Solární parkoviště v EU už elektřinu vyrábějí, Česko boom carportů teprve čeká

Parkoviště dokáží mnohé státy Evropské unie úspěšně přeměňovat na takzvané solární carporty. Parkovací plochy tak dostávají zcela nový, dvojí rozměr.

Pro provozovatele je to výroba zelené energie ze solárních panelů, snížení uhlíkové stopy a podpoření image udržitelnosti, pro parkující ochrana vozidla před nepříznivým počasím a možnost nabíjet elektromobil přímo na místě.

Ve Francii a v některých německých spolkových zemích už povinnost osadit parkoviště solárními panely vyplývá ze zákona, poptávka po realizaci takových projektů tak skokově roste. V Čechách obdobný boom solárních zastřešených parkovacích ploch lze brzy očekávat. 

SOUVISEJÍCÍ: Solární parkoviště JE Dukovany vyrobilo za rok 877 MWh elektřiny

Parkoviště jsou důležitou součástí infrastruktury na mnohých místech, zabírají ale poměrně velké plochy. Nyní se mohou stát užitečné. Rostoucí poptávka po obnovitelných zdrojích a úspoře energie přinesla inovativní řešení, a parkoviště se tak přeměňují na solární elektrárnu a také přispívají k rozvoji nabíjecí infrastruktury pro elektromobilitu.

Dvojí využití parkovacích stání má výhody pro provozovatele i zákazníky. „Dochází zde k využívání již obsazených ploch, panely se tedy neosazuje zemědělská půda. Vyrobenou energii z obnovitelných zdrojů lze částečně pokrýt spotřebu v přilehlých objektech, použít ji pro dobíjení zaparkovaných vozidel, popřípadě ji prodat do sítě. To provozovatelům umožní snížit náklady, snížit uhlíkovou stopu a aktivně podpořit rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Vedle toho carporty poskytují ochranu před povětrnostními vlivy samotným vozidlům,“ vysvětluje Aleš Damm, ředitel společnosti Greenbuddies Charging, která se na výstavbu solárních carportů pro komerční účely specializuje.

Parkoviště se solárními přístřešky jsou také ideálním místem pro přímé dobíjení elektromobilů pomocí energie z fotovoltaiky. Poptávka po elektromobilech celosvětově roste. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) bude jejich podíl na světovém automobilovém trhu do konce letošního roku činit necelých 20 %. A s rostoucím počtem elektroaut na silnicích je nutné zajistit budování nabíjecí infrastruktury. 

Ve Francii a Německu podpořili fotovoltaiku na parkovišti zákonem 

Státy Evropské unie jsou v podpoře výroby solární elektřiny na parkovacích plochách ve srovnání s Českem napřed. Ve Francii v polovině roku 2023 vstoupil v platnost zákon, který nařizuje osazení parkovací plochy solárními panely jejich provozovatelům za předpokladu, že kapacita parkoviště je 80 parkovacích míst a větší. Podle francouzské vlády by takto vzniklá fotovoltaická parkoviště mohla generovat přibližně devět až jedenáct gigawattů energie. Tedy téměř tolik, jako deset jaderných reaktorů. 

V sousedním Německu byla povinnost instalovat fotovoltaiku na otevřených parkovištích pro komerční využití v posledních dvou letech uzákoněna ve spolkových zemích Bádensko-Württembersko, Severní Porýní-Vestfálsko, Šlesvicko-Holštýnsko, Porýní-Falcko, Dolní Sasko a Hesensko. Parametry jednotlivých nařízení se liší v závislosti na dané spolkové zemi. Minimální počet parkovacích míst se pohybuje v rozmezí od 35 do 100.

Zatímco v Německu se tento požadavek vztahuje pouze na nová parkoviště, ve Francii je zákon rozšířen i na stávající místa. Pro zajímavost, pokud by se toto nařízení vztahovalo i na stávající parkoviště v Německu, mohla by podle studie Fraunhoferova institutu pro solární energetické systémy ISE téměř čtvrtina z 215 GW fotovoltaického výkonu, který chce německá vláda instalovat do roku 2030, pocházet z fotovoltaiky na parkovištích.

Solární parkoviště přinášejí užitek

Vůbec největší parkoviště zastřešené solárními panely vzniklo v nizozemském Biddinghuizenu v místě, kde se každoročně koná několik velkých hudebních festivalů. Instalováno zde bylo na 90 000 solárních panelů o celkovém nominálním výkonu 35 MWp. Panely zde zastřešují celkem 15 000 parkovacích míst. Jedno procento vyrobené elektřiny je použito na provoz festivalů a zbytek je dodáván do sítě. V době, kdy se festivaly nekonají, se na pozemku o rozloze 35 hektarů pasou ovce.

Největší rakouský carport postavila česká společnost Greenbuddies u termálních lázní ve městě Lutzmannsburg. Parkovací plocha se 454 parkovacími místy je zde zastřešena solárními panely s instalovaným výkonem 1,5 MWp. Vyrobená elektřina je částečně využita přímo v lázních a také pro potřeby dobíjení elektromobilů. Zbytek je prodáván do distribuční sítě.

Přístřešky zároveň chrání vozy zákazníků před špatným počasím a sama společnost si tímto počinem posílila image ekologicky odpovědného a udržitelného podniku. Greenbuddies v Rakousku v současnosti realizují obdobný projekt, který svým rozsahem carport v Lutzmannsburgu ještě překoná.

„Poptávka ze zemí Evropské unie stále roste, a to jak díky legislativní podpoře v jednotlivých zemích, tak i podpoře dotační. Nedávno jsme dokončili projekt solárních carportů v Belgii pro průmyslové areály společnosti Adiwatt, kde jsme vystavěli sedm řad carportů s 2248 panely o celkovém výkonu fotovoltaiky jeden megawattpeak. Dále jsme realizovali solární parkoviště pro řetězec Lidl v Nizozemsku. Zajímavá je rovněž spolupráce s německým výrobcem montážních systémů pro fotovoltaiku Form-Tec, který vyvinul inovativní prototyp carportu vynikající svou snadnou montáží,“ přibližuje Aleš Damm.

Česko se už probouzí

V Čechách se začíná zvyšovat poptávka především ze strany mezinárodních obchodních řetězců, které znají situaci z evropských států a vědí, že je pro ně zřízení carportů všestranně výhodné. Je to například Albert, Penny Market či Lidl, kteří v tuzemsku zastřešení svých parkovišť pomocí solárních panelů začínají řešit. Solárními carporty se zabývá i ČEZ.

Jeden z prvních českých projektů stojí v areálu jaderné elektrárny v Dukovanech. I díky nárůstu elektromobilů v Česku, kdy by podle odhadu poradenské společnosti Bloomberg New Energy Finance podíl aut na elektrický pohon v roce 2030 měl dosáhnout 6,9 %, tedy celkem 496 tisíc elektroaut, je třeba se na rozvoj nabíjecí infrastruktury zaměřit.

V současnosti je v republice jen přes 2 300 veřejných dobíjecích stanic. A jsou to právě solární carporty, které mohou být tím správným řešením. „I díky elektromobilitě jsou a budou solární carporty ještě více poptávané. Jen za poslední rok evidujeme zvýšení poptávky o více než sto procent,“ uzavírá Aleš Damm.

zdroj: tisková zpráva

63 Comments on “Solární parkoviště v EU už elektřinu vyrábějí, Česko boom carportů teprve čeká”

  1. A až to u nás budou dělat, mohli by tam dát taky ty ukazatele volných míst (světýlka nad parkovacím stáním, která svítí barevně podle toho, zda je pod ním místo prázdné nebo plné), jako je to běžné už dnes u parkovišť některých velkých obchoďáků. Díky tomu by se rovnou mohlo vyřešit i takové to neustálé hledání volného parkovacího místa.

