Elektrická letní dovolená: 4500 km po Evropě v elektromobilu Nissan e-NV200

Ladislav Kalous vyrazil letos v červenci s rodinou elektromobilem Nissan e-NV200 na 4500 km dlouhou cestu po Evropě. Jako mnoho pionýrů-elektromobilistů i on ukazuje, že když se chce, tak to jde.

Elektromobil Nissan e-NV200 rodiny Kalousových před Eiffelovou věží v Paříži
foto: archiv autora

autor: Ladislav Kalous

Jsme taková normální rodinka, taťka Láďa, už zas těhotná mamka Jiřinka a 11měsíční dcerka Natálka. Máme rádi cestování, moře i hory a zajímá nás, jak žijí jinde.

Mimo jiné je naším každoročním cílem malé přístavní městečko Carnlough v Severním Irsku, asi 60 km za Belfastem, kde máme rodinu a přátele a v přístavu kotvíme naši kocábku.

Naše malá dcerka je již zkušená cestovatelka a elektromobilistka. Už loňské léto, dříve, než se narodila, procestovala naším elektromobilem většinu západní Evropy.

Na loňské cestování jsme hodně vzpomínali. Tento rok už jsme se nemohli dočkat, a proto jsme netrpělivě očekávali začátek prázdnin.

Hned 1. července, po důkladném servisu našeho elektromobilu Nissan e-NV200 v J.P.N. Cars v Brně, kde nám autíčko zodpovědně a kvalitně připravili na dlouhou cestu, jsme naším elektromobilem, který je rázoveň věrným členem naší rodiny, vyrazili z Brna na cestu.

Prokleté pneumatiky

Po přejetí státní hranice do Rakouska nás překvapil asfalt, se kterým si naše nové pneumatiky Nokian eline AAA vyloženě odporovaly, projevila se i vysoká hmotnost nákladu, protože kočárek, nápoje, potraviny, oblečení a kempinkové vybavení skutečně vážili více než jsem předpokládal.

Na dálnici v Mistelbachu jsme na OMV poprvé nabíjeli a pneumatiky Nokian v provedení XL na vyšší zatížení se ukázaly jako velmi nevhodné, mají měkké boky a auto na nich plave. Gumy jsem tedy přetlakoval na 3,3 bar a pokračovali jsme v cestě.

Další nabíjení bylo kousek za Vídní a na přetlakovaných pneu přestalo auto plavat a drželo směr, ale pérování značně ztvrdlo a po probořeném zadním platu v nákladním prostoru (neoriginál, vyrobeno ze dřeva), které nevydrželo hmotnost nákladu a zjištění, že místo běžné spotřeby 13 kWh jedu za 22 kWh/100 km jsem uvažoval o návratu domů.

Pohoda na Slovinsku

Touha po moři však byla silná, plato jsme opravili a pokračovali v cestě. Po dalších 100 km nás překvapila silná bouřka a krupobití a přestože jsme netopili, na mokru se spotřeba zvedla na 28 kWh. Mám elektromobil Nissan dva roky, najel jsem 70 000 km a už jsem s ním byl v Belfastu 2x, ale takové potíže jsem nečekal.

Na pneu za 3000 Kč jsem silně zanevřel a začal se smiřovat s nečekaným výdajem a jejich výměnou na cestě, protože můj běžný dojezd klesl ze 150 km pod 100. Za 28 kWh na sto nejezdím ani v zimě s elektrickým topením.

Pršet přestalo, spotřeba elektřiny klesla a opustili jsme Rakousko i jejich předraženou dobíjecí síť Smatrics. Po přejezdu hranic do Slovinska se spotřeba na jiném asfaltu vrátila zpět k běžným hodnotám kolem 16 kWh.

Cesta Itálií podél moře

Cesta Itálií podél moře
foto: archiv autora

Slovinsko jsme projeli po dálnici, kde je solidní nabíjecí síť. Na benzinkách OMV mají nabíječky Efacec QC45, jedná se o trojstandart jaký známe od ABB – CHadeMo a DC Combo 50kW a AC.

Tyto stanice hladce nabíjí a jejich výhoda, díky zdvojenému napájení, že funguje AC a DC současně a mohou nabíjet dvě vozidla současně. Není potřeba žádné registrace, stačí si jen zakoupit na pokladně obálku s autorizační kartou, v návodu je napsáno, že je přednabita na 30 minut.

Při prvním zkušebním nabíjení, abych se ujistil, že skutečně Slovinskem projedu jsem s 65% energie v baterii zahájil nabíjení, které jsem po 15 minutách ukončil a zbývajících 15 minut jsem si nechal na další nabíjení.

U další nabíječky, kam jsem přijel s 8% energie a počítal s tím, že zcela vybitá baterie pojme za prvních 15 minut více energie, nastalo velké zklamání.

Nabíjecí karta za 10 eur je na 30 minut, není omezena množstvím odebrané energie, ale lze ji použít jen jednou, na další nabíječce už nefunguje, takže plán nabíjet za 10 eur 2x nevyšel. Cena spotřebované energie se tedy neplánovaně a nepříjemně zvýšila.

V Itálii se s elektřinou moc nekamarádí

Po čtyřech nabíjeních, které nás tedy stálo 40 eur, jsme nad ránem spatřili italský Terst a pokračovali jsme do Benátek, které byly naším prvním cílem. Ujeli jsme tedy 900 km a nabíjeli jsme 5x v Rakousku a 4x ve Slovinsku, a to pokaždé 30 minut na 93%. S téměř vybitým autem jsme našli kemp, ubytovali se, postavili stan, dali nabíjet auto a šli spát.

Ve Benátkách v kempu Fusina jsme strávili 2 dny, pláž byla od kempu 60 km, bylo tam spousta komárů a nějak se nám tam moc nelíbilo, Benátky nás příliš nezaujaly, a tak jsme v Ikea v Padova poněkolikáté a zdarma nabili auto a pokračovali v cestě. Vydali jsme se přes Miláno do Janova, který leží těsně u moře.

Italské pláže

Italské pláže
foto: archiv autora

Přelidněné Miláno nás nezajímalo, navštívili jsme jen italskou centrálu Nissan, kde jsme nabili, vypili kávu a popovídali si o cestování a o e-mobilitě v Itálii. Byla to milá návštěva a jako v každém salonu Nissan v Evropě kde jsem kdy byl, se k nám chovali velmi vstřícně a ochotně nás nechali dobíjet,

Poprvé nám byla položena otázka jestli nám ten fotovoltaický panel na střeše auta dobíjí baterii a kolik na něj ujedeme. Přišel tedy na řadu první výklad, který se dále mnohokrát opakoval, že panel 275 Wp ve spojení s MPPT regulátorem Victron skutečně nabíjí baterii, ale 12V externí, tzv. na soulož přidrátovanou nad originální 12V bateríí a napájí klimatizaci a kompresorovou ledničku.

Minulé léto se chladnička s polovodičovým článkem za 2 tis. Kč neosvědčila, chladila velmi málo, konzumovala hodně elektřiny a citelně to bylo znát na dojezdu. Kompresorová lednice Indel jela perfektně, také namražovala chladící pytlíky pro plastovou termoschránku a FV panel 275 W se ukázal jako zbytečně velký, neboť ve slunné Itálii vyráběl více elektřiny, než činila spotřeba.

Proto jsem začal přemýšlet jak nadbytečnou elektřinu dostat do HV baterie a starý nápad instalovat na střechu rozkládací FVE se opět vnucoval na mysl.

Jako po válce

Cesta z Milána do Janova vede přes národní park dell Antola. Jsou to nádherné hory, bylo nutné překonat značný výškový rozdíl na úseku dlouhém 147 km bez možnosti nabíjení. Vrcholek hor s malebnými vesničkami se neukázal jako nejvhodnější trasa pro přeložený elektromobil.

Zásobování elektřinou bylo jak u nás po válce, rozvody po vesničkách byly nn kroucenými závěsnými kabely, které nepřenesou velké výkony, a v restauraci kde jsem zastavil s prosbou o zásuvku mi bylo vysvětleno, že teď elektřina nejde, že půjde až odpoledne a nabíjení auta nepůjde, neboť mají slabé přípojky.

Téměř na páry v baterii jsme dojeli do vesničky Sant Olcese, kde najít místo kde vás nechají dobít elektromobil je těžší než najít zlato na Klondajku. V restauracích sedí lidé v poledne při svíčkách nebo venku a nic zbytečného na elektřinu nepoužívají.

Po spoustě odmítnutí jsem se obrátil na četnickou stanici, ale i tam to bylo s elektřinou špatné a četníci seděli v kanceláři v pološeru a počítače měli vypnuté. Poznámka pana četníka, že na vrcholku hor s vybitým elektromobilem to není sranda byla velmi trefná.

Nicméně nás doprovodil na náměstí, kde byly rozvody připraveny na nějakou oslavu a u pódia se našla dostatečně jištěná zásuvka, kde jsme nabili chybějící energii na zbývající etapu.

Po odjezdu z krásného Sant Olcese kde se však zastavil čas se cesta nekonečným stoupáním proměnila na úsek 30 km stále z kopce a další plánovanou nabíječku na trase jsme díky rekuperací vyrobené elektřině mohli vynechat, vlastně poprvé se mi stalo že z jízdy na rezervu z 12 km, tedy asi 10 % energie, jsem se dostal na 33 %.

Další cestou Itálií jsme zjistili, že s dobíjením to skutečně nebude jednoduché. Italové mají drahou elektřinu a nabíjení aut nejsou nakloněni. Vlastně za celou cestu přes Itálii jsme nikde nepotkali žádný elektromobil, mimo dvou vozů Tesla v Padově.

Síť nabíječek mají hodně řídkou a v kempech jen 6A jističe, které nabíjení auta nastavené na minimum neudrží. V jednom kempu nám nabídli místo pro stan na skalnaté zemi srovnané štěrkem za 50 eur a za nabíjení auta přes noc požadovali dalších 50 eur.

Sanremo v Itálii

Sanremo v Itálii
foto: archiv autora

Naštěstí jsme našli kemp poblíž města Sanremo, kde plně zařízený bungalov s klimatizací přišel na 50 eur a elektřinu pro auto nikdo neřešil.

Možná se spoléhali na 6A rychlé jističe, ale kus drátu jako klema přes jistič a bylo vyřešeno, aby auto dostalo svých 10 A. V kempu se nám velmi líbilo, na krásnou pláž z jemného písku jsme to měli jen 50 m, a tak jsme si 4 dny užívali koupání a slunění.

Při vyjížďkách po okolí kdy teplota přes den se blížila 40 °C jsme ocenili klimatizaci v autě a odpustili Nissanu cenu za to drahé chladivo 1234Y, za které v ČR počítají 10x více než za běžné chladivo R134a, které všude doplňují za cca 500 Kč.

Směr Monako

Po čtyřech dnech lenošení jsme opustili Itálii a přejeli do Monackého knížectví. Než jsme se vzpamatovali z úžasu, byli jsme v Monte Carlu. Monako je nádherná, ale miniaturní zemička pyšnící se nulovou kriminalitou a elektromobilisty potěší nabíjení zdarma v celé zemi, nicméně ceny za mobilní telefonní služby jsou stále v roamingu a patří k nejdražším což si vyžádalo vypnutí telefonů.

Nabíjení v Monte Carlu

Nabíjení v Monte Carlu
foto: archiv autora

Monte Carlo nás uchvátilo, v centru města jsme našli nabíječku u které stál mužík v obleku, auto nám ochotně zapojil a postaral se nám o dobití na 100 %, zatímco jsme vyrazili na průzkum a obdiv překrásného města.

Monte Carlo se opravdu moc líbilo, ale vše neskutečně namačkané a šíleně draho. Opouštěli jsme ho se slibem, že se nevidíme naposledy a vyrazili směr Francie, abychom našli kemp a stan stavěli ještě za světla.

Elektromobilní Francie

Do Francie jsme dorazili zanedlouho a u první nabíječky jsme si ověřili, že karta operátora KIWI sjednaná v loňském roce stále funguje, a tedy cesta Francií je volná. Ve většině země je karta KIWI nezbytná, je potřeba k odblokování nabíječek a nabíjení je zdarma a nestojí vůbec nic.

Normálně je jednoduché kartu vytvořit on line, ale zahraniční adresu web nepřijímá. Pro její získání karty bylo nutné využít služeb tlumočníka a účet vytvořit po telefonu, nicméně karta druhým rokem funguje a nabíjí se zadarmo.

Nabíjení na dálničním odpočívadle ve Francii

Nabíjení na dálničním odpočívadle ve Francii
foto: archiv autora

U další nabíječky jsem byl také potěšen, karta Sodetrel, rovněž získaná vloni, se ukázala také plně funkční. U operátora Sodetrel se za kartu platí měsíční paušál, který by měl být podle smlouvy 4 eur měsíčně (nicméně faktura chodí na 1,39 eur a za rok 2016 přišla jen 7x místo 12x).

V měsíčním paušálu jsou nějaké volné minuty a nabíjení nad rámec se platí měsíčně po obdržení faktury. Sodetrel je významný operátor, výhradně a jediný má nabíječky na dálnicích a na přivaděčích. Bez Sodetrelu se nedá ve Francii cestovat.

Cena za nabíjení byla v loňském roce hodně drahá. Po zhlédnutí faktur jsem hodně lapal po dechu, ale v mezidobí od 09/2016 do 07/2017 se ve Francii v oblasti nabíjení mnoho změnilo.

Zůstalo sice stejné, že člověk přijede k nabíječce, nezná cenu za kolik bude dobíjet a následně pak je z faktury překvapený. Tento rok už se cena dá vyhledat v mapě nabíječek Sodetrelu.

Na dálnici na šňůře nabíječek ale některou vynechat dost dobře nejde a pokud cestujete rychlostí 130 km/h, nabíječky rozmístěné cca po 70 km musíte využít a cenu musíte akceptovat.

Solární květina ve Francii před supermarketema

Solární květina ve Francii před supermarketem
foto: archiv autora

Tento rok jsem byl velmi mile překvapen cenou: za jedno nabíjení okolo 20 min to byla 2-3 eura. Sodetrel má velmi výkonné moderní krásné nabíječky, které nabíjí až 100 kW, ale Nissan si nevezme více než 60 kW.

Další významná změna ve Francii je, že mnoho nabíječek je trvale odemčených a není potřeba žádná karta. Na některých je stará nálepka, že je potřeba karta KIWI, ale jdou spustit i bez karty.

Staré známé nabíječky DBT, ty větší, které mne v loni svojí nefunkčností hodně potrápily a díky nefunkčnosti tři stanic jsem byl nucen 10 km absolvovat na odtahovce, za kterou jsem loni zaplatil 331 eur, prodělaly významný upgrade.

DBT stanice mají nový software a grafiku a už tolik nepískají, konektory vyměnili za novější a preciznější plastové Yazakki, jsou většinou dual DC+AC a nabíjí skutečně 50 kW. Další tyto inovované DBT se objevily na maloměstech a v duchu jim říkám obecní nabíječky.

Nabíjecí stanice v malé francouzské obci

Nabíjecí stanice v malé francouzské obci
foto: archiv autora

Nápis tvrdí, že jsou zadarmo na 30 minut. Nissana nabíjí do 100 % skutečně za půl hodiny a jsou „free for all“. Francie je jeden z rájů elektromobilistů, nabíječek mají velmi mnoho rozsetých po pár kilometrech od sebe a i z dálnice lze někdy sjet k bezplatným nabíječkám.

Francouzi již v loňském roce měli nabíječku před každou Ikea, Auchanem a letos přibyly megamarkety E´Leclerc, Intermarché atd. Všechny nonstop a zdarma.

Výrazný počin uskutečnil řetězec Lidl, nainstaloval stanice ABB Terra 53 CJG – trojstandart. Někde mají i dvě stanice, leč nepříjemným omezením je, že jsou v provozu jen po otvírací dobu Lidlu.

Dobíjecí stanice u obchodů Lidl

Dobíjecí stanice u obchodů Lidl
foto: archiv autora

Ve Francii je velmi mnoho prodejců Nissan a téměř každý má nabíječku na které Vás nechají všude bez okolků nabít, většinou ale jen v pracovní dobu, protože nabíječky mají v uzavřeném areálu.

Francouzi jsou elektromobilitě velmi nakloněni a ve Francii je prostě radost cestovat elektromobilem. Nejvíce otázek na můj solární panel na střeše mi položili právě ve Francii.

Na druhou stranu jsou běžní občané docela neochotní a nevstřícní. Stalo se mi, že jsem musel nabíjet u obchodního centra z pomalé nabíječky, ale byla zamčená nějakým nevýznamným operátorem a absenci autorizační karty bylo možné obejít zasláním sms.

Vloni to v roamingu šlo, letos po zrušení roamingu už od českého mobilního operátora SMS nešla doručit. Na parkovišti jsem oslovil 5 lidí, předem jsem každému ukázal peníze aby viděli že jim tu SMS opravdu zaplatím, ale neuspěl jsem.

O rodině, která přijela v nové X5 a prý, že nemají s sebou mobil, jsem si myslel svoje. Všech pět oslovených lidí však zašlo do supermarketu na zákaznický servis požádat, aby mi pomohli, ti však nepomohli a opakovaně sdělili, že všechny tři pomalé nabíječky jsou rozbité, ačkoliv se přitom tvářily plně funkční.

Je to smutné, když potřebujete nabít, ve Francii existuje spousta nabíječek, které jsou ve správě nějakého malého bezvýznamného operátora, který má často jen jednu nebo dvě nabíječky a bez karty nejdou spustit.

Francii mám i tak rád, je to veliká země, která neustále něčím překvapuje a je co poznávat. Ale další věc, která běžného cestovatele nepotěší, jsou poplatky na dálnicích.

Další z mnoha možností nabíjení ve Francii

Další z mnoha možností nabíjení ve Francii
foto: archiv autora

Neradi prokrmujeme mýtné brány eury. Poté, co jsme za mýto utratili víc jak 60 €, padlo rozhodnutí cestovat pomaleji, ale neplatit ty rakety za dálnici, a za ušetřené peníze si raději vzít B&B hotel.

Naše další cesta vedla přes Nice, Cannes, Saint-Tropez do Toulonu, kde nás čekala návštěva přátel. Poté jsme našli nádherný kemp v osadě La Ciotat.

Pronajali jsme si na čtyři dny plně zařízený bungalov s klimatizací, který i s parkováním, elektřinou a Wifi stál 180 eur. Zvláštností v tomto kempu bylo samostatné měření spotřeby vody a elektřiny, což nám při odjezdu odečetli ze zálohy, činilo to však jen 9 €.

Koupání v La Ciotat bylo nádherné, jen pláž již nebyla tak písčitá jako v Itálii a sluníčka bylo o něco méně. Přístup do vody byl z hromady kamení, ale v okolí jsme našli spousty upravených písčitých pláží.

V La Ciotat se nám líbilo a celkem neradi jsme vyrazili na zbývající úsek přes Francii do přístavu Roscoff nedaleko města Brest. Po projetí Marseille jsme opustili moře a po dálnicích A75, A71 a A85 směřovali na Nantes, kde jsme se opět přiblížili k moři a kopírovali jej.

Tato etapa byla dlouhá 1400 km a už nás to cestování přestávalo bavit, toužili jsme po Irsku. Cestou se nám líbily jen překrásné Francouzské hory – Parc naturel régional Loire-Anjou-Touraine, kde nás opět čekala jízda na hranici dojezdu elektromobilu, ale díky rekuperaci jsme to zvládli bez potíží.

Po dvou dnech jsme konečně dorazili do přístavu Roscoff od kud nám měl odjíždět trajekt do Irska, ale udělal jsem osudovou chybu. Po ubytování v B&B hotelu v jednu hodinu v noci jsem již neměl sil na booking trajektu a odložil jsem to na ráno.

Jak se říká, co můžeš udělat dnes… Trest za odklad byl krutý, ráno už žádný trajekt nebyl k dispozici a nejbližší odjížděl za 14 dní. Strávil jsem tak den na internetu hledáním náhradního spojení, které jsem nakonec našel. Jiný trajekt nám odjížděl za dva dny z přístavu CHerbourgh-Octeville vzdáleného 500 km.

Cherborough, Octeville

Cherborough, Octeville
foto: archiv autora

Poslední drobná potíž na cestě se ukázala opět v pneumatikách. Od Rakouska se pneumatiky chovali normálně a spotřeba elektřiny byla jen mírně vyšší a výměnu pneumatik jsem pustil z hlavy.

Posledních 100 km Francií z města Saint-Lo, kde jsem v místním Nissanu ve spěchu nabil jen na 60 %, protože jsem věděl, že do přístavu pojedu po dálnici a celých sto kilometrů je cesta dolů ze 7% kopce.

Loni mi na ten kousek stačilo 30 % energie v baterii, měl jsem však originální pneumatiky Good Year. Tentokrát jsem těch posledních 100 km téměř neujel a hrozilo, že zůstaneme vyset bez proudu někde pár km před přístavem.

Opět se pneumatiky Nokian eline AAA+XL ukázaly, chovaly se jak natřené lepidlem. Takový kopec běžně jezdím bez plynu na slabší stupeň rekuperace a jen místy tam na chvíli hodím Béčko – silnější brždění rekuperací, protože v daném ůseku je max. povolená rychlost 100 km/h a spotřeba se pohybuje kolem 9 kWh/100 km.

Tentokrát jsem musel jet z kopce na půl plynu, jel jsem max. 60 km/h a když jsem dal neutrál, auto se po pár metrech zastavilo, místo aby rozjeté ujelo setrvačností 10 km. Bylo to nepochopitelné, spotřeba šla na 20 kWh a k nabíječce jsem dojel jen na páry v baterii.

Během nabíjení jsem šahal na brzdové bubny i na desky, brzdy byly úplně studené, protože po sto km jsem na brzdu šlápnul poprvé a naposled až před nabíječkou. Nemůžu to pochopit a děsím se cesty zpět kdy budu muset těch sto kilometrů jet celou cestu do kopce.

Přes průliv do Irska

Po 17 dnech koupání, slunění, procházení památek a spoustě dní v autě jseme se 17.7. večer nalodili na trajekt společnosti Irish Ferries a zanedlouho vypluli na 16 hodin dlouhou plavbu.

Cesta trajektem je pohodlná, auto se nám nabíjelo na wallboxu v podpalubí. Poté, co jsme se ubytovali v tříhvězdičkové kajutě, kam nám za 5 € přidali postýlku pro naši ratolest, jsme vyrazili na průzkum palub stařičké lodi Oscar Wilde.

Nabíjení na trajektu do Irska

Nabíjení na trajektu do Irska
foto: archiv autora

K dispozici jsme měli nespočet barů, restaurací a heren, kino, dětský koutek a řadu vyhlídkových venkovních palub. Plavba přes noc nám utekla velmi rychle, moře bylo klidné a nebýt palubního rozhlasu, který vyzýval k opuštění kajut, spali bychom asi do oběda.

Prošli jsme se znovu tou obrovskou několikaposchoďovou lodí a po dvanácté hodině jsme s autem nabitým na 100% sjeli z trajektu. Celní kontrola netrvala ani pět minut, imigrační úředník chtěl jen vidět dítě a s úsměvem a slovy „Aha, skáče vzadu“ nás vpustil do Irska.

Naše 11ti měsíční dítko se během cesty naučilo rozepínat pás v sedačce a za jízdy stát a držet se opěrky předního sedadla a koukat na cestu. Já půl cesty myslel na to, jak to budu při silniční kontrole vysvětlovat.

V Irsku už to dobře známe, po chvíli už jsme byli na dálnici a uháněli přes Dublin do Severního Irska. Nabíječky už jsme nemuseli hledat, protože k nim trefíme jak v rodném Brně na Áčka, a navíc stačí na dálnici pohlídat cedule s nápisem SERVICE.

Na každém tomto moderním dálničním odpočívadle vybaveném veškerými službami je i nabíječka. Tato odpočívadla jsou od sebe cca 60-70 km, takže příležitostí nabíjet je mnoho a mohli jsme uhánět na plný plyn.

Nabíjení je v Irsku i Severním Irsku zdarma, je potřeba si jen u e-car na webu vyřídit nabíjecí kartu, která přijde poštou. Cena za zřízení nabíjecí karty je £20, které se brzy vrátí.

Po pěti hodinách od sjezdu z trajektu jsme byli ve vytouženém cíli a nemůžu si odpustit poslední poznámku. Doma v Česku nedojedu 100 km z Brna na Vystrkov a poslední kilometry mne tahá odtahovka, tady v Irsku jedu 135 km/hod a za 5 hodin projedu 2 země.

Obě Irska jsou krásné a stále zelené země s velkým množstvím památek a kuriozit. Nejznámější snad je v Belfastu dok kde byl postaven Titanic a ještě poměrně nové muzeum Titanicu.

Asi 70 km za Belfastem ještě např. Giant’s Causeway, někdy nazývané osmý div světa. Irové jsou přívětiví a vstřícní, mají rádi děti a nikdo nikam nespěchá.

Závěrem bych tedy shrnul tuto 4500 km dlouhou cestu jako příjemnou a pohodovou, nebylo potřeba žádnou odtahovku a na cestě nás nepotkalo nic zlého. Naopak máme řadu příjemných vzpomínek.

vlastní

189 komentářů u “Elektrická letní dovolená: 4500 km po Evropě v elektromobilu Nissan e-NV200”

 1. „Za 20 let někdo řekne, jak jsme mohli v takových autech
  „Za 20 let někdo řekne, jak jsme mohli v takových autech jezdit když nevydrží ani 1000 km jízdy a musí se pořád někde nabíjet a stojí jako malý rodinný domek na Vysočině :)“

  Elektromobil je prostě vývoj, který nikdo nezastaví byť pro to ropné kartely dělají vše co je v jejich silách.
  Před válkou jezdili auta na dřevo plyn, TDI neexistovalo a taky jsme jim říkali nadšenci.
  Za války když nebyl benzín, zkoušeli auta na plyn což se neujalo, dnes je LPG, CNG a různý Gé běžná věc a některé už skomírají.
  Za Komunistů lidi jezdili k moři Škodou 100 a 1000 MB, Wartburgama a Trabantama, Š 120 a rapid už bylo lepší svezení, občas někdo uvařil motor ale jezdilo se…..
  Dnes máme místo Wartburgů elektromobili základních generací
  a kdo ví co bude za 30 roků.

  1. Pane Kalous, máte mou hlubokou poklonu! Ukazujete všem, kdo
   Pane Kalous, máte mou hlubokou poklonu! Ukazujete všem, kdo může a chce vidět, že to jde, jen když se chce. Zatím ještě ne úplně snadno, ale už přece jen! Přeji vám hodně následovníků. S radostí také čtu, jaké změny nastaly ve srovnání s nedávnou minulostí.
   Jako teslák si tím zároveň uvědomuji, že se pohybuji v podstatně jiné realitě, kde dojet kamkoli po západní Evropě znamená jen klídek a pohodu. A když jsem loni zatoužil po dobrodružství, jel jsem do Ruska. Tam to občas bylo vzhledem k jejich vzdálenostem s Teslou podobné peklo, jako s Vaším NVčkem v Evropě….:)) A co do infrastruktury jsem byl jako skutečný průkopník – co si nezařídím, to nemám. Ale zrovna minulý týden jsem při své cestě do Moskvy zašel na šálek čaje do místního Teslaklubu, kde mi hned referovali, kolik lidí už dnes jezdí po těch „mých“ trasách, někteří i dost pravidelně. Spousta lidí v jižním Rusku si tam dotáhli ojeté Tesly a začali aktivně jezdit m.j. i proto, že se tam rozneslo, že to už „projel“ nějakej Čech. Na jiných trasách jsou tam podobně známa jména průkopníků z jiných zemí, například Německa, Švédska, Holandska, Švýcarska a jiných. Prý, jak se říká, doma je těžké být prorokem…..((. No každopádně jsem měl radost, že jsem mohl být nápomocen k něčemu, co (aspoň mně) dává smysl.

 2. No na mne by tohle asi nebylo. Je to opravdu více
  No na mne by tohle asi nebylo. Je to opravdu více dobrodružství než pohodové cestování – pro mne osobně 🙂
  Ale článek a popis zkušeností je výborný. Velice mne zaujal ten panel na střeše + kompresorová lednička, stav distribuční sítě v Itálii a ten popis spotřeby vs. typ asfaltu v Rakousku (zajímavé a vůbec by mne to nenapadlo) Díky.

 3. To je teď taková móda. Cestovat bizarními prostředky a
  To je teď taková móda. Cestovat bizarními prostředky a psát o tom články a točit filmy. Trabantem do Afriky, Jawou do Indie. Lidem se to holt líbí.
  Když budu chtít, objedu Evropu na sekacím traktůrku a ještě si na něj pro zvýšení atraktivity přivážu nafukovacího kačera.

 4. Děkuji autorovi článku za zajímavé informace. Článek
  Děkuji autorovi článku za zajímavé informace. Článek jsem však četl se zděšením, jak to mají netesly na světě těžké. Po přečtení se musí oprávněně vyděsit každý, kdo o elektromobilu byť jen uvažuje. Ono to ostatně je patrné i z některých komentářů.
  Asi by měl zde někdo říci, že podobné zkušenosti jsou pro majitele Tesly naprosto neznámé. Zrovna cestuji s rodinou Evropou na podobně dlouhé trase a mé zkušenosti jsou tak výrazně odlišné, že na to prostě musím reagovat.
  S rodinou jsme se vydali na dovolenou na jih Francie. Vyjeli jsme z Prahy v 10 hodin dálniční rychlostí a první dobíjení proběhlo na Superchargeru Wernberg-Köblitz, po ujetí 202 km. Dobíjení na 90% trvalo 30 minut a protože s dvěmi malými dětmi jsou kratší přestávky nemyslitelné, nepociťujeme na cestě jakékoli zdržení z důvodu dobíjení. Po neomezených německých dálnicích jezdím s rodinou 160 km/h.
  Druhou přestávku jsme si udělali po ujetí dalších 260 km v Bad Rappenau. Po 50 minutách jsme s 90% v baterii vyrazili k 715 km vdálenému cíli prvního cestovního dne, na trasu o délce 255 km do hotelu Golden Tulip ve Francouzském Mulhouse.
  Ráno jsme vyrazili s plně dobitou baterií na opačný konec Francie. První dobíjení druhého dne proběhlo po ujetí 235 km během 30 minut v Beaune, druhé dobíjení po ujetí 258 km ve Valence trvalo opět 30 minut a poslední třetí dobíjení druhého dne proběhlo na 150 km vzdáleném Superchargeru v Nimes. Zde jsme se zdrželi opět 30 minut a večer jsme po ujetí 212 km dorazili do 1574 km vzdáleného cíle u Španělských hranic v Canet en Roussillon.
  Po celou cestu byla puštěná klimatizace a v akceleraci a ani v rychlosti jsem se nijak neomezoval. Průměrné spotřeby jsem s plně naloženým Modelem X P90D docílil 260 Wh/km a k dobíječkám jsem přijížděl vždy s poměrně velkou rezervou v baterii, na dalších 70 až 100 km jízdy.
  Během dvoudenní 1574 km dlouhé cesty jsem strávil pěti pauzami na dobíjení dohromady 2:50 hod. První den během 1:20 hod. dvě dobíjení a druhý den tři dobíjení za 1:30 hod. Cena dobíjení 0,- Kč. Žádní operátoři dobíjecích stojanů, žádné odemykání dobíječek kartami či SMSkami. Žádné platby. Z nejčastěji 8 dobíjecích stojanů byly v jednom případě obsazeny stojany 2, ve dvou případech stojan jeden a zbytek jsme dobíjeli vždy úplně sami.
  Pokud dnes cestujete po Evropě Teslou, je takové cestování čirá radost a nic než radost.

    1. Tohle tito rozumbradové vůbec neřeší, protože podle nich
     Tohle tito rozumbradové vůbec neřeší, protože podle nich to tak vždycky bylo a tak je to správné. A už vůbec netuší, že jen k výrobě litru jejich paliva do sračkometu se spotřebuje 1,3 kWh elektřiny, na kterou střední elektromobil obvykle už ujede 10 km. A to nemluvíme o všem dalším kolem.

  1. Za 20 let někdo řekne, jak jsme mohli v takových autech
   Za 20 let někdo řekne, jak jsme mohli v takových autech jezdit když nevydrží ani 1000 km jízdy a musí se pořád někde nabíjet a stojí jako malý rodinný domek na Vysočině 🙂

   Každopádně nová Tesla S a X je segment, který je u nás mimo reálný nákup 90% lidí a dalších 9,9% ho nechce, takže to je spíš taková rarita.

   1. Rodiče letos koupili půl dvojbaráku za 1,2mil na
    Rodiče letos koupili půl dvojbaráku za 1,2mil na Šumavě.
    I když je to „jen“ půlka, stále to je dvougenerační barák –
    suterén: garáž, vedle-garáž, 2 špajzy, prádelna, kotelna
    přízemí: lodžie, špajz, kuchyň, 3 pokoje, obývák 5*8m
    1.patro: nedostavěné o stejných rozměrech jako přízemí (v podstatě je tam ještě asi 1,5m podkroví nad tím).

    Takže dva domky, pardon… domy 🙂

    1. Zase jeden, co se neumí podívat na svět jak to skutečně
     Zase jeden, co se neumí podívat na svět jak to skutečně chodí. Dva baráky vašim rodičům pochopitelně všichni přejeme, to dá rozum, ale dám vám jiný příklad. Pak máte lidi, kteří už ve 100+1 bydlí, mají v bance pár milionů a banka jim ty jejich miliony úročí částkou 150 Kč měsíčně. To není výmysl. To je holý fakt. Co tihle lidi, kteří nainvestováno už mají? Já si nemyslím, že je smysluplné aby stále dokola své zisky znovu a znovu zhodnocovali a znovu investovali. Ti si prostě mohou dovolit utratit pár milionů za auto. A když za auto, tak za co jiného, než za Teslu?
     A nebo podle vás mají tihle lidi dál a dál syslit, jen proto, že to je rozumnější? Aby pak zjistili, že jim je 70 a mají nasyslíno?

     1. Špatně jste mě pochopil.
      Reagoval jsem na příspěvek:
      „Za

      Špatně jste mě pochopil.
      Reagoval jsem na příspěvek:
      „Za 20 let někdo řekne, jak jsme mohli v takových autech jezdit když nevydrží ani 1000 km jízdy a musí se pořád někde nabíjet a stojí jako malý rodinný domek na Vysočině :)“

      A přisadil si že to není jeden baráček ale baráky dva. Umocňujíc tím ten kontrast toho pohledu zpět do minulosti (z budoucnosti za 20 let).
      A dokazujíc že i přes takový kontrast to lidé kupují a jsou spokojení.

      A ti lidé co už zainvestováno mají většinou z toho kolečka nevyskočí tak snadno…

      Jinak jsem také zastáncem užívání namísto hromadění. Jak jinak by šlo vysvětlit že své peníze nehromadím ale používám právě na takové věci jako pomoct rodičům koupit barák, bratrovi zahradu a sobě uvažovat o EV ? A to nevydělávám žádný ranec, dost podprůměr řekl bych…

     2. Přesně tak..
      Můj bratr taky syslil, pořád makal a honil

      Přesně tak..
      Můj bratr taky syslil, pořád makal a honil se za výdělkem, často na hraně zákona, stále riziko a nervy, pořád v práci a i na dovolené pořád na mobilu sledovat kamery a pohyb v provozovnách, platit státu výpalné v řádu mil Kč co si každou chvíli vymyslí ve formě různých polatků.
      V necelých 40ti ho kleplo, zůstali drahá auta, byty, zlato,
      dnes je všechno pryč a nasyslený miliony v bance dnes utráci jinej chlap…….
      Tak na co škudlit, honit se a riskovat ? Život je hrozně krátkej.

   2. S temi procenty bych kapku pritlacil. Pokud pocitam auto na 8
    S temi procenty bych kapku pritlacil. Pokud pocitam auto na 8 let (zaruka na baterii), mam mesicni „splatku“ 30 (plus jeste nejakych 5 za podil na 70k rocni pojistce). A to neresim uroky za pujcku/leasing.

    Podle statistik ma ale tech 90% pod 47.000 hrubeho (35 cisteho). Takze kdyz se budou past a bydlet pod mostem, tak to za tech 8 let daji…

    1. A pak je tu skupina, pro ktery to problem neni, ale maji dost
     A pak je tu skupina, pro ktery to problem neni, ale maji dost zdraveho rozumu, aby do takoveho nesmyslu nesli. Ty penize se daji smysluplne investovat a mohou dalsi penize prinaset.

     Tyhle hracky jsou pro toho, kdo uz nevi co s tema panezma ma delat. A tech uz je fakt malo.

     1. Víte, co chce chudý? Bohatství. Víte, co chce bohatý?
      Víte, co chce chudý? Bohatství. Víte, co chce bohatý? Zdraví a štěstí.

      Vámi zmínění, co jezdí v drahých sračkometech a vlastní jich obvykle celou plejádu (pro ženu, pro dceru, pro synka, víkendový kabriolet, něco na terén, čopra na vyjížďky, karavan na rodinné výlety …..), jsou sice možná bohatí penězi, ale bohužel chudí duchem.

      Je mnoho bohatých lidí i chudých lidí, pro které není smyslem života hromadění majetku, ale užívání života. A další milion na kontě je jen další v řadě. Třeba k tomu taky časem dojdete, když už máte na nové BMW, takže určitě nežijete z ruky do huby.

      1. Tezko rict, jestli jsem spatne napsal text nebo jste jej
       Tezko rict, jestli jsem spatne napsal text nebo jste jej nepochopil. Jsou dva druhy prachacu. Jedni utraceji za tesly a ostatni pikacoviny vami popsane a druzi jezdi v autech aby dojeli tam a z5. Tech prvnich je tu jak naseto, ty druhe nemate sanci v zivote poznat. Magory co si ten smejd koupi na splatky neumim zaradit.

    2. Co znám kolem sebe lidi a mají 100 tis hrubého, tak jsou
     Co znám kolem sebe lidi a mají 100 tis hrubého, tak jsou rádi že poplatí hypo na dům, manželce operák na Fabii, údržba domu, děti, dovolenou a auto i za 2 mil v nich vyvolá úsměv, to je daleko za hranicí jejich úvah a často jsou rádi za služební auto.

     1. A to (podle odectu z nejakeho grafu, v tabulce jsem to po
      A to (podle odectu z nejakeho grafu, v tabulce jsem to po procentech nevidel) tech 100 hrubeho odpovida min nez 2% mezd/platu… Takze celkem bezpecne muzeme rict, ze pro nejmin 98% je to mimo realitu.

      EDIT: Pokud pocitam 100k na rodinu, je to procento samozrejme vetsi (10 to porad nevyjde, vetsinou manzele nevydelavaji stejne, takze je tam jeden „vzacny“)

      1. Josef + E-Ryc: Vy to pánové snad nevidíte ze správného
       Josef + E-Ryc: Vy to pánové snad nevidíte ze správného úhlu pohledu. Nebudu zpochybňovat, zda na Teslu má podle příjmů 1% nebo jedno promile čechů. Podle mého má na Teslu více lidí, než si myslíme my všichni dohromady. Stačí se podívat co jezdí po našich silnicích. Cayeny, Panamery, Mercedesů S mraky, BMW 7 a Audi A8 také… To jsou včechno lidé, kteří už dávno za káru dali trojku nebo více.
       Problém určitě není v tom, že by na Teslu lidé neměli prachy. Pokud někdo dá za auto se spalovacím motorem trojku nebo více, je to podle mě trouba. V Tesle se sveze stejně dobře, nebo lépe a ještě jezdí v podstatě za půl darma.
       Nikomu Teslu nevnucuju, ať si každý jezdí čím chce. Jen tím chci říct, že já tyhle lidi prostě jenom nechápu.

        1. Samý blábol.
         to nemá cenu komentovat…

         Samý blábol.
         to nemá cenu komentovat…

        2. Chybné diskuzní fórum. Čtení pro vás najdete na
         Chybné diskuzní fórum. Čtení pro vás najdete na autoforum.cz

        3. Reagoval jsem na tohle: „Ja je chapu. Chteji za svy penize kus
         Reagoval jsem na tohle: „Ja je chapu. Chteji za svy penize kus poctivyho zeleza, ne pofiderni plastovy kelimek na baterky bez historie a s minimalni sanci na znovuprodej. Urcite to nejsou oni, kdo jsou troubove.“
         Teslu S mám a tohle je pro mne blábol a za tim si stojim. Nechápu vaši poznámku o autoforu?!

        4. Já je nechápu. Asi právě proto, že jsem vystřídal v
         Já je nechápu. Asi právě proto, že jsem vystřídal v životě všechny německé prémiové značky a došla mi s jejich servisováním trpělivost. 20 let mi trvalo, než jsem pochopil, že s koupí každý káry jsem znovu a znovu rukojmím dané automobilky. Pokaždé mě servis oloupal jak vánoční stromeček a Tesla je první automobilka, která své klienty v servisu nepřipravuje o prachy.
         Šanci na smysluplný prodej máte naopak mizivý u spalováků. S tím mám dlouhou řadu zkušeností. Teslu mám už druhou, to znamená, že jsem tu první prodal. A myslím, že za normální cenu. (3,3 stála nová a tříletá s 55 tis. najeto šla za 1,9). Takhle si cenu žádný prémiový spalovák pochopitelně nedrží.
         Mám prostě zkušenosti, takže už dobře vím, kdo je a kdo není trouba. (Neberte to prosím osobně)!

        5. Ja jsem nekde cet, ze kazdorocni servis Tesly stoji 20 tis.
         Ja jsem nekde cet, ze kazdorocni servis Tesly stoji 20 tis. Ale pry se to nesmi rikat nahlas

        6. Tak to jsou nesmysly. Tesla má servis pouze doporučený
         Tak to jsou nesmysly. Tesla má servis pouze doporučený každých 20.000 km a nikoli povinný a každoroční už vůbec ne. A navíc takovýto doporučený servis stojí 450,- EUR, tj. 12.000,- Kč.
         Servis tesly ale musíte porovnávat se servisem stejně drahého vozu. Pak vás teprve ten rozdíl doslova zaskočí…
         Navíc je u Tesly servis nepoviný a jeho neudělání nemá žádný vliv na záruku. Ono totiž u Tesly není moc co servisovat. Vymění se vzduchový filtr, zkontrolují provozní kapaliny, nápravy a tlumiče, nahraje se nový software a to je asi tak vše.

