USA výrazně pokročily ve výrobě vodíku

USA výrazně pokročily v zavádění vodíku jako paliva budoucnosti. Prezident Joe Biden představil zákon Inflation Reduction Act, který alokuje mnohem více peněz do technologií výroby vodíku. Zároveň neurčuje, jakou technologií se má vodík vyrábět. USA plánují v příštích deseti letech vynaložit $370 mld. na obnovitelné zdroje energie a další nízkouhlíkové technologie.

Nově přijatý zákon stanoví, že si výrobci vodíku mohou snížit daň, kterou odvádějí státu, přičemž výše daňové slevy závisí výhradně na množství oxidu uhličitého vypouštěného při výrobě. Výrobci používající v současnosti nejčistší metodu získávání vodíku elektrolýzou, při níž se na každý kilogram vodíku uvolní 0,45 kg CO2, si tak budou moci odepsat tři dolary za každý kilogram vyrobeného vodíku. 

SOUVISEJÍCÍ: V Ománu vzniká obří výrobna zeleného vodíku i pro Evropu

Takto získaný vodík by mohl být levnější než tzv. šedý vodík pocházející z parního reforminku plynu. Při použití této metody se na každý kilogram vodíku uvolní 8-10 kg CO2. V současné době se cena šedého vodíku v USA pohybuje kolem 2 USD/kg. Proto se téměř veškerý vodík, tedy zhruba deset milionů tun ročně, vyrábí v USA právě jako šedý vodík.

Nová americká legislativa by měla výrazně urychlit práci, kterou realizuje například Hydrogen Council. Jedná se o celosvětovou organizaci, která v současné době sdružuje 132 korporací zabývajících se vodíkovými technologiemi.

Zelený vodík se stane konkurenceschopným

Odborníci z National Renewable Energy Laboratory nedávno předpověděli, že cena zeleného vodíku klesne do roku 2026 o tři dolary. Díky novému zákonu ale cena klesne prakticky okamžitě. Náklady se prudce sníží na úroveň, kdy se zelený vodík stane konkurenceschopným a na mnoha místech levnějším než vodík získávaný z fosilních paliv

Již v loňském roce vstoupil v USA v platnost zákon Investment and Jobs Act, který počítá s $8 mld. na vytvoření osmi regionálních vodíkových hubů v USA, jež budou produkovat zelený vodík. Společnosti čekající na rozdělení těchto peněz předložily 22 projektů potenciálních hubů. Rozhodovat by se mělo v těchto měsících. 

Brzy se také očekává zahájení projektu společností Mitsubishi Power Americas a Magnum Development v hodnotě $2,65 mld., v rámci kterého budou instalovány turbíny o výkonu 840 MW poháněné směsí zemního plynu a vodíku a podporované fotovoltaickou instalací.

Produkovat vodík bude 220MW systém elektrolýzy. V nedalekých podzemních solných dómech zase vzniknou úložiště, kde se bude uchovávat až 300 GWh energie ve formě vodíku.

zdroj: tisková zpráva

23 Comments on “USA výrazně pokročily ve výrobě vodíku

    1. Stejny podvod jako he3da. Jedine Tesla Semi je opravdovy EV tahac, ktery zmeni dopravu. Nastesti se Elon umoudril a Starlink pomuze UAF zlikvidovat ruzzke vrahy. K dnesnimu dni to bylo 65.000 ruzzaku v pytlich a do konce roku to bude 100.000. Nic bych nemel proti vycisteni celeho ruzzka od potencialnich vrahu. Ropa nebude na paleni, ale jen jako surovina pro chemickou vyrobu. Stejne tak zemni plyn.

          1. Starlink používám jako jednu ze čtyř tras. Jak jistě víš, vyměnil jsem Prahu s jejími pofidérními výhodami a komunistickou radnicí, která zdevastovala dopravu a bezpečnost veřejného prostoru, za život na samotě, kde neexistovalo žádné pořádné připojení.

