Norsko se kochá svým elektromobilovým královstvím

Norská elektromobilní asociace (Norsk elbilforening) uspořádala setkání elektromobilů. Sjelo se při něm asi 50 majitelů elektroaut a společně natočili úchvatné video.

Cesta více než 50 elektromobilů vedla mimo jiné přes norskou vesničku Geiranger, která je zařazena do souboru Světového dědictví UNESCO. A přes četné vyhlídkové silnice a jiná podobná místa, o která není v Norsku nouze.

Norská elektromobilní asociace tím ukazuje cestu směrem k čisté, bezemisní mobilitě. Norsko získává většinu své elektřiny ve vodních elektrárnách, takže elektromobily přisvém provozu neprodukují ani lokální, ani vzdálené emise.

Některé elektromobily, konkrétně třeba BMW i3, se dokonce vyrábějí v továrnách využívajících , a tak odpadají emise i v tomto článku spotřebního řetězce.

11 Comments on “Norsko se kochá svým elektromobilovým královstvím”

 1. Budou muset kluci norští
  Budou muset kluci norští trochu přidat, když tam mají takovou podporu a tolik elektromobilů v ulicích. Minulý rok jsme ve Vysokých Tatrách dali při výjezdu na Hrebienok v TANAPu dohromady 40 elektromobilů. Číslo 50 je pro Norsko ostuda. I když uznávám, že scenérie mají hezčí.

   1. Podle webu Tesla klubu SK
    Podle webu Tesla klubu SK http://teslaclub.sk/forum/teslaclub-spoločenstvo/slovensko/4918-tesla-zraz-a-ezraz-bojnice-2015/page2 a článků na něm 43, což těsně překonalo rekord z Vysokých Tater http://energia.dennikn.sk/dolezite/elektrina-a-elektromobilita/bojnice-zili-elektromobilitou/17688/. Zjevně jsme tam my 3 z Ostravska k lepšímu výsledku chyběli. Bohužel.

 2. Norove jsou evropsti
  Norove jsou evropsti sejkove. Prijmy z ropy maji tak vysoke, ze Norove pracuji jen 3-4 dny v tydnu. Pri takovych prijmech se to lehce nakupuje spickovou techniku. Kdyby museli na sebe vydelavat praci, asi by tak nevyskakovali. No a s tim ropnym blahem souvisi stedre dotace statu na nakup EV. Ale aspon tak jim muzeme podekovat ze podporujou EV a tudiz se drive dostane i k nam.

   1. Až jim dojde, tak my budeme
    Až jim dojde, tak my budeme v pérdeli pane hrábě, jak říká hláška ze známého filmu, a oni stále v klidu. Poněvadž už dnes mají 100% elektřiny z vodních elektráren. Pokud budou bez ropy, pořád budou mít elektřinu. A současně už zřejmě i plnou elektormobilitu. Budeme to my, kdo spláče nad výdělkem.

    1. Všechno je to kdyby… Ropa
     Všechno je to kdyby… Ropa nedojde, rozhodně ne v příštích 50. letech. Je to hezky vidět na těžbě z ropných písků a frakováním. Před 20. lety byla podobná těžba nemyslitelná, protože byla šíleně drahá. Dnes už cena technologií poklesla natolik, že se vyplatí i v případě ceny 60 dolarů za barel. A takhle to půjde do nekonečna. Přechod na něco jiného nebude vynucen nedostatkem, ale spíše něčí jiným.

Napsat komentář