        7. No i to je docela pecka. Pylovy nebo jiny air filtr si vymeni
         No i to je docela pecka. Pylovy nebo jiny air filtr si vymeni kazdy strejda sam, napravy zkontroluje STK to soji par stovek a SW se aktualizuje udajne na dalku.

         Moje BMW je kupovane nove v Nemecku, prodejce rekl prvni a dalsi servis po 60000km, do te doby jen olejservis. Takze je to o tom kolik kdo najede, nebo co si necha nakukat at tady, nebo jinde. 60000 porad jeste nemam 🙂

        8. Musíte přestat vše poměřovat strejdou od vedle a hobby
         Musíte přestat vše poměřovat strejdou od vedle a hobby marketem. Jsou lidé, kteří na rozdíl od strejdy a hobby marketu, věnují svůj čas věci, která jim hodně vydělává a zbytek služeb si prostě nakupují. Protože kdyby si třeba hledali tyto možnosti nebo si sami pokládali terasu, tak to sice jako koníčka mít mohou, ale z ekonomického hlediska hodina jejich času vydělá na hodinu party stavebních dělníků a materiál navrch.

         I já se to tak snažím dělat, a přestože si mohu pylový filtr koupit za 300 neznačkový a o víkendu si to vyměnit v autě sám, jezdím s ním v rámci záruky do servisu. Stojí mne sice zanedbatelných pár tisíc, a to doslova, ale dělám to tak. Přestože značkový filtr u nich stojí tisícovku v českých.

        9. Jak ktera Tesla, ale ta moje ma vzduchovy Hepa filtr velky jak
         Jak ktera Tesla, ale ta moje ma vzduchovy Hepa filtr velky jak nafukovaci matrace.
         Ale to je jedno, povime si to az budete mit po nekolika garancnich prohlidkach ve vasem BMW servisu.
         Vy tu argumentaci nejak vubec nevnimate. Psal jsem, ze tesla servis je dobrovolny. Vy na ten olej jezdit ale musite. I kdyz nejezdite, zivotnost oleje je 2 roky. To prece musite vedet.

        10. Velmi zajímavá diskuze. Podepisuji vše co jste napsal. Snad
         Velmi zajímavá diskuze. Podepisuji vše co jste napsal. Snad jen, že mě stál servis po prvních 20tis. jen 365e.
         Naprosto sdílím názor, že kdo dá dneska za spalováka víc jak dva miliony je buď blázen nebo člověk, kterej o Tesle nikdy neslyšel. A nebo slyšel keci o plastové krabičce na na baterky, které tu šíří někteří duchem chudší jedinci.

        11. životnost oleje je vždycky 1 rok, potom už se rozkládá a
         životnost oleje je vždycky 1 rok, potom už se rozkládá a je to sračka co ničí motor… ale to je fuk. Spíš by mě zajímalo opotřebení pneumatik na 2,5 tunovým Xksku

         michelin.cz/pneu/znacky/tesla/model_x

         Počítám že od výroby tam máte Micheliny. Kolik pak km se tak s nimi dá najet??

        12. Tak to jste mě zaskočil. Najeto mám na letních 22″ kolech
         Tak to jste mě zaskočil. Najeto mám na letních 22″ kolech asi 15.000 km a opotřebení jsem si zatím žádného nevšiml. Až to bude nutné vyměnit, předpokládám, že mi to při pravidelném přezutí jako vždy včas řeknou a nabídnou v servisu gumy nové.
         V článku mě teda trošku zarazil příběh o opotřebení gum a ještě více cena zmiňovaných Nokianů. Tu značku neznám, ale 3000,- Kč přece nemohou snad stát 4 gumy na auto! Nebo snad ano?
         Kam mi paměť sahá, řekněme 20 let zpět, jsem nedal za každou jednotlivou letní gumu na auto méně než 8000 Kč. Snad jedině užší předky anebo pak ještě zimní bývají o tisícovku levnější, ale ruku do ohně bych za to nedal…

        13. základní guma na Nissana e-NV200 je neuvěřitelná 15″
         základní guma na Nissana e-NV200 je neuvěřitelná 15″ 185/65 každopádně nejlevnější 16″ 205/55 jsou za 1.000 kč kus. Nokian je severská značka tu bych sem vůbec netahal …. Obecně má Michelin nájezdnost letních tak 40.000 – 50.000 alespoň u mých tvrdých 15″ 205/60 Pilotů s 1,3 tunovou e36kou to tak bylo, je to tvrdá a dost dobrá a dost drahá guma 😉 Ovšem jak je to s 2,5 tunou a 22″ za těch 8.000 CZK by mě pak zajímalo 😉

        14. Tak když nezapomenu, dám vám vědět.
         Tak když nezapomenu, dám vám vědět.

        15. Ahoj,
         ta cena těch pneu je 3.000 za ks, na auto 12.000,- Kč

         Ahoj,
         ta cena těch pneu je 3.000 za ks, na auto 12.000,- Kč + přezutí.
         Na auto střední třídy, řekl bych zbytečně drahé gumy, na internetu jsou třeba i Michelin za třetinovou cenu. GoodYear, které byli na autě od výrobce vydrželi 60.000 Km a v česku bych na nich ještě 10.000km odjezdil tj. 3tí letní sezonu. Jinak ty GoodYear se prodávají cca o 500 Kč levněji než Nokiany, které jsem koupil. Uvěřil jsem energetickému štítku, který udával nejlepší možné parametry, nevím asi to nebude tak úplně pravda, kdo ví.
         Nicméně zkusil jsem to a Nokian už nikdy více.
         L.

        16. Díky za vysvětlení. Tak teď mi to dává smysl. Z článku
         Díky za vysvětlení. Tak teď mi to dává smysl. Z článku jsem tu cenu nesprávně pochopil…

        17. Ahoj,
         ta cena těch pneu je 3.000 za ks, na auto 12.000,- Kč

         Ahoj,
         ta cena těch pneu je 3.000 za ks, na auto 12.000,- Kč + přezutí.
         Na auto střední třídy, řekl bych zbytečně drahé gumy, na internetu jsou třeba i Michelin za třetinovou cenu. GoodYear, které byli na autě od výrobce vydrželi 60.000 Km a v česku bych na nich ještě 10.000km odjezdil tj. 3tí letní sezonu. Jinak ty GoodYear se prodávají cca o 500 Kč levněji než Nokiany, které jsem koupil. Uvěřil jsem energetickému štítku, který udával nejlepší možné parametry, nevím asi to nebude tak úplně pravda, kdo ví.
         Nicméně zkusil jsem to, známky opotřebení po 7.000 Km žádné, ale spotřeba je s nimi vyšší a Nokian už nikdy více, ale nechci tyto pneu úplně odsoudit. Jsou skutečně velmi tiché, drží za každých okolností, prostě jen s nimi má auto větší spotřebu, ale velmi záleží na asfaltu. Rozdíl v asfaltu je skutečně okamžitě poznat na dojezdu. U spalováku by to bylo úplně jedno, ale u elektromobilu s nižší generací baterie je to podstatné.
         Jednou mi p. Tomáš Tinka z EV Select řekl, To auto vymýšlelo hodně japonských Inženýrů… a často si na tu větu vzpomenu a dnes si myslím, že japonci vyzkoušeli hromady pneumatik než rozhodli čím budou tyto auta ve výrobě obouvat.
         L.

        18. Kdyby každoroční servis Tesly stál jenom 20 tisíc, tak je
         Kdyby každoroční servis Tesly stál jenom 20 tisíc, tak je to paráda. Roční servis S-maxu vychází na víc.

        19. Ale i to je mimo financni moznosti vetsiny.
         Lehka matematika

         Ale i to je mimo financni moznosti vetsiny.

         Lehka matematika 1.4 milionu za 36 mesicu je ztrata 40000 cisteho mesicne. Median prijmu je nekde na 26000 hrubeho.

        20. Ano, s tím musím souhlasit. Tesla za 3 mega je nad
         Ano, s tím musím souhlasit. Tesla za 3 mega je nad možnostmi většiny. O to tady ale nejde. Jde o to, že Tesla za 3 mil. je v možnostech všech, kteří dali za vůz od 3 mil. Kč výše. To mi nikdo nevymluví. A že takových vozů v ČR jezdí pořádná hromada, což je myslím docela škoda.

        21. aká väčšina? aký príjem? socialistický prístup k tomu,
         aká väčšina? aký príjem? socialistický prístup k tomu, či si väčšina môže kúpiť, nekúpiť NIEČO je silne scestná! možná ste mladší 50 rokov, pretože v sovietskom zväze presne takýmto spôsobom NEODSÚDILI skupinu mladých zlodejov, ktorí ukradli auto(á). pretože naň nemá každý, nie je krádežou, keď ho oň pripravia.
         za socíka som na trabiho mal až v tridsiatke, po dva a pol roku som si kúpil w353w a následne trabiho predal. a paradoxne v 36-tich som získal druhé (súbežné) zamestnanie a ocitol sa v situácii, že príjem som nemal ako realizovať. trh nič neponúkal.
         a k takémuto spoločenskému poriadku sloganom VÄČŠINA NAŇ NEMÁ smerujete.

        22. to ste strelil capa, ako sa na sk vravieva!
         dnešné autá sú

         to ste strelil capa, ako sa na sk vravieva!
         dnešné autá sú lotéria, nenachádza sa v nich nič čoho by bolo kus. motor s obsahom trabanta, výkon nahnaný otáčkami a turbom, ložiská tenučké, otázky ako opraviť na tom ktorom fóre … a suma, ktorú vami ospevované auto spotrebuje ani sa nepohne — sme blízko ceny elektromobilu.

        23. Na kazdem hnoji se najde tlusty cerv, jenom nebejt linej
         Na kazdem hnoji se najde tlusty cerv, jenom nebejt linej hledat. Je to cim dal tim tezsi.

        24. takže vaše autá NEOBSAHUJÚ KURVÍTKA?
         takže vaše autá NEOBSAHUJÚ KURVÍTKA?

        25. Ja nevim. Nepamatuju, ze bych v poslednich 25 letech na autech
         Ja nevim. Nepamatuju, ze bych v poslednich 25 letech na autech neco menil mimo spotrebni material. Mozna vybiram ty spravny auta, nebo s vecmi slusneji zachazim. Taky se jich vetsinou zbavim kdyz maji kolem 100 tis. km

         Byl jsem vloni navstivit nejaky den elektromobility a jak nekteri tedy skoro vsichni zachazeji se svymi pomerne drahymi auty bylo fakt k placi. Jako by je myli piskem na nadobi. Ja vim je to kazdeho soukroma vec. Ja jsem extremne haklivy, o moje auto se nikdo nesmi ani oprit. I po osmi letech vypada jako by bylo nove.

        26. Stejně Ti auto posere pták. Prostě ty auta používají.
         Stejně Ti auto posere pták. Prostě ty auta používají. Nejsou to veterány na výstavě.

        27. Ja nemluvim o spine mluvim o tom ze ty auta jsou poskrabany a
         Ja nemluvim o spine mluvim o tom ze ty auta jsou poskrabany a nejsou to jen mikroskrabance z mycich linek.

        28. Moje auto je taky poškrábaný. Jednoduše ho nepoužívám
         Moje auto je taky poškrábaný. Jednoduše ho nepoužívám jen já, používá ho i manželka. Druhý auto jsem půjčil bratrovi apod. Holt, to člověk neuhlídá.

        29. Jako odreny botky, prosoupanej svetr, nebo upoceny tricko. Inu
         Jako odreny botky, prosoupanej svetr, nebo upoceny tricko. Inu jsme v Cesku a vnejsi, ostatnimi lidmi vnimany obraz je vetsine naroda lhostejny, tedy aspon nekterym jedincum.

        30. Jo, to jste vystihnul. Můj zjev mě neživí.
         Jo, to jste vystihnul. Můj zjev mě neživí.

        31. Kolego byl jste ve Francii ? Já ano a o svoje auto jsem se
         Kolego byl jste ve Francii ? Já ano a o svoje auto jsem se bál každou minutu. Jako u nás v Brně máme za nejhorší řidiče ty co měli dříve SPZ BOC, BOK, BOE a okres vyškov tak tito jsou proti frantíkům profíci.
         Ve Francii jsou totálně špatní řidiči a všechny auta co jsem potkal jezdí nabouraný. Je vidět že tam dostane řidičák každá puťka co neumí couvnout rovně ani 2 metry.

       1. V tom pripade asi neznam ty spravne lidi, nejdrazsi soukrome
        V tom pripade asi neznam ty spravne lidi, nejdrazsi soukrome auto v okoli je Caddy 🙂 Takze k (ne)motivaci takovych lidi se vyjadrovat nemuzu.

        Ja si proste myslim (ne, nemam to podlozene), ze sice budou vyjimky, ale vetsina aut za 1M+ (mozna i za 500k+) u nas budou firemni, ne soukroma – kupovana ze (zdanene) vyplaty a s DPH. Ono „oddaneni“ (DPH, odpisy) podle me trochu (dost) meni „matematiku“ – treba 1.5M a 2.5M za zakladni S je sakra rozdil.

        1. Osobně si myslím to samé, co vy. Naprostá většina aut
         Osobně si myslím to samé, co vy. Naprostá většina aut nad milion, ale i velká část pod milion, jsou firemní auta.

        2. A co? Ano, můžou to být firemní auta, kde si šťastný
         A co? Ano, můžou to být firemní auta, kde si šťastný uživatel prostě odepíše DPH.. U auta za 3 mega je to 600 tisíc dolu.. Proč ne?

         Mám známého, který má Nissan 350Z jako N1..

         Kalousek, Řebíček, Babiš také legálně využívají svoje možnosti, které si sami schválili.. Ať to tedy využívají všichni!

         Mimochodem víte kolik je spotřební daň na naftu? Včera jsem tankoval za litr a spotřební daň byla něco kolem 407 Korun + DPH :DD

         Takže cena suroviny byla kolem 400 kokun :DD To je bomba!!

         Už ty Elektromobily potřebujeme, protože tam se státu platí pouze DPH ale né spotřební daň z energie.. A jestli stát časem zavede spotřební daň na elektřinu pro elektromobily, tak já osobně budu určité lidi defenestrovat.. 😀

        3. A výstavbu a údržbu silnic byste rád financoval z čeho,
         A výstavbu a údržbu silnic byste rád financoval z čeho, když se bráníte spotřební dani?