            Protože jsem ale pracovně závislý na rychlém internetu, musel jsem na tom hodně zapracovat. Aktuálně mám
            1) místního wifi poskytovatele, který funguje celkem dobře. Nicméně musel jsem se na něj napojit vlastní infrastrukturou, kterou jsem realizoval na vzdálenost cca kilometr. Ale byla možná dohoda i nastavení QoS pro garantované pásmo 200 Mbit.
            2) O2 LTE – zde stačila úzce směrová anténa, přesné zaměřování 4,5km vzdáleného vysílače, zesilovaní a filtrace, a úspěch se dostavil. Ovšem jako u všech LTE, operátor omezuje připojení na 30Mbit. Žádost o dva kanály neprošla, protože soudruzi vůbec netušili, o čem mluvím.
            3) Starlink, který nahradil Tooway – po odstřinutí ÚKček kanibalizujcích pásmo je zpět na 200 Mbit.
            4) Tooway (KaSAT) přesunut do hot standby zálohy.

            Inteligentní agregací tras mám cca 500 Mbit, což je na samotu uprostřed ničeho, celkem slušné. Navíc je to zcela odolné vůči regionálnímu i celostátnímu blackoutu.

            Na TV nekoukám. Koukám na některé pořady, samozřejmě nelineárně, a stejně tak celý zbytek rodiny. Kolik je v domě „TV“ ani přesně nevím a popravdě ani přesně nevím, jak bych dnes definoval co je a co není sledování „TV“. Pro mě jsou to nějaké služby, využívající konektivitu.

        1. Tu tvoří potřebná elektřina pro elektrolýzu. Není všude stejná. Tam, kde se na výrobu elektřiny používají například čistě jen hydroelektrárny, tak tam to bude blízko nuly (0,004 kg/kW), solárka už 0,033. Třeba jaderky mají různé údaje a to 0,066 (staré) až 0,117 (moderní 3 a vyšší gen.) a na konci je hnědé uhlí s 1,034 kg/kW.

          German Environment Agency 2020 WISE.

          Každopádně tahle studie je povrchně německá. Je to totiž aktuální číslo s tím, jak funguje německá energetika a jak funguje zelený desátek. Kdyby však všechny země přešly jak přes kopírak na německé zelené sluníčkaření, tak síť okamžitě zkolabuje.
          Takže výše zmíněné čísla jsou stávající stav, které nebude možné udržet, dokud se nepostaví další jaderky a nevyřeší se až absurdní požadavky na jejich bezpečnost. A samozřejmě dokud se nezačne investovat do vývoj, který tady je uměle držen pod krkem. V moderních reaktorech nás předběhla Čína, Rusko, Indie a co nevidět USA.

    1. USA mají jednu výhodu, kterou Evropa nemá a to je extrémní množství slunečního svitu na jihu i v zimě. Solárka tam jsou schopné vyrobit opravdu hodně elektřiny a nikdo neví, co s tím přes den a proto se na jejich poměry solárka moc nestaví. Avšak v okolí Nevady jsou obří solárně – termické elektrárny (CSP), které měly vyrábět elektřinu v noci z roztavených solí, která roztavila solární pec přes den. Nakonec to moc nefungovalo, ale slunečního svitu je tam stále dost.

      V Kalifornii je málo vody, LA má málo vody a by z mého pohledu dávalo smysl postavit tam velkou FVE a možná lépe CSP elektrárnu na odsolování z moře a z části vyrábět vodík. Té vody na vodík bude třeba maličko v porovnání s tím, co sežere jen to LA.

      A nebo, jelikož zaspali jadernou energetiku, tak začali lít do tohoto odvětví dost investic, tak to může být vysokoteplotní jaderný reaktor, která bude vodu štěpit tepelně.

        1. Evropa to má pouze ve Španělsku. Jenže Španělsko není tak průmyslové jako Německo, které potřebuje energie spoustu energie potažmo případně vodíku. Ani tam není tak intenzivní doprava. Pak tu máme jih Itálie – průmysl nula, Portugalsko – průmysl nula. Různě v EU jsou místa, kde svítí hodně, ale v zimě málo.

          Situace je diametrálně odlišná na jihu US. Tam svítí skoro pořád a je tam relativně dost průmysl, případně intenzivní doprava různého typu.

Napsat komentář