        1. Pro Runnču….
          1. Nemám žádný problém se zastřešenými parkovišti na fotkách k článku…
          2. K těm tvým ideálním z odkazu: No to by ti lidi z bytovek poděkovali 😁. Už teď nemají kde parkovat a ještě bys jim sebral půlku míst na travní pásy a arboreta….
          3. Hele proč si vlastně dělá tolik lidí zastřešené stání (i bez fotovoltaiky)??
          Možná bys jim mohl vysvětlit, že ta střecha je hnus, ať jí strhnout a raději položí dizajnovou zatravňovací dlažbu😆

      1. Panely např. natočené východ/západ se dělají úplně běžně, je lépe rozložená výroba během dne.
        Projektanti carportů si s tím jistě poradí, vědí proč to dělají a jaký je optimální návrh.
        A přirovnávat tovární komín v centru města se zastřešením parkoviště s FV panely, to se k vám hodí.
        Vy byste si pochvalovat i kouřící komín souseda před oknem, než abyste koukal na FV panel, protože fosil jedeeee:-)

            1. Jak jsem psal výše, projektanti carportů dobře vědí, proč to takto dělají a vstupních parametrů pro návrh bude mnoho.
              Namátkou: optimální pokrytí celé plochy bez stínění sama sobě, výroba za rok, cena technologie a hlavně konstrukcí atd.
              Ve vámi zmiňované zimě je ideál skoro svislý panel, ale asi se shodneme, že pak jako zastřešení moc nefunguje:-)
              Navíc hodně svislé panely stíní další řadě panelů.
              Čím více je panel na plocho, tím méně má vliv jeho orientace na světové strany.
              Na plochých střechách hal se také dělají jiné sklony než na volně stojících panelech v poli.

                1. Stromy ekologicky vykácet, nezištně poradí Dřevoštěp… 😉

                2. Pro Exc… Hele o zimní fotovoltaice dost vím, zima je pro mě náročná na energii…. Není to s tím zastíněním tak děsný jak píšeš…. Ano slunce je nízko, ale zas ne TAK nízko. Muselo by se samozřejmě u každého domu nejprve jednu zimu poctivě pozorovat konkrétní podmínky. Někde by mělo smysl dávat panely jen na horní třetinu, jindy by se mohlo jít už od suterénu…
                  Obecně nebude v Čechách moc budov, které by měly jižní fasádu kompletně nepoužitelnou – ulice tu máme dost široké, nejsme v Istanbulu 😉

            2. Dal jsem do toho EU kalkulátoru výrobu pro březen a místní lokalitu při instalaci 1kWp vychází takto:
              – 35 stupňů elevace azimut jih = 85kWh
              – na placáka jako to parkoviště (15 stupňů) azimut východ nebo západ = 62 kWh

              Takže potvzuji, v zimě skoro -40% a (celoročně -25%) a to je dost podstatný rozdíl… Protože se v našich končinách nezaplatí ani optimální FVE, tohle je ekonomicky naprostý úlet.

              hxxps://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#api_5.2

              1. Pro lokaci východní čech mi vychází celoroční rozdíl (ideál / carport) jen cca 18%, což není tak hrozné, když to má i jiné benefity než jen max. výrobu EE.
                Jak můžete tvrdit, že se to nezaplatí?
                Vy víte jaká bude cena EE a distribuce v budoucích letech?
                Časy, kdy se provoz FVE bez provozních dotací nezaplatil, jsou dávno minulostí.
                Možná, že všichni investoři, co staví větší FVE to nemají vůbec spočítané a dělají to jen tak pro zábavu:-)

                1. pro Exc…. 😃Ne, během pár let v rámci celé ČR 100% z OZE určitě ne…
                  Pokud jde o ,,… jednou možná…“, tak já tvrdím že ,,jednou zcela určitě“…😉

                1. Nic takového jsem netvrdil. Můj dlouhodobý názor je, že u domácností se nepotkává výroba z FVE se spotřebou energií.

                2. No a při tom východo-západním sklonu se potkává výroba se spotřebou o trochu víc.. Tak proč zase vymýšlíš blbosti?😉

                3. Sklon není podstatný. Domácnosti spotřebují 80% energie během listopad až března, kdy FVE dávají nula nula prd. Čistě z matematického pohledu to znamená, že FVE se nemůže za žádných okolností přehoupnout přes 20% pokrytí energetické potřeby českých domácností. Píšu domácností, elektrický jeskynní muž, který topí když svítí slunce, je statisticky nepodstatná úchylka.

                  Ergo se jedná o naprosto okrajovou věc, která reálně bude oscilovat mezi jednotkami procent, a které fakticky nedává smysl věnovat žádnou významnou pozornost.

