Toyota podporuje farmáře, pomáhá pěstovat jahody a rajčata díky emisím z továren

Proč se výrobce automobilů jako Toyota zabývá pěstováním jahod a rajčat? Nejde o zisky, ale podporu místních obyvatel, kterou Toyotě umožňují její moderní technologie. K farmaření totiž využívá emise CO produkované jejími výrobními závody.

Po několika druzích alternativních pohonů do aut našla Toyota další způsob, jak dosáhnout uhlíkové neutrality. Když přemýšlela, efektivně využít emise CO₂ produkované při výrobě jejích vozů, zemědělství se ukázalo jako velmi chytrá cesta. 

A přesně tady se zrodila motivace Toyoty začít pěstovat rajčata a jahody. Uhlíkově neutrální zemědělství zmiňované firmy plní výrobní závody svěžím červeným ovocem.

Dvakrát více jahod

Automobilka ve snaze zvýšit produktivitu pěstitelských zařízení nasadila vlastní výrobní technologii TPS (Toyota Production System) a další opatření na podporu efektivity s cílem eliminovat odpad. Výsledné inovace by se mohly úspěšně uplatnit i u místních zemědělců. Na konci tedy není jen uhlíková neutralita, ale také vznik úzkých vazeb s místními obyvateli a farmáři. 

Skleník pro pěstování rajčat v závodu Myoči automobilky Toyota využívá odpadní teplo produkované závodem. V závodě Kamigo, který pěstuje jahody, a to včetně nejoceňovanějších odrůd, se autorům projektu tímto způsobem dokonce podařilo zvýšit produktivitu o celou polovinu. Už v minulosti přitom výrobní systém TPS navýšil produktivitu při pěstování rýže.

Vitamíny těm, kdo je nejvíc potřebují

Celý projekt pak má ještě jeden pozitivní aspekt. Rajčata od Toyoty se nedají koupit v běžném prodeji, ale automobilka je dodává starším obyvatelům ve svačinových krabičkách Bento, které připravují dobrovolníci ve městě Mijoši (prefektura Aiči). 

Toto úsilí, živené touhou pomáhat ostatním, nikoli honbou za ziskem, se u místních obyvatel setkalo s velmi pozitivní odezvou. Na konci tedy není jen uhlíková neutralita, ale také vznik úzkých vazeb s místními obyvateli a farmáři. 

zdroj: tisková zpráva

7 Comments on “Toyota podporuje farmáře, pomáhá pěstovat jahody a rajčata díky emisím z továren”

  1. Cinsky server cituje rusacke MO po nasazeni kazetove munice u Tokmaku jednotkami AFU. „Ruské ministerstvo obrany to rozhořčeně odsoudilo, že to není válka, ale masakr ruské armády.“
    Tak to je spravne, tak to ma byt. Likvidace rusackych vrahu je v zajmu lidstva.
    Diky za odplatu za 21.8.1968 a drzim palce at se 24.8.2023 dobre dari jednotkam AFU.

      1. Moje řeč 🙂 Nevím, proč se na mě vždycky oboří každý, komu něco takového navrhnu. Že to svinstvo jde do atmosféry problém není, ale do kabiny nebo přímo do plic, to už najednou problém je?! Skoro bych si přál, aby všechny spalováky kouřily jako staré tatrovky nebo pragovky, když jedou plně naložené do kopce. To by se snad víc lidí chytlo za hlavu.
        Ve školách by taky dětem měli povinně ukazovat, jak je atmosféra ve skutečnosti tenká (viz např. zde: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/Thin_Line_of_Earth%27s_Atmosphere_and_the_Setting_Sun.jpg), že prakticky jenom ta tvoří náš prostor k životu a že tudíž bychom o ni měli dbát.

Napsat komentář