili, ze im zaizolovanie pridava 10 az 15km dojazdu oproti nezaizolovanemu stavu.
                  Na Slovensku ma fosilny povod len 5 az 7% elektriny.

                10. Děkuji to zní zajímavě, když bych měl v létě čas mohl
                  Děkuji to zní zajímavě, když bych měl v létě čas mohl bych to také zaizolovat.

                  Další možnost je tam instalovat PTC topení, ojedenal jsem si PTC 12V 1 KW do NIRA HEV. Mám totiž PHEV a to nemá paradoxně PTC vůbec spolehá jen na teplou vodu ze spalovacího. Ale zjistil jsem že instalace je dost složitá díky řízení klinatizace prakticky nemožná a tak ji mám volnou.

                  Jinak výfuk ve předu máte pravdu že občas otravuje záleží jak fouká vítr. Za jízdy vůbec ,ale na křižovatce občas tak se musí dát vnitřní okruh, ale ten kvůli spalovákům přede mnou dávám stejně…

                11. PTC na 12V je zaujimave a zrejme efektivne riesenie, no neviem
                  PTC na 12V je zaujimave a zrejme efektivne riesenie, no neviem aku rezervu ma DC/DC menic v trojcatach a ci je mozne pridat mu 1kW zataze na 12V. No myslim, ze pre trojcata by stacilo aj 12V/500W PTC a to by mohol menic v pohode zvladnut.
                  Majitelia trojciat casto pouzivaju priamoohrev s ventilatrom
                  smerom na okna do tych cca 150W co zvladne 12V zasuvka a tvrdia, ze to pomaha.

                12. Ten malý ventilátorek – ale kvalitní AEG, ne noname –
                  Ten malý ventilátorek – ale kvalitní AEG, ne noname – hřeje ihned a bleskově udělá na skle průhled velikosti pohlednice, který se neustále zvětšuje. Dokonce lze ventilátorek vyjmout a fénovat okna, ale to nepoužívám.

      2. Tak samozrejme jsou i vozy, ktere se pri takove ceste nabiji
        Tak samozrejme jsou i vozy, ktere se pri takove ceste nabiji 1x a mozna ani to ne – ano, zalezi na okolnich podminkach, ale autor si zjevne vybral vozidlo dle svych moznosti a i presto si troufam rici, je na tom lepe nez vsichni s potrefenou slepici 😉

        1. Majitel si vybral vozidlo dle svych moznosti a potreb 😉
          Majitel si vybral vozidlo dle svych moznosti a potreb 😉 Mozna nekdo se Teslou vy mohl rict, kolikrat by nabijel na te same trase, kterou jsme jeli my. Na ceste tam jsem nabijel petkrat dobrovolne, stacilo by ctyrikrat a kdybych „to dal se zbyvajicim dojezdem 10km do Amstettenu“, tak bych nabijel trikrat. Cesta zpatky se tremi nabijenimi mne pripadla v pohode.

        2. To je dost odvážné tvrzení. Aniž bych chtěl kopat zrovna
          To je dost odvážné tvrzení. Aniž bych chtěl kopat zrovna za potrefenou slepici tak jsem přesvědčený že na takové cestě je spalovák i od slepice ve všech podstatných ohledech lepší. Výjimkou je placení u pumpy (částečně kompenzované bezstresovým čerpáním enerie) a snad ještě ten trochu tišší provoz.
          Ale nenapadá mě už žádný jiný parametr, ve kterém by elektromobil při takové cestě oproti spalováku vynikl. Dojezd ne, teplotní komfort taky ne, rychlost jízdy ne, celková doba cesty určitě ne, snadnost plánovaní cesty ne, co tam máme ještě ?

        1. Ty si s teslou planujes nabijeni co 150 km na pofidernych
          Ty si s teslou planujes nabijeni co 150 km na pofidernych nabijeckach? Zajimavy pristup, jak bych tohle s teslou nedelal. S tou bych i klidne na dovcu vyjel – uz loni jsem si pro zajimavost zkusil nakresslit trasu lonske dovolene, a nejspis by to nebyl problem, i kdyz muj navrh delat si pauzy na superchargerech nebyl uplne prijat s nadsenim 😀

          1. Zastavky planuju vetsinou po 250km, a to uz rodina vzdy od
            Zastavky planuju vetsinou po 250km, a to uz rodina vzdy od 200km nadava kdy bude prestavka.
            Ty delsi prestavky (coz je kazda pri ktere rodina opousti auto) pak nemam problem naplanovat klidne na nejakem Chademu s tim, ze vetsinou mi na dalsi pokracovani jeho vykon staci, a nebo se pak/predtim zastavim na SC jen na par minut abych neco dososnul.

            Jezdit jako za mlada jen se zenou, vazne bych nemel problem to davat Ioniqem, ktery navic nabije na CCS-50kW vice kilometru nez ja s Teslou.
            Navic tehdy jsme museli vychazet s hubenejsim rozpoctem, takze za tu usporu na palivu bych to vymenil hned.
            Mimochodem uz tehdy jsem najel rocne 50tis.km, takze bych nevahal namisto Octavie za 700tis. si priplatit na Ioniqa, kdyby to slo.

            1. …to uz rodina vzdy od 200km nadava kdy bude
              …to uz rodina vzdy od 200km nadava kdy bude prestavka….
              Docela divné.
              Spalovákem jedu s rodinou klidně i tisíc kiláků v kuse a kromě krátké čurpauzy nikdo neremcá že by chtěl přestávku

              Přitom kousek níže píše PetrB (2019-01-19 23:37) že cestování elektromobilem je odpočinek, tak bych čekal mnohem větší vzdálenosti mezi zastávkami.

              1. No vy se teda mate.
                Oni prudi otazkama kdy uz bude prestavka

                No vy se teda mate.
                Oni prudi otazkama kdy uz bude prestavka popravde hned jak vyjedeme, ale cca po tech 200km pritvrzuji.
                I tak bych je s vama (vlastne s nikym) urcite nemenil. 🙂

                Tech 1000km jen s vycuranim jsem delaval taky. To mi, ale bylo o par kilo mene a casto to byl hazard.

                1. O.k. tak si tedy necháme každý svou rodinu i své auto 🙂
                  O.k. tak si tedy necháme každý svou rodinu i své auto 🙂

                2. Manzelku taky nevymenim ani za nic.
                  Manzelku taky nevymenim ani za nic.

                3. OT:
                  Zdravím. V jakém termínu jste to psal, že jedete na ty

                  OT:
                  Zdravím. V jakém termínu jste to psal, že jedete na ty hory?

                4. Únor neděle 3.2. Ostrava-Zell am See a sobota 9.2.2019
                  Únor neděle 3.2. Ostrava-Zell am See a sobota 9.2.2019 zpátky do Ostravy. Na místě to zatím vypadá, že spíše než autem se budeme dopravovat skibusem, stojí dle mapy 100 m od penzionu.

                5. A uz jste sehnal nejake elektroauto?
                  Kolega co jezdi Ioniqem

                  A uz jste sehnal nejake elektroauto?
                  Kolega co jezdi Ioniqem je po operaci nohy, takze se bude jeste tou dobou zotavovat resp. pracovat z domova.
                  Pokud by vam stacil, napiste mi na michelinx zavinac email.cz

                6. Pokud vyuzijete nabidku Michelina nize, dejte vedet, pomuzu s
                  Pokud vyuzijete nabidku Michelina nize, dejte vedet, pomuzu s apkou na nabijeni v Rakousku 😉 Ja jedu pak stejnym smerem 11.2., tak muzeme porovnat zkusenosti.