                4. Odvádíš pozornost od tématu… Šlo o to, že východo-západní sklon může být výhodnější (i ekonomicky), než jižní směr s ideálním sklonem pro maximální výrobu…

                5. Jen nektere domacnosti topi elektrinou a ty maji v zime vyssi spotrebu. Lide v bytech a v RD s plynovym vytapenim maji skoro linearni spotrebu po cely rok. Viz krivky distribucnich spolecnosti, ktere rozuctovavaji pri zmenach ceny behem ucetniho roku aniz by museli delat meziodecet. Takze si ten tvuj spek zase zabal.
                  S baterkama se uz tolik nehledi na rozlozeni vyroby podle hodin, ale hledi se zase na maximalni sklizen. Baterky jsou dnes uz skoro u vsech novych FVE.

                6. @runner42:
                  FVE v ČR nezajistí po celý rok 100% energie, to nikdo nezpochybňuje a ani to není cílem.
                  Ale, že může pomoci se snížením závislosti na fosilních palivech a při vhodném návrhu výrazně pomůže domácnostem ke snížení účtů za energie, je jasné.

                7. Pro Exc…. Nechci vypadat jako že do tebe dneska rejpu 😉, ale já to zpochybňuju…(s ostatními OZE a akumulací)

                8. @Drvoštěp:
                  Zpochybňujete těch 100% energie?
                  Myslím, že to během pár let opravdu není reálné:-)
                  Až bude jednou vyřešena akumulace energie alespoň na několik měsíců, tak pak možná:-)

                9. pro Exc…. Omylem máš odpověď trochu nahoře…. Ještě dodám, že ,,akumulace na pár měsíců“ je teoreticky vyřešena už teď…🌞🔋👍

                10. @Exc Někde mezi těmi teoretickými 100% a stávajícími 0,01% se nachází hranice smysluplnosti. Té bohužel FVE jako zdroj energie pro domácnosti nemá šanci dosáhnout. Nikdy.

                  A to ti říkám jako hypotetický prezident Země. Teoretické předpokladu na tuto funkci mám, stejně jako máme vyřešenou akumulaci.

                11. pro Runnču… Nebuď trapně vtipnej prosimtě 🙄… Vždyť zrovna ty tady furt vidíš budoucnost v syntetické naftě, tak že ZHRUBA tušíš v čem spočívá ,,teoreticky vyřešená akumulace na pár měsíců“…

                12. @runner42:
                  No pro vás to jistě smysluplné není, jakožto prezident zeměkoule to fakt nepotřebovat nebudete.
                  Pro mě, jakožto běžného člověka s FVE 10kWp a aku 17kWh a spotřebou 9MWh byla minulý rok úspora cca 45.000,-Kč, návratnost při aktuálních cenách cca 8 let.

                13. @Executable To ale není faktická úspora. To je snížení ztráty. Ty sis postavil topení na spalování bankovek a občas tam dáš dřevěné poleno a snažíš se demonstrovat, jak je to úžasné, a kolik si tím hypoteticky ušetřil.

                14. Aspoň mu neshnije maso v mrazáku…
                  Ty jsi Runnere fakt divnej prepper.🤪

                15. @Executable To ale není faktická úspora. To je snížení ztráty. Ty sis postavil topení na spalování bankovek a občas tam dáš dřevěné poleno a snažíš se demonstrovat, jak je to úžasné, a kolik si tím hypoteticky ušetřil.

                  @runner42:
                  Sorry, ale nechápu tu vaši poznámku s topením na spalování bankovek.

                16. Já jsem připraven zásoby masa zachránit. Předně staré mrazáky jsem prodal a nakoupil mrazáky s lineárním kompresorem, což dalo dost práci (zkus si sehnat mrazák 400+ litrů s lineárním kompresorem), takže jsem je schopen bez potíží provozovat na záložních zdrojích a agregátu. Pokud by záloha selhala, bude málo času, takže maso půjde okamžitě do soli, které držím velkou zásobu pro různé účely cca 500 kilo. A co zvládnu, to pak vyudím.

                17. Lidi, runnera nikdy nepřesvědčíte protože to nechce slyšet. Když mu řeknu, že celoročně neplatím nic i když mám EV tak mě stejně neuvěří. Ale třeba mám kouzelnickou licenci. Ale proč takoví protřelí byznysmeni jako je ČEZ chtějí stavět 8 GW FVE když to k ničemu není?

                18. @visper:
                  Já ho nepřesvědčuji na nákup FVE nebo BEV, mně je to total šumák jestli je má nebo ne.
                  On je nemá, ale ví o tom všechno nejlépe. Ještě lépe než lidé, kteří je aktivně použivají:-)
                  I kdyby byla pravda 50% z těch všech řešení co možná má a dělá runnera42, tak to je stejně pro ostatní nepoužitelné:-)
                  Skladovat 500kg jedlé soli pro případ, kdyby něco, mluví za vše:-D

                19. Tady je to samý zastydlý harant. Ano, mám několik 50kg balíků soli. Potřebuji jí hodně, např. pro zvířata. Představ si, že potřebují sůl. Nebo víš, jak ošetřit před zpracováním ovčí kůži líp, než solí? Víš hovno, a dvojité o skutečném životě, tak si bež koupit kuřecí prsa se steroidy a antibiotiky do Kauflandu a nech si svoje moudra o tom, kdo kolik potřebuje soli.

                20. @runner42:
                  Trochu vám tečou nervičky:-)
                  Jako děcko jste se právě projevil sám.

                  Ale rozumím, dnes jste to tu měl náročné:-D

                21. Traparna porad pozadovat 100% z OZE. To je urcite lepe resitelne nez 100% z jadra. Tak kdo jeste pipne ze OZE nikdy 100% nezajisti dostane pres cumak. Neni to nikoho cil.

                22. pro Runnču… Technický dotaz..
                  Ty sypeš ovcím sůl?? Já slyšel, že se jim musí dávat jen lízat kámen, aby to nesežraly jak jsou blbý (zločin chovatelské selekce)….
                  Prej by jim mohly selhat ledviny… Ale o živočichářství nevím a nechci nic vědět… Třeba jsou to jen vidlácký kydy.

                23. @Drvoštěp. lavrov42 ma doma urcite linku na vyrobu velkych solnych bloku. On ma totiz uplne vsechno. I Baron Prasil by blednul.
                  Zadal jsem do ruznych rejstriku jmeno David Kolben a vylezlo, ze nikdo takovy nepodnika. Tak by me zajimalo, v cem ta jeho udajna obchodni aktivita spociva. Pry ma klienty od tamtad po tamtad a leta po svete od zakaznika k zakaznikovi. Tak schvalne, kdo muze neco prozradit o pani Colombove.
                  Jeste musim poptat rejstriky zdravotnich zarizeni, zda tam maji klienta David Kolben.

                24. pro Leodendula… Je to renesanční osobnost.😁

                25. pro Leodendula…. Teď mě to samo vyskočilo do hlavy (asi ji taky nemám úplně v pořádku 😂)…
                  Jestli mě mozek neklame, tak Runner prodává vibrátory na betonování základů..(?????😃)

                26. @Drvoštěp Ano, ovce inteligencí zrovna neoplývá. Otevřeš bránu, ale ona se stejně snaží prorazit hlavou ohradu metr vedle. Ohledně soli, ano dávali jsme liz, ale ona je schopná ho zlikvidovat za neuvěřitelně krátkou dobu, takže dávkujeme sypanou a to se osvědčilo více. Vibrátory opravdu neprodávám, a to žádného druhu 🙂 Podnikám v různých oborech. Za top aktivitu považuji, a věnuju tomu poslední roky nejvíce času, systémy pro strategické rozhodování a generické systémy řízení rizik. Tzn. že v jednu chvíli jsem na telekonferenci pro např. některý silový resort nebo korporát a za čtvrt hodiny už přivazuju kozu v sadu, aby probrala nálety. Možná by se to dalo za renesanční povahu označit. Osobně inklinuji k z pochopitelných důvodů k období první republiky.

                  @Leodendulo, s registry se snažíš marně, už jsem to tady psal dřív, firmy mám v holdingu s akciemi ve svěřenském fondu. Plus mám nějaké aktivity na tiché společnosti, ale to jsou jen menší věci.

                27. pro Runnču.. Vidíš to… Skoro bych se vsadil, že jsem to o těch vibrátorech na beton četl v nějakém tvém starém komentáři….
                  Ale hádat se nechci, paměť je slabší než si člověk myslí a občas vytváří falešné vzpomínky… Těžko říct 😐

                28. @lavrov42. Telekonference se silovym resortem. To bude asi telefonat s probacnim urednikem zda plnite podminky pro predcasne propusteni za podvod, ci jiny trestny cin. Ted me musite pomoct, zda probacni urednik spada pod Ministerstvo vnitra nebo spravedlnosti, nebo jaky silovy resort to provozuje.

          1. ano tak se to bezne dela, kdy na menic je zapojeno nekolik stringu u kterych je pocitano s tim ze vsechny zaroven urcite nepojedou, a tedy menic nemusi mit takovy vykon aby pobral veskery vykon

            pri cene panelu je to dnes naprosto v pohode, panely maji dnes nasobne mensi cenu nez treba podobne kvalitni kritina

            aneb zase ukazujes jakej jsi debil a troll

            1. To jsou hlášky 😀 😀 😀 Ty jsi fakt blbec. Metr panelu stojí dvojnásobek toho, co nejlepší střecha z přírodní břidlice, která vydrží staletí, zatímco ten panel je za dvacet let na vyhození.

              A roční výroba při instalaci na placáka s mírným zdvihem na východ je 800kWh/1kWp 😀 Nádhera 😀

              1. Velkoobchodni cena panelu je 3000 Kc/kW. To odpovida zhruba 4-5m2. Za 600kc/m2 dostanete maximalne nejaky vyprodejovy sindel z lepenky. Bridlici dostanete lokalne mozna za podobnou cenu a pak ji povezete pres pulku Evropy, protoze lomu uz moc neni. A cena za dopravu bude vyssi nez cela bridlice. A kdo to jeste umi pokladat? Kdyby to bylo tak super, tak by byly vsechny RD s bridlici. A at koukam sebelepe, v okoli nikdo bridlici nema.
                FVE jsou vyrabeny velmi efektivne a i doprava pres pulku zemekoule je prekvapive nizka. Panely patri k nejlevnejsi krytine ktera jeste navic vydelava. Tomu rikam smart.

                1. Co znamená velkoobchodní cena panelu? Něco jako velkoobchodní cena břidlice?

                2. Container s ca. 900-1000 panely. Standardni baleni primo z fabriky. Zatim jsem nevidel container s bridlici. Dej vedet, ty se vyznas.

                3. No a o tom to je, šmudlo. 600Kč/m2 FOB v Shanghai. Z toho je 2-3 tisíce za metr od montážní firmy jen to hvízdne.

                  Ano, břidlici přivezli na paletách v kontejneru. Jak asi jinak. Kontejner spustili, palety vyvezli a zase s ním odjeli.

                4. @lavrov42. Kdo rika FOB Shanghai. Je to cena v Rotterdammu. Jak to hovno kosile. Nic nevi a stavi na tom svetozor.
                  Z velkoskladu po cele Evrope to je o par centu drazsi, ale kdo dela takove velkostavby, ten si to radeji vozi primo z Rotterdammu. Nemusi si se delat prekladka ven z containeru do skladu a pak zase na auto… Navic na stavbe se to z containeru v noci tak lehce neztrati.
                  edit:40feet container plny bridlice? Mozna nejaka drevena paleta.

                1. Když pominu nepatrné tepelné zisky, tak nevyrobí nic.

              2. 2m ctverecni fotovoltaickeho panelu stoji dnes bez dph cca 1500 korun (410-440kWp panel), pri odberu nekolika set kusu, se ta cena dostava na 1100 bez dph, pri odberu nad 1000 kusu je to jiz jen 900 bez dph, takze 1 metr ctverecni prijde na cca 450 bez dph, coz je cca podobna cena za obycejnou plechovou strechu s nejakym vzorem jakoze tasek

                to kolik to vyrobi, muze tobe bejt naprosto fuk

                1. @lavrov42. Kdyz odeberes 1-2 containery a jsi platce Dph, tak no problem. Muzu te zprostredkovat na firmu a jeste dostanu provizi. Tak kolik tech containeru racite koupit? A ze ste to vy, tak radeji platba predem.

Napsat komentář