Peugeotem 3008 Hybrid 4 po stopách velkého iOna, den 3.

Jakub Špaček - 03 Duben 2012

Jakub Špaček, zvláštní zpravodaj Hybrid.cz, dorazil do Nice, objevil velkého iOna a zjistil podrobnosti o tamní půjčovně elektromobilů. Teď se diesel- Peugeot Hybrid4 vydává na cestu zpět do České republiky.auto elektromobil Peugeot iOn Nice půjčovna a dobíjecí stanice

V Nice dnes funguje propracovaný systém veřejné půjčovny elektromobilů, který podporuje i tamní radnice
foto: Jakub Špaček

Během včerejší celodení cesty zpět do České Republiky jsem přemýšlel proč vlastně třeba v Praze podobný systém půjčování elektromobilů jako v Nice není, nebo se alespoň nebuduje.

Pokud porovnám e-mobilitu ve Francii (viděl jsem podobný systém i v Paříži) a v ČR, pak musím říci, že e-mobilita v ČR je na úrovni nula. Není to infrastruktuře, tak jak mnozí tvrdí, ani o chuti či systému, je to spíše o tom, že vládnoucí garnitura ve velkých městech má jiné starosti a nepřemýšlí nad tím, jak ulevit městské dopravě a jak zpříjemni obyvatelům život.

V Nice žije 400 000 obyvatel a zdejší radnice prjekt auto bleue opravdu podporuje. Není to jen o penězích, ale i o tom, že mají vyhrazená parkovací místa, že si nikdo nedovolí na tomto místě zaparkovat jiné auto, že auta volně stojící na ulici nikdo neničí, nekrade kabely od nabíjecích stanic a další maličkosti, které v naší kotlině, bohužel, brání čemukoliv pokrokovému – včetně e-mobility.

Fakta z celé cesty:

Celkový počet najetých kilometrů: 2 600 km
Průměrná spotřeba: 5,7 / 100 km
Cesta vedla přes 6 států (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Itálie, Monaco) a po cestě jsem projel 197 tunelů

Zpět na HybridPřidat komentář

Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol