Northvolt dodá BMW baterie za 2 mld. euro

BMW oficiálně oznámilo dohodu se skandinávskou společností Northvolt. Jde o kontrakt na dodání li-ion baterií v hodnotě 2 mld. euro.

Budoucí gigatovárna na výrobu baterií společnosti Northvolt
foto: Northvolt

Pro BMW jde o třetí velký kontrakt s dodavatelem baterií po jihokorejské společnosti Samsung SDI (2,9 mld. euro) a čínském CATL (7,3 mld. euro). Dodávky od Northvoltu mají začít v roce 2024. BMW je jedním z investorů společnosti Northvolt.

Dalším z investorů Northvoltu je koncern Volkswagen, pro který bude firma také dodávat baterie. Narozdíl od těch pro BMW, vyráběných v gigatovárně Northvolt Ett v severním švédsku ve městě Skellefteå, se ty pro VW budou vyrábět v nové továrně Nortvolt Zwei v Německu.

Švédská továrna má mít roční výrobní kapacitu 32 GWh, ta německá pak poloviční s možností rozšíření na 24 GWh. Pro BMW to znamená zajištění stabilní dodávky cenově přijatelných baterií.

Northvolt a BMW se také zavazují, že kobalt a lithium potřebné pro výrobu baterií budou získávat z dolů, které budou plnit vysoké požadavky udržitelnosti obou společností a respektovat lidská práva.

tisková zpráva

Napsat komentář