Škoda Economy Run: Každá kapka paliva se počítá

redakce - 18 Září 2014

Šetřit pohonné hmoty, co to dá, taková je už řadu let podstata Škoda Economy Run. V sobotu 20. září 2014 bude odstartován další, již 33. ročník tohoto tradičního závodu. 300kilometrová trať povede z Kosmonos do Vrchlabí a zpět. Ve vozech značky Škoda na ni vyjede 50 posádek. V roce 2013 zvítězil Fabia s průměrnou spotřebou pouhých 2,6 l/100 km.auto Škoda Rapid Spaceback Economy Run

Vozy Škoda Rapid Spaceback se taktéž zúčastní závodu Škoda Economy Run
foto: Škoda Auto

„Škoda Economy Run je neobyčejná soutěž: Méně zde znamená více,“ říká Roman Havlásek, vedoucí oddělení After Sales společnosti Škoda Auto. „Vozy značky Škoda patří mezi nejúspornější vozy na trhu, a to za dostupné ceny. Hodnoty spotřeby a emisí, dosahované v soutěži Škoda Economy Run, jsou toho každoročně důkazem,“ dodává Havlásek.

Vítězným vozem Škoda Economy Run 2013 byla Škoda Fabia s průměrnou spotřebou pouhých 2,6 l/100 km. To odpovídá emisi pouhých 60,58 g CO2/km.

Česká automobilka je už několik let oficiálním partnerem soutěže Škoda Economy Run. Oddělení servisních služeb společnosti Škoda Auto zajišťuje technickou přípravu a kontrolu vozů i průběh celé akce po technické stránce. Veškeré servisní úkony se provádí v Servisním tréninkovém centru Škoda v Kosmonosích.

Poprvé se v letošním roce uplatní nová metoda měření spotřeby, vyvinutá společně s automobilkou Škoda Auto. Základem této metodiky je elektronický diagnostický přístroj, který zjišťuje přesné množství paliva, nacházející se v nádrži před jízdou a po jízdě.

Nádrž se na počátku naplní jen ze dvou třetin. Rozdíl mezi oběma naměřenými hodnotami pak udává exaktní množství spotřebovaného paliva. Dosud se na počátku soutěže tankovala plná nádrž a množství spotřebovaného paliva se zjišťovalo podle množství, dotankovaného v cíli.

Letošního klání o nejnižší spotřebu se účastní celkem 50 posádek z České republiky, Ruska a Slovenska. Start a cíl je v Kosmonosích, zastávkou na trati bude navíc i výrobní závod společnosti Škoda Auto ve Vrchlabí. Soutěž je určena výhradně pro vozy značky Škoda s pohonem na benzin, nebo naftu.

Vyhodnocení proběhne v pěti kategoriích dle nejnižších emisí CO2 na bázi celkové spotřeby vozu. Do výsledku se navíc započítává dosažená průměrná rychlost i rozdíl mezi skutečnou a normovanou spotřebou. Při identické dosažené spotřebě a emisích CO2 rozhoduje vyšší průměrná rychlost, popř. větší zdvihový objem.

Škoda pracuje intenzivně na dalším snižování spotřeby paliva a emisí CO2. V současnosti dosahuje 18 modelů a variant vozů značky Škoda emisí CO2 nižších než 100 g/km, 97 modelů značky Škoda emituje méně než 120 g CO2/km.

Nejlepší ekologické hodnoty nabízí zejména modely Škoda GreenLine a Green tec, které jsou k dispozici pro všechny modelové řady značky Škoda. Důležitým pilířem je navíc pohon na zemní plyn, který nabízí tři atraktivní modely G-TEC – Citigo G-TEC (test), Octavia G-TEC a Octavia Combi G-TEC (test).

Individuální mobilita začíná u vozů značky Škoda hodnotou 79 g CO2/km, kterou dosahuje zemním plynem poháněný městský vůz Škoda Citigo G-TEC. Nová měřítka v oblasti šetrnosti k životnímu prostředí stanoví od podzimu 2014 nová Škoda Fabia.

Zcela nově vyvinutý malý vůz bude až o 17 % úspornější než jeho předchůdce. Fabia GreenLine, která se na trhu objeví koncem roku 2015, se spokojí s normovanou spotřebou pouhých 3,1 litru nafty na 100 km, což odpovídá emisím pouhých 82 g CO2/km.

tisková zpráva
 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Celkom by ma zaujimalo akú "spotrebu" by vedel urobiť napríklad na tesle niektorý s borcov ktorý jazdia eko zavody spalovakov

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

to je mi ale dotaz, to je přece jasné - to vyhrála šlapací Fabie! :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Chybí mi tu důležitá informace v jaké mtorizaci byla ta vítězná Fábie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

1.2 HTP, 40 kW
viz. economyrun.cz/

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobilyKariéra EVC Group