                7. Přemýšlím o tom. Prozatím je plán známému, co ode mne
                  Přemýšlím o tom. Prozatím je plán známému, co ode mne koupil loni Citroen Berlingo, dát výměnou můj Peugeot Ion a jet jako kdysi spalovákem Berlingem. Bude to taky trochu dobrodružství, předělal ho na plyn a budu se muset mrknout, kde po trase tankovat, tedy vlastně plnit. V Berlingu mám ověřeno, že 4 lyže v obalu po 2 dám na prostřední sedadlo vzadu jako sedícího, tedy dole patkami na podlaze, trčící šikmo špičkami ke stropu. A přepásám je bezpečnostním pásem jako človíčka.
                  Netuším ale, zda 4 lyže v obalu po 2 dám na prostřední místo vzadu v Ioniqu. Kvůli střechy asi nedám, že? Mají necelé 2 metry délky.
                  Mapy.cz mi ukazují po dálnicích 687,4 km a 6:45 hod. z Ostravy-Plesné do Bruck an der Großglocknerstraße, vesničky vedle Zell am See. Cesta by měly být díky zajížďkám k nabíjení o 1:23 hodiny a 50 km delší – 737,7 km a 8:08 h. Počítal jsem 5 nabíjení: ČEZ Rousínov Benzina po 144 km 1:28 h, Stockerau Elle po 150 km 1:37 h., Wieselburg po 115 km 1:05 h, Steyr Losenstein po 85 km 1:05 h, Salzburg po 158 km 1:49 h. Pak už je to do Brucku 84 km 1 h.
                  Tedy pokud Ioniq dá těch +-150 km po dálnici ve 4 lidech s bagáží a topením. I tak strávím nabíjením zřejmě 2,5 hodiny, takže cesta 10,5 hodiny, což je dost na hraně. Když se nám povede vyjet v 9 ráno, tak jsme na místě před 20 hodinou.
                  Jak to vidíte Petře? Lze poslat na podkrovnibyt(zavinac)volny.cz

                8. Odpovim i tady, treba to pomuze i nekomu dalsimu. V Ioniqu se
                  Odpovim i tady, treba to pomuze i nekomu dalsimu. V Ioniqu se neda sklopit jen prostredni sedacka, jsou 1/3 a 2/3. My meli lyze z kufru pres sklopenou sedacku sikmo. Takze ve ctyrech to nedate. Ve trech ok, zalezi ale na mnozstvi bagaze. Ioniq nema hluboky kufr. Nabijeni bych planoval tak, jak jsem to preplanoval po nabijeni ve Stockerau, Wieselburg je dobra alternativa k Ybbsu, jde jsem byl ja. Sattledt Ella uz je ok, takze bych urcite mimo dalnici do Losensteinu nejel. Vsechny nabijecky jsou hned vedle dalnice, neni tam zadna zajizdka.

              2. a právě o té čurpauze to je. Stejně se odehraje na
                a právě o té čurpauze to je. Stejně se odehraje na benzince takže minimálně 10-15 minut než se tam všichni vystřídají (běžně fronta – alespoň u bab). A to ty kWh do vozu letí jedna za druhou. Začínám pomalu chápat slovník mládeže. Já blbec měl za to že se už ozývá prostý táta. A nee. Jen pojem tisíc kiláků v kuse jaksi zvadl po výstřiku jako puberťákovi.

      1. Diky nabjeni se podivam i na mista, ktera jsem spalovacim
        Diky nabjeni se podivam i na mista, ktera jsem spalovacim autem mijel. Delsi cestu musite planovat, to ano. Nabidnu vam srovnani: kdyz jedete do neznamych mist, tak si take zjistite, co tam je. Nerikam, ze Ioniq je na pravidelne dlouhe cesty. Chtel jsem na praktickem prikladu ukazat realitu.

  8. Musím souhlasit s ostatními, pro mě má elektromobilita
    Musím souhlasit s ostatními, pro mě má elektromobilita ještě čas, než budou za nižší cenu auta s alespoň dvojnásobnou kapacitou baterie oproti Ioniqu. Ale spíš než kapacita baterie toho auta mě odrazuje ten opruz s nabíječkami, řešit různé karty a často s tím jsou problémy a ani to nefunguje jak bylo i zmíněno v článku. Prostě když už mám malej dojezd tak musím mít možnost spolehlivého nabíjení

      1. Což ostatně potvrzuje kolega Matyáš ve svém Mirkově
        Což ostatně potvrzuje kolega Matyáš ve svém Mirkově elektromobilním občasníku a na svých veřejných prezentacích. Pokud by přešel z 18 kWh VW eUP na 40 kWh VW eGolf, pak by za 1 rok svého servisního firemního ježdění po ČR potřeboval rychlonabíjet cca 3x. Jinak stačí doma, případně trocha u zákazníka. Nájezdy má přes 4.000 km měsíčně. Průměr na pracovní den tedy pod 200 km. Největší denní nájezd ve 2018 měl 446 km.

        1. teď to začalo s novým Leafem nebo Konou s aku přes 60kWh.
          teď to začalo s novým Leafem nebo Konou s aku přes 60kWh. Přijde TM3 atd a baterie pod cca 50kWh se budou dávat tak možná už jen do hybridů… 🙂 bude to veselejší ježdění – sám na to čekám a pak hned udělám výměnu.

    1. Moznosti nabijeni jsou; pravda je, ze zatim je treba vedet,
      Moznosti nabijeni jsou; pravda je, ze zatim je treba vedet, kde hledat nabijecky. Ale staci dve aplikace – PlugShare a Chargemap a clovek hned vidi, kde se da nabit. V soucasnosti karty na nabijeni nejsou treba – ted uz staci aplikace, kde vidite prubeh nabijeni, prijde notifikace pri preruseni/ukonceni nabijeni. Karty byly potreba v lete.

      1. Neřekl bych. Kapacity 80 kWh jsou pro druhá vozidla v
        Neřekl bych. Kapacity 80 kWh jsou pro druhá vozidla v rodině nesmysl. Pro auto pro příměstský provoz a na jízdy kolem komína stačí baterky do 50 kWh, víc je zbytečné, prakticky by měly stačit i baterky kolem 30 využitelných kWh.

        1. Jako druhé auto bohatě postačí i trojčata s 16 kWh,
          Jako druhé auto bohatě postačí i trojčata s 16 kWh, protože málokdy přes den po městě nalítáte hodně přes 100 km a když už, tak ve větších městech je většinou rychlonabíječka a nabití na dojezd domů znamená max. 10 minut. Zatím pro využitelnost BEV stačí brát spotřebu +-13 kWh/100 km a tou dělit využitelnou kapacitu baterie. 30 kWh by už znamenalo 230 km dojezdu a to pro denních 40 km nájezdu znamená nabíjet až o víkendu přes noc doma. Čili vozit si neustále tuto váhu sebou. Umožní to ovšem najíždět denně přes 100 km a jezdit v klidu mezi městy a po dálnicích bez závislosti na nabíjení po cestě.

          1. 13kWh/100km je strašně málo, dosáhl jsem takové spotřeby
            13kWh/100km je strašně málo, dosáhl jsem takové spotřeby s Egolfem (ujel jsem 145km s rezervou cca 15, předpokládám, že využitelná kapacita byla kolem 20kWh, byla to 24 verze) v městském a příměstském provozu bez dálnice a po rovině směrem na Poděbrady z Prahy. Jakmile jsem ale jel jak jsem zvyklý, šlo to trošku přes 20. Zase zásadně víc ale taky ne. A druhé auto u nás pořád musí dojet tak těch 200km bez zastavení po dálnici. Takže bych rád zkusil Konu. Tam by to mohlo vyjít někam k možná i 300 nebo po dálnici přes 200.
            A i přes to, že mě ježdění v EV baví, tak se v jízdním stylu omezovat nebudu. A už vůbec ne u aut s cenovkou blížící se 2 mil. Kč (EQC). A pak taky proč, když je k dispozici síla motoru hned a cenovej rozdíl mezi pomalou a svižnou jízdou jsou nějaký desetikoruny na 100km.

            1. Zřejmě nemáte svoje Ev a šlo o jednu
              Zřejmě nemáte svoje Ev a šlo o jednu jízdu…?
              Celoroční průměr 13kWh/100km může odpovídat. To by zde ale museli potvrdit majitelé eGolfa.
              Málokdo by se chtěl omezovat. Myslím si, že je ale jen několik jedinců (Michelin), kteří to dodrželi. Osobně jezdím více na pohodu. A když přesednu do načipovaného Focuse, tak už také tolik nezávodím, ale jezdím volněji (nemusím už každého předjet). Kolegové mi to říkají stejně.

              1. Já tomu říkám vědomí síly. Nemusím ji pořád
                Já tomu říkám vědomí síly. Nemusím ji pořád ukazovat, ale na požádání mohu.
                Odpoledne jsem stál na světlech za 2 chlapci ve starším Superbu. Nějaký 2.0 TDI, netuším zda 110 nebo 140 kW. Každopádně na zelenou vypálili a z výfuku hotové peklo, chvíli přes ten černý oblak nebyli vidět. Okamžitě jsem zapnul vnitřní oběh vzduchu. Pak jsem to vzal jako výzvu a na dalších světlech, po 200 metrech, se zařadil vedle nich. Usmál se a pozdravil. Klasika, dva mlaďoši, kšiltovky dozadu, víkend. Pak už to bylo u nich jen én, drc, én, drc, én, drc a moje bzzzzz. Zkusili jsme to do 120 km/h, pak toho nechali, protože jsem byl pořád vepředu. Dvakrát jsem zvolnil, nechal se dojet a pak zase vystřelil.
                Na dalších světlech jsme stáli zase vedle sebe, tak jsem jim podal do okýnka 2 letáky o elektromobilitě se slovy: „Aby jste věděli, jak si pořídit lepší auto.“ Smáli se a už závodit nezkoušeli.
                Ostatní auta za námi ale nebyla přes ten jejich černý mrak vůbec vidět 🙁

                1. Teda nedá mi to a zařadím to pod vás, ale narážím tu v
                  Teda nedá mi to a zařadím to pod vás, ale narážím tu v diskuzích (kterých se většinou neúčastním) často na zapínání vnitřního okruhu. Takže, to mi chcete říct, že dnešní EV jako je Leaf/Ioniq neumí zapnout vnitřní okruh čidlem automaticky?!?! Jako vážně v roce 2019? To uměla XC90 snad před 15 lety…

                2. Jaké čidlo a na základě čeho to zapíná? Nezlobte se,
                  Jaké čidlo a na základě čeho to zapíná? Nezlobte se, ale čtu o tom poprvé.

                3. Nápodobně.
                  I když mě je to vlastně jedno, vnitřní okruh

                  Nápodobně.
                  I když mě je to vlastně jedno, vnitřní okruh je moje výchozí nastavení.

                4. má to čidlo kvality vzduchu, měl to už Passat B7. Dokonce
                  má to čidlo kvality vzduchu, měl to už Passat B7. Dokonce se ta vlastnost (vypínání/zapínání vnitřního okruhu) dala vypnout v menu. Pak už to zmizelo a další už to mají napevno. Ve škodovce je to tuším aircare, popis zde:
                  https://www.volkswagen.cz/svet-volkswagen/novinky/5155-sbohem-senna-rymo-air-care-climatronic-cisti-vzduch-ve-vozec

                  volvo jsem narazil třeba na diskuzi na toto téma zde:

                  http://forum.volvoklub.cz/viewtopic.php?f=28&t=41890

                  a funguje to tak, že jsem na vnitřní okruh už nešáhnul roky. Zato teda vždycky v létě v kabriu proklínám každej smrdutej dízlovej křáp, a že jich přibude, když máte auto bez střechy. To jsou najednou všechny těsně předemnou…

                5. O Air-Care-Climatronic jsem nevěděl – děkuji za
                  O Air-Care-Climatronic jsem nevěděl – děkuji za osvětu.
                  Bohužel nevím, že by to nějaký EV měl. Ioniq to mená a má pouze za schránkou u spolujezdce filtr s aktivním uhlím, tak jako MiEV a asi i všichni další…

                6. škoda, třeba to Volvo se tím chlubilo už roky zpět..
                  škoda, třeba to Volvo se tím chlubilo už roky zpět..

                7. Peugeot Ion, malé městské čtyřmístné elektroautíčko,
                  Peugeot Ion, malé městské čtyřmístné elektroautíčko, je technologicky 12 let starý Mitsubishi iMiev, jen předělaný koncernem PSA pro Evropu. Takže opravdu to nemá. Na svou dobu luxusní výbava a v základu, ale dnes už standard i u malých aut.

                8. To je fakt, zase jim tezko uprit prinos do rozvoje EV…
                  Je

                  To je fakt, zase jim tezko uprit prinos do rozvoje EV…
                  Je kazdopadne dobre, ze se zacina o EV vic mluvit i mezi lidma, co se o auta nezajimaji jinak nez jako o dopravni prostredek. Jde totiz o to, ze naprosta vetsina lidi proste nejezdi mnohokrat za rok tisice kilometrovy streky. U nas v dome je 6 aut a dal nez na hranice jezdi sotva dve a dal nez rekneme 500 km za den jezdim jenom ja.

                9. i3 ma na tlačítku tři pozice
                  vypnuto
                  A
                  M
                  tak

                  i3 ma na tlačítku tři pozice
                  vypnuto
                  A
                  M

                  tak předpokládám, tě A je auto a M je manulal

                  stejně to má 5er

              2. Máte pravdu, svoje EV nemám. Měl jsem to na pár dní.
                Máte pravdu, svoje EV nemám. Měl jsem to na pár dní. Snažil jsem se jet úsporněji, než jsem zvyklý (a mám i podstatně výkonnější auta, takže jsem na tom nestál jak na rejči). Každopádně obecně mi auta žerou víc než ostatním, ani si o sobě nemyslím, že bych jezdil nějak extra rychle. Ale mám rád ten pocit trošku vyjet ze zatáčky a tak. A to se mi přesně na EV líbilo nejvíc. Každopádně ale za 13 jsem se sice neomezoval ve vztahu k okolnímu provozu, na okreskách jsem normálně předjížděl a jel kolem 100km/h (byl podzim, bez topení), ale nebyla to jízda aby mě to bavilo. Když mě to mělo bavit, bylo to trošku přes 20. Myslím, že ale kolem 17 bych s tím asi jezdit nějak dokázal, ale bez dálnic.

                Já jsem opravdu zvědavý na cenu EQC a jsem docela rozhodnutý to zkusit. Ale jestli to nedá trošku 200km po dálnici rychlostí 150, vykašlu se na to a vezmu spíš PHEV.

                1. Moc děkuji za upřímnou odpověď. Osobně se snažím s EV
                  Moc děkuji za upřímnou odpověď. Osobně se snažím s EV jezdit na spotřebu. Naučilo mě to rok ježdění MiEVem. Když se snažíte jet úsporně s naftou, tak rozdíl ve spotřebě moc znatelný není. U benzinu už je to poznat více a u EV je to rozdíl hodně znatelný. I při společné jízdě dvou EV jsou rozdíly ve spotřebě znatelné.
                  Také si občas zazávodím, i když Ioniq k tomu není stavěn. Když ale téměř každému ujedete, tak pak už moc nebaví a uděláte to jak píše Radovan, když „je třeba“. S MiEVem mi to bavilo více, jelikož když každý viděl malé auto, tak mu pud velel, že ho musí předjet… a pak narazil :))

                  Myslím, že při 150km/h to 200km dá.

                2. Musím se teda přiznat, že to na mě taky nějaké trojče
                  Musím se teda přiznat, že to na mě taky nějaké trojče zkusilo nedávno na Praze 7. Mám ale trošku přebytek výkonu, takže to byl dost nerovný boj. I tak se ale rozjelo dost sveřepě. Já jsem s tím jezdil před mnoha lety a byl to docela zážitek, první EV..
                  Jezdím už delší dobu s benzínem a tam to teda rozdíl je, ale nějak to moc neřeším.
                  Mně se prostě na EV strašně líbí ta bezprostřední reakce na plyn. A když se k tomu připočte, že je reálně z ekonomického hlediska úplně jedno (teda bez ohledu na dojezd), jak na to člověk šlape, tak to má hlavu a patu.
                  Ale je to na začátku a není z čeho vybírat. Reálně je na trhu Etron (ten mi dealer už nabízel do objednání, takže asi i existuje), pak JAG (na toho nemám žádnej kontakt a to u auta nerisknu) a EQC. O tom vím jen to, že kamarád dělá pro nějakou společnost z Liberce, kde pro to dělají kejsy na baterie a prej to myslí s výrobou vážně. Jenže neznám cenu a hlavně podmínky. Tesla je pro mě moc velkej pokus, nemám nikoho, s kým bych se osobně znal z prodejců. Pak je tu cena, ono je problém v tom, že Tesla stojí (pro mě), to co je v ceníku, zatímco třeba to MB nebo Audi je pak trošku jinde.U EQC mě trošku štvě ta 1F nabíječka, protože mi to znemožní dobít to do plna za noční tarif (5 hodin), ale asi bych to kousnul. Sice se tu kritizuje to, že je to předělávka ze spalováku, jenže GLC je jedno z nejlepších a možná i nejlépe jezdící střední SUV na trhu.. A na přední kufr kašlu, stejně si musím nechat auto na dlouhý trasy, (kola na kouli, nějaké tisíce km s plaťákem, ježdění mimo civilizaci a tak).

                3. Předpokládám, že to trojče vyhrálo, ale jen na prvních
                  Předpokládám, že to trojče vyhrálo, ale jen na prvních několik metrů 🙂
                  Obecně EV i když nemají výkon, mají větší krouták od nuly. Pak už jim dojde „dech“, pokud nemají potřebný výkon. Při předjíždění z větší rychlosti si musím dávat větší pozor než u fosila.

                  Najděte si někoho, kdo Vás nechá svést, nebo si půjčte EV které Vás zajímá na několik dnů (třeba i v cizině). Pokud budete mít o koupi opravdu zájem, jistě se domluvíte lépe než když to chce půjčit někdo jen na test.

                4. Rad bych, jenze etron na zkousku neni zatim u nas ani jeden.
                  Rad bych, jenze etron na zkousku neni zatim u nas ani jeden. Eqc neexistuje snad ani v EU. Zkusim na vikend X, ale to uz je fakt cenove mimo. Za ty penize je Etron a opravdu slusny kombi stredni tridy dohromady a to nemluvim o slevach ale o ceniku. Takze v realu by za xko byl mozna etron, kona a jeste treba golf..
                  Trojce neujelo, ale bylo to proti 4×4 s 300hp a launchcontrolem, kterej se s ohledem na to, ze auto mam na pul roku nebojim pouzit. Jak by to dopadlo s podobne vykonnym ev si dovedu predstavit..

                  ted se to ale kazdopadne zacne lamat, prijde toho vic konecne uz

    1. Prave cestami do Alp jsem se utvrdil v tom, ze cestovat na
      Prave cestami do Alp jsem se utvrdil v tom, ze cestovat na vetsi vzdalenosti lze bez problemu. To, ze nekolikrat nabijim cestou me osobne netrapi. Odpocinu si, projdu se, poznam jina mista. Kdyz jsem procital elektromobilni fora pred koupi EV a cetl, ze v elektromobilu se clovek po ceste citi odpocinuty, tak jsem tomu neveril. Ted tomu verim. Chce se rict – „ticho leci“ 😉

      1. Legrace je, že 3.2. jedu přesně tam, kde jste s Ioniqem
        Legrace je, že 3.2. jedu přesně tam, kde jste s Ioniqem byli. Akorát z Ostravy a ve 4, takže bych musel cestovat s rakví nahoře. Což je další 1 kWh navíc na 100 km určitě. Jak si tak vzpomínám na test, tak 4 lyže v obalu po 2 asi na prostřední místo vzadu kvůli střechy nedám, že?
        Ticho opravdu léčí a delší cesty v monotónním hučení jsou opruz. A pokud by fungovaly všechny rychlonabíječky, tak hodina navíc oproti plánu je normálka, to probendíme toaletami a obědem po cestě úplně běžně. Akorát s elektromobilem v průběhu toho nabíjíme.

        1. Mimochodem existují špuntová a sluchátka Bose, která
          Mimochodem existují špuntová a sluchátka Bose, která dokonale odstíní hluk 50-400 Hz, takže za jízdy neslyšíte absolutně žádný hluk auta, ale klakson, sanitky apod. slyšíte naopak výborně. Tedy nemusíte kupovat kvůli hluku EV za 1 mil stačí sluchátka.

            1. EV auto je na silnici stejně prakticky stejně hlučné jako
              EV auto je na silnici stejně prakticky stejně hlučné jako kvalitní běžný spalovák. Tyhle sluchátka mají útlum 45bB na frekvenci 50-400 Hz, což je masakr, jediné špunty na světě co tohle umí. V letadle je ticho jako ve vlaku.

              1. Takže hluk a vibrace vnímá člověk pouze sluchem, že? Ty
                Takže hluk a vibrace vnímá člověk pouze sluchem, že? Ty podzvukové nebudou 100% utlumeny ani v tom drahém spalováku. A mimochodem, kolik těchto spalováků u nás jezdí, 5%? Zajímavé, že já nejčastěji na cestě potkávám nafťáky kouřící při každém sešlápnutí plynu (teď v zimě jich ubylo, asi nenastartují) a zanechávající loužičky oleje na parkovišti.

          1. Tak teď už mi je jasná ta móda (nejen) mladých se špunty
            Tak teď už mi je jasná ta móda (nejen) mladých se špunty v uších všude kolem. Jen asi nemají Bose, protože neohroženě lezou i pod spalovací auta, natožpak pod EV a bicykly.
            Ale jak říká klasik, proč odstraňovat následek izolacemi, když můžeme odstranit rovnou příčinu? Všichni sluchátky kvůli spalovákům nosit chtít nebudou a příroda už vůbec ne. I když jelen s nimi určitě vypadá zábavně 🙂

        1. To musí být hóóódně moderní a hóóódně drahý
          To musí být hóóódně moderní a hóóódně drahý spalovací automobil. Takový, jaký svět ještě neviděl.
          Protože čím dražší, tím více se na odhlučnění dbá. Končí to RolsRoycem, který se chlubí, že v autě je za jízdy slyšet jen tikot švýcarských hodinek na palubní desce. Avšak nepředpokládám, že jím jezdíte.
          Ale jak říká klasik, proč odstraňovat následek izolacemi, když můžeme odstranit rovnou příčinu?

  9. „Ioniq Electric má na dálnici v zimě spotřebu o cca 4-5
    „Ioniq Electric má na dálnici v zimě spotřebu o cca 4-5 kWh/100 km větší“

    Pěkný článek, ale toto je fakt nesmysl. Pokud jste skutečně jel po dálnici kolem 130km/h, tak průměrná dálniční spotřeba 16kWh (tam 17 a zpět 15) by v létě zcela jistě nebyla o moc menší a už vůbec ne 11kWh.

    Samozřejmě záleží na vícero faktorech, ale Ioniq s tepelným čerpadlem při teplotách lehce pod nulou má na dálnici spotřebu pro topení kolem 700W a když svítí sluníčko tak i jen polovinu.

          1. Tak znovu a naposledy:Kolega uvadi ze jel 90% cesty po dalnici
            Tak znovu a naposledy:Kolega uvadi ze jel 90% cesty po dalnici kolem 130km/h za prumernou spotrebu 16kWh a ze je to o 4-5kWh vyssi spotreba nez v lete.
            Takze jezdite v lete s Ioniqem po dalnici 130km/h za 11kWh?
            Asi se shodneme ze urcite ne…

            1. S některými mudrlanty tady na hybridu, kteří si myslí
              S některými mudrlanty tady na hybridu, kteří si myslí že snědli všechnu elektrickou moudrost světa, se nenahádáš. Když má někdo naježděno v EV víc než ty, tak má vždycky pravdu a hotovo :)))
              S tou spotřebou máš, samozřejme, pravdu TY.

            2. Já jel v pondělí Praha – Plzeň po dálnici na tempomat
              Já jel v pondělí Praha – Plzeň po dálnici na tempomat 134km/h (topení AUTO 22°C) a spotřeba na sjezdu u Ejpovic 20-21kWh/100km. Petrovo spotřeba 16 je krásná, ale při uvedeném průměru 83km/h nejel 130km/h po dálnici trvale. Ten rozdíl 4-5 bude asi souhlasit, ale rychlosti bych viděl kolem 120km/h.
              Léto mohu na dálnici potvrdit 12-13kwh/100km při 110-120km/h.

      1. Vas test nijak nerezporuji, v podstate se shoduje s moji
        Vas test nijak nerezporuji, v podstate se shoduje s moji zkusenosti – mesto a okrsky dle predpisu 10-11kWh, dalnice 120km/h 14,5kWh, 130km/h 16kWh.
        Ale zcela jiste neni rozdil ve spotrebe letni/zimni dalnice 4-5kWh, navic pokud kolega pise ze jel kolem 130km/h a mel v zime spotrebu 16kWh, coz by dle teto teorie melo byt v lete 11kWh a to je proste nerealne.
        Na takto dlouhe ceste nebude rozdil spotreby leto/zima vetsi nez 1-2kWh. Pokud se na to budeme divat jen z pohledu rozdilu teplot a nebudou hrat roli dalsi faktory jako napr snih na silnici nevhodne pneu atd.

        1. Ono se to sčítá a nejvíc je to poznat na
          Ono se to sčítá a nejvíc je to poznat na malobaterkáčích. Zimní pneu 5-10% dojezdu dolů, podhuštěné pneu dalších 5-10%, sníh nebo hodně vody či břečka na silnici zhruba 5%, dálniční rychlost 10-20%, topení bez tepelného čerpadla 15-30%, nemám důvod té spotřebě po letech zkušeností s různými elektromobily nevěřit.

          1. V jaké oblasti (okrese, kraji) jezdíte. Kopce, hory,
            V jaké oblasti (okrese, kraji) jezdíte. Kopce, hory, rovina?
            Uváděná spotřeba je odečet z nabíjení, tedy včetně ztrát? Nebo jde o údaje, které zobrazuje vozidlo.

            TČ funguje pouze do +3 až +1 °C, kdy je spotřeba minimální, ale pak musí být zapnuté HEAT a spotřeba razantně vzroste. Předpokládám, že je tomu u všech EV s TČ, jelikož TČ nemají odmrazování.

                1. Barvu mám bílou, kolega černou. Znám jednoho s modrou ze
                  Barvu mám bílou, kolega černou. Znám jednoho s modrou ze severu.

                2. Tak jsem rád, že je nás víc. Do nedávna jsem znal jen asi
                  Tak jsem rád, že je nás víc. Do nedávna jsem znal jen asi 5 kolegů s IONIQem.

            1. Spotřeba jsou údaje auta. Kdybych to bral ze stojanu z DC
              Spotřeba jsou údaje auta. Kdybych to bral ze stojanu z DC příkonu 50kW, tak to by byla spotřeba ještě o 22% vyšší! Ztráta na DC mezi údajem stojanu a mezi tím o co naláduji Ioniq je cca 22%. Předpokládám, že je to tak polovina na ztrátu usměrňovače ve stojanu a cca 10% auto. Nyní si představuji jak při tankování nafty čtvrtinu tankovaného objemu vyhodím někam pryč :-))))))

          2. Důležité ale je, jak dlouhé jezdíte průměrně trasy a
            Důležité ale je, jak dlouhé jezdíte průměrně trasy a jakou rychlostí? Tady byla řeč o jízdě na jeden zátah více jak 500km dálniční rychlostí.

            Samozřejmě pokud nasednu do promrzlého auta a jedu 8km do práce průměrnou rychlostí 30km/h tak mám spotřebu v zimě klidně nad 20kWh a v létě to jezdím za 10kWh.

            Proč? Protože na vytopení promrzlého auta potřebujete násobně víc energie než po té na udržení konstantní teploty a tato energie není závislá na ujeté vzdálenosti ale na čase, tzn. že pokud bude mít systém topení spotřebu 4kW a pojedu 30km/h, tak to na trase 100km znamená spotřebu 13,3kWh, ale pokud pojedu 100km/h, tak je to spotřeba pouze 4kWh.

            Každý uživatel Ioniqa může sledovat „on-line“ spotřebu pohonu, klima/topení a dalšího příslušenství.

            Nevím jak u vás ostatních, ale u mě byla spotřeba pro topení i v mínusových teplotách po rozjezdu studeného auta maximálně 4kW a po krátké chvilce to vždy rychle klesalo dolu někam na 1,5kW a po vyhřátí interiéru po několik desítkách km pod 1kW.

            Nejsem v rozporu s tím, že je v zimě u EV spotřeba vyšší, u někoho to může být i klidně více jak 5kWh/100km, záleží na používání auta. Ale při dálniční jízdě (dlouhá trasa, vyhřátý interiér) není rozdíl spotřeby léto/zima 5kWh. Nebavím se o extrému, např. -20°C, průměrná zimní teplota v ČR je kolem nuly, nebo těsně pod.

            Jel jsem několikrát s Ioniqem Jablonec Praha v létě i v zimě a rozdíl spotřeby max. kolem 2kWh.

              1. To máte pravdu, ale zde se jelo 500km a nabíjelo
                To máte pravdu, ale zde se jelo 500km a nabíjelo několikrát, takže baterka byla ohřátá.
                Pokud jedete se studenou baterkou máte jistě pravdu, že při teplé má EV menší spotřebu a na studenou baterku ujedete méně za stejné venkovní teploty a při stejném topení nebo netopení.
                „Turbo“ ale porovnával něco jiného – podstatné navýšení spotřeby na krátké vzdálenosti hlavně v zimě a při pomalé jízdě.

              2. Vyjizdel jsem z „garazove teploty“, takze se baterky
                Vyjizdel jsem z „garazove teploty“, takze se baterky nezahrivaly pri zacatku jizdy a myslim, ze jizdou byly baterky zahrate pred nabojenim optimalne. Rychlost nabijeni se pohybovala od 5,5kWh/10min do 7,7kWh/10min. Samozrejme, ze nabijeni do 94% tu rychlost nabijeni zkresli (viz rychlosti nabijeni na Ionity specifikovane v clanku).

            1. Souhlas ve všem.
              Když bylo -8°C (víc zatím u nás letos

              Souhlas ve všem.
              Když bylo -8°C (víc zatím u nás letos nebylo) a „nastartoval“ jsem a teplotu dal na 30°C +sedačka +volant, tak jsem chvilku viděl spotřebu přes 7kW, ale pak kolem 6kW. Než jsem zavřel vrata bylo to už kolem 3kW a pak jsem ubral na 21°C a vyjel a bylo to jak píšete i pod 1KW.

              Ano rozdíl v zimě vidím u sebe kolem 3kWh. Hodně záleží jak dlouhé trasy se jezdí a jak moc při zastávce auto prochladne. Na krátké cesty to v zimě bude dvojnásobná spotřeba. Zase hodně záleží na venkovní teplotě, kde hlavně každý stupeň do minusu je oproti fosilu znát a pak také na kolik se topí. Mám odzkoušeno, že někdy půl stupně dost změní spotřebu topení.

              Petr nejel 500km na jedem zátah. Několikrát nabíjel a odešel od auta, které pak musel znovu ohřívat. Takže mu ty 4kWh rozdílu věřím.

    1. Kdyz se podivam na foto historie spotreby z prvni cesty, vidim
      Kdyz se podivam na foto historie spotreby z prvni cesty, vidim tam to, co jsem psal v clanku. Nebo-li 12,2 a 12,5kWh/100km. Cesta do Alp v lete byla cca 50:50 okresky:dalnice, z Alp 35:65 okresky:dalnice. Letni cesta a spotreba je take na fotkce v clanku ujetymi kilometry a nabitymi kWh. Cesta v zime byla 10:90 okresky – dalnice, spotreby vidite na fotkach, t.j. 17 a 15,2 kWh/100km. To jsou fakta.

        1. Třeba u nás opravují úsek silnice Plzeň (konec
          Třeba u nás opravují úsek silnice Plzeň (konec čtyřproudovky) Přeštice cca. každé 2-3roky, mě se tedy zdá, že úplně zbytečně. Naposledy udělali opravdu krásný povrch, možná ani v Rakousku takový nemají. Jaké bylo moje překvapení, když za pár dní povrch odfrézovali a položili něco připomínající struhadlo. Později jsem se dozvěděl, že to bylo kvůli reklamaci. Povrch prý nesplňoval parametry brzdné dráhy.

        1. Vy jste teda zarputily 😉 Vytahl jsem si delky trasy a
          Vy jste teda zarputily 😉 Vytahl jsem si delky trasy a prumernou spotrebu (mereno na displeji nabijecky – a prosim, nepiste, ze jsou ztraty pri nabijeni, to bychom se pohybovali na akademicke pude) porovnatelnych dalnicnich useku v lete a v zime. LETO: Kiefersfelden – Salzburg 110km a 12,6kWh/100km; Salzburg – Linec 126km a 14,8kWh/100km. ZIMA: Innerschwand – Amstetten 128km a 15,1kWh/100km; Amstetten – Stockerau 120km a 17,9kWh/100km. ZAVER: Salzburg – Linec a Innerschwand – Amstetten muzete brat jako cca nejshodnejsi trasy a tam je rozdil 0,3kWh/100km v neprospech zimy … Vite, ja porovnavam celou trasu tam a celou zpet a z toho mne vychazi ten rozdil leto versus zima ve spotrebe. Proto jsem trasy popsal s vychozimi a cilovymi body spolu s prujezdnymi body. Hodte si to do mapy a uvidite presny pomer dalnice – okresky. Verit spotrebu mne samozrejme nemusite, pisu vam vsak fakta. A loudat se za kamionem – tak to ne, tak nejezdim. Jezdim stejne, jako spalovacim autem pouze s rozdilem, ze vyuzivam rekuperaci. A jasne, spotreba je zavisla na provozu, rychlostnich omezenich, profilu trati atd. Ale o tom uz nechci psat.

          1. „Ioniq Electric má na dálnici v zimě spotřebu o cca 4-5
            „Ioniq Electric má na dálnici v zimě spotřebu o cca 4-5 kWh/100 km větší.“

            „Amstetten muzete brat jako cca nejshodnejsi trasy a tam je rozdil 0,3kWh/100km v neprospech zimy“

            Takže se shodneme, že tato dvě tvrzení se navzájem vylučují?

            I když samozřejmě vypovídající hodnotu by mělo přesné změření stejných úseků při stejné rychlosti. Nicméně věřím, že na suché dálnici při průměrných teplotách by se rozdíl 4-5kWh zdaleka nenaměřil.

            1. Ano, rozdil 0,3kWh/100km je jiny, nez 4-5kWh/100km. Ja do
              Ano, rozdil 0,3kWh/100km je jiny, nez 4-5kWh/100km. Ja do clanku daval svoji zkusenost z cele cesty a pro vas jsem se podival do podrobnych zaznamu nabijeni a vybral jediny usek, ktery se cca shodoval v lete i v zime. No a vidite, rozdil zima/leto je zanedbatelny. Jenze vim, ze tomu tak neni, tak jsem nechtel vyseknout jen jediny usek a tim operovat v clanku. Jak jsem psal – v lete jedu do stejne oblasti, jako ted v unoru, tak se budu snazit nabijet na tech stejnych mistech. Ozvete se na konci srpna, budu mit cisla 😉 Co neovlivnim je pocasi a provoz – a sam z vasich EV zkusenosti vite, ze to ma vliv na spotrebu (a to vliv nejen u EV, ale i u spalovaciho auta). At se vam dobre jezdi EV 😉 !

  10. Taky mam Ioniqa, ted to bude v unoru rok. Taky se mi stává
    Taky mam Ioniqa, ted to bude v unoru rok. Taky se mi stává jak na nabijeckach CEZ tak i treba u Lidlu pri DC nabijeni, ze nabijecka (auto) nabijeni vypne. Na nabijeci stanice se objevi hlaska “vozidlo musi byt vypnute”, ac je, a v aute “chyba rychlonabijecky”. Nevi nekdo, kde je problem? Diky Honza

      1. Kolegové z VŠB-TUO teď Konou jezdí a jsou konsternováni
        Kolegové z VŠB-TUO teď Konou jezdí a jsou konsternováni pomalým rychlonabíjením. Velmi záhy padá výkon na 22 kW a nabíjí neskutečně dlouho. Neblahou zkušenost udělali doma na 10A 230V, kdy ani po 48 hodinách neměla Kona nabito víc, než 70%. Čerstvá informace z pátku od pana profesora.

        1. Dobr den, to je zvlastni. Ja mam Konu pres mesic a zadny
          Dobr den, to je zvlastni. Ja mam Konu pres mesic a zadny takovy problem jsem nikdy nezaznamenal. Nastesti. Kona nabiji na rychlonabineckach v pohode. V domacich podminkach hodne zavisi na jisteni. Tim ze nabiji jen na jedne fazi tak to je proste diky velke baterii pomalejsi. Jinak jsem s ni absolvoval identickou cestu jako pan s Ioniqem v clanku. Nabijel jsem pouze jednou na Smatrics. Nyl tam mekac, takze jsem to spojil i s veceri, takze zadne zdrzeni. Potvrzuji ze spotreba je v rakousku mensi jak u nas. Zrejme maji na silnicich lepsi povrch.

          1. Vzhledem k náběhu výroby Kony to na VŠB může
            Vzhledem k náběhu výroby Kony to na VŠB může samozřejmě být i nepovedeným kouskem. Já osobně bych si dal měsíc dva testování se zapisování spotřeby, nabíjení a kudy jsem jezdil a pak to konzultoval se servisem, pokud by to pokračovalo. Protože pořád tady máme novináře, co jel vrchem bez omezování a s klimatizací Nošovice-Praha a dojel s rezervou bez nabíjení po cestě. „Téměř 400 km po okresních silnicích, dálnici i v městském provozu na jedno nabití. To je výsledek demonstrační jízdy nového modelu Hyundai Kona Electric mezi výrobním závodem Hyundai v Nošovicích a Prahou. ….. průměrná rychlost byla něco přes 80 km/h a spotřeba energie 14,8 kWh/100 km,“. Konkrétně dle videa 384 km, zbylo 13% v baterii a 50 km dojezdu. http://www.hybrid.cz/hyundai-kona-electric-maze-rozdil-mezi-konvencni-elektrickou-mobilitou

        2. Nieco je spatne…
          Ked nabijal na 230V/10A 48 hodin na 70%,

          Nieco je spatne…
          Ked nabijal na 230V/10A 48 hodin na 70%, tak zo siete do auta dostal 110kWh elektriny. Neverim, ze pri AC nabijani 230V/10A KONA spotrebuje na svoju prevadzku pri nabijani a straty takmer 2/3 z tych 110kWh. Odmeral skutocny AC nabijaci prud? Odhadujem, ze nabijal cca 6A a vtedy by to mozno mohlo sediet. Vlastna spotreba EV byva pri nabijani okolo 200W a straty nabijania cca 10% (pri 6A aj viac). Nabijanie prilis malym vykonom je velmi neefektivne. Treba nabijat aspon 3kW aby bol mensi vplyv vlastnej spotreby EV na celkovych stratach.
          Nabijacky v EV su pri prilis malom vykone tiez menej efektivne – ako kazdy menic pracujuci na zlomku svojho vykonu..

        3. Výkon nepadá záhy, ale až nad 80%. Do té doby to u nás
          Výkon nepadá záhy, ale až nad 80%. Do té doby to u nás jede maximem nabíječky (na super rychlé to klesá od 70%, ale v 80% se křivky potkají). Je pravda, že Ioniq nabíjí trochu rychleji.

          KONA se doma nechá nabíjet pomocí dodaného kabelu i za 200 hodin. Na krabičce u kabelu ze zadní strany je hranaté gumové tlačítko, pomocí kterého se nechá nastavit nabíjecí proud. Dále se pak nechají nastavit 3 hodnoty v autě. Vzájemnou kombinací je možné vozy KIA a Hyundai nabíjet v 9 stupních od cca 2A do 11A.

        4. Doma velmi rád nabíjím ze zásuvky kuchyňské linky, kam
          Doma velmi rád nabíjím ze zásuvky kuchyňské linky, kam zastrčím kabel s měřákem a po celou dobu nabíjení (i když zrovna vedle vařím kafe) mrknu a vím. Kabel na 10A mi skutečně dává kolem hodnoty 9A a podle napětí kolem 1900W. Pak tam vidím spotřebované kWh, čas, … Pokud vím, při kolika % baterie jsem začal, vím i kolik % mám právě v baterii. Při prvním takovémto měření vlastně zjistím, kolik je skutečně využitelná energie v kWh. 20kWh v tomto režimu trvá cca 10,5 hod (60 kWh trvá …, atd.)

    1. Stejnou hlášku jsem na jedné stanici v Praze také
      Stejnou hlášku jsem na jedné stanici v Praze také zaznamenal a myslím, že to auto píše správně „chyba rychlonabíječky“.
      Pravděpodobně jde o chybu software nabíječky.
      support.fastned.nl/hc/en-gb/articles/223715447-Charging-with-Hyundai-Ioniq

  11. Dobrý den,
    obdivuji vaše počínání. Ikdyž nějaké

    Dobrý den,
    obdivuji vaše počínání. Ikdyž nějaké kilometry s EV najety mám, tohle si nedovedu představit. Přitom se mi s EV vždy jezdilo velmi dobře a věřím, že kdybych měl EV o stejném výkonu, na který jsem zvyklý, byl bych nadšený.
    Ale třeba zrovna včera jsem se vracel z Itálie, kafe u MC na Brenneru, zbývalo mi cca 550km ( Praha) a trvalo to s jednou zastávkou (3 minuty WC) 4 hodiny, 30 minut relativně předpisovou jízdou (tj Rakousko 105km/h, Německo cca 160-170km/h, CZ 145km/h). Přes den jsem jet nechtěl, protože je rozkopaný obchvat Mnichova. Opravdu se mi vůbec nechtělo zastavovat ani na záchod, určitě bych nechtěl stát u nabíječky. Dokonce jsem dojel i na výpary, jenom abych nemusel tankovat.
    Takových cest podniknu za rok několik (cca 6 do 700km) a řekněme 8 až 10 kolem 1000-1200km.
    A pro tohle použití prostě alternativa EV není a dokud do SUV někdo nenacpe 200kWh, tak ani nebude. Takže z mého hlediska je pořád jako druhé auto ideální nějaké velké PHEV.

    Co mě teda strašně láká je EQC, bohužel zatím nemám žádné informace o ceně:(. Netušíte tu někdo něco bliššího? Zaslechl jsem, že má být někde na úrovni GLC 43, což je 1,65 mil .Kč…

    díky
    kesu

    1. S tak „nízkou“ cenou bych opravdu moc nepočítal.
      1. Jaguar

      S tak „nízkou“ cenou bych opravdu moc nepočítal.
      1. Jaguar I-PACE stojí 2 miliony a to je o dost menší.
      2. I-PACE je oproti klasickému E-PACE o něco menší a přesto stojí 2x více. Podobně se dá odvodit cena od GLC, která začíná na 1,2 mil.
      3. Podobně velké Audi e-Tron bude stát nějakých 75 tisíc dolarů bez DPH – tedy přes 2 miliony.
      4. 1,6 mil. resp. 55 tisíc liber je odhad jen některých novinářů. Někteří naopak odhadují cenu 68 tisíc dolarů bez DPH – tedy skoro 1,9 miliónu korun.
      https://cleantechnica.com/2018/09/30/4-tesla-killers-ready-to-be-crushed-by-tesla-model-y/

      1. Škoda, moje představa by byla 1,7 základ, řekněme 200
        Škoda, moje představa by byla 1,7 základ, řekněme 200 tis. výbavy a je to těch 1,9. No a k tomu nějaká slevička (ikdyž ochotu dávat slevy na EV moc nevnímám, řečeno slušně) a mohlo by to být pod cenou TM3.
        A z druhé strany pak se započtením nějaké úspory z paliva, by to auto vlastně vyšlo nějak jako základní benzínové GLC.

        Etron je na můj vkus docela velkej, ale co mě žere asi nejvíc je chování na tomhle videjku:
        https://www.youtube.com/watch?v=2YBKsVkItuc
        mezi 6 a 7 minutou. Proč to sakra nechce jít do smyku, kdyď by to na to mělo. Silnější motor vzadu a přitom to hned při náznaku přetáčivosti odebere většinu výkonu a soudě z videa i přibrzdí předek. Přitom tahle koncepce EV přímo vybízí k tomu, udělat z toho takovou 63AMG, tedy vypínatelný phon přední nápravy. Já doufám, že si se softem toho auta někdo záhy pohraje :-).
        A tohle dneska dělá kde co 🙁

          1. Nejhorší je, že nejste daleko od pravdy. GLC 43 nabízí
            Nejhorší je, že nejste daleko od pravdy. GLC 43 nabízí velmi podobným způsobem řešený pohon 4×4 jako 63 AMG a vypnutí pohonu přední nápravy neumožňuje.
            Nevím, proč by EV auto mělo znamenat, že s tím nebude zábava. Naopak k tomu má krom hmotnosti největší předpoklady (těžiště, linéární nástup výkonu, možnost volby pohonu 4×4 atd.)

                1. Já si myslím, že SUV s 200 kWh baterkou je kravina. Pro
                  Já si myslím, že SUV s 200 kWh baterkou je kravina. Pro vás spíš Model S se 160 kWh baterií (150 využitelných kWh). Při 120 km/h na dálnici dojedete zhruba 800 km v kuse.

                2. Začínám mít trochu pocit, že ani s tak dobře odladěnům
                  Začínám mít trochu pocit, že ani s tak dobře odladěnům „SUV“ jako je model X (mám tím na mysli poměr kapacity baterie a spotřeby) nejde při dálničních rychlostech dosáhnout slušných dojezdů.
                  A zásadně navyšovat kapaciti baterií zatím nelze kvůli hmotnosti, která už tak osciluje někde mezi 550-700Kg (Etron, EQC, X100).
                  Nemám ale osobní zkušenost s X, zkusím to na víkend a jsem vážně zvědavý, co se stane po 100km D1 s dynamičtější jízdou a rychlostí kolem 150km/h. Obávám se, že v zimě s občasným přidáním půjde spotřeba dost přes 30kWh, spíš 35-40. No a jenom Rozvadov – Mnichov je to přes 200km…
                  No a to nemluvím třeba o kolech na kouli nebo vleku.

                  Já v EV zatím alternativu na dálky nevidím. Omezovat se a každých 200-300km stavět na minimálně 20-30 minut vážně nechci.

                  Ale jako druhé auto by mi to EQC stačilo. To by mělo s malou rezervou dát při „normální“ jízdě těch 200km což si asi představuju.

  12. Malo platny, muj Prius Plugin ukazuje dojezd pres 1000 km. Ale
    Malo platny, muj Prius Plugin ukazuje dojezd pres 1000 km. Ale fandim vam. Ja pocitam ze si plne EV auto koupim az bude dojezd i v zime aspon tak 400km. To je teda zatim muj plan. Ale taky je pravda ze na drtivou vetsinu mych cest by mi i tech 180 km stacilo. Preji co nejvic najetych EV kilometru 🙂

            1. Mate pravdu. Je to tak. Ale ma to tady v Japonsku i nevyhody.
              Mate pravdu. Je to tak. Ale ma to tady v Japonsku i nevyhody. V podstate se tu oficialne nedostanete k jinejm EV nez Leaf a Tesla, pak plugin Mitsubishi, Toyota a videl jsem tu nabijet i BMW a Mini. Presnej prehled nemam ale vyber je v Evrope vetsi. Samozrejme auta z dovozu jsou zase drazsi tady. Pouzity auta se daji hledat treba tady www carsensor net. Fakt je ze jety Priusy treti generace stoji treba 700 000 jenu a vali se jich tu mraky. Ja pro Plugin musel do jineho mesta a byl asi o 300 000 jenu drazsi (v prumeru co jsem koukal).
              Ted ma auto najeto asi 82000 km a na baterii ujedu v lete asi 21-23 km (jsem silenej takze krome dalnice nepouzivam klimu – proste mam radi teplo – ta by dojezd jiste o neco srazila). Rekord jsem mel asi 28km a to bylo vetsinou po takovy rychlostni silnici asi 60km/h. Ted v zime to da asi 16-17 km. Prijde mi ze tam maly pokles je ale zatim se to drzi. Sefovi, kterej bydli hned vedle me klekla minulej tejden baterka v Priusu druhy generace (100 000km) a jelikoz jinak autu nic neni, nechal si ji vymenit. Ucet mu jeste neprisel, jsem zvedavej na cenu. Jinak kdyby chtel mohl by si koupit klidne Rollse ale on si nechal prodlouzit zivot starsimuy Priusu. Si vzdycky vzpomenu na nase Jutubery kterejm, je 20 a kasaj se autama za miliony. 🙂

          1. Jojo, vystih jste to presne. Viz muj prispevek vyse. Navic
            Jojo, vystih jste to presne. Viz muj prispevek vyse. Navic problem s EV je tu i ten ze na dalnicich jsou tu sice rychlonabijecky Chademo ale nekdy max 50kW a to bude za chvili malo. Navic jen jeden stojanm a to je taky zoufalost. A protoze mam rad dlouhe vejlety, zatim jsem jako kompromis koupil ten plugin. Vic nez pulka vsech cest je na EV a i v hybrid modu to bere v prumeru 3.4 l na 100. Na dalnicich je tu max 100, ted na nejnovejsi 110, takze vetsinou jezdim do 110 coz spotrebe jiste pomuze. A pak to ze muzu rekuperovat v horach daleko vic nez obyc Prius. Takze treba na 650 km trasy mi to napsalo ze jsem ujel z toho 134 km v EV modu (do nej se auto prepne samo kdyz rekuperuju pres 2 km). Celych 19% cesty a to s takovou pidibaterkou. (Ale to je mozne jen v horach). I tak me to prekvapilo. Ted jen aby mi vydrzela ta baterie.

    1. Jde to ale musite byt fanda elektromobility. Musime
      Jde to ale musite byt fanda elektromobility. Musime realisticky uznat ze vetsina lidi proste nema zajem planovat nabijeni, zpomalovat kvuli hrozicimu nedojeti (treba diky protivetru nebo zime) a jet o 3 hodiny dele nez je obvykle. To je proste realita. Ale EV auta miluju a vsem podobnym blaznum (sam se mezi ne pocitam) fandim.

      Ale jak pisete, uz to JDE. A to je fantasticke. Ted uz to bude jen lepsi a lepsi.

      1. Ano, JDE.
        Asi ti uniklo, že to šlo vždycky, akorát teď se

        Ano, JDE.
        Asi ti uniklo, že to šlo vždycky, akorát teď se do toho obul jeden byznysmen a naivkové mu skočili na marketingový triky.

        Kdo chce, ať si jezdí 6 hodin z Jablonce do ČB. Pokud nechvátám, pojedu vlakem a pokud ano, mám na to normální 15 let starý automobil střední třídy. Jezdím za 6,0 litru benzínu / 100 km.

        1. Tak ono výhoda EV je prostě to, že to reaguje na plyn hned.
          Tak ono výhoda EV je prostě to, že to reaguje na plyn hned. To, kam se dnešní spalovací auta posunuly je příšerný. Reakce na šešlápnutí plynu není už žádná. Poslední auta nejenomže neřadí v zatáčkách, ale už ani při omezeným ESP a „pevně“ zařazeným kvaltem nepřidají tak, jako na rovině. A je toho hrozně moc, co z toho dělá „tupou“ krabici na přepravu.
          Jezdil jsem pár dní s Egolfem a přes noc jsem ho nedobil (hromada prodlužovaček do garáže, než jsem se dokopal udělat pořádnej 3x32A rozvaděč). A přesedl jsem do starýho SL s 6,0l motorem (v tu chvíli jediný auto doma) a byl jsem fakt hodně překvapenej, jak to vlastně reaguje na plyn podobně. Pak to samozřejmně nejelo stejně, ale ten prvotní nádech..
          Co je problém je, že první použitelný auto jako druhý do rodiny jsou někde kolem těch 60kWh pro ten Golf a aspoň 80 pro něco většího. A to je teda dost poskrovnu z čeho vybrat.

