VIDEO: StreetScooter – elektromobil za 5000 euro

StreetScooter je malý elektromobil do města. Na jedno nabití ujede až 135 km, max. rychlost je 105 km/h a stojí neuvěřitelných 5000 euro. Plus pronájem baterie. Možná ještě zajímavější je skutečnost, že auto bylo představeno na autosalonu ve Frankfurtu – a prakticky nikdo si ho nevšiml.

Elektrické auto bylo z velké části navrhováno na míru poštovní a spediční společnosti Deutsche Post DHL
foto: StreetScooter

Elektromobil StreetScooter je ale zajímavý i díky tomu jak vlastně vznikl. Jde o původně německý projekt univerzity RWTH Aachen, Deutsche Post DHL a společnosti StreetScooter GmbH. Cílem bylo vyvinout pokud možno co nejlevnější elektrické auto.

Toho se pokusil vývojářský tým dosáhnout logickým krokem – modulárním, otevřeným designem bez jakéhokoliv luxusu jako je třeba elektrické stahování oken. Na počátku bylo do projektu zapojeno asi deset firem, včetně výrobních a výzkumných. Postupně se tento počet rozrostl na padesát.

Svým vzhledem StreetScooter nejvíce upomíná k Smart ED nebo Mini Cooper. Uvnitř je ale mnohem skromnější, stejně jako jsou o něco slabší i jeho parametry. Nepoměr je ovšem vyvážen cenou – ta je stanovena na těžko uvěřitelných 5000 euro. Nutno dodat, že v ni není započítán pronájem baterie.

Na projektu StreetScooter se podílejí softwarové firmy, dodavatelé komponentů i technologické společnosti. Důvod je nasnadě: Deutsche Post DHL už si objednala 3500 těchto elektroaut. Jsou vybavena 30kW elektromotorem, dojezd může být 45, 90 nebo 135 km podle konfigurace baterie.

auto elektromobil StreetScooter

Magazín Wired vyzpovídal profesora Achima Kampkera z univerzity v Aachenu. Právě on je výkonným manažerem projektu StreetScooter. Ten přiblížil způsob práce na projektu. StreetScooter byl totiž vyvíjen opačnou metodou než auta u běžných automobilek jako Volkswagen nebo Daimler.

V každé oblasti – komponenty, pohonný systém, elektronika – byla ustavena expertní skupina složená z předních odborníků na dané téma. “Všichni jsou si v rámci projektu rovni,” vysvětluje Kampker. “Každý může přicházet s nápady, klidně i radikální, k vyzkoušení čehokoliv co dává smysl.”

auto elektromobil StreetScooter interiér

Otevřený přístup k designu auta jej pomohl nejen zlevnit, ale také zmodularizovat. Každou část auta je možné vyměnit nebo znovu využít, podle přání zákazníka. To je důvod, proč jsou i baterie pronajímány, aby se majitelé flotil nemuseli o nic starat.

Vývoj projektu StreetScooter začal v roce 2009. První fáze projektu bude dokončena začátkem příštího roku. První testy prototypů mají odstartovat na podzim 2012. V roce 2013 už má začít malosériová výroba a auto se nejspíš dostane také do USA. Do konce roku 2013 má být vyrobeno 2000 vozů.

6 Comments on “VIDEO: StreetScooter – elektromobil za 5000 euro”

  1. To nedava zmysel. Staci
    To nedava zmysel. Staci odlahcit akekolvek auto, dat do neho 4x motor v disku, riadiacu jednotku s pedalmi, elektropohon pre cerpadla tekutin, baterie a je vymalovane. Nutne je podotknut ze bez baterii je kazdy leketromobil lacny.

    Mohli dat rovno celu strechu na golfove el.auticko.

    Cele toto nechapem.

    Najdrahsim na aute su baterie, a jasne sa tam pise ze v cene nie je zahrnuty ich prenajom. Pouzite auta stoja 2500 EURO. Nove so spalovacim motorom 9.990 Euro… miesto spalovaku mali na diferencial alebo prevodovku pripojit striedavy DC ktory im vyrobi slovenska firma a nemuseli nic riesit.

    Fakt toto nechapem.

    Problem elektro aut su len baterie, baterie a baterie.
    Jasne sa tam pise ze nie su zahrnute v cene.

      1. Má rôzne označenia.
        Má rôzne označenia. Regler ako súćasť motora je napájaný jednosmerným prúdom a hneď za ním je trojfazovy synchronny motor s permanentnymi magnetmi. Hojne pouzivany v hobby alebo e-bike. Vyznacuje sa malým počtom ovinuti a velkým poctom paralelnych vodicov pre velke prudy do 250A. Dosahuje vysoké otacky a moment, cim v malom prevedení dosahuje velmi vysoky vykon aj 15kW pre 12cm priemer. Vyzaduje chladenie vzduchom alebo vodou v pripade modeloch lodi. Vacsinou sa napaja s modelarskych LiPol baterii ktore take prudy dokazu poskytnut.
        Oznacenia maju rozne, striedavy jednosmerny motor, brushless, …
        V sucastnosti je otazka co je lepsie, Indukcny motor s kotvou na kratko alebo tiez AC3 alebo striedavy ? striedavy v tovarenskom ponimani som v poslednej dobe vydel aj s oznacenim AC, jednalo sa vsak o 3f 4 polovy pravepodobne senzorovy. Modelarske su bezsenzorove, aj 15 polove…

        Experimentalne boli pouzite napriklad v motokare. Skus hladat kart turnigy brushless video, alebo podobne kombinacie.

        Jeden dobrak ho vyrobil z dreva a namontoval do motorky.

    1. Mám záujem o osobné
      Mám záujem o osobné stretnutie s Vami, ak by ste mali tiež, nakoľko sa ako združenie zaujímame o alternatívne zdroje v autách, potravinách a energiách.

      Moje číslo je 0918/682685

      Alebo mi pošlite Vaše číslo, ja sa ozvem.
      Pekný deň

      Erik Leitner, Banská Bystrica

Napsat komentář