        4. Já bych zavedl paušální roční poplatek z hmotnosti
         Já bych zavedl paušální roční poplatek z hmotnosti vozidla. To mi přijde relativně spravedlivé, i když lidem, kteří moc nejezdí, to asi moc dobře neudělá.

        5. To je IMHO také špatně. Protože ten kdo má stejně
         To je IMHO také špatně. Protože ten kdo má stejně těžké auto a jezdí 5x do roka, tak by platil stejně, jako kdo jezdí denně 200 km… Buď by „plakal“ sváteční řidič nebo se „radoval“ denní jezdič.
         Spotřební daň má tu výhodu, že čím více jezdíš, tím více platíš. Jasně, každé auto má jinou spotřebu, takže to není ideální, ale statisticky obecně spotřeba stoupá i s tou hmotností auta. Takže ji lze prohlásit za „relativně spravedlivou“ daň.
         U EV zatím neznám způsob, jak je rozumně zdanit jako klasické spalováky. (Pokud nepočítám šmírování typu alá Velký bratr přes nějaké satelitní krabičky, atd.)
         Jednou to bude problém, až se rozšíří EV natolik, že nebudou jen nějakou malou minoritou vozového parku.

        6. Bohužel je ale docela obrovský rozdíl mezi autem
         Bohužel je ale docela obrovský rozdíl mezi autem vážícím 1 tunu a náklaďákem vážícím 25 tun..

         Ono se to moc nezdá, ale u nás v ulici se stavěl dům, jezdili tam s náklaďáky vážícími 25 tun a když jste se koukal na silnici, tak se pod těmito vozidly asfaltové silnice znatelně prohýbaly.. Kraje silnic se zcela rozpadly..

         Takže podle mě by se ta platba měla zcela jistě odvíjet od váhy vozidel, jak navrhoval pán předemnou..

         I pojištění by se podle mého názoru mělo odvíjet od hmotnosti a ne od objemu spalovacího motoru..

         Tom

        7. Ježíšmarjá, nechte si ty extrémy mimo diskuzi. Řeším
         Ježíšmarjá, nechte si ty extrémy mimo diskuzi. Řeším kategorii osobních aut, ne náklaďáků. U náklaďáků samozřejmě musí být nějaká forma mýtného, protože opotřebení dopravní infrastruktuře neodpovídá podobnému poměru k odvedené spotřební dani jako u OA.
         A o pojištění se také nebavíme, nevím, proč to tu taháte. Nicméně, když jste to ty přitáhl, jak odpovídá hmotnost vozu s pravděpobností nehody? Pojištění (respektivě POV) nijak nesouvisí s hmotností vozidla. Řidiči s lehčími vozy snad bourají méně?
         Ještě k původnímu bodu… Takže majitel (jednou elektrické) Octávky, která celý rok stojí v garáži a vyjede jen na Vánoce a Velikonoce, tak by měl platit stejnou spotřební daň jako ten samý majitel, který taxikáří a ročně najede 150 tisíc km? Oba opotřebují dopravní infrastrukturu stejně?
         Jen pro zajímavost, taxikář s tímto nájezdem za rok zaplatí něco okolo 100 tisíc Kč na spotřební dani. Takže ten samý majitel (viz výše) by měl ročně také zaplatit 100 tisíc na dva výlety ročně, protože má stejně těžké auto?

        8. Tak ta logika je stejná jako u dálniční známky. Někdo si
         Tak ta logika je stejná jako u dálniční známky. Někdo si ji holt nekoupí a radši zvolí méně komfortní jízdu mimo dálnice.

        9. no, místo známky bych radši řekl STK, povinné ručení,
         no, místo známky bych radši řekl STK, povinné ručení, techničák, mozek…

         bez známky se na silnici ještě může

        10. Jenže dálniční známka je malý výdaj. I když si ji
         Jenže dálniční známka je malý výdaj. I když si ji koupíte a nevyužijete, tak se nic strašného neděje.
         Ale zaplatit 100 tisíc ročně nebo ne, to už je trochu jiná káva. Vy byste 100 tisíc na spotřební dani také zaplatil jen tak, stejně jako za dálniční známku?

        11. Tak pane, vy jste buď mimo a nebo jednodušše nechápete
         Tak pane, vy jste buď mimo a nebo jednodušše nechápete můj návrh..

         Pravděpodobnost nehody 25t náklaďáku bude podle mého uvážení podobná jako třeba u autobusu, nikdo s běžným osobním autem nebude mít statisticky takovou pravděpodobnost nehody, jako někdo, kdo jezdí denně..

         Nicméně, kdo způsobí vštší škodu? 25t vážící auto, nebo 1t vážící auto s nějakým vyšším komorovým objemem?

         A nebo budeme 1500Kg vážící Tesle 3 s výkonem kolem 200KW dávat vyšší pojištění než 2500KG vážícímu Bisonu s výkonem nižším? Nesmysl!

         Ano, hmotnost krát rychlost znamená kinetickou energii, ale kdo říká, že majitel Tesly bude svůj výkon využívat na maximum a tím působit větší škodu než majitel Bisona o hmotnosti 2500kg při nižším výkonu?

         Já jsem rozhodně pro diferenciaci podle hmotnosti..

        12. povinný registr tachometru * hmotnostní třída a je
         povinný registr tachometru * hmotnostní třída a je vymalováno

         pak už jen povinná gps a dotazníky zda jste k té sámošce musel opravdu autem a proč vozíte ráno lidi do práce 🙂

        13. Tak, vy to strašně zjednodušujete.. 😀
         Mám pro Vás

         Tak, vy to strašně zjednodušujete.. 😀

         Mám pro Vás příklad:

         pokud by se jednalo o objemu spalovacího motoru, tak platím více na pojištění s Alfou-Romeo, váhou jednu tunu a objemem 2,5 litru než s Kodiaqem s váhou 1,5 tuny a s motorem 1,4TSI.. Takový Kodiaq při nehodě způsobí daleko vyšší mechanické poškození než ta malá Alfa, ale při tom ta Alfa platí víc než ten Kodiaq..

         Je to srozumitelné?

        14. Mám dojem že tu motáme povinné ručení a spotřební
         Mám dojem že tu motáme povinné ručení a spotřební daň.
         Jedno je na havárky a druhé na údržbu silnic.
         A že řeč byla o likvidaci silnic a ne vybržďovačů.

         Kdyby se mělo testovat co kdo čím dokáže rozstřelit… 🙂
         Od toho jsou pojišťováci, myslím.

        15. Ono je to jeste horsi – rychlost je v kineticke energii v
         Ono je to jeste horsi – rychlost je v kineticke energii v druhe mocnine (hmotnost prvni). Takze (pri stejne hmotnosti) napacha 200kmh jedouci Tesla ne dvakrat, ale ctyrikrat vetsi „skodu“ nez 100kmh jedouci Bison…

        16. Spravedlivé to není, ale uhlídat spotřebu je nemožné,
         Spravedlivé to není, ale uhlídat spotřebu je nemožné, takže se to podle mě prostě zavede. Ono to bude alespoň další motivace k tomu, aby lidé, kteří moc nejezdí, neměli auto a radši využívali MHD a veřejnou dopravu. Nebo taxi, spolujízdu a další možnosti. V době, kdy se toto začne řešit, předpokládám veřejně dostupný Uber bez řidičů… Navíc by to šlo řešit jakousi bezpoplatkovou sazbou pro auta třeba do hmotnosti 1 tuny.

        17. No, nejvíce řečí o motivaci k nevlastnění auta a
         No, nejvíce řečí o motivaci k nevlastnění auta a využívání veřejné dopravy mají ti, co auto vlastní. 🙂

        18. Nu, já nikomu nechci bránit v tom vlastnit auto. Jenom bych
         Nu, já nikomu nechci bránit v tom vlastnit auto. Jenom bych rád zkorigoval autopark směrem k ekologičtějšímu. Nicméně, ať si lidé kupují co chtějí, když si to zaplatí.

        19. Jenže když na EV uvalíte Vámi zamýšlené daně, tak
         Jenže když na EV uvalíte Vámi zamýšlené daně, tak nikdo si EV nekoupí a zůstanou u klasických spalováků.
         A zapomeňte na nějaké zákazy. Dokud spalováky bude jezdit 90% populace, tak žádný politik je nezakáže. Anebo to vyřeší proklamacemi typu „zákaz v roce 2040“ kdy politik ví, že to bude dalších 6 volebních obdobích, kdy on už nebude u koryta, takže jsou jen dvě možnosti. Buď se EV dostanou na takový level, že trh jej přijme sám a tímpádem zákaz sice bude platný, ale zbytečný nebo se EV nerozšíří, bude se jezdit jako dosud na fosilní paliva a zákaz se zruší, protože to bude nereálný nesmysl.

        20. A víte, že podle mě máte v tomto ohledu kvalitní nápad?
         A víte, že podle mě máte v tomto ohledu kvalitní nápad?

        21. Ano, myslím, že tato vaše úvaha je naprosto správná.
         Ano, myslím, že tato vaše úvaha je naprosto správná.

        22. v okolí? kde bývate? ja vidím, aké autá stoje pri škole
         v okolí? kde bývate? ja vidím, aké autá stoje pri škole (počas vyučovania) a to všetci na sk tvrdia, že učitelia musia mať tri ďalšie zamestnania a aj tak musia žrať trávu! je jedno, komu auto patrí, jedno, kto sa na ňom vozí, podstatné je to, že tie milióny na nákup sú. či si kúpia trabanta, či teslu, či veyron je jedno.

       2. Asi jste se dosud nesvezl v pořádně nabušeném BMW 7 nebo
        Asi jste se dosud nesvezl v pořádně nabušeném BMW 7 nebo S-Klasse.
        Já tvrdím, že Tesla je raketa na čtyřech kolech. Bohužel i komfortem v interiéru. (Nemyslím to ve zlém, ale jen jako fakt).
        Asketický interiér, kde není prakticky žádná možnost individualizace. Tesla uvnitř nenabídne něco, co umí německá trojka – nabídnout pocit rozmazlenosti a pocitu obklopení komfortem. To je jeden z důvodů, proč si lidi kupují auta nad 3 mega (pár jich znám, ale nepatřím mezi ně)
        Naštěstí se asi blýská na lepší časy, protože nedávnou přetáhli vrchního interiérového designéra z Audi, tak snad v další generaci Tesly S se to nějak projeví.

        1. Z mých komentářů to tak nevyznívá, ale rozumím Vaší
         Z mých komentářů to tak nevyznívá, ale rozumím Vaší argumentaci velmi dobře. BMW 7 jsem vystřídal 3 po sobě jdoucí generace a Mercedes třídy S jsem tedy nikdy neměl. Měl jsem ale MB CL 55 AMG. (Tehdejší safetycar, který byl v roce 2000 o celé dva miliony dražší než MB S 600L). Všechny tyhle vozy byly vždy v plný náloži. Ale Tesla je designem i funkčností naprosto někde jinde. Pro někoho to je dál a pro jiného je to naopak. Tak to vnímám já a mě design Tesly oslovil velice. Dokonce se mi zalíbil svoji jednoduchostí i interiér Modelu 3.
         Co se týká pohodlí, žádný vůz nemá na Rolse. A když se podívám dovnitř, interier vůbec nepobírám, ale umím si představit, že i do Rolse musí člověk prostě dozrát. Jinak by se přece nemohl prodat ani jeden kus. A ještě za tak strašný prachy…
         V životě všichni procházíme různými etapami a oslovují nás různé věci. V tom je ten život přece krásný a díky za tu veškerou rozmanitost.
         Když se dnes podívám s odstupem času na interiér všech těch mých kár „snů“, musím se normálně smát a vůbec nechápu, co se mi tehdy na nich tak líbilo. A jednou to bude tak i s moji Teslou. A myslím, že to tak má být.

        2. 100 lidí, 100 chutí.
         Jinak já netvrdím, že mnou

         100 lidí, 100 chutí.
         Jinak já netvrdím, že mnou vyjmenované třídy mají na Rolse. Rols je sice auto nad 3 mega, ale ještě o hodně velký level výš.

       1. nj tak to asi jo, ve Francii píšou chademo frendly tak to
        nj tak to asi jo, ve Francii píšou chademo frendly tak to pak TM3 rovnou na chademo místo sc… tj ted když nad tím přemýšlím tak to se vyplatí koupit jetou TMS za stejný prachy jako TM3 a sc je zadára. Je vůbec SC zadára u koupě 2017 TMS z druhý ruky?? Tam je dobíjení SC zdarma doživotní a přenosný že?

        1. Ne, není. Od začátku roku 2017 je SCH zadara dostupnej
         Ne, není. Od začátku roku 2017 je SCH zadara dostupnej pouze pro první majitele a pouze v programu doporučení.

        2. ááha nj, hmm tak to je po legraci 😉
         ááha nj, hmm tak to je po legraci 😉

        3. no a tedy 2hý majitel koupě TMS 2017 z bazaru když chce na
         no a tedy 2hý majitel koupě TMS 2017 z bazaru když chce na SCH jak to má pak udělat a kolik platí?

        4. Má smůlu. Dostane 400 kWh a pak platí danou sazbu.
         Má smůlu. Dostane 400 kWh a pak platí danou sazbu.

     1. Hlavní rozdíl v ceně za SCH je, že cena není postavena na
      Hlavní rozdíl v ceně za SCH je, že cena není postavena na kupní síle obyvatelstva čr. Nám se zdá všechno drahé, protože všechno drahé je. Včera jsem si nechal v Itálii v myčce umýt auto.
      Obyčejné základní mytí, jen smýt mouchy, žádný vosk či mytí podvozku a stálo to 15 Eur. Ve Francii stojí káva 3,50 Eur.
      Když se člověk zamyslí nad cenama v zahraničí, musí si uvědomit, že v cizině prostě mají mnohem vyšší příjmy a pak cena za nabíjení na SCH je jen pár drobnejch a nikoho to nerozháže.

   1. Musím říct, že nabíjecí zastávky se pro mne staly
    Musím říct, že nabíjecí zastávky se pro mne staly skutečně nečekaným překvapením. Já rád vyhledávám společnost zajímavých lidí. Je to pro mne důležité. Rád se něčemu přiučím, nechám se inspirovat nebo prostě jen příjemně pokecáme. A mezi elektromobilisty jich je dnes opravdu hodně, což vnímám jako takový příjemný bonus za pořízení elektroauta. Jasně, časem se tohle změní, páč jiná auta nebudou. Ale dnes se mi naskýtá pořád tentýž obrázek: auta jsou nabitá, ale my řidiči se nějak nemůžeme rozjet….. ))

    Je zkrátka fajn se potkávat s lidmi, kteří nepotřebují být nutně součástí stáda, ale dokážou kráčet životem po svých vlastních, nevyšlapaných cestách.

    Za sebe děkuji Bohu za tuto příležitost se častěji potkávat!!!

  2. Váš článek je super a vím, že to tak je, avšak potom je
   Váš článek je super a vím, že to tak je, avšak potom je tu druhá strana mince, jamile skončí na Vašem voze záruka po ujetí 80 tis km a něco se vám porouchá a budete muset auto nechat odtáhnout do jiné země, rakousko nebo německo, pak tam třeba necháte 100 tis za opravu atd.

   1. Teslu mám už druhou a z mé čtyřleté zkušenosti vím,
    Teslu mám už druhou a z mé čtyřleté zkušenosti vím, jak servisní centra Tesly přistupují k zákazníkům. Oni si na záruční lhůty vůbec nehrají a na ujeté km už vůbec ne. Zcela chápu, že jste zvyklý z normálních servisů, že s vámi vyjebávají jak jen to jde. To ale Tesla vážně nedělá, alespoň tedy zatím to nikdy neudělala. Vždy bylo vše bezezbytku opraveno bez keců a bezplatně + ještě mi zdarma půjčili po dobu opravy jinou Teslu.
    Jednou jedinkrát mi náhradní vůz neposkytli. Byla to ale oprava na počkání, moji vinou poškozené střechy ve smluvním (partnerském) servisu.
    Co se týká servisů je to přesně obráceně. Nejprve mě 10 let drbali v BMW, pak dalších 10 let v Mercedesu a nakonec i 2 roky v Audi, což ale byla už poslední kapka. To bylo v roce 2012: 2450,- Kč bez DPH na hodinu v servisu Audi na Smíchově u ročního vozu v záruce, no to si budu pamatovat ještě hodně dlouho…
    A před tím, ty pozdravy tu za 160.000,- Kč a tam za 107.000,- Kč za drobné opravy mých Mercedesů, v pořadí: CL 55 AMG, ML 320 CDI a nakonec i GL 420 CDI. No hrůza mě jímá kdykoli si na to vzpomenu.
    Šmarjá, teď jsem si vzpomněl ještě na dobu, která tomu předcházela. No a bylo i hůř. V devadesátých letech jsem měl ještě dva japonce. Mišíuši a Hondu. No kam se hrabou prémiové německé značky. Tam to byly takové rakety, že si je asi nejspíš také budu pamatovat až do smrti. V paměti mi uvízl třeba zadní stěrač k Hondě Civic za 17.000,- nebo zadní plato kufru za 6.000 Kčs. No a to byly tenkrát přece balíky peněz… Šmarjá a co ten Fiat Croma… To bylo mé první auto ze západu… Bože můj, to už nikdy více! Zlatej ničemnej rumunskej Oltcit 🙂

    1. Přesně!! Kdo byl klientem značkových servisů, ten ví,
     Přesně!! Kdo byl klientem značkových servisů, ten ví, jak se cítí rukojmí zločinců (v mém případě Citroen a Honda). A asi nebudu sám, kdo tam zažíval pocit, že vás chtějí jenom ojebávat a dělat z vás vola… Trochu lepší to bývalo jenom u některých pečlivě vybraných soukromníků – bohužel ale většinou až po záruce.
     Zato dnes musím poděkovat Tesle nejen za fantastickou káru a pohodovou síť SCH, ale i za to, že mohu (byť ani ne nutně) jezdit do servisu jako normální člověk ke slušným lidem. A že mohu už jen vzpomínat na vychcanost značkových servisů jen jako na zlý sen.

     A fakt přeju všem, abyste také zažili servis Tesly na vlastní kůži. Protože i servis je oblast, kterou Tesla mění a dříve či později změní. A do té doby rozumím i tomu, že mnozí budou vnímat můj příspěvek jen jako PR kecy nějakého zblblíka. Jsou věci, které nepředáte slovem a které musíte zažít, abyste pochopili, že to není kec.

     1. Občas si říkám, jestli není ke škodě lidem říkat
      Občas si říkám, jestli není ke škodě lidem říkat všechny ty výhody vlastnictví Tesly. Až se s Teslami jednou roztrhne pytel, může pak být všechno jinak, ale doufám, že se nic nezmění.
      Ty časté útoky petrolheadů mě nutí k zamyšlení, co je vlastně jejich motivací a kde se bere ta jejich nenávist a zloba. Elektromobily jsou přece skvělou alternativou, navíc jsou i docela hezké. (Leaf nepočítám, byl jeden z prvních, zásluhy určitě má a nemůže za to jak vypadá). Nemohu si to vysvětlit jinak, než že je to tím, že jsme odlišní. A odlišnost lidi pobuřuje.

      1. Ja vam to vysvetlim. Uz ty oslavne ody pripominajici
       Ja vam to vysvetlim. Uz ty oslavne ody pripominajici propagandu stastnych zitrku minule politicke doby vzbuzuji podezreni. Nesmite to tak prehanet 🙂

       Elektromobil je mozna alternativou, ale pro toho kdo bydli v RD. Pokud se projedete po sidlisti a uvidite jaka tam stoji auta a i kdyby staly drazsi, lepsi a elektricka, stejne je nemaji kde nabit. To jsou proste davy lidi ktery EVmobilisti budou nas*rat nejen svym autem ale i svou zaslepenou retorikou.

       ****Nebydlim na sidlisti***

       A pak je tu spousta dalsich, napriklad kamarad ma H2, na ktery si pise cestaky, ten by za EV urco nedekoval.

       A spousta dalsich by se nasla. Chce to slez z vysin a zeptat se lidi a kdyz vam neco z toho vysvetli, nedelejte z nich hned id*oty. Proste je to jejich nazor a ten se musi respektovat.

        1. No ted to rikam, je to marny, je to stigma, EVhujeri maji
         No ted to rikam, je to marny, je to stigma, EVhujeri maji patent na rozum celeho sveta a maji na vsecko reseni. A to je jeden z nekolika duvodu proc si EV nemuzu koupit.

        2. Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.
         Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

        3. Ad motto: přesně totéž platí i o druhé
         Ad motto: přesně totéž platí i o druhé straně:

         „Motorismus je náboženství, ve kterém je modlou spalovací motor.“

       1. Já vím. Občas se nechám unést a tak pálím do všech
        Já vím. Občas se nechám unést a tak pálím do všech petrolheadů kolem sebe hlava nehlava. No a pak to skutečně může budit až nějaké podezření. To přiznávám…
        Ale mě ani tak petrolheadi nevadí. Jenom někteří. Konkrétně ti, kterí v dnešní době se seberou a koupí si za 4,5 nového naloženého Cayena anebo Panameru, aby si jakože pořádně zajezdili… Také jsem v minulosti dělal podobné píčoviny. No a tihle lidi neparkují venku na sídlišti. Tihle určitě mají kde dobíjet.
        Není to tak dávno, jeden můj známej si taky udělal přesně takovou radost a potom jsem ho nechal svézt v té mojí Tesle X P90D. Stačily mu dva kilometry a konstatoval, že se s Cayenem prostě ukvapil. A já dobře vím, že to tak je. Jde o to si to prostě zkusit a každý poměrně rychle změní názor. Někdo na to potřebuje 30 km, jimému stačí dva, ale ještě se mi nestalo, že by mi někdo řekl: No tak to je strašný, to bych vážně nemohl…
        Je na druhou stranu pravda, že Tesla má svoje mouchy. Diskutuje se o nich velmi často a jsou pochopitelně dost přeháněny. Tesla je americké auto a amíci karoserii nespasujou s německou přesností a tak se stane, že přední víko kufru má spáry 10 mm, což by bylo u Audi nemyslitelné.
        Pak už to jsou většinou pomluvy. Tesla je uvnitř zpracována prémiovým způsom a z prémiových materiálů. Není pravda, že by někde něco klepalo, nebo že by snad vrzala palubka. To jsou vážně jenom pomluvy a ty mě pak oprávněně dráždí. Už jsem mnohokrát v diskuzích nabídl, že dotyčného nechám svézt, ať se sám přesvědčí. A je fakt, že mé nabídky už několik lidí využilo. Zkusili jsme několikrát akceleraci, otestovali autopilota a zájemce jsem seznámil i s jeho nedostatky.
        A každému zde opět nabízím totéž. Pokud je zájemce z Prahy, domluvíme se a svezu každého, kdo o to projeví zájem. Vím, že tím pomohu šířit dobrou věc a proto to udělám rád a určitě za to nic nechci, což říkám hlavně proto, že se mě na to lidi už několikrát ptali!

        1. Ono se to dost podoba rivalite brnaka a prazaka. Jestli jste
         Ono se to dost podoba rivalite brnaka a prazaka. Jestli jste prazak, tak vam urco jako vetsine ostatnim brnaci nevadi. U brnaku je to uplne naopak. Staci mit na RZ A a uz jste za blbce

         Mne EVmobilisti nevadi, ale jak tady ctu a vy nejste vyjimkou, my sazometi vam musime lezet v zaludku a hnit. Tenhle souboj nebude mit viteze, protoze s vama nikdo nebojuje a jestli se nenaucite vedle nas zit, nikdo vas nebude mit rad.

        2. Tak to jsem vážně nevěděl, že my pražáci jsme pro
         Tak to jsem vážně nevěděl, že my pražáci jsme pro brňáky za blbce jen proto, že jsme pražáci!
         Ať je to jak chce, to přirovnání možná není až tak špatné. Jenže tenhle řekněme tedy „souboj“ vítěze už zná dávno. Pochopitelně budoucnost nemůže být ve spalovacích motorech s 30% účinností přeměny enerie. To samo o sobě odporuje zdravému rozumu a to mi vážně nejde o splodiny.
         Na ty si vzpomenu asi tak 5x do roka, vždy když se můj malý synek začne dusit v záchvatu laringitidy. Pak se mi otevírá i kudla v kapse. To je fakt. O mě mi ale nejde, já už nějak ty saze a prach vždycky z plic vykašlu…

        3. Vas kolega EVhujer by vam poradil abyste se odstehoval nekam
         Vas kolega EVhujer by vam poradil abyste se odstehoval nekam kde se synek nedusi.

         Cas ukaze, v cem je globalni budoucnost. Podle mne to baterie nebudou v tehle vlastnicke forme. Mozna budeme bateriova auta sdilet, mozna se nebude smet se spalovakem do mest, mozna se bude kombinovat oboje. Mozna budeme mit nad hlavou troleje. Pokud bude v roce 2040 zakazana vyroba spal. motoru, coz se mi nejevi jako realne, budou na silnici jeste nejmene 20 let jezdit. EV budou stale v mensine proti spalovakum at chcete nebo ne, ale jejich rozsireni a celkove snizeni spotreby nafty a benzinu zlevni benzin. Tedy ve meste ve kterem zijete se vas synek bude dusit i kdyz bude sam tatik.

        4. Nic není cennějšího než zdraví. Snad jen život.
         Nic není cennějšího než zdraví. Snad jen život.

        5. No vidíte, v tom jsme jiní. Já bych se nikdy nesmířil s
         No vidíte, v tom jsme jiní. Já bych se nikdy nesmířil s tím, že se můj syn bude dusit celý život a jsem ochotný pro to udělat poměrně dost. Naštěstí si s tím umím poradit a věřím, že se fosily už brzy ocitnou mimo zákon. V roce 2040 tu možná už nebudu, ale fosily v té době už tu nebudou určitě. Ale přimluvím se, aby zachovalé spalováky dostávaly vyjímky na víkendové jízdy – na zelených veteránských RZ. 🙂
         V tomhle se vývoj nesplete. Dobře si všímám dnešních mladých lidí, co je zajímá, co považují za správné a jestliže to spalovací auta nejsou, jakože vážně nejsou, je vše na dobré cestě.

        6. Vy jste uplne umanutej. Slezte zvrsku a ptejte se normalnich
         Vy jste uplne umanutej. Slezte zvrsku a ptejte se normalnich lidi. Lidi kteri maji prumerny plat kolem 30K. Poradte jim at si zacnou setrit na EV auto a k tomu garaz s nabijeckou.

         Koukejte aby nebyli vetsi nez vy a nebo aby jich nebylo vic. Mohly by vas pak po dlouhe tydny neprijemne bolet zada pripadne i nize.

        7. Děkuji. Umanutost je vlastnost úspěšných. Nepřemýšlel
         Děkuji. Umanutost je vlastnost úspěšných. Nepřemýšlel jsem o tom takhle, ale máte asi pravdu. Chce se mi změnit svět.

        8. Podle mne by byl uspech, kdyby se v roce 40 nevyrabely osobaky
         Podle mne by byl uspech, kdyby se v roce 40 nevyrabely osobaky na naftu a ty stavajici, provozovane by musely plnit limity poplatne homologaci. Svet se v Evrope zmenit neda, protoze autoprumysl je moc tesne propojeny s ekonomikou. Opacne jsou dve cesty, bud si na sebe a EV autoprumysl spalovakama vydela, nebo bude dojit dotace jako Tesla ZEV kredity. Jako realnejsi vidim prvni moznost. Ta druha by asi vyvolala v chudsi casti obyvatelstva vasne. Malokdo z chudiny chce milionarum prispivat na nakup a provoz auta.

         Tedy zacit byste musel v politice nebo ve fabrice.

        9. Tesla dojí dotace přes ZEV kredity!? Tak tuhle možnost má
         Tesla dojí dotace přes ZEV kredity!? Tak tuhle možnost má každá automobilka která vyrábí bezemisní auta. Ale každá, krom Tesly to dělá jenom z donucení a nebo vůbec, ale alespoň závidí a plácá nesmysly, jako vy tady.
         To jako když alkoholik a povaleč závidí abstinujícímu pracantovi, že má víc peněz.
         Ještě by mně zajímalo jak přispívá chudina milionářům na nákup a provoz auta?

        10. Neco si o tom najdete a zkuste se zamyslet, z ceho ty penize
         Neco si o tom najdete a zkuste se zamyslet, z ceho ty penize vzniknou. Jestli prijdete treba na to, kdo plati dotace na repku, nebo prispevky na FVE uz jste na dobre ceste. Evropsky socialismus ma sve premozitele.

        11. Na ZEV kredity už tesla nedosahuje. Nesplnuje podmínku
         Na ZEV kredity už tesla nedosahuje. Nesplnuje podmínku dobití na 285mil za minut.

        12. Socky nemají právo na káru. Pouze možnost a tak se jim na
         Socky nemají právo na káru. Pouze možnost a tak se jim na diktuji parametry. Socky nemají právo otravovat spoluobčany. Půdou do králíkárny a MHD

        13. Možná to není tolik o jinakosti, jako o dětech (které
         Možná to není tolik o jinakosti, jako o dětech (které možná Vaši oponenti v diskusi nemají). Nad sebou my totiž klidně mávneme rukou. Vždyť kdyby šlo jenom o nás, tak my už to přece nějak přežijeme / dožijeme, že? Ale pak se zvedneme a stejně jdeme udělat něco, aby se našim dětem žilo líp (přestože my si ovoce té práce možná ani neužijeme). Protože – co už nejsme schopni udělat kvůli sobě, to pořád ještě dokážeme udělat kvůli dětem. Ne obecným dětem, ale SVÝM dětem. Byť tím prospějeme všem….. ))

     2. Elektromobilitě docela fandím, ale spousta
      Elektromobilitě docela fandím, ale spousta současných/budoucích majitelů EV aut to někdy s tím optimismem přehání.
      Před nedávnem jsem četl článek jednoho majitele Tesly v Americe, někdo mu do toho zezadu narazil. Auto má už měsíce v servisu (mnoho měsíců, ne dva), náhradní mu nedali, stále se čeká na nějaký díl, který servis nemá. Jen slibují a kde nic tu nic, zřejmě priorita výroba Model 3. V dnešním světě není možné, aby něco fungovalo perfektně a zbytek nic moc.

    2. To mi trochu připomíná jednoho známého, který
     To mi trochu připomíná jednoho známého, který přemýšlel jak v malé firmě ušetřit na mléce do kávy, protože to stojí spoustu peněz, ale nějak mu nevadilo, že ročně jeho auto ztrácelo 0,5 mil. ročně na ceně. No každý to máme nějak.

 5. Koukal jsem na stranky nokiantyres.de na enrgylabel tech
  Koukal jsem na stranky nokiantyres.de na enrgylabel tech pneumatik. Pokud to je rada eLINE 2, tak energylabel je A, nejlepsi. Kupodivu ale Nokian nenasel tuto pneu jako vhodnou pro vas eNV200. Doporucuje cLINE. Ale ty se v rozmeru 185/65/15 nevyrabeji. Zrejme eLINE 2 neni vhodna pneumatika pro Van. Mate obycejne eLINE nebo eLINE 2?
  Koupit dobre pneu neni vubec jednoducha zalezitost. Napriklad Michelin EnergySaver seriove montovane na Nissan Leaf v zatezove tride 91 maji energylabel B. Ale ty same pneu se stejnym rozmerem 205/55/16 maji v zatezove tride 94 energylabel A. Nikde se ale nedozvim, o kolik by muj Leaf mel vetsi dojezd kdyby mel ty tezkotonazni 94 s energylabel A.

  1. Ahoj,
   mám tu řadu eLine 2.
   Nebyla to správná volba, měl

   Ahoj,
   mám tu řadu eLine 2.
   Nebyla to správná volba, měl jsem tam dát to co tam bylo z výroby. Originál GoodYear byli lepší a protože jezdím často po stejných trasách, toho rozdílu si všimnu hned.
   Překvapilo mne, že pneu v provedení XL konstruované na vyšší hmotnost auta mají tak měkké boky, že auto na nich plave a jede jak když švihne hada. Tyto gumy se můžou obout na většinu XL vozů a ať je to Galaxy nebo jiné kombi, taky budou auta plavat.

  1. Taky se přimlouvám za nějakou závěrečnou tabulku ve
   Taky se přimlouvám za nějakou závěrečnou tabulku ve stylu nabíječka (zásuvka, kemp), počet odebraných kWh, cena (případně karta za paušál a kolik) na cestě tam i zpět.

   Jinak je to příjemné cestování s trochou adrenalinu, sami to s rodinkou děláme podobně :-).

 6. Ano, po přečtení tohoto článku bych si EV rozhodně
  Ano, po přečtení tohoto článku bych si EV rozhodně nekoupil. V dnešní době, kdy málokdo má čas cestovat dva dny do HR nebo 3 dny do I a ještě se strachovat, jestli dojedu, je to opravdu bída.
  A ty ceny plus vyřizování dopředu, za to pohodlí mi to asi nestojí. Bohužel.

  A to jsem alternativám velice nakloněn, v tuto chvíli finančně pro mě vychází nejlépe Octavia CNG.

  1. Srovnávat Oktávku CNG s Nissanem e-NV200 (o kterém je
   Srovnávat Oktávku CNG s Nissanem e-NV200 (o kterém je článek) je už jen z principu nesmysl.

   e-NV200 je elektrická dodávka, nikoli osobák. Z toho vyplývá úplně jiný komfort a přístup k dlouhé cestě, kdy dodávka slouží nejen jako dopravní prostředek, ale i jako příbytek v kempech, kdežto s Oktávkou byste musel do dražšího hotelu nebo v kempu pod stan se vším jeho pohodlím. Pokud jste nakloněn alternativám, tak to srovnejte se srovnatelně velkou dodávkou v CNG – včetně její pořizovací ceny + údržbových a provozních nákladů… a zjistíte, že pokud už takovou dodávku nevlastníte, tak si ji jen kvůli cestě po Evropě pravděpodobně pořizovat nebudete. Pokud už takovou dodávku máte, tak to s velkou pravděpodobností není jediné auto v rodině – vedle klasického osobáku. Takže se můžete rozhodnout – co se týká dlouhé cesty. S rozhodováním pořídit spalovák(CNG) vs. elektromobil to podle mě nemá nic společného.

   My máme elektromobil, který najezdí 95% všech cest – protože se nám to prostě vyplatí. Na cestu do HR bych neměl žaludek ani nervy, a to nejen elektromobilem, ale ani spalovákem (kterého máme jako druhé auto v rodině taky), prostě vůbec. Přijet do HR, připadat si tam skoro jako na Václaváku, do toho pláže plné kamenů, tak to si radši zaletím do Španělska, kde je na plážích alespoň písek. A mimo jiné nemusím trčet někde v kolonách na dálnicích, strachovat se, jestli mi v koloně nedojde benzín a krmit mýtné brány. Nic pro mě.

   Ale je to každého věc. Kdo si v tom chce najít důvody proti, tak je samozřejmě najde. Kdo si chce najít důvody pro, tak je samozřejmě taky najde. A je úplně jedno, jestli jde o ježdění po ČR nebo po Evropě. Tak to bylo, je a bude.

   Laďa Kalous má můj obdiv. Jak zpívá Mňága a Žďorp: „I cesta může být cíl“. Laďo, palec nahoru, jsi borec. 🙂

   1. Promiňte :-D. Pobavil jste mě.
    Sám autor psal, že spal

    Promiňte :-D. Pobavil jste mě.

    Sám autor psal, že spal pod stanem. Tudíž nevidím důvod, proč se brala „dodávka“ (PS: NV200 není nic víc, než přerostlý kombík a dodávky má tak daleko, jako můj spalovák k vašemu elektromobilu). Stavět na půl hodiny každých 100 km? Promiňte, toto má cenu pouze za předpokladu, že „i cesta je cíl“, nikoliv když se potřebuji dostat z místa A do místa B.

    Dovolil jsem si zmínit CNG, jelikož se zde bavíme snad o alternativách a o financích nebo se pletu?

    Bavíme s o autech, nikoliv o místech, kdo kam jezdí. Váš názor, že HR je plné jako „na Václaváku“ vypovídá pouze o tom, že toho o jižních státech moc nevíte. Bez problémů stále nacházíme zálivy a pláže, kde jsme sami, max pár lidí. Pokud si spojujete HR = Makarská, pak se Vám samozřejmě nedivím.

    Mluvíte o strachování se v kolonách, že mi dojde benzín. Je to plyn, nikoliv kapalina. A raději budu jezdit rádius 300km s plnou klimou nebo topením než abych musel stahovat větrák proto, že ten kopec byl prudčí nebo mi špatně foukl vítr a já musel na cestě počítat s tím, že si budu volat odtahovku, protože mi dojde elektřina.

    Sorry.

    Elektrika se hodí kolem komína, ale na takové šílené trippy. Každý jsme nějaký, v žádném případě nesoudím, ale neznám kolem sebe nikoho, kdo by se vydal s těhotnou ženou a 11 ti měsíčním dítětem přes skoro celou evropu s autem s dojezdem 130km, kdy mi může elektrika dojít kdykoliv (viz zmínka v Itálii) a potom stvrdnout někde s takovým dítětem a těhotnou ženou v 40 tkách vedrech a čekat, jestli zapnout elektřinu nebo pro mě dojede odtah. Na 4 tis km míst dojezd v průměru 100km, to je pouze pro nadšence.
    Stačily mi první odstavce. Brno – Wien dvakrát nabíjení. „Sorry jako“.
    Vážně ne.

    A to prodáte maximálně 1 promile dobrodruhů, ale rozhodně ne normálním uživatelům.

    1. Pokud vím, tak NV-200 má ve své třídě největší objem,
     Pokud vím, tak NV-200 má ve své třídě největší objem, tuším 4200 litrů. Samozřejmě určitě existují i větší auta. Ale Oktávka kombík má k němu docela dost daleko. A do kombíku naplněného skoro po střechu zavazadly na tak dlouhou cestu těžko dáte i matraci, která v případě extrémní nepohody poslouží jako komfortní přespání. Proto dodávka.

     Ano, Laďa je nadšenec. Ano, elektřina v baterce může dojít, ovšem ne „kdykoli“ ani „zničehonic“, ale postupně a pokud člověk trochu přemýšlí a má zkušenosti, dá se tomu předejít a včas nabít. Zásuvka s výjimkou té zmíněné hornaté Itálie se dá najít snad skoro všude, zejména na každé benzínce… a tam, kde elektřina není, tak se nedá předpokládat ani benzínka ani plnička CNG, která tu elektřinu potřebuje taky.

     Popisovaná cesta je extrém, jehož cílem je demonstrovat, jak se to dá udělat. Nikdo nečeká, že na základě takového článku teď zástupy lidí vykoupí elektromobily a vyrazí po Evropě. Není třeba z toho dělat příručku nebo rádce pro potenciální zájemce o elektromobil, protože v tak extrémním režimu se normálně nejezdí. Když si kupujete např. maso k obědu, tak vám k tomu taky nedávají příručku, jak s tím krmit tygry. I když se to dá. 😀

     Jinak já nic neprodávám, auta už vůbec ne. Jen už jsem něco málo najezdil, např. zrovna v pondělí naprosto komfortně 480km Safari ve Dvoře Králové nad Labem (všem doporučuji – třebas tam dojeďte klidně i spalovákem a Leafa si jen půjčíte – je to boží stát metr od lvů v úplném tichu), nebo běžně jezdím na otočku Prahu taky kolem 500km, nebo na dovolenou do Beskyd s výlety do Ostravy a okolí atd., což v žádném případě nepovažuji za „ježdění kolem komína“. Takže si troufám tvrdit, že takové běžné ježdění elektromobilem po ČR je čím dál menší problém. Na delší cesty klidně spalovák – ať už ho má někdo jako druhé auto v rodině, dnes je docela běžné dvě a víc aut v rodině, nebo se dá půjčit od kamaráda výměnou právě za EV. Ale to opravdu záleží na prioritách každého jedince a jeho rodiny. Nepíšu to tady poprvé a zřejmě ani naposled – „život je otázkou priorit“. 🙂

     1. Souhlasím se vším, kromě madrace. Jsou na míru dělané,
      Souhlasím se vším, kromě madrace. Jsou na míru dělané, člověk se vyspí pohodlně. Nehledě na to, jak sám auto přiznává, spali ve stanu.

      Na otočku běžně 500 km. Nevím odkud jezdíte. Jsem z Brna. Mám na otočení Brno – letiště Praha – Brno kolem 5 ti hodin. Zvládnu to s elektromobilem? To je mé běžné ježdění, které mě živí.
      Brno – Uherské Hradiště (přes Buchlováky) – Brno za dvě a čtvrt hodiny.

      Zvládnu to?

      Pokud zní odpověď ano, velice se omlouvám za podcenění elektromobilů. Pokud zní odpověď „ne“, není možné považovat elektromobil na „běžné ježdění“. Alespoň pro lidi, kteří se silnicí živí. Pro zbytek „lidí“ je pořízení EV zbytečně drahé a návratnost s ohledem na zbytek prakticky nulová, pokud denně nedojíždíte 60 km do práce, kde dobijete zadarmo a potom to samé zpět domů, kde dobijete z nočního tarifu. Takových je ale málo.

      1. S Teslou S100D ano. Jinak zatím dnes ne. Možná i s Modelem
       S Teslou S100D ano. Jinak zatím dnes ne. Možná i s Modelem 3. Případně samozřejmě s BMW i3 s REXem to taky půjde bez problémů. A mimochodem, těch 5 hodin vám v dnešních zúženích D1 nevěřím. Je to fyzikálně nemožné. To byste v neuzavřených místech musel jet přes 200.

       1. Dělali jsme kalkulaci pro nás podnikatele.
        Víte, kdy TESLA

        Dělali jsme kalkulaci pro nás podnikatele.

        Víte, kdy TESLA a Superb budou v nule? Tesla by po spočtení většiny normálních nákladů dohnala Superba při 1.150.000km 🙂 A byli by si kvit. V případě, že by se neustále tankovalo na CHARGERECH zdarma 😀

        Pro podnikatele k ničemu 😀

        1. Návratnost je samozřejmě nesmyslná. To nikdo nepopírá.
         Návratnost je samozřejmě nesmyslná. To nikdo nepopírá. Ale BMW i3 dožene Superba docela rychle.

