Tesla a Toyota plánují společný vývoj elektromobilů

Tesla a Toyota dnes oznámili, že mají v úmyslu společně vyvíjet elektromobily, komponenty, systém výroby a technickou podporu. Obě společnosti vytvoří tým specialistů, kteří se budou uvedeným oblastem věnovat.

TMC odsouhlasila nákup kmenových akcí společnosti Tesla v objemu 50 mil. USD ve formě soukromé investice, přičemž tato transakce se má uskutečnit bezprostředně po uzavření primárního úpisu akcií (IPO), který Tesla v současnosti plánuje. Není bez zajímavosti, že ze strany Akio Toyody padla zmínka také o inteligentních sítích.

„V technologiích společnosti Tesla cítím ohromný potenciál a udělal na mne velký dojem zasazení této firmy o monozukuri (přístup k výrobě používaný automobilkou Toyota),“ uvedl prezident TMC Akio Toyoda. „Od tohoto partnerství ve spolupráci s firmou Tesla na poli rizikového kapitálu si Toyota slibuje získat nový náhled na odvážné přístupy, rychlé rozhodování a pružnost, kterou společnost Tesla disponuje. Před desítkami let Toyota rovněž vznikla jako podnik v kategorii rizikového kapitálu. Věřím, že díky partnerství s firmou Tesla si všichni naši zaměstnanci vzpomenou na to, co znamená ‘odvážná podnikatelská atmosféra,’ a budou rádi čelit budoucím výzvám.“

„Toyota je firmou založenou na inovacích, kvalitě a zasazení o trvale udržitelnou mobilitu. Považujeme za čest a jasné potvrzení kvality našich technologií, že se Toyota rozhodla investovat do společnosti Tesla a stát se jejím partnerem,“ uvedl Elon Musk, výkonný ředitel a jeden ze zakladatelů firmy Tesla. „Těšíme se na to, až se budeme moci učit z legendárních technických a výrobních zkušeností společnosti Toyota.“

TMC již od svého založení v roce 1937 staví na filozofii „pomáhání společnosti prostřednictvím výroby automobilů“ a nabízí vozy, které plní potřeby ohromného počtu zákazníků po celém světě. TMC v roce 1997 představila hybridní model Prius první generace a v průběhu dalších 12 let vyrobila přibližně 2,5 mil. hybridních automobilů.

Koncem loňského roku začala TMC pronajímat vozy Prius Plug-in Hybrid, které lze dobíjet z vnějšího zdroje elektřiny, například i běžné domovní zásuvky. Společnost rovněž plánuje představit zákazníkům do roku 2012 první elektromobily.

Cílem firmy Tesla je vyrábět stále dostupnější elektromobily pro běžné zákazníky – a soustavně snižovat cenu elektromobilů. Společnost Tesla se sídlem v kalifornském Palo Alto již vyrobila přes 1000 roadsterů, které si zakoupili zákazníci v Severní Americe, Evropě i Asii.

Tesla navrhuje a vyrábí elektromobily a součásti hnacího systému elektromobilů. V současnosti je jedinou automobilkou v USA, která sériově vyrábí a prodává elektromobily schopné provozu na dálnicích. Roadster značky Tesla vykazuje lepší zrychlení než většina sportovních vozů, nicméně neprodukuje žádné škodlivé emise. Servisní technici Tesla zajišťují servis roadsterů přímo u zákazníků.

tisková zpráva

Napsat komentář