Vaše nové pneumatiky budou z pampelišek

Ivo Hradil - 13 Květen 2011

Zatímco pro majitele anglických trávníků je pampeliška nepřítelem číslo jedna, pro výrobce pryžových výrobků by se v budoucnosti mohla tato rostlina stát nevyčerpatelným zdrojem přírodního kaučuku. Gumárenský by tak mohl nahradit dosavadní ohrožený zdroj přírodního kaučuku – kaučukovník.   
pampeliška auto bioplasty
foto: Hybrid.cz

V současnosti se veškerý dostupný přírodní kaučuk získává z latexu kaučukovníku pěstovaného v , a sporadicky také v . Moderní průmysl je proto na pozoru a hledá další vhodnou alternativu, která by mohla pokrýt případné výpadky. Kaučukovník je totiž velmi citlivý na napadení škůdci.

Nebezpečí nedostatku kaučuku si je vědoma i americká automobilka , která spolupracuje s vědci z Ohio State University. Cílem výzkumu je přezkoumat možnost využívání mléčné bílé látky z kořenů pampelišky k výrobě pryžových výrobků. V případě Fordu by mohlo jít např. o rohože, obložení interiéru vozu nebo o části palubních desek.

K produkci kaučuku se však nehodí všechny druhy pampelišek, ale pouze specifická odrůda nazvaná „ruská pampeliška“ – taraxacum kok-saghyz.

„Neustále hledáme nové obnovitelné pro použití při výrobě našich . Syntetický kaučuk není trvale udržitelným zdrojem a proto chceme jeho používání omezit jak jen to bude možné. Podle našeho názoru mají pampelišky potenciál posloužit jako skvělá přírodní alternativa syntetického kaučuku,“ řekla Angela Harrisová, výzkumná inženýrka .

Angažování americké automobilky ve je dalším krokem v promyšlené strategii – redukovat, repasovat a . V posledních několika letech se společnost Ford soustřeďuje na zvýšení využívání nekovových a biomateriálů.

Příkladem mohou posloužit pěnové výplně sedadel ze sóji, recyklované pryskyřice použité u podvozkových systémů nebo recyklované příze na výrobu potahů sedadel. Snažení Fordu směřující ke snižování dopadu výroby automobilů na je jistě tou správnou cestou.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kolik je panu Hradilovi, co to asi psal, let? To je takový optimista, že věří, že gumy aut budou z pampelišek? Než bude toto, tak už lidé nebudou, poněvadž budou sami sebou zničeni. Dinosauři taky žrali, co rostlo a byli zničeni vlastní nenasytností a žravostí. A máme je tady? Leda kostry. Dobře nám tak. Co nám budou platné gumy z pampelišek, když všechno začne od prvoků nanovo?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokud mě nešálí paměť, nejde o nic převratného. Už za WW2, Vůdce a říšský kancléř usiloval, mimo jiné, o tuto i jinou formu, umělého kaučuku.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jj, myslím, že se o to pokoušeli na obou stranách fronty, holt kaučuk byl nedostatkový, doprava problematická - napadání konvojů, Německo k němu zase v podstatě nemělo přístup.
Nevím, jak to dopadlo, o syntethickém benzínu vím že se u nás vyráběl, snad až někdy do 50-60. let, ale jak dopadli s kaoučukem netuším.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Koupím si auto z bambusu, pneumatiky z pampelišek a jezdit budu na sluneční svit. To bude krása :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

az na to, kolik to bude stat a kdyz to tak udelaji vsichni, tak jak potom bude ta ekonomika vypadat.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicBUS2BUSAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupNabíječky elektromobilů Circontrol