Václavské náměstí v Praze bude bez aut

V neděli 18. záři nebude pražské Václavské náměstí zaplněno parkujícími a projíždějícími , ale jenom lidem, umělcům a jednostopým elektrovozidlům. Především , ale možná i . Pod patronací Magistrátu hl. m. Prahy a Sdružení Nového Města pražského, za podpory energetické společnosti , a eMOpark.

Zatím ještě s auty. Praha je jednou z posledních rádoby-evropských metropolí, která do svého centra pouští auta ve velkém. I Brno už dávno pochopilo, že tohle není cesta.
foto: Vaclavak-Bez-Aut

V neděli 18. září, mezi 10. a 16. hodinou, bude Václavské náměstí určeno jen pro pěší. Tento den se tak stane symbolickým zahájením revitalizace tohoto tolik zatíženého prostranství. Zároveň půjde o součást Evropského týdne mobility.

„Bude uzavřen vjezd veškeré dopravy a ti, kteří tam budou parkovat a budou chtít odjet, budou moci náměstí opustit na nejbližším výjezdu,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a dodal, že pokud se akce osvědčí, je možné, že se bude opakovat zhruba jednou za měsíc.

Cílem revitalizace Václavského náměstí je podle něj rozšíření zeleně a celkové zklidnění prostoru. I proto se Praha 1 staví proti návratu , které by odtud odjížděly směrem na Vinohrady.

„Z hlediska dopravního řešení to není potřebné a vedlo by to navíc k ´zadrátování´ náměstí, jež by tak ztratilo prostorovou otevřenost,“ řekl starosta Lomecký a doplnil, že primátor Svoboda s postojem Prahy 1 souhlasí. Navíc prý magistrát v současnosti nepočítá s tím, že by u Národního muzea byla svedena magistrála pod zem.

V souvislosti se snahou o celkové zklidnění náměstí radnice Prahy 1 nesouhlasí s projektem rozsáhlých podzemních garáží v jeho horní části, počítá ale s realizací projektu garáží v dolní části, který má mít podstatně menší dopady na dopravní situaci, navíc investor slíbil, že ponechá 150 garáží pro potřeby obyvatel první městské části.

Obyvatelé si budou moct prohlédnout projekt na přestavbu náměstí, který před několika lety vypracoval ateliér Cigler Marani Architects. Radnice Prahy 1 považuje údajně tento plán za směrodatný. Starosta města zároveň řekl, že by rád celou akci pravidelně opakoval.

V tomto roce nás čeká jubilejní 10. ročník „“ (16. –22. září) s tématem Alternativní doprava.

Evropský týden mobility je kampaň pro občany měst a obcí, která má za cíl upozornit na problémy se stále narůstající , a zároveň nabídnout možnosti a výhody alternativních druhů .

V mnohých evropských městech už dnes můžeme vidět, že prostor v ulicích patří nejen autům, ale také chodcům, cyklistům a veřejné dopravě. A k rozšíření tohoto trendu do dalších měst má Evropský týden mobility pomoci.

Nedílnou součástí tohoto projektu bude opět „Evropský “ (22. září).

tisková zpráva

2 Comments on “Václavské náměstí v Praze bude bez aut”

Napsat komentář