OMV vyrábí z plastového odpadu syntetickou ropu

Recyklační jednotka OMV ReOil v rafinerii Schwechat na okraji Vídně vyrábí syntetickou ropu z použitých plastů.

OMV mění plastový odpad v ropu
foto: OMV

„Tato technologie nám umožňuje využít jeden barel ropy vícekrát. To znamená, že se spálí méně plastů ve spalovnách a tím snížíme emise skleníkových plynů. Metoda ReOil tedy pomáhá naplnit cíle OMV v oblasti trvalé udržitelnosti, které se týkají emisní efektivity z hlediska cyklu CO2,“ říká Manfred Leitner, člen představenstva OMV pro oblast Downstream.

Možnosti využití použitých plastů zkoumá skupina OMV již od roku 2011. V roce 2013 spustila ve své rafinerii Schwechat na okraji Vídně první testovací provoz, který zpracoval za hodinu přibližně pět kilogramů použitých plastů.

V roce 2018 bylo do provozu uvedeno vylepšené testovací zařízení s kapacitou 100 kilogramů plastů za hodinu. Během této doby vyrobí 100 litrů syntetické ropy. Rafinerie Schwechat pak tuto ropu dále zpracovává a vyrábí z ní palivo nebo suroviny pro opětovnou výrobu plastů.

Z přibližně sta kilogramů použitých plastů je zařízení schopno během hodiny vyrobit asi sto litrů syntetické ropy

Z přibližně sta kilogramů použitých plastů je zařízení schopno během hodiny vyrobit asi sto litrů syntetické ropy.
foto: OMV

Tím uvádí do praxe princip takzvané cirkulární ekonomiky, jejímž principem je šetrnost k přírodním zdrojům. Do celého projektu investovala společnost OMV zhruba 10 milionů eur, asi deset procent nákladů pokryla Rakouská společnost pro financování výzkumu (FFG).

„Díky investicím zaměřeným na budoucnost je rafinerie Schwechat úspěšná už šedesát let. Otevření inovativního provozu ReOil umožní OMV pokračovat po této úspěšné cestě a posílí pozici Rakouska z hlediska obchodního a investičního významu,“ říká Margarete Schramböck, rakouská ministryně hospodářství.

V průběhu recyklace je využíváno takzvané tepelné krakování (štěpení), ke kterému dochází při teplotách nad 300 °C. Jedná se o dobře známou metodu rafinace, při které se dlouhé a střední uhlovodíkové řetězce štěpí na jednodušší uhlovodíky.

To znamená, že tento příklad aplikace cirkulární ekonomiky zároveň kompletně využívá stávající technologie. Surová ropa, která je směsí uhlovodíků s relativně krátkými uhlovodíkovými řetězci, je proměňována na plasty s delšími uhlovodíkovými řetězci.

Rafinerie Schwechat u Vídně

Nový zdroj pro rafinerii Schwechat u Vídně
foto: OMV

Ty jsou pak metodou ReOil přeměněny zpět na směs jednodušších uhlovodíků. Technologii má OMV patentovánu, a to v Evropě, USA, Rusku, Austrálii, Japonsku, Indii, Číně a mnoha dalších zemích.

Tento ojedinělý výzkumný projekt OMV přispívá k naplnění Cílů udržitelného rozvoje, které stanovilo generální shromáždění OSN v roce 2015. Metoda recyklace byla plně začleněna do provozu rafinerie a tým vývojářů již začal pracovat na plánech pro další generaci této výrobní jednotky.

tisková zpráva

21 Comments on “OMV vyrábí z plastového odpadu syntetickou ropu”

  1. Pokud budou zpracovávat mastné sáčky a jinak
    Pokud budou zpracovávat mastné sáčky a jinak znečišténé platy, co jinak končí ve spalovně, budiž. Horší, jak mocná ruka trhu zařídí, že tam budou končit třeba PET lahve, které na zpracování v granulát potřebují podstatně míň energie. Vlastně již jsou surovinou, co se jen vytřídí, umyje a podrtí.

                1. Tak třeba z toho za pár milionů let budou ložiska ropy a
                  Tak třeba z toho za pár milionů let budou ložiska ropy a další civilizace až ta naše zanikne bude řešit to samé co my 🙂

    1. V Českých a Slovenských médiích se tato zpráva objevila
      V Českých a Slovenských médiích se tato zpráva objevila dnes.

      No už před pár lety jsem viděl video Japonce, který to dělal doma v přístroji veľkosti mikrovlnky. Uvařil plasty a uvolněně plynní uhlo-vodíky následným zchlazením zkapalnil, čímž opět získal pohonnou spalovací tekutinu.

      Takové pyrolizové zařízení jsou již vybudovány v Austrálii, Japonsku, VB, a Spojených státech.

      Video „Plastic to Oil Fantastic“ z roku 2009
      youtube.com/watch?v=R-Lg_kvLaAM

      Souhlasím, že proces „uvařit“ plasty, aby změnily skupenství z pevného na plyny asi bude energeticky náročný. A ne ze všech plastů to jde udělat.

Napsat komentář