Elektrický dragster ustanovil nový rychlostní rekord

Pilot Kristen Stancy ustanovil se svým elektrickým dragsterem Hammerdown nový rychlostní rekord. Na ¼ míli (402 metrů) dokázal za 7,89 sekundy zrychlit na 260,5 km/h.

Elektrický Dragster Swamp Rat 37
foto: Devastation Motors

Dragster je speciální sportovní automobil určený k závodům na krátkou vzdálenost. Cílem závodu je v nejkratším možném čase ujet 1/4 míle, tedy 1320 stop nebo 402 metrů. Piloti nejvýkonnějších dragsterů při zrychlení cítí přetížení až 5G.

Vzhledem ke krátké dráze není závod o rychlosti, ale o maximálním zrychlení. Dragstery vynikají typickou konstrukci s dlouhým čumákem a obrovskými zadními koly, které pomáhají přenášet na dráhu obrovských výkon motoru. V nejvýší třídě se objevují monstra s motory o výkonu až 6 MW.

Dosavadní rekord ve zrychlení se ustanovil v roce 1977. Závodnice Kitty O´Neilová tehdy dosáhla neuvěřitelné rychlosti 628,85 km/h za pouhých 3,72 s.

Hammerdown má sice „razítko“, ale ve skutečnosti nejrychlejší byl Swamp Rat 37
video: YouTube

Čím dál častěji se můžeme setkávat s elektrickým dragstery. Ve spojených státech zajišťuje závody elektrických dragsterů organizace NEDRA (National Electric Drag Racing Association).

Krom za krokem se také zvyšují výkony elektrických vozidel. Električtí dragsteři jsou navíc rychlejší než kolegové se stejně výkonným spalovacím motorem.

Swamp Rat 37 zkonstruoval stejná firma jako dragster Hammerdown
video: YouTube

Důvodem je především fakt, že maximální krouticí moment elektromotoru je samozřejmě dostupný již od nulových otáček. Avšak na monstra se spalovacím motorem o výkonu několika MW električtí soukmenovci nebudou ještě nějakou dobu nebudou stačit.

V současné době je dragsterem s největší zrychlením oficiálně Hammerdown od firmy Lawless Industries. Kristen Stancy s dragsterem Hammerdown dokázal projet 402 metrů dlouho trasu za 7,89 sekundy. Při zpáteční cestě pak ujel trasu za 7,94 sekundy (257,2 km/h). Stancy tak vylepšil 7 roků starý rekord Dennise Bérubého.

Konkurenční závodník Don Garlits se závodním vozem Swamp Rat 37 dokázal dokonce trasu projet za 7,26 sekundy a dosáhnout rychlost 296,1 km/h. Avšak neabsolvoval cestu zpátky, což je podmínkou pro oficiální započítání času. Dragster Swamp Rat 37 rovněž navrhla firma Lawless Industries.

Chcete vědět, kolik energie potřebuje dragster na tak masivní zrychlení? Pohonná soustava Swamp Rat 37 má výkon 1,5 MW (18,75 krát výkonnější než Nissan Leaf). Elektrickou energii dodává masivní baterie skládající se z 1200 lithium polymerových článků (420V/3600A).

Tři komentáře u “Elektrický dragster ustanovil nový rychlostní rekord”

  1. V článku mi trochu chybí
    V článku mi trochu chybí rozdělení do jednotlivých výkonových tříd, protože pak je to trochu zavádějící, dokud se člověk nedočte k tomu, že elektrické dragstery závodí pouze v nižších kategoriích. Ten rekord tedy spalovací motory absolutně nepokořil.

Napsat komentář