        2. I3 jsem nedělal, to je pravda, do toho mi žádný člověk
         I3 jsem nedělal, to je pravda, do toho mi žádný člověk nebo tři nevleze na cestu do Prahy

        3. Jo, tři se tam vejdou dost pohodlně. Ale je to spíš
         Jo, tři se tam vejdou dost pohodlně. Ale je to spíš rodinná kára pro rodinku s malými dětmi.

        4. Teslu S porovnávajte s rovnako veľkým autom ( MB S, BMW 7 a
         Teslu S porovnávajte s rovnako veľkým autom ( MB S, BMW 7 a pod.) To ako ja keby som porovnal Leaf s Audi A6…

        5. To rozhodně není pravda. Kalkulovali jste s rozdílnou
         To rozhodně není pravda. Kalkulovali jste s rozdílnou zůstatkovou hodnotou?

        6. Vy kalkulace raději nedělejte a pro podnikatele už vůbec
         Vy kalkulace raději nedělejte a pro podnikatele už vůbec ne!
         Nejprve si spočítejte srovnání Superb proti metru nebo tramvaji a to teprve uvidíte co vám vyjde!
         A nezapomeňte, že metro ani tramvaje nemusíte kupovat vůbec a jako bonus kupodivu stejně jako elektromobily nesmrdí.
         Jak vás vůbec napadlo porovnávat Teslu se Superbem? To jako vážně?

        7. Vidím, že slepý radí jednookému. Víte, co zajímá
         Vidím, že slepý radí jednookému. Víte, co zajímá zákazníky? Jestli je pro ně důležité, jestli je to spalovák nebo elektromobil? Na to zapomeňte.
         Někdy zkusím zákazníkovi říct, ať je raději Šalinou, že to pro něj bude levnější, když bude chtít hodit na letiště 😀

         Zůstatkovou hodnotu? Po milionu kilometrů? Kolik že vydrží baterie? Milion kilometrů bez problémů? Těžko. Superb taky ne. Osobně myslím, že zde budou hodnoty velice blízko nule u obou vozidel.

         Jak mě to napadlo srovnávat tato dvě auta? Z důvodu prostoru pro cestující. Pochybuji, že v Tesle najdu na zadních sedačkách stejně prostoru jako je v Superbu (což je pro zákazníky důležité), ale i tak jsem si to dovolil :-).

         A věřte mi nebo ne, kalkulace stále budu dělat, živí mě to a zatím dobře 😀

        8. Nechtěl jsem se pasovat do role kritika, jen mě pobavilo,
         Nechtěl jsem se pasovat do role kritika, jen mě pobavilo, že někdo porovnává Vůz s jiným vozem, který stojí 5x méně. Superb bude báječné auto pro člověka, který za vůz chce utratit 700 tisíc. Je to stejné, jako Passat je báječný pro člověka, který chce utratit za vůz rovný milion. A tak lze pokračovat, Mercedes E za 1,5 mil, BMW 7, Mercedes S , Audi A8, Porsche Panamera porovnávejme s vozy za 3 mega. Tedy s Teslou S anebo X. Když to přeženu, jak mohu porovnávat Rolse s Hjondé i10. A nelze přece porovnání obhajovat tím, že oba mají kufr a 4 kola, přestože to tak je.
         Tesla S i X měří přes 5 metrů a váží 2,3, resp. 2,5 tuny. Obě Tesly jsou velmi bezpečné velké vozy se vzduchovým odpružením. Pokud byste dal na Superba teoreticky 22″ kola, překousnete si jazyk na prvním kamínku, který přejedete. Tesly mají úplně jiné deformační zóny, úplně jinou ochranu posádky a jsou to prostě úplně jiné vozy, než Superb, přestože i ten je relativně velký a pohodlný.

        9. Výborně, pokud máte představu, že nový Superb stojí 700
         Výborně, pokud máte představu, že nový Superb stojí 700 tis, nemáme se o čem bavit 😀

         Pěkný den.

        10. Tak teď jsem se vážně podíval. A ulevilo se mi, protože
         Tak teď jsem se vážně podíval. A ulevilo se mi, protože na stránce
         http://www.skoda-auto.cz/models/novy-superb
         je uvedeno, že nový Superb stojí od 640 tisíc Kč.
         Takže vám teď moc nerozumím. Snad jsem se docela trefil, když jsem napsal, že Superb stojí 700 tisíc.
         Dobře, možná 640 tis. stojí Superb holoprdka, ale nebavíme se tu hned o verzi Klement Gotwald…

        1. Ano, pokud není kolona. To je to důležité slovo 😀
         Ano, pokud není kolona. To je to důležité slovo 😀

      2. Moc dobře víte, že pokud pominu Teslu s 90kWh pod podlahou,
       Moc dobře víte, že pokud pominu Teslu s 90kWh pod podlahou, tak se to ostatními elektromobily zvládnout za 5 hodin nedá. Mapa ukazuje Brno-Ruzyně čas 2:11, takže po započtení povinné přestávky 30 min po 4,5hod jízdy to tak vychází na těch 5 hodin. U elektromobilu, s výjimkou výše zmíněné Tesly je třeba připočítat 2 – 3 zastávky na nabíjení po zhruba 30min, takže cca 1-1,5 hod. To dozajista víte a možná právě proto se tak ptáte.

       Pro lidi, kteří „se silnicí živí“ to samozřejmě není. Ovšem kolik je takových, kteří se silnicí živí? Jaké procento majitelů třeba zrovna Oktávek se silnicí živí? Většina, nebo dokonce drtivá většina? V tom případě máme národ složený z profesionálních řidičů. 😉

       Pojmem „běžné ježdění“ jsem měl na mysli to, že i u nás díky rozšiřující se nabíjecí infrastruktuře člověk nemusí pracně hledat místo pro nabíjení a nemusí mít kvůli tomu ony žaludeční vředy.

       Prostě to, že to nevyhovuje zrovna vám, ještě neznamená, že to nemůže vyhovovat někomu jinému. Na rozdíl od vás si nedovolím spekulovat, že pokud mně osobně něco vyhovuje nebo naopak nevyhovuje, že stejný postoj musí nutně mít většina lidí a že jen „takových málo“ je na tom jinak než já.

       Pokud máte pocit, že je to všechno úplně jinak, tak to je samozřejmě vaše právo a já vám to nadále vymlouvat nebudu. Pěkný večer. 🙂

       1. Já měl za to, že Tesla 90 a Tesla 100 dá dálniční
        Já měl za to, že Tesla 90 a Tesla 100 dá dálniční rychlostí kolem 350 a 400km na jedno nabití, nebo se pletu? Pak by měla stačit jedna 30 min. přestávka na kávu na Vystrkově.

        Ale jak píšeš v tomto režimu nahradit Superb je finanční nesmysl, pokud tohle někdo nejezdí každý den.

  2. Každý máme jiné priority. Před elektromobilem jsem měl
   Každý máme jiné priority. Před elektromobilem jsem měl hodně aut,
   iněkolik prémiových značek a jak tady napsal Martim67 taky se mnou všude vyjebávali. Pořád se něco měnilo, jak říkali v servisech spotřební součástky -vstřiky, žhaviče+relé, pumpy HDI, TDI, commom raily, homokinetické kouby, elektronika samé drahé značky.
   Na Audi Q7 stála výměna oleje každý rok 20 tisíc !!! Na Citroenu HDI v záruce v HDI čerpadle našli piliny, výměna čerpadla 50 tisíc a záruka se na to nevztahovala, prý to bilo nekvalitním palivem…

   DOST Přátelé !!!

   Elektromobil tyto součástky co se nejvíc serou nemá. Nebudu vydělávat na kurvítka, na pajcovaná paliva a na lupičské ceny servisů.
   Elektromobil se bude jistě také kazit, ale méně dílů mělo by být menší riziko drahých oprav.
   Jedinné auto co mi věrně sloužilo, nekazilo se, servis stál pakatel protože se měnil jen olej za pár stovek, brzdy originál vydrželi půl milionu km, nemělo to žádná turba a i výfuk byl z nerezu, vlezlo se do něj pohodlně 6 lidí,sedadla pohodlí, kufr jak kráva, uvezlo to jak avia a na kouli jsem tahal hengry co jiná auta neutáhli a jezdilo to za 8l nafty. Byl to Mercedes Benz 240D Piano z roku 1973. Kdybych ho já debil nerozsekal vo betonovej most, jezdilo by dodnes.

  3. Cestování elektromobilem po evropě je již v pohodě. Teď
   Cestování elektromobilem po evropě je již v pohodě. Teď jsem se vrátil sice pouze z maďarských lázní(440 km). Ale po zobrazení okruhu dojezdu(v maďarsku i s mapou dobíječek) na displeji auta je cestování po evropě pohoda. Hyundai ioniq je super použitelný. Cena za dopravu z Hradce do maďarská(Bukfurdo) a zpátky vyšla na 0,5,-Kč/km. Nabíjení Brno(čez), Bratislava(Greenway) a maďarsko při návštěvě lázní(Sarvar-menekes) zdarma. Cesta trvala 7,5 hod. s přestávkami na svačiny(dobíjení) s rodinou. Naprosto žádné omezení oproti běžnému autu.

    1. Možná to je důsledek lepších dojezdů, ale už tolik
     Možná to je důsledek lepších dojezdů, ale už tolik nesleduji tyto hodnoty jako u našeho prvního elauta(Citroen C-Zero). Každopádně z Bratislavy do Brna něco málo přes 120 km po dálnici se zaplou klimatizací nastavenou rychlostí 115 km/h. Samozřejmně někdy víc někdy méně. V Bratislavě dobytých 94 % v Brně před nabíjením 38 %. Nějaké to procento bylo samozřejmně mimo dálnici. Po dojetí domů mi průměrnou spotřebu ukázalo auto na ujetých asi 445 km – 11,3 KWH/100 km. A to opravdu nejezdím extra úsporně a auto bylo naložené na dovolenou a 4 člená rodina. Takže super spotřeba, snad ještě menší než u Citroen C-zero.

      1. To samozřejmně není stejné. Před cestou do Maďarska mi
       To samozřejmně není stejné. Před cestou do Maďarska mi auto po mém ježdění město a okresky ukazovalo dojezd 257 km. Při dobití v Brně na 94 % ukazovalo dojezd něco přes 240 km. Vím, že co to ukazuje a co to reálně dojede tolik neplatí. Ale po mých zkušenostech s elektromobily musím říci, že u ioniqu optoti konkurenci ukazovaný dojezd je dost i reálný. Jezdím denně 50-140 km a auto již né tak často nabíjím na 100 %. Ale například při cestě do Trutnova 55 km poměrně značné převýšení jsem měl po příjezdu do Trutnova dojezd 200 km. Takže zhruba platí co jste psal 200-250 km.

 7. Tento článok by si mal prečítať ten, čo sa rozhoduje
  Tento článok by si mal prečítať ten, čo sa rozhoduje medzi Teslou 3 so sieťou Supercharger alebo Leafom, e-Golfom, Ioniqom, BMW i3 alebo autom iných tradičných automobiliek. Aj keď som najazdil 100.000 km s Leafom okolo komína, tak na toto by som sa nedal. Rád by som bol bez žalúdočných vredov od nervozity… Počkám si na koniec r. 2018, alebo začiatok r. 2019 a potom sa rozbehnem s Teslou 3 do sveta….

  1. No, ona TM3 není TMS/TMX s nabíjením na SC zdarma a
   No, ona TM3 není TMS/TMX s nabíjením na SC zdarma a žádný elektromobil nemá baterku bezednou jako je nápoj v KFC. 😉 Po vyčerpání prvních 50kWh (nebo třebas i 80kWh) nabitých doma a vyčerpání 400kWh/rok na SC zdarma, což prezentuje zhruba 2-2,5tis.km, budou majitelé TM3 zatraceně rádi, když budou moci nabíjet třeba ve Francii zdarma místo ekvivalentu 5Kč/kWh v Eurech.

  1. To je přesně důvod, proč nepublikuji svou cestu na SK, kdy
   To je přesně důvod, proč nepublikuji svou cestu na SK, kdy jsem během 1 dne projel půlku SK s iOnem (cca 750km), neboť nefanda EV by řekl „To je důvod, proč si nekupovat EV“, ale zase na druhou stranu pro EV komunitu to jsou velmi cenné informace.

   BTW nemá někdo zkušenosti s nabíjením v Polsku? Rád bych někdy zkusil projet Polsko, jen se bojím, abych se někde s iOnem nezasekal nečekaně na pomalé zásuvce, případně vůbec nedojel.

   1. V breznu a dubnu letosniho roku jsem kazdou druhou sobotu,
    V breznu a dubnu letosniho roku jsem kazdou druhou sobotu, podnikal cestu za teplejsim pocasim a koupanim do Madarska. Nekdy jen do Gyoru, nekdy Budapest, ale vetsinou Sarvar. Rano tam a veccer zpatky! 🙂 Prumerne vzdy cca 850km. Bez nervu a nabijeni zdarma po cele ceste, s celkovym zdrzenim na nabijeni 2x30minut (vycurat, kaficko a svacinka :). Trasa Šumperk -Brno – Bratislava – Sarvar. V pondeli jedu diky Ladovi a jeho informacim, s detmi k mori do Italie uplne v klidu.

 8. Skvělý článek díky.
  E-NV200 jsem jeden den testoval a

  Skvělý článek díky.
  E-NV200 jsem jeden den testoval a dost jsem si sliboval, je to přeci jen jediný prostorný elektromobil pro rodinu na trhu. Ale byl jsem zklamán zejména dojezdem, akumulátor je na tak velké a těžké auto přeci jen malý.
  Zároveň to bylo moje první setkání s modelem NV200 a i když jsem nečekal kde jaký luxus, tak sparťanský je až moc, tedy na osobní používání.
  Jinak jako Taxi je to skvělý model.

  1. Pod to všechno se mohu podepsat. Přitom míst na další
   Pod to všechno se mohu podepsat. Přitom míst na další nebo větší baterii má jak v předním kufru, tak v podlaze až po zadní nárazník habaděj. A když už šlo přidat baterku Leafovi, tak proč ne alespoň eNV200 ve verzi osobní kombi Evalia nejvyšší výbava? To fakt nepochopím. I ti taxikáři, co s tím vozí lidi, by to ocenili.

Napsat komentář