              1. Máte asi nějaký speciál s velkou nádrží 😉
                U Focuse mi

                Máte asi nějaký speciál s velkou nádrží 😉
                U Focuse mi to poprvé upozorní při 80km dojezdu a pak při 40km.
                Nicméně když budeme počítat u IONIQa tempomatových 134km/h a topení na AUTO 22°C (tedy srovnatelně jako u fosila), bude spotřeba v této zimě kolem 20kWh/100km. Využitelná kapacita je 28kWh, takže 140km
                (v létě při 15kWh/100km pak 187km).

                1. No special, mam normalni citroen C4 (druhe generace), nadrz ma
                  No special, mam normalni citroen C4 (druhe generace), nadrz ma 63 litru, spotrebu v pohode do 5 (v lete i 4,5)

                2. Máte tedy na dnešní dobu ještě starou velkou nádrž. Já
                  Máte tedy na dnešní dobu ještě starou velkou nádrž. Já měl u Vectry také podobnou, myslím i větší. Ano, také jsem do 1000km neřešil tankování a pak až začal zvažovat kde někdy natankuji.
                  Dnešní auta mají ale menší nádrže. Běžně kolem 45l. V dávných dobách prvních škodovek a trabantů měla auta při spotřebě 8 l/100 nádrže na 32 nebo i 24 litrů, což je tak průměrově dojezd dnešních EV.

                3. Když jsme po Listopadu 89´ přešli ze Škody 110 na Citroen
                  Když jsme po Listopadu 89´ přešli ze Škody 110 na Citroen BX 1.9 D s 65 litrovou nádrží, tak to byl fakt nářez. Německo nebo Rakousko jsme jezdili na českou naftu, protože stačilo vzít před hranicemi plnou (nejlépe ještě na kupony od tiráků polovinu až 2/3 ceny :-)) a kanystr 20 L do kufru a bylo vymalováno. Spotřeba kolem 5 L při plném autě a dálnicích, až jsme z toho byli vedle.
                  Teprve o hodně později jsme zjistili, když bylo potřeba nouzově vzít 5-10 L v Německu či Rakousku před hranicí na cestě zpět do republiky, že to auto nějak lépe startuje, méně dýmí i smrdí, nezakuckává se, má lepší zrychlení, prostě tak nějak celkově kvalitka. A to nebylo z žádných velkých čerpaček, ale z malých ve vesnicích nedaleko českých hranic, tedy v jejich pohraničním pásmu. Tak jsme to pak začali alespoň mixovat.

              2. Ja kdyz si poridil Renaulta, tak mi pri jedne z prvnich
                Ja kdyz si poridil Renaulta, tak mi pri jedne z prvnich delsich cest (tankoval jsem tehdy vyhradne na Benzine aditivovane palivo, nez nam u jednoho firemniho auta, ktere jezdilo na to same odesla palivova soustava) na vyjezdu z Prahy ukazovalo auto dojezd 130km. Rekl jsem si, ze natankuju u Benziny na obchvatu Plzne za tunelem. Nekde v pulce mezi Prahou a Plzni naskocilo magicke oko a auto prestalo ukazovat dojezd. Za tunelem po celkovych 80km od chvile kdy auto predikovalo dojezd 130km motor zakuckal a ja doplachtil akorat k ceduli “pumpa za 2000m” a zustal stat v kopci. A uz jsem kmital na tu pumpu pro kanystr…
                Pak me takhle vypeklo jeste dvakrat a uz jsem radeji tankoval casteji.

                1. Co to byl za Renault ze mu rezerva stacila jen na 40km jizdy?
                  Co to byl za Renault ze mu rezerva stacila jen na 40km jizdy?

                2. Trafic. Jednou zacal dokonce kuckat po 26km od chvile kdy
                  Trafic. Jednou zacal dokonce kuckat po 26km od chvile kdy zahlasil rezervu, a to vzdy tesne pred oznamenim rezervy ukazoval dojezd kolem 80km. Pak uz nic.
                  A to mel nadrz na 90l.

            1. na Iona a klony to sedí přesně.
              Byla to nadsázka

              na Iona a klony to sedí přesně.

              Byla to nadsázka SAMOZŘEJMĚ v narážce na to že není rozdíl jesli když mi dochází palivo ve spalováku ta zpomalím.

              I když u většiný aut se ukazuje rezerva při dojezdu +- 100 Km
              tj tak 6-8 litrů paliva. S hybridním Nirem na to ujedu skoro 200 Km i s topením.

        1. Jo, jednou za najetych 200 000 jsem to pro jistotu udelal.
          Jo, jednou za najetych 200 000 jsem to pro jistotu udelal. Jinak se spalovak vetsinou funguju tak, ze kdyz mam dojezd kolem 200km (coz je treba u inoniqu plna), tak se poohlizim po pumpe, a kdyz se mi nejaka pak pozdava, tak tam zastavim, nataknuju, dam si kafe, pripadne neco zakousnu a jedu dal….
          Co se tyce tankovani, tak vetsinou za dovolenou (coz byva vesme 2000 – 2500 km) taknuju dvakrat po peti minutach (pred italskou hranici, at se vyhnu drahe nafte v italii), a pak si zastavky vybiram podle toho, kde se nam libi na zastaveni….

            1. No tak taky az pujde na cestach rozumne nabijet, a elektroauto
              No tak taky az pujde na cestach rozumne nabijet, a elektroauto me nevyjde provozne dvakrat draz nez spalovak, ale idealne na stejno, tak jsem prvni v rade na nakup, dneska je do toho ale dost daleko, jak na strane nabijecek (malo, a naprosto ujety zpusob obsluhy), tak na strane aut (hlavne prepalena cena v pro me zajimavem segmentu)

              1. Pockejte … ted se chytnu jen casti vaseho prispevku – „a
                Pockejte … ted se chytnu jen casti vaseho prispevku – „a elektroauto me nevyjde provozne dvakrat draz nez spalovak“ – predpokladam, ze nemyslite, ze za elektrinu do auta date stejne, jako za benzin/naftu? O nakladech na porizeni auta se nechci bavit, nebot bychom museli brat stejne velikosti aut, vybavy atd. a takovych debat tady byla spousta a nechci ji opakovat. Za me – spalovacim autem jsem jezdil za 7 litru nafty na sto, elektro bere v lete cca 12kWh/100km, v zime cca 16,5kWh/100km.

        2. A proč? Pokud se bavíme o cestách po ČR a blízkém
          A proč? Pokud se bavíme o cestách po ČR a blízkém okolí, tak funkční benzinka je na rozdíl od nabíječky „na každém rohu“, člověk nepotřebuje X karet, stačí mu třeba i hotovost a za 5 minut natankuje a zaplatí. Není žádný důvod zpomalovat, když se rozsvítí oko, dojezd je ještě tak +-100 km.

      2. Celková délka výletu: 1188 km. Pointa spočívá v tom, že
        Celková délka výletu: 1188 km. Pointa spočívá v tom, že jedeš na dovolenou a ne závod. Ve výsledku se dovolená nepočítá na hodiny, ale na dny a na finální koruny.
        Když jsem jel v září na víkendovou dovolenou na Moravu, jel jsem 380km místo čtyř hodin sedm hodin. A bylo jedno, zda pojedu spalovákem, nebo na elektřinu. Prostě si to v té koloně postojí všichni bez rozdílu.
        I cesta je cíl.
        Když jsem relativně hodně bohatý, letím na dovolenou z Ruzyně.
        Když jsem velmi bohatý,letím vlastním letadlem. 🙂 Pak těch 1188km zvládnu za dvě hodiny z místního letiště.

        1. Vzhledem ke vzdalenosti cile jsem jak se spalovacim autem, tak
          Vzhledem ke vzdalenosti cile jsem jak se spalovacim autem, tak s elektroautem pocital s jednim dnem na cestu tam a jednim dnem na cestu zpatky. A jestli jedu 7 hodin spalovacim autem, nebo 8 elektroautem, to uz opravdu neresim. Tech 10 hodin tam byl vopruz, ale co, stalo se. V unoru to absolvuji znova a uz vim, co a jak udelat 😉

    2. V Rakousku se da rychlonabijet s aplikaci Wien Energie, kde
      V Rakousku se da rychlonabijet s aplikaci Wien Energie, kde pro registrovane je cena 9,6 EUR za hodinu nabijeni (pro neregistrovane 14,4 EUR – pokud se neco nezmenilo). Wien Energie ma roaming skoro v celem Rakousku. Pri me typicke rychlosti nabijeni 7 kWh za 10 min to je cca 6 korun za kWh.
      Avsak ted s akci od nemecke EnBW (umoznujici roaming v Rakousku) je cena 2 EUR za rychlonabiti a je jedno, kolik kWh nabijete.

Napsat komentář