Xenon + Fluor = nejvýkonnější ne-atomové baterie světa

Vědci z Washingtonské univerzity vyvinuli zcela nový typ materiálu, který v sobě dokáže ukládat obrovské množství energie. Je založen na látce XeF2, fluoridu xenonatém, stlačeným obrovskými tlaky jako v zemském jádru.   

„Když se nad tím zamyslíte, je to nejzhuštěnější forma energie mimo té jaderné,“ komentoval nový objev Choong-Shik Yoo, profesor chemie na Washingtonské státní univerzitě a hlavní autor článku popisujícího výsledky výzkumu pro časopis Nature Chemistry.

Prozatím jde pouze o základní výzkum v jehož rámci se podařilo stlačit XeF2 pomocí diamantové kovadliny na obrovský tlak, kdy se mechanická energie proměnila v chemickou energii těsných vazeb. Možné budoucí využití tohoto objevu představují například zcela novou třídu energetických materiálů a paliv, baterie, superoxidační materiály pro ničení chemických či biologických látek nebo třeba i vysokoteplotní supravodiče.

Diamantová kovadlina je zařízení skládající se ze dvou malých diamantů schopných produkovat na své špičce obrovské tlaky. Má rozměry pouhých několika centimerů. Za normálního atmosférického tlaku jsou molekuly XeF2 od sebe poměrně značně vzdáleny. V diamantové kovadlině lze ale vytvořit tlak až milion atmosfér, kdy se z materiálu XeF2, původně bílé krystalické látky, stává kovová síťová struktura a mechanická energie se proměňuje na vazebnou chemickou. Není náhoda, že výzkum financuje mimo jiné americké ministerstvo obrany.

WSU

6 Comments on “Xenon + Fluor = nejvýkonnější ne-atomové baterie světa”

  1. Já se v tom až tak
    Já se v tom až tak nevyznám, chemik nejsem, ale jednu věc si ze základky pamatuji: Xenon patří mezi tzv. netečné plyny, které se vyznačují tím, že mají plnou valenční vrstvu. Proto se těžko budou, jak sám jejich název napovídá, s čímkoli slučovat – myslím že dokonce ani s fluorem ne. Když už si někdo v okurkové sezóně musí mermomocí vymýšlet nesmysly, měl by v nich zohlednit alespoň učivo základní školy, tohle je trapné…

    1. Tak zpět, sypu si popel na
      Tak zpět, sypu si popel na hlavu. Sice mi to rozum nebere, ale údajně sloučeniny vzácných plynů skutečně za jistých pohnutých okolností vznikat mohou – na svoji obhajobu uvádím, že jde o relativně nový poznatek. Už ani intertní plyny tedy nejsou co za našich mladých let bývaly…

Napsat komentář