Shell Eco-Marathon: spotřeba 0,066 l/100 km

Jan Horčík - 17 Duben 2013

Americká vláda chce to roku 2025 ustanovit průměrnou spotřebu aut na 4,3 l/100 km. Možná by se ale neměla držet tak pozadu. Studenti v aktuálním ročníku soutěže Shell Eco-Marathon Americas dokázali dosáhnout spotřeby 0,066 l/100 km!auto Shell Eco-Marathon Americas 2013

Jedno ze soutěžních vozítek Shell Eco-Marathonu Americas 2013
foto: Shell Eco-Marathon

Na sedmém ročníku soutěže Shell Eco-Marathon Americas tentokrát zazářil tým studentů z Université Laval v kanadské provincii Québec. Kanadě se v této soutěži daří dobře - původem kanadský tým se umístil na nejvyšších příčkách už čtvrtý rok za sebou.

Tým Laval šokoval už v roce 2012 – to když se však nedokázal ani kvalifikovat. “Využili jsme frustraci z posledního ročníku a využili ji jako motivaci vrátit se v lepším stavu než kdy předtím,” komentoval vítězství svého týmu Philippe Bouchard, týmový manažer. Dodal, že pilně pracovali nejen na tréninku nových členů týmu, ale i vylepšování svého vozu.

Soutěže Shell Eco-Marathon se zúčastnilo celkem přes 1000 studentů ze severní i jižní Ameriky. Na místo dorazili se 140 vozítky, finální inspekcí ale prošlo pouze 131 z nich.

Shell Eco-Marathon Americas 2013 Shell Eco-Marathon Americas 2013 Shell Eco-Marathon Americas 2013
Shell Eco-Marathon Americas 2013 Shell Eco-Marathon Americas 2013 Shell Eco-Marathon Americas 2013

Ačkoliv kanadská spotřeba 0,066 l/100 km vypadá úžasně, a studenti si díky ní odnesli cenu $2000, stále ještě nepřekonává dosud platný celosvětový rekord z roku 2003. Toho dosáhl francouzský tým a činí 0,026 l/100 km.

Soutěže Shell Eco-Marathon se účastní středoškolské i univerzitní týmy. Celkem probíhají tři verze soutěže – v Americe, Evropě a Asii. Evropská a asijská odnož Shell Eco-Marathonu se uskuteční později tento rok. Příští rok k nim přibude africká/středovýchodní verze.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je to fantastické po všech stránkách, i když neuvěřitelné. Je škoda, že není o tomto klání nic bližšího. Aspoň to, zda se jezdí na uzavřené dráze nebo v běžném provozu. Jinak ale můžeme jen závidět, že Češi i Slováci z podobných universit se na něco podobného nezmůžou. Vyspělá Amerika a Západ je holt dále než postsocialističtí vzdělanci.

No nevím, váha průměrného američana (zatím) není tak nízká jako váhá těchto vozítek :D :D

Obrázek uživatele Jan Horčík

Pravda, těch 54,5 MPH je obrovská výzva po všech stránkách, nejen v oblasti automobilového průmyslu :).

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

asi ste mysleli 54,5 MPG, jedine co dodat k clanku je to ze vozitka zo shell eco maratonu sa s autami nedaju porovnavat v ziadnom hladisku takze dosiahnut tak nizku spotrebu bez zlavy z narokov co vyzadujeme od normalneho auta nie je mozne, preto je aj americka snaha obmedzit spotrebu celkom somarina lebo nereflektuje poziadavky toho co zakaznici od aut ocakavaju


Nabíječky elektromobilů Circontrol10% sleva na produkty EVmotion