Tesla má zakázku na baterie s výkonem jako Temelín

Tesla aktuálně začala stavět další továrnu, tentokrát na baterie Megapack. Ví, proč to dělá. Nově získala zakázku na obří 2 GW/6 GWh baterii.

Dosud nevídanou zakázku na baterie Tesla Megapack o kapacitě 2 GW/6 GWh má Tesla dodat společnosti Arevon. Ta je hodlá nainstalovat v Kalifornii a Nevadě, kde nahrazují plynové elektrárny. Jen letos to bude celkem 0,25 GW/1 GWh.

Vysoké teploty v obou státech způsobují časté výpadky zásobování elektřinou. Státní vláda navíc doporučuje obyvatelům snižovat spotřebu elektřiny a například nabíjet elektromobily jen ve vymezený čas.

Tesla bude zmíněnou novou továrnu víc než potřebovat. Zakázka na 2 GW/6 GWh baterií Megapack je totiž více než dvakrát vyšší objem, než jaký Tesla uvedla na trh v roce 2020 v rámci všech produktů stacionárních baterií (Megapack, Powerpack, Powerwall).

zdroj: electrek.co

35 Comments on “Tesla má zakázku na baterie s výkonem jako Temelín”

  1. Jeste jednou relace emisnich povolenek a cena elektriny. Dnes mela Francie vyrobu elektriny s pouhymi 31g a Polsko pres 600g CO2 na kWh. A ve Francii byla cena 2x tolik co v Polsku. Polaci i Francouzi nemeli skoro zadnou vyrobu z plynu. Takze neco nehraje, ceny jsou vysroubovane nezavisle na cenach za povolenky. Ty nehraji zadnou zasadni roli.

    1. Roku od narození Páně 1119 „když se již den chýlil k večeru, prudký vichr ba sám Satan v podobě víru, udeřiv náhle od jižní strany na knížecí palác na hradě Vyšehradě, vyvrátil od základu starou a tedy velmi pevnou zeď, střed paláce byl až k zemi vyvrácen, a rychleji že by člověk přelomil klas, náraz větru polámal hořejší i dolejší trámy i s domem samým na kousky a rozházel je.“ Chronica Boemorum

        1. Roku od narození Páně 1118 „byla taková povoděň, jaké nebylo tuším od počátku světa. Neboť naše řeka Vltava, náhle vyrazivši ze svého řečiště, ach koliv vsí, kolik domů v podhradí, chalup a kostelů svým přívalem pobrala.“

          Roku od narození Páně 1121 „osení špatně urodilo pro veliká sucha, která trvala tři měsíce. Přišla zima silně větrná a teplá a byly velké povodně.

          Vichřice, povodně, sucha, mrazy -40, vedra +40, války, choroby, hladomory … jedno střídá druhé od počátku písemnictví. Nesmíte si život moc idealizovat.

          Ovšem nerad bych opakoval minulou diskuzi, která skončila na tom, že o meteorologických událostech, jejich frekvenci a pokrytí z pohledu dostatečně reprezentatnivního regionu a časového období neexistují dostatečná data.

          1. Já už jsem tu křivku sem dával několikrát. Od roku 1900 do 2000 už byly data a telegrafní spojení po celém světě. Počet přírodních katastrof byl na konci století 40x vyšší. Dnes už to bude možná 70x. Přesně se to shoduje s rozvojem průmyslu a automobilizmu. Prděním krav to nebude, ty tady byly vždycky.

              1. Přírodní katastrofa je událost která způsobí značné škody na životech i majetku. Tornáda, povodně, zemětřesení atd. Křivka nárůstu je silně exponenciální. Já neznám údaje o jednotlivých katastrofách, určitě by se daly dohledat. Jenom vím celkové součty za minulé století. Třeba, že v USA bylo 9476 tornád, mimo USA 84. Povodní bylo 2389. Obětí tornád 7917 a 575511 lidí bez domova. Povodně jsou horší, tam bylo skoro 7 mil. obětí. Netvrdím, že v minulosti nic nebylo ale ta exponenciální křivka je celkem jasná.

                1. „Třeba, že v USA bylo 9476 tornád, mimo USA 84.“ 😀 😀 😀 Super fór. Jen v UK jsou jich desítky ročně, v Austrálii stovky, jižní Afrika, JV Asie, Evropa a asijská část Ruska…

                  Škody na majetku, oběti na životech… Vždyť je to naprosto nesmyslná metrika pro měření meteorologického jevu v různých časových obdobích. Uvědom si, jaké bylo zalidnění třeba v roce 1021.

                  Křivka je pouze ukázkou naprosté stupidity autora, který by ze statistiky vyletěl s otiskem boty na prdeli.

                  To je stejná stupidita, jako měřit globální oteplení hodnotami teplot z Klementina. Máme sice hodnoty od roku 1804, ale aglomerace kde se měří, se z pohledu lokálních teplot naprosto zásadně změnila.

                2. Ta práce není výplod politika ani pomateného ekologa. Pochází z Masarykovy univerzity. Zabývá se obdobím 1900 – 2000 a ne zalidněním v roce 1021. Lidstvo je tady tisíce let ale dokonale jsme to stačili zku*vit až za posledních 100 let.

                3. visper@ už zase? Vždycky to vytáhnete, x lidí vám vysvětlí, že se to měří jinak, že to má x konsekvencí, vysvětlí vám to – dáte pokoj, za pár týdnů/měsíců to opět vytáhnete a znovu…

                4. Já jsem s tím nezačal. Jasně, měří se to jinak a všechno je v naprostém pořádku. Hlavně, že si to umíte zdůvodnit. Já se nesnažím nikoho přesvědčovat a je mi to celkem jedno. Do truhly to mám za pár a děti jsou dospělé.

                5. Co by na to řekla moje pra…babička Alžběta když v polovině září LP 1829 povila nemanželského syna Matouše, který se potom stejně stal sedlákem na gruntu, který neměl jiného mužského potomka. 🙂

      1. takze za predpokladanou cenu dostavby Dukovan, co zme bejt jeden 1,2GWe cca 300-350 milaird korun by se dalo postavit v takovych baterkach cca 12GW/36GWh „baterkova precerpvacka“ na nejakem brownfieldu po nejake zrusene elektrarne, ale spis lepe treba 6 takovejch mensich kousku po 2GW/6GWh, nebo jeste lip treba 60 lokalit po 200MW/600MWh pekene rovnomerne po cele CR ve smartgrid pobliz mest ci jejich komercnich zonach

        ac teda popravde radsi bych to asi stavel ne z baterek ktere pouziva Tesla ale nejake vyspelejsi LiFePO4 ci LTO kde je precijen zivotnost krapet lepsi, koukal jsem ze spickove LTO maji dnes zivotnost cca 50 tisic cyklu

Napsat komentář