V Nizozemsku staví cyklostezku, která vyrábí energii

Městečko Krommenie u získá světovou raritu. Nepůjde o nejdražší na světě, tohle prvenství si před časem zajistila . Bude to ale první cyklostezka na světě, která vyrábí energii.   


Cyklostezka nazvaná „Sola Road“ bude totiž zároveň sloužit jako . Bude se skládat ze , které dokážou vyrábět elektrickou energii.

Očekávaný výnos je 50 kWh na metr čtvereční za rok. Prozatím se celá stavba nachází stále ve fázi konceptu. Nizozemci ale pilně pracují na její realizaci.

Cyklostezka bude vybudována z betonových modulů o rozměrech 1,5 m na 2,5 m se skleněným povrchem. Pod zhruba 1 cm silnou vrstvou tvrzeného skla budou umístěny .

Cílem je zapojit cyklostezku do () tak, aby fungovala co nejefektivněji jako . Jde o podobný princip, který ve Spojených státech zkoumá projekt Solar Roads, tedy .

Také v má tato technologie obrovský potenciál. Celková délka silnic v Nizozemsku je 137 000 km. Na projektu Solar Road pracuje tým z výzkumného institutu TNO, společnosti Imtech a dalších organizací.

První pilotní projekt solární cyklostezky má být hotový v roce 2012.

16 komentářů u “V Nizozemsku staví cyklostezku, která vyrábí energii”

 1. To jsou zase nápady. Takže
  To jsou zase nápady. Takže první MWh energie strčí do výroby solárních panelů. Další MWh zničí při výrobě skla. Následně se na tom dokonalém povrchu někdo vyseká, kovový rám kola poškodí sklo. Montáž FVP na střechu baráku je mnohem efektivnější. Nechápu, proč někdo neustále vymýšlí takové blbiny. V momentě, kdy budou všechny střechy domů plné solárních panelů, tak potom bych to snad dokázal pochopit.

  1. A račte počítat, že to
   A račte počítat, že to vyrobí 50 kWh/rok, to je za 20 let (což už dávno nebude mít prvotní účinnost) je 1 MWh. I když pominu, že to nepokryje spotřebu na výrobu, tak to je v cenách za elektřinu pro veřejné osvětlení (je tam lampa, tak asi myslí, že tím budou svítit) 2 800 Kč/20 let. Kde jsou náklady na rekonstrukci, recyklaci….
   Zelené mozky nás spolehlivě vedou do pekel.

     1. A račte počítat, že
      A račte počítat, že to
      Vložil/a Anonym (bez ověření), St, 2014-01-22 18:56
      Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

      A račte počítat, že to vyrobí 50 kWh/rok, to je za 20 let (což už dávno nebude mít prvotní účinnost) je 1 MWh. I když pominu, že to nepokryje spotřebu na výrobu, tak to je v cenách za elektřinu pro veřejné osvětlení (je tam lampa, tak asi myslí, že tím budou svítit) 2 800 Kč/20 let. Kde jsou náklady na rekonstrukci, recyklaci….
      Zelené mozky nás spolehlivě vedou do pekel.

      1. Marno…
       Z čeho, Juro z

       Marno…
       Z čeho, Juro z hor, usuzujete, že „to“ je cyklostezka a nikoliv „m2“. Každemu, jen trochu bystrému čtenáři dojde, že když se v článku hovoří o 50 kWh/rok/metr čtvereční, tak, že i „to“ v příspěvku, hovořící o 50 kWh/rok, je vztaženo k témuž rozměru, nikoliv k celé cyklostezce.
       Něco o IQ jste poznamenal?

 2. sklo na cestu ?
  v TT pri

  sklo na cestu ?
  v TT pri takej stoke v parku su akoze skenene dlazdice s normalne nesklznym povrchom, akonahle sa ochladi a nieco na to popada, neda sa tade chodit, je klzke az hroza.

  Ved ani protisklzove dlazdice nie su bezpecne za istych okolnosti a preto kde maju rozum ich menia za kameninove/betonove, tak nechapem.

 3. to sklo se mi taktéž
  to sklo se mi taktéž nezdá jako dobrý nápad.. je příliš neohebne, neelastiké( k vůli zemetřesení, posunu půdy atd..) příliš křehké a štěpící se… a též kluzké…
  ale je to tým inženýrů a designerů, tudiš asi ví nejlépe jaké to bude a s jakými vlastnostmi.. takže držím palce. 😉

  1. Aspoň tam nikdo nebude
   Aspoň tam nikdo nebude jezdit, ničit ji a špinit 🙂 A pokud tam někdo vjede, tak se ta krev lehce opláchne.
   Prostě je to celkově ptákovina. Někdo na vysoké škole „vyplodil“ jakýsi koncept, aby vykázal činnost a novináři to bezmyšlenkovitě přebrali. Bohužel, běžný jev.

Napsat komentář