Studenti z univerzity v izraelském Tel-Avivu se prezentovali na konferenci ASTC 2011 s efektním experimentem. Jde o tzv. magnetickou levitaci, kdy nechají supravodivý materiál levitovat nad magnetickým pásem. Mohla by taková technologie otevřít cestu k létajícím autům?
foto: Itay Kishon
Supravodivost není nic nového. Jde o jev kvantové mechaniky, při kterém materiál neklade žádný odpor průchodu elektrického proudu a vypuzuje ze svého objemu magnetické siločáry, čímž odpuzuje vnější magnetická pole a při průchodu proudu sám kolem sebe vytváří velmi silné magnetické pole.
Čína chce vakuové rychlovlaky s rychlostí až 1000 km/h
Japonsko buduje nové rychlotratě Maglev s rychlostí 500 km/h
Právě tohoto principu studenti využili, když vzali krystal safíru a pokryli ho 1 mikrometr silnou vrstvou keramického materiálu YBa2Cu3O7-x. Následně tuto vrstvu zmrazili na -185°C, čímž se z něj stal supravodič. A supravodiče a magnety se, jak už víme, nemají rádi – říká se tomu Meissnerův efekt.
Díky tomu může supravodič jakoby plout ve vzduchu nad magnetickým polem, jako ve videu. Jedním z hlavních směrů výzkumu je dnes najít takový supravodič, který si supravodivé vlastnosti zachová i za pokojové teploty.
Magnetická levitace se dnes běžně využívá v případě rychlovlaků Maglev.
Jen ať si hrajou s
Jen ať si hrajou s magnetickými poli. Je spousta věcí, kterým vědci o Zemi nerozumí a jak jsem zjistil, podobné „zázraky“, o kterých je tahle debata, magnetické pole jaksi vytěsňují. Abysme si tu planetu s přibývajícím množstvím těchto hraček nepřepólovali vlastním přičiněním.
ale to s mag. polem země
ale to s mag. polem země nic nedělá píšou tam že je to nad elektromagnetickou deskou a odpuzuje to siločáry vycházející z té desky… gravitaci takhle ještě nikdo nepřekonal
1. Ta sila, je tak slabá ze
1. Ta sila, je tak slabá ze nema ziadne prakticke vyuzitie myslim ze uz cca 30 rokov. 2. Pripodobovanie k antigravitacii a tomu podobnym javom je zavadzajuce, pretoze antigravitacny jav nie je mozny. 3. Buducnost je v uplatnovani a uchovavani aktivneho elektromagnetizmu, chemickych premenach, a podstatne neskor v biologickom inzinierstve. 4. Aj tak tu vsetci pomrieme a neostane po nas ani smrad.
Jen tak pro doplnění –
Jen tak pro doplnění – žádný z rychlovlaků Maglev nevyužívá Meissnerův efekt pro magnetickou levitaci. Tento jev je příliš slabý pro udržení těžké vlakové soupravy. Většina vlaků využívá obyčejné elektromagnety na trati a ve vlaku pak elektromagnetické závěsy se servo-stabilizací nebo elektrodynamickou stabilizací. Vše bez použití supravodičů.
Japonci pak vyvinuli tzv. JR-Maglev, kde se používají supravodivé cívky, ale ani ten nepoužívá Meissnerův efekt pro levitaci. Supravodivost je zde použita pro vytvoření velmi silného magnetického pole, které elektromagnetickou indukcí vytvoří protipole v cívkách umístěných ve trati. To zajistí jednak levitaci vlaku, ale také jeho stabilizaci na trati.
Což o to, technologicky by
Což o to, technologicky by takové vznášející se auto nad magnetickou vozovkou bylo možné vyrobit, ale finančně je to samozřejmě utopie. Myslím že docela stačí za kolik stavíme 1 km dálnice dnes.
je to
je to “hudba“-buducnosti-ktoru uz my nezazijeme-kedy si ludia nebu svoje ego dobijat vojnami,a zabomysimi spormy
Neviem čo je na tomto také
Neviem čo je na tomto také úžasné. Otvorím si svoju encyklopédiu vedy a techniky z roku 1988 (ktorá je mimochodom určená pre deti do 12 rokov) a niekde na 15-tej strane nachadzam presne takuto istu fotku. Supravodivý materiál vznášajúci sa nad ´´magnetom´´.