Továrna Tesla Motors: elektromobily vozí elektrické vozíky

Jan Horčík - 30 Březen 2012

Jak to vypadá v nové továrně automobilky Tesla Motors ve Fremontu se můžete podívat na nové fotografii. Ta ukazuje speciální elektrické vozíky, tzv. SmartCarts, které automaticky sledují magentickou pásku na zemi. Budou převážet elektromobily Tesla Model S.auto Tesla Motors továrna Fremont USA

Supermoderní továrna Tesla Motors ve Fremontu v Kalifornii, USA, musí mít co nejnižší provozní náklady - prostě proto, aby v ní bylo možné vyrábět co nejlevnější elektrická auta.
foto: Tesla Motors

Továrna Tesla Motors ve Fremontu v Kalifornii je původně továrna NUMMI, kterou společně provozovaly automobilky General Motors a Toyota. V roce 2010 se ale obě automobilky rozhodly spolupráci ukončit.

Když pak Toyota a Tesla Motors oznámily dohodu o spolupráci a nákupu částečného podílu v Tesla Motors automobilkou Toyota, objevily se krátce nato i informace o nákupu továrny NUMMI, především hlavní výrobní haly, společností Tesla Motors. A to za cenu $42 mil.

Elon Musk, šéf Tesly, od začátku říkal, že se tam bude vyrábět rodinný elektromobil Tesla Model S. Tesla zároveň se samotnou budovou továrny získala od velmi výhodně značnou část vybavení. Elektrické vozíky ale v ceně nebyly.

Tzv. SmartCarts podle Tesla Motors přispívají k velmi flexibilní, agilní a moderní tovární architektuře. A kromě toho samozřejmě šetří náklady, protože není třeba tolik zaměstnanců. Přesto Tesla plánuje, že do továrny najme až 1000 zaměstnanců.

Už letos tam chce Tesla Motors vyrobiž až 5000 elektromobilů Model S, v příštím roce až 20 000 těchto aut. Postupně tam chce začít vyrábět také své elektrické SUV pojmenované zatím Tesla Model X a kolem roku 2015 i levný elektromobil pro masy, prozatím nesoucí kódové označení Tesla BlueStar.

Tesla Motors
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já byl včera na pumpě a slečna po mě chtěla 3.200,- Kč přišel jsem domu a zaplatil zálohu za Teslu S.

Dík za zprávu, teď už vím, že nejsem v ČR sám :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jestli to není jen shoda jmén tak už máte Nisana Leaf.

Ano, mám Nissan Leaf a zkušenosti s ním mě utvrzují, že Model S bude schopen nahradit i starého Peugeota, kterého již používám jen na dlouhé cesty.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Reservační číslo mám #831 tak doufám že za rok o tomto čase bych se mohl dočkat. Jsem zvědav na reálné parametry dojezdu na dobu nabíjení a na tu legraci kterou si užijem když se budem pokoušet zapsat teslu do evidence vozitel.

Mám reservační číslo S200, takže pokud vše půjde hladce tak vás v únoru zvu na projížďku, ať můžete 4 měsíce před dodáním toho Vašeho, s klidným svědomím potvrdit závaznou konfiguraci. :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

achjo já chci taky elektromobil... jakejkoliv =D i kdyby to měl bejt Favorit nebo Golf... =D =/

Přeji Vám i Leaf...já jsem například jako vývojář-elektrokonstruktér čačínal v panelákovém obýváku, teď po 17 letech, se výrobky co vyvíjím vyvážejí do celého světa.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já jsem pevně přesvědčen že teslu koupím čim dřív tím lip. Vaše pozvání si cením a rozhodně využiju. Možná by nebylo marné se potkat a podělit se o zkušenosti bydlím dokonce v dosahu vašeho Nisanu Leaf. Můj mail je petr.pilch@gmail.com

Obrázek uživatele Richelieu

Tady jsou super fotky z tovarny.
http://photos.rickbucich.com/tesla/h7B90933#ha7b160

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nepletu-li se, vozíky na stejném pricipu jezdí v Drážďanech ve výrobě Phaetonu, ale tam to vozí myslím jen díly... tedy zas úplná novinka to není :)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol