Toyota vyvíjí umělé prsty pro spolupráci s roboty

Toyota nevyvíjí jen auta, její záběr je mnohem širší. Možná ale někoho překvapí, že se zabývá i vývojem umělých prstů. Důvodem je zajištění bezpečnosti pracovníků, kteří pracují v první linii bok po boku s roboty.

Stejně jako v celém zpracovatelském průmyslu, i ve společnosti Toyota počítají s tím, že bude klesat porodnost a stárnout populace, což znamená, že pracovní síly bude stále ubývat. Stále častěji tak budou lidé pracovat po boku robotů. S přibližováním lidí a robotů vznikají obavy z bezpečnostních rizik pro ruce pracovníků, které se mohou zachytit ve strojích.

SOUVISEJÍCÍ: KUKA: Robot není hrozba, ale pomocník a partner člověka

Normy ISO sice obsahují pokyny pro hodnocení bezpečnosti, ty však nepočítají s možností zachycení prstů v úzkých prostorech pod 10 mm a detekce nebezpečí pomocí senzorů má nevyhnutelné limity. 

„Automobilové díly jsou často tvrdé nebo mají ostré hrany. Zahrnují také mnoho složitých prací, takže jsme potřebovali nástroj pro vyhodnocení míry, do jaké by se prsty mohly zachytit v malých plochách,“ říká člen výzkumného týmu Mori.

Prasečí kůže je podobná lidské

Ve spolupráci s Centrem analýzy výrobků společnosti Panasonic a Nagojskou univerzitou proto vývojáři ze společnosti Toyota sestrojili figurínu prstu pro testování bezpečnosti těchto strojů

Vzhledem k etickým problémům spojeným s použitím lidské kůže tým během vývoje experimentoval s prasečí kůží, která se velmi podobá lidské. Výsledná atrapa prstů je přirozená a pružná, jako u skutečných prstů. Součástí prstu je kovová kost.

Umělý prst značky Toyota. foto: Toyota

Výsledkem vývoje je analogová figurína lidského prstu, pomocí které lze jednoduše otestovat chvání každého robotického zařízení a možná rizika jeho interakce s člověkem. Proces posuzování a vyhodnocování bezpečnosti se proti využití různých počítačových modelů výrazně zkracuje.

Mori, který spolupracuje s divizí pro podporu bezpečnosti a zdraví, jež v Toyotě dohlíží na bezpečnost, vedl projekt v rámci své funkce koordinátora robotiky a automatizace v celém závodě. Mezi přibližně 70 000 zaměstnanci firmy Toyota v Japonsku je jediným, kdo dělá prsty.

Očekává se, že Moriho figuríny, které jsou nyní k dispozici pro běžný prodej, najdou široké uplatnění i mimo automobilový průmysl, například v designu nábytku.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář