Volvo a Northvolt postaví v Evropě 50GWh gigatovárnu na výrobu baterií

Northvolt ohlašuje další projekt, tentokrát se švédskou automobilkou Volvo. Má jít o 50GWh baterkárnu kdesi v Evropě.

Elektromobil Polestar 2 nabízí díky 78kWh baterii dojezd až 470 km WLTP. V Norsku a Švédsku jde o vážného soupeře pro Tesla Model 3.
foto: Polestar

Northvolt, švédská společnost založená bývalými manažery Tesla, kteří měli na starost rozjezd Tesla giga-továrny v Nevadě, už spolupracuje s automobilkami Volkswagen (ten dokonce část firmy vlastní) či BMW. Volvo je tak další významnou evropskou značkou.

Společný podnik má vzniknout zejména kvůli tomu, že Volvo bylo jedno z prvních, kdo nahlas řekl, že během pár let skoncuje s výrobou spalovacích aut. A bude se soustředit pouze na elektromobily.

A to jak v rámci značky Volvo, tak i nové značky Polestar. Ta například už na příští rok chystané nové plně elektrické SUV Polestar 3.

Zatím není jasné, kde by měla nová gigatovárna na výrobu baterií Volvo-Northvolt vyrůst. Zdá se ale pravděpodobné, že to bude někde ve Skandinávii. Spuštění je plánováno na rok 2026, zaměstná asi 3000 lidí.

Kromě toho ale začne Volvo už za tři roky také nakupovat baterie z továrny Northvolt Ett ve švédském městě Skellefteå, a to v objemu 15 GWh ročně.

tisková zpráva

Napsat komentář