Toyota začala v Japonsku prodávat nejúspornější hybrid na světě

Japonská automobilka Toyota začala ve své domovině prodávat hybridní automobil s nejnižší spotřebou na světě. Malý hybridní vůz (na japonském trhu označený jako Toyota Aqua a ve zbytku světa jako ) se má stát odpovědí největší světové automobilky na stále vzrůstající oblibu .

Nejúspornější hybrid na světě Toyota Aqua se spotřebou 2,8 l na 100 km. Snad se ho v budoucnu dočkáme i u nás.
foto: Toyota

Toyota Aqua je malý s neuvěřitelnou spotřebou 2,8 litru benzínu na 100 km – měřeno dle japonského testovacího cyklu JC08. Nízkou spotřebu zajišťuje hybridní systém Toyoty THS II, který v sobě skrývá spalovací 1,5litrový motor s výkonem 54 kW a točivým momentem 111 Nm.

Poháněcí tandem ještě doplňuje s maximálním výkonem 45 kW a točivým momentem 169 Nm. Kombinovaný výkon hybridní soustavy je 73 kW.

Ke zvýšení účinnosti

Z nuly na sto zrychlí pětimístný za průměrných 10,7 vteřiny, avšak v čem vůz vyniká mezi ostatními, je jeho skvělá manévrovatelnost. Ta je způsobená minimálním poloměrem otáčení 4,8 m a nízko položeným těžištěm vozu.

Malá nabízí vzhledem ke své velikosti vcelku velkorysý nákladový prostor, neboť baterie jsou umístěny pod zadními sedadly. Pečlivým uložením tak může případný majitel do kufru vozu naskládat 305 litrů nákladu.

interiér Toyoty Aquafoto: Toyota

V interiéru vozu zaujme hlavně informační displej z tekutých krystalů, který zobrazuje záplavu údajů o probíhající jízdě. Zde je například vyobrazena stobodová stupnice informující řidiče o úrovni jeho ekologické jízdy nebo se zde může z tzv. eco peněženky dozvědět kolik peněz už ušetřil.

Cena Toyoty Aqua v začíná na částce 1,69 milionu jenů, což je přibližně 420 000 kč a automobilka si slibuje prodeje okolo 12 000 kusů měsíčně.

V lednu by se tento úsporný hybrid, tentokrát už s označením Toyota Prius C, měl představit na a poté by měl na jaře začít prodej i v . Kdy a zdali vůbec bude prodej zahájen v , není zatím zřejmé.

Napsat komentář