Tesla nakoupila bitcoin za $1,5 mld., cena rekordně stoupla

Dva investiční fenomény uplynulé dekády se spojují. Tesla koupila kryptoměnu bitcoin v hodnotě $1,5 mld. a hodlá ji akceptovat jako platidlo.

Bitcoin pochopitelně reagoval na zprávu prudkým růstem a aktuálně je je cena 1 BTC přes 1 milion korun. Je pravděpodobné, že se inspirují i další společnosti, a jeho cena tak dále poroste. Nutno dodat, že bitcoin je zároveň obrovským žroutem energie v řádu vyšších desítek TWh ročně (aktuálně cca 77 TWh, přibližně tolik ročně vyrobí Česká republika).
foto: MichaelWuensch, licence Pixabay

Pokud existuje investor, kterému se na počátku minulého desetiletí podařilo zároveň investovat (a dlouhodobě držet) do kryptoměny bitcoin a zároveň akcií Tesla, může být maximálně spokojený. Včera se navíc síla obou fenoménu vynásobila.

Tesla oznámila, že nakoupila bitcoin v hodnotě $1,50 mld. s tím, že „čas od času“ může krátkodobě nebo dlouhodobě investovat do „digitálních aktiv“. Elon Musk, šéf Tesly, je dlouhododobým stoupencem kryptoměn.

Kryptoměny jsou dnes z podstaty silně volatilní a spíše než běžným měnám se podobají akciím. I Tesla přiznává, že její likvidita může být kvůli takovému nákupu silně volatilní, ale zároveň „nabídne větší flexibilitu k další diverzifikaci a maximalizaci výnosů“.

61 Comments on “Tesla nakoupila bitcoin za $1,5 mld., cena rekordně stoupla”

 1. Pro kryptoměny je to skvělá zpráva, ale já například čekám, až bude mít Česká republika transparentní legislativu týkající se kryptoměn. Mimochodem, pokud jste si ještě neprostudovali, jaké daně musíte platit, přečtěte si stránky https://bitcoinczechia.com/czech-republic-crypto-laws-explained/, kde je vše podrobně vysvětleno. Regulace je dalším krokem ve vývoji kryptoměn a doufejme, že k ní dojde brzy, aby kryptoměny nebyly označovány za „podvod“ a byly všeobecně přijímány.

   1. íránské úřady v lednu zavřely 1620 BTC farem, keré
    íránské úřady v lednu zavřely 1620 BTC farem, keré produkovaly bitkojny pro teslí unorový $1.5B nákup … 😉

    https://diit.cz/clanek/teheran-je-novou-bastou-kryptobaronu-ti-vsak-pusobi-vypadky-site

    IRAN prostě potřebuje uran do atomových elektráren, aby mu vyráběli energiji pro 45.000 vládou zabavených strojů ASIC na těžbu BTC, pro případný další nákup BTC teslou. Chápete, potřebujou dolarytvl od ameryčanů ;)) to je jedno prostřednictvím jihoafryčana tvl

    dolaryvl na rakétyvl ;)))

 2. teslatrejtrs ??
  2003 založena v USA za

  teslatrejtrs ??

  2003 založena v USA za $
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Tesla_(automobilka)

  2007/2008 jihoafričanem vypakováni zakladatelé
  https://www.youtube.com/watch?v=eblPwXFb7TE

  2009 zachráněna americkými národními $
  https://en.tengrinews.kz/userdata/RTR2CUZF.jpg

  2010 zachráněna americkými lidovými $
  http://www.hybrid.cz/clanky/tesla-uspesne-vstoupila-na-burzu

  2016 z politycké nudy založena The Boring Company
  https://en.wikipedia.org/wiki/The_Boring_Company

  2019 z polityckých depek utíká do číny
  http://www.hybrid.cz/podepsano-tesla-v-cinske-sanghaji-postavi-gigatovarnu-3-na-500-000-aut-rocne

  2021 ze vděku převádí americké $ na ₿ …
  https://finviz.com/quote.ashx?t=TSLA

  1. Píšeš blbosti.
   2004 Musk vstupuje do firmy když skupuje

   Píšeš blbosti.
   2004 Musk vstupuje do firmy když skupuje 80% akcií.
   2008 bývalý CEO vyhozen představenstvem po té, co lhal dozorčí radě. Musk se ujal role CEO a firmu zachránil.
   Tesla jako jediná americká automobilka nejenom že peníze ze státní garance vrátila a to i s úroky a v předstihu.

        1. „njn mlaskových $6,5 mega z pajpalu to zařídilo…“
         Tak co

         „njn mlaskových $6,5 mega z pajpalu to zařídilo…“

         Tak co jsi tím myslel? Co to zařídilo?

        2. si pust to video ti to tam ebrhart říká máš snad jen
         si pust to video ti to tam ebrhart říká máš snad jen pomocnou škulu boco?

        3. Tak jsem si to pustil. 6,5 miliónů dolarů byla Muskova
         Tak jsem si to pustil. 6,5 miliónů dolarů byla Muskova počáteční investice. Nic víc. Během let nalil do Tesly přes 100 miliónů z vlastní kapsy. Nic z toho nezařídilo Eberhartové vyhození. Toho stále vyhodili pro neschopnost, když Teslu málem položil. Musk se stal CEO když byla Tesla v největších sračkách a nejenom že ji zachránil, ale udělal z ní nejhodnotnější automobilku na světě.

         Mimochodem dobré video.

        4. nejdřív kecáš diskuze až pak si pouštíš videa ??
         nejdřív kecáš diskuze až pak si pouštíš videa ?? pěkná vizitka šašku, poděkuj vyKukuj, že dodává narozdíl vod tebe vodkecávače ze základky

        5. Většinou se na tvoje odkazy vůbec nedívám, protože jsem
         Většinou se na tvoje odkazy vůbec nedívám, protože jsem dávno pochopil, že to jsou sračky. Navíc většinou mimo téma. Jako ty tvoje odkazy co plácáš do vedlejší diskuze. Ale když musíš být zase urážlivý a potřebuješ si léčit frustraci, tak si posluž.

         Mimochodem, stále se snažíš zakecat, že ty tvoje bláboly co jsi tu napsal, byly totálně mimo. Myšlíš, že si toho nikdo nevšimne?

        6. ??vo čem to?? napsal sem pravdu, to ty si tu pro sebe furt
         ??vo čem to?? napsal sem pravdu, to ty si tu pro sebe furt blábolíš nevšimne nepodložený keci, jinak na tě srrpes samozřejmě cos jako myslel :)) nedodáváš jsi naobtíž

        7. Vidím, že už jsi potřetí změnil ten svůj nesmysl.
         Vidím, že už jsi potřetí změnil ten svůj nesmysl. Zřejmě jsi s tím nebyl spokojený. Ale bude to nesmysl bez ohledu na to, kolikrát to změníš. Tvoje mindráky bych nechtěl mít.

 3. Co se BTC týče, tak je to zajímavá věcička, která lidi
  Co se BTC týče, tak je to zajímavá věcička, která lidi baví. V hodně vzdálené budoucnosti budou počítače tak výkonné, že bude možné získat primární klíč k jakékoliv BTC adrese a BTC tak bude bezcenný. Než se tak stane, tak BTC může vylétnout na neskutečné sumy. Nakonec bude ale cena nula a smůlu bude mít ten komu BTC zůstane.

