7 zemí, kde je nejvýhodnější pořídit si elektromobil

redakce - 26 Listopad 2015

Prozíravé vlády nejen v západních zemích podporují nákup elektromobilů nejrůznějšími dotacemi nebo jinými pobídkami. Přinášíme přehled sedmi zemí, kde je dnes nejvýhodnější si elektroauto pořídit. auto elektromobily Kia Soul EV

Elektromobil Kia Soul EV při nabíjení
foto: Kia

Nákup elektromobilu představuje investici do budoucnosti. Nejen té vaší, protože už nikdy nebudete muset kupovat benzín nebo naftu, ale i budoucnosti vašeho regionu nebo státu.

V České republice bohužel zatím stát jinak než odpuštěním silniční daně nákup elektroaut, ať už plug-in hybridů nebo elektromobilů, nepodporuje (což se snad brzy změní). Podívejme na státy, které jsou na tom v tomto ohledu naopak nejlépe. Jen tak… pro inspiraci.

Norsko

Norsko platí za nekorunovaného krále elektromobility. Je to jediná země na světě, která musí řešit problémy typu "příliš mnoho elektromobilů v ulicích". V některých měsících tam elektromobily tvoří až čtvrtinu všech nově prodaných aut.

Proč? Norsko zvolilo ten nejlepší možný přístup. Nákup elektromobilu je, narozdíl od běžných spalovacích vozů, osvobozen od veškerých daní, včetně daně z přidané hodnoty. Takže pořídit si elektromobil je výhodnější než koupit si spalovák.

Navíc se elektromobilům odpouští silniční daň, placení za parkování na veřejných parkovištích, veškeré další silniční poplatky a navíc mají možnost využívat vyhrazené pruhy pro autobusy.

Spojené státy americké

V USA platí už od roku 2009 daňové úlevy pro všechny zájemce o elektroauta. Kdo se rozhodne koupit si čistý elektromobil, získá od federální vlády nárok na daňovou slevu v hodnotě $7500. V poslední době se začaly ozývat i spekulace o zvýšení této částky na $10 000, ale zatím nebylo nic schváleno.

>>> DALŠÍCH 5 ZEMÍ <<<

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele honza.t

Na kterém místě je v žebříčku ČR ?

Obrázek uživatele Radovan

Tak hluboko dole, až tam nevidno :-(

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 85 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 39 tis. km (53 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ved oni zasa tu dan platit budu a vsetky poplatky a stiahnu im vyhody, az pride vhodny cas.. to bude posusnanicko a prebudenie do reality. patri sa tiez povedat aku nehoraznu zataz na osobne auta tam maju.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Offtopic: Nevite nekdo jestli neni planovano neco jako novy model pro Peugeot iON, Citroen C-Zero? Tyhle auta uz sou hodne stare a chtel bych vedet jestli uz se budou jen doprodavat dokud nebudou uplne neprodejne (zastarala technologie) nebo planujou neco noveho?

Obrázek uživatele honza.t

Mitsubishi Změna přístupu Jdou jinou cestou ?
http://www.hybrid.cz/mitsubishi-outlander-phev-lepsi-prodeje-nez-leaf

Obrázek uživatele ozana

Leda originál Mitsubishi, ale nevím jestli plánují něco do budoucna.

---

Vlastníš-li jen 0,28 BTC pak patříš mezi 1% nejbohatších lidí na světě.

Obrázek uživatele Josef

Mitsu vyrábí v Japonsku inovovaný model, dává do toho LTO baterky. Toho se tu ovšem nedočkáme.


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil