Německo a Británii propojí podmořský elektrický kabel

Společnost NeuConnect nedávno zahájila rozsáhlé stavební práce na staveništi ve Wilhelmshavenu v severním Německu. Podmořský elektrický kabel má být hotový za čtyři roky.

NeuConnect, který vedou globální investoři Meridiam, Allianz Capital Partners (jménem společností Allianz), Kansai Electric Power a TEPCO, je soukromě financovaný projekt v hodnotě 2,4 miliardy liber, který poprvé propojí dva největší evropské energetické trhy – Německo a Británii.

Ve Wilhelmshavenu v severním Německu a na ostrově Grain v Anglii budou postaveny nové trafostanice, které budou propojeny 725 km pozemních a podmořských kabelů a vytvoří „neviditelnou energetickou dálnici“. Nové propojení umožní tok až 1,4 GW elektřiny oběma směry, což bude stačit k napájení až 1,5 milionu domácností po dobu trvání projektu, a pomůže tak zvýšit energetickou bezpečnost a odolnost ve Spojeném království a Německu.

Analýza ukazuje, že díky integraci obnovitelných zdrojů energie v obou zemích by NeuConnect mohl také přinést čisté snížení emisí uhlíku o více než 13 milionů tun CO2 za 25 let.

Dodavatelé společnosti NeuConnect, společnosti Siemens Energy a Prysmian, nyní zahajují výstavbu trafostanice a kabelových prací ve Wilhelmshavenu. U příležitosti tohoto klíčového milníku se konalo slavnostní položení základního kamene, kterého se zúčastnili významní hosté včetně společnosti NeuConnect a jejích investorů: Robert Habeck, německý ministr hospodářství Dolního Saska Olaf Lies, britský státní ministr pro obchodní politiku Greg Hands a starosta města Wilhelmshaven Carsten Feist.

Hlavní hosté ve svých projevech na dnešní akci vyzdvihli význam projektu NeuConnect pro energetickou bezpečnost a udržitelnost a pro posílení anglicko-německých vztahů.

Dr. Robert Habeck, německý vicekancléř a spolkový ministr hospodářství a ochrany klimatu, řekl: „Energetická transformace bude úspěšná, pokud budeme v Evropě spolupracovat. První německo-britské propojení pomůže vyrovnávat výkyvy ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů, zvýší flexibilitu na trzích s elektřinou, a tím udrží stabilitu soustav v obou zemích na nejvyšší úrovni.“

Státní ministr Spojeného království pro obchodní politiku Greg Hands řekl: „Propojení mohou hrát zásadní roli při posilování naší energetické bezpečnosti. Projekt NeuConnect v hodnotě 2,4 miliardy liber poprvé propojí Spojené království a Německo – dva největší energetické trhy v Evropě – a bude dodávat elektřinu milionům domácností a rodin v Severním moři. Investice, jako je tato, která přinese novou klíčovou infrastrukturu, ukazuje, že naše úzké vztahy s Německem jsou stále silnější.“

Předsedkyně společnosti NeuConnect Julia Prescotová řekla: „Německo je v tomto směru nejsilnějším státem v Evropě: „Německo a Velká Británie mají společný cíl, a to zajistit ekologičtější a bezpečnější energetický systém pro budoucnost, takže NeuConnect k tomu zásadně přispěje, sjednotí naše ambice Net Zero a posílí hospodářské vazby mezi oběma zeměmi. Vzhledem k tomu, že zahájením hlavní výstavby začínáme psát novou kapitolu, jsme obzvláště vděční německé a britské vládě za jejich trvalou podporu, kterou nám poskytují v době, kdy se toto nové důležité energetické spojení začíná formovat.“

Stavební práce v britském závodě společnosti NeuConnect na ostrově Grain byly zahájeny v loňském roce a začátkem tohoto měsíce byly zahájeny práce na základech britské trafostanice. Vzhledem k tomu, že hlavní stavební práce nyní probíhají také v Německu, očekává se, že bude uveden do provozu do roku 2028 podle plánu.

zdroj: tisková zpráva

3 Comments on “Německo a Británii propojí podmořský elektrický kabel”

 1. 1,4 GW je jen kapka v moři. Například nedávno byl zprovozněn kabel Viking Link (Dánsko – UK), taky 1,4 GW. Oba kabely mají podobné destinace.
  Větrníky i soláry se budou stavět, země si navzájem budou moci pomoci v případě že nebude svítit a foukat.
  Mapa sítí:
  openinframap.org

  Co se týče ČR, tak pro ČR by bylo výhodné postavit ještě jedno vedení 2*400kV z Německa, což je zhruba 2,5GW. Současné vedení bývá v čase, kdy v Německu hodně fouká, plně vytížené, přitom by ČR mohla v tento čas vysoké produkce větrníků odebírat elektřinu prakticky zdarma.

  Na Slovensku si dokončí další JE. Jižní státy – Itálie, Chorvatsko, celý Balkán a další si nastaví soláry a z ČR se stane zemí, která bude elektřinu dovážet. V letních mesících uhelky nepojedou. Nicméně bude ještě potřeba nastavět nové plynovky, tak jak to plánují němci.

  Občas budou stačit stávající JE+OZE+dovoz. Postavit nové JE se nevyplatí.

 2. Kabel se bude vyuzivat obousmerne, podle toho kde bude prebytek OZE a kde nedostatek. V severnim Nemecku je vyroba OZE jiz ted znacna. V GB se zacinaji stavet obri off-shore VtE a tak budou mit obe strany co nabidnout. Uz se take zacina stavet trasa ze sverniho Nemecka na jih. Takze OZE zaujme zase vetsi podil. Je zajimave, ze lidi nechteji mit draty vysokeho napeti za barakem, ale soucasne jsou pro vystavbu jadernych elektraren. Ale jen v pripade, ze to nebudou mit moc blizko.

Napsat komentář