Současně s výstavbou nových fotovoltaických elektráren ČEZ odpovědně uvažuje nad celým životním cyklem solárních panelů a zajišťuje si dostatečné kapacity pro jejich ekologickou recyklaci.
Nejnovějším velkým partnerem v této oblasti je společnost Dekonta, jejíž certifikovaná recyklační linka v Kralupech nad Vltavou zahájila po získání všech potřebných povolení běžný provoz.
Unikátní sestava sedmi soustrojí vyvinutých českými strojírenskými firmami zvládne zpracovat dva tisíce tun panelů ročně. Z každého umí vytřídit cenné kovy, sklo, plasty a další suroviny a připravit je k využití v navazujícím zpracovatelském průmyslu.
Na začátku recyklační linky je rozbitý nebo nefunkční fotovoltaický panel, nejčastěji o rozměrech 2×1 metru. Na jejím konci pak jednotlivé vyseparované suroviny, které putují do různých průmyslových odvětví nebo mohou sloužit přímo k výrobě nových panelů.
Trojice specialistů tu panely nejdříve připravuje ke zpracování a následně jejich části posouvá mezi hlavními částmi linky firmy Dekonta. Zařízení pro zpracování fotovoltaických panelů ve středočeských Kralupech nad Vltavou má čerstvě všechna potřebná povolení a zahájilo běžný provoz.
Za den tu zrecyklují několik tun vyřazených fotovoltaických panelů, ročně zhruba dva tisíce tun. Linka, která dokáže připravit k dalšímu využití více než 80 % hmotnosti panelů, vznikla v rámci projektu s podporou Evropského fondu pro regionální rozvoj a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
„Fotovoltaické elektrárny jsou už dnes ve Skupině ČEZ důležitou součástí výroby z obnovitelných zdrojů, ale jejich význam při posilování energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky ještě výrazně poroste. V příštích letech ČEZ postaví tisíce MW výkonu nových fotovoltaik nejen ve velkých solárních parcích, ale i na střechách zákazníků z řad domácností, firem a obcí. Jako společnost vyznávající principy trvale udržitelného rozvoje musíme proto už dnes myslet na to, aby tyto aktivity neznamenaly zátěž pro životní prostředí. Rozšiřujeme síť partnerů pro odpovědnou ekologickou likvidaci dosloužilých panelů, které se stanou zdrojem cenných surovin pro český průmysl,“ říká Ladislav Trylč, jednatel společnosti ČEZ Recyklace, která provozuje jeden z největších kolektivních recyklačních systémů v ČR.
Po ručním odstranění hliníkového rámu přijde na řadu řezací pult, který pro snadnější zpracování rozdělí fotovoltaický plát na dvě poloviny. Příběh pokračuje na pojezdovém drtiči a pak už přebírá štafetu separátor skla. To je přes odsávač okamžitě tříděné na hrubší profil a skelný prach.
Následuje podobně fungující sekce separující frakci s vysokou koncentrací cenných kovů jako stříbro nebo měď. Výsledkem jedné denní směny jsou plné pytle surovin připravených třeba pro využití v kovoprůmyslu.
„Třicet let ve službách ekologie doma i v zahraničí nás naučilo pružně reagovat na trendy. Díky týmu špičkových odborníků jsme sestavili první opravdu komplexní českou recyklační linku na fotovoltaické panely. Bez chemických procesů dokážeme panely efektivně zpracovat a připravit suroviny pro další využití. V perspektivním odvětví nové energetiky chceme aktivity v recyklaci odpadů dále rozšířit. Připravujeme například výstavbu recyklační linky na lithium-iontové baterie a uvažujeme o osazení střech našich hal fotovoltaikami. Část energie pro likvidaci solárních panelů by nám tak symbolicky dodávalo právě slunce,“ uvádí Tomáš Havlík, předseda představenstva Dekonta Holding.
Více než 60 % hmotnosti solárních panelů tvoří sklo a pětina váhy připadá na snadno recyklovatelný hliník. Nejvyšší hodnota ale spočívá v barevných kovech jako měď nebo stříbro.
Recyklace zpracovává i materiály ze střídačů, kabeláže nebo kovových konstrukcí. Vzhledem k existenci fotovoltaik o výkonu více než 2 tisíc MW a několikanásobným plánům na rozvoj fotovoltaických elektráren tak i v České republice vzniká zcela nové průmyslové odvětví, které se stává zdrojem zaměstnanosti a příležitostí.
ČEZ poprvé ve větším objemu vstoupil do tohoto odvětví v roce 2021 při likvidaci následků tornáda na jižní Moravě. Více než devět tisíc vyřazených panelů z poškozené fotovoltaické elektrárny v Pánově u Hodonína bylo předáno certifikovanému zpracovateli za účelem zajištění jejich recyklace.
Kolektivní recyklační systémy v ČR jsou neziskové organizace založené za účelem plnění povinností výrobců zajistit zpětný odběr a další využití solárních panelů, které jsou legislativou považovány za standardní elektrozařízení.
zdroj: tisková zpráva
Nikdy jsem nepochopil lidi, který upřímně uvěřili účelové hysterii okolo recyklace FV panelů. Nic o moc jednoduššího na recyklaci snad ani neexistuje.🙄
Škoda je, že se krycí skla jen nepřeleští a neoříznou na menší formát. Ušetřila by se spousta energie a práce….
Bohužel když se v EU panely nevyrábí, nemůžeme mít nic pod kontrolou…😒
No treba by se z toho daly delat skla pro skleniky na rajcata, nebo na solarni panely pro termalni ohrev vody. Verim ze by se naslo dost uplatneni. Ten hlinik z panelu je to nejcennejsi. Podstatna cast energie potrebna k vyrobe panelu je schovana v hliniku. A recyklace hliniku zasadne snizi energetickou narocnost panelu. Uplne stejne i u bateriovych clanku kde obal je z hliniku. Dnesni CO2 stopa bude u naslednych vyrobku drasticky mensi.
Je to tak, ale i ten hliníkový rám by šel znovu použít tak jak je….
Ale jak říkáš – další výrobky budou mnohem ,,čistší“ už jen proto že odpadá těžba surovin….
U hliniku je energeticky nejnakladnejsi elektrolyticky rozklad al2o3 na Al. Na 1 tunu hliníku je třeba 2 tun Al2O3 a 15 MWh elektrické energie. Pominout nelze ani 0,5 tunový úbytek uhlíkových anod.
To já je naopak chápu dobře. Prostě argumenty založené na „necu“. To máte jak s větrnými elektrárnami. Co se jen kvůli nim objevilo ochránců netopýrů, krasoduchů bojících se o krajinu, sloních lidí trpících posloucháním infrazvuku a na slovo vzatých odborníků na meteorologii hlásajících kraviny o tom jak kvůli VtE nebude foukat vítr a nebude pršet. A já nevím jaké ještě jiné pitomé výmluvy je napadly, když vyšli z premisy „necu“ a brousili trochu na internetu.