  1. nesmysl, kod btc je tak silný že dřív než ho prolomí tak
   nesmysl, kod btc je tak silný že dřív než ho prolomí tak mu padne za obět ta měna za kterou je měněn a s ní celý na ní navázaný systém, tzn, ten západní 😉

   https://www.televizeseznam.cz/video/americanka-v-praze/usa-vs-ceska-republika-sokujici-rozdily-ve-zdravotnictvi-64113772

   Proč myslíte že BTC asi tak výchoďáci vymysleli 😉

   https://www.e15.cz/kryptomeny/kolem-sedesati-procent-tezby-bitcoinu-ovlada-cina-1360402

   1. Existuje maximálně 10^75 privátních klíčů a z nich se
    Existuje maximálně 10^75 privátních klíčů a z nich se dopočítává adresa. Ano v současné době jsou počítače schopné spočítat tak 10^10 operací SHA256 za sekundu, takže se současnými počítači je to nereálné, ale jestli někdy budou kvantové počítače, tak kdo ví. Lidé si kupují BTC třeba na důchod a jaký bude výkon počítačů za 30, 40 let je otázkou. O SHA-1 se také tvrdilo, že je neprolomitelná a pak ji banky přestaly používat protože počítače mezitím zrychlili tak, že je možné ji prolomit.

     1. Ty voe to je masakr :D, asi jsem z jinýho světa, abych na
      Ty voe to je masakr :D, asi jsem z jinýho světa, abych na základě takovýhleho povídání bral svoje peníze a někam je cpal :D, začínám chápat princip letadel a šmejdů :D. Díky za potvrzení názoru, že do BTC můžu investovat právě tolik peněz, kolik bych si s sebou vzal na hraní do kasina.

        1. Trilionkrát výkonější počítače tu za 40let nebudou.
         Trilionkrát výkonější počítače tu za 40let nebudou.

        2. Před 40 lety ještě nebyl na světě ani Commodore 64
         Před 40 lety ještě nebyl na světě ani Commodore 64 taktovaný na 1 MHz. Já bych si nebyl úplně jistý co bude ve světě počítačů za 40 let.

        3. Fyzikální limity trilionkrát zvýšit rychlost nedovolí.
         Fyzikální limity trilionkrát zvýšit rychlost nedovolí.

        4. Ještě „nedávno“ odborníci tvrdili, že „fyzikální
         Ještě „nedávno“ odborníci tvrdili, že „fyzikální limity“ neunožní letadlu překročit rychlost zvuku.Kvantové počítače, které jsou v plenkách mají být údajně dobré hlavně v kryptografii, takže bych byl opatrný tvrdit co bude/nebude za 40 let, aby jste nedopadli jako v tom odkazu.

        5. Měřit výsledky takového počítače na subatomární
         Měřit výsledky takového počítače na subatomární úrovní je velmi složité, proti tomu je jaderná fůze primitivní fyzika, a ani tam jsme se za 50let moc neposunuli.

        6. Jako vždy říká titulek úplně něco jiného než text
         Jako vždy říká titulek úplně něco jiného než text uvnitř.

        7. Já nejsem odborník, ale viz odkaz :::Z toho, co se
         Já nejsem odborník, ale viz odkaz :::Z toho, co se aktuálně na poli hardware i software děje, jsme si celkem jistí, že kvantové počítače v podobě, ve které již představují pro současně používané šifrovací algoritmy reálnou hrozbu, budou reálně implementovány v horizontu 10 let.Malanov: U některých algoritmů si momentálně nejsme jistí, zdali jsou zranitelné skrze kvantové počítače, což je i případ kryptoměn a algoritmů založených na eliptických křivkách. Ale to, co se může jevit bezpečně teď, nemusí platit třeba za dva roky.::::A otázkou zůstává co mají organizace jako NSA a pod., které mají oficiální rozpočty v desítkách miliard dolarů, a pokud mají „superpočítač“ budou se tím chlubit, asi ne co?

        8. Jen něco k zamyšlení. Stejně jako nám kvantové
         Jen něco k zamyšlení. Stejně jako nám kvantové počítače otevřou nové možnosti dešifrování, tak nám otevřou i nové možnosti šifrování. Půjde Bitcoin předělat na kvantovou šifru? 🙂

        9. No co, prejdeme na Bytecoin.
         No co, prejdeme na Bytecoin.

        10. Tím předěláním jsem myslel spíše nový hard fork
         Tím předěláním jsem myslel spíše nový hard fork založený právě na kvantovém šifrování nebo dodatečné zašifrování samotného Bitcoinu nějakou kvantovou šifrou.

         Jen jsem chtěl říci, že kvantové počítače otevírají stejné možnosti šifrování/dešifrování, takže by to Bitcoin nemuselo přímo položit, ale určitá změna bude nutná.

         Uvidíme co kdo vymyslí. 🙂

        11. Problémem je privátní klíč, kterého je 2^255 možností
         Problémem je privátní klíč, kterého je 2^255 možností a z tohoto klíče lze vygenerovat adresu. Pokud máte hodně výkonný počítač, tak projedete všechny možnosti. Takže by bylo nutné něco s ním udělat, takže hardfork by šel, ale takovým způsobem, že by byl větší privátní klíč, takže by se neopisovalo 60 znaků, ale třeba 150. Lidi by si své peněženky museli převést do v podstatě nové kryptoměny a současné BTC adresy i hesla by se zrušily. Kdo by si aktivně nepřevedl BTC do nové kryptoměny, tak by o BTC přišel.

        12. V odkazu co jsem dával je zajímavý rozhovor s Tomášem
         V odkazu co jsem dával je zajímavý rozhovor s Tomášem Rosou (kryptolog Raiffeisenbank) a je tam i téma kryptoměn.

        13. No nevím, jestli bych Tomášovu pozici v Raiffce označil
         No nevím, jestli bych Tomášovu pozici v Raiffce označil jako kryptolog, to je jeho odborný background, ale v Raiffce se zabývá bezpečností informací v širším kontextu.

         Samozřejmě z hlediska odbornosti k dané problematice je s Klímou a Vondruškou ten správný 🙂

        14. Předpokládám, že si to autor článku nevycucal z prstu.
         Předpokládám, že si to autor článku nevycucal z prstu.

        15. V tomhle bych byl fakt opatrný, stačí se podívat na
         V tomhle bych byl fakt opatrný, stačí se podívat na nárůst výpočetního výkonu počítačů za posledních deset let – to zrychlování a možnosti jdou exponenciálním růstem.

        16. Ale i to má do „trilionkrát“ sakra daleko.
         Ale i to má do „trilionkrát“ sakra daleko.

     1. Platba v BTC trvá z důvodu potvrzení těžařů hodinu a
      Platba v BTC trvá z důvodu potvrzení těžařů hodinu a není to levná záležitost. Prý jediná celosvětová měna. Ha ha. BTC je prostě částečně měna, částečně nástroj na spekulaci. V dlouhé budoucnosti bude mít nulovou hodnotu až výpočetní výkon vzroste na prolomení BTC nebo pokud světové autority zakáží jeho převod na peníze. Otázkou je jen kam až BTC vyroste a komu nakonec zbydou bezcenné bitcoiny.

      1. Ne neztrácím čas ptákovinama, kdybych měl sledovat
       Ne neztrácím čas ptákovinama, kdybych měl sledovat všechny tyhle věci, co mi za den přijdou tak budu denně 25 – 30 hodin na takové blbosti čumět. Jeslti tě baví se v tom rejpat, tak se v tom rejpej..ale narozdíl od Tesly nevyděláš.. z principu nesleduju videa, kde není nějaké shrnutí a rozpad na témata, takže Tesla Bitcoin se budu dál spoléhat na komentáře co už mi přišly neveřejnými kanály

        1. Slyšeli jste evangelium podle Ožany. Bez toho, aniž byste
         Slyšeli jste evangelium podle Ožany. Bez toho, aniž byste vlastnili alespoň třetinku bitcoinu, nebudete spaseni. Amen.

        2. Hele neshodneme se, ty bitcoinu věříš a investuješ do
         Hele neshodneme se, ty bitcoinu věříš a investuješ do něj, já v něj zcela nevěřím a neinvestuju do něj

Napsat komentář