Solární parkoviště v Jaderné elektrárně Dukovany se začíná instalovat

První z 2600 fotovoltaických panelů největší české fotovoltaické elektrárny na speciálně upravených střechách parkoviště právě instalují technici ve vnějším areálu Jaderné elektrárny Dukovany.

Nový bezemisní zdroj pokryje díky svému výkonu 820 kWp roční spotřebu téměř tří stovek domácností. Elektrárna nezabírá žádnou ornou půdu a díky oboustranným panelům zužitkuje i sluneční světlo odrážející se od zaparkovaných vozů.
foto: ČEZ

Necelý hektar plochy v blízkosti západních chladicích věží Jaderné elektrárny Dukovany se mění na aktuálně potřebné parkoviště pro zaměstnance. Jde ale jen o jedno ze dvou hlavních využití pozemku. Na střechách 322 parkovacích stání začali technici v těchto dnech montovat první z 2.600 fotovoltaických panelů, každý o výkonu 320 W.

Vzniká tak největší česká solární elektrárna instalovaná nad parkovištěm – takzvaný carport. Dodávat elektřinu do sítě by měla začít v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. Současně jde o první z řady velkých projektů bezemisních zdrojů ČEZ, kterými společnost přispívá k plnění klimatických cílů a závazků České republiky.

„Zjednodušeně řečeno „zabíjíme dvě mouchy jednou ranou“. Posilujeme výrobu bezemisní elektřiny bez jakéhokoliv záboru orné půdy a zároveň řešíme dopravní situaci. V Dukovanech tak představujeme budoucnost české bezemisní energetiky,“ konstatuje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ, a. s., a ředitel divize jaderná energetika.

Kromě zvýšení bezemisní výroby bez záboru orné půdy představuje nová carportová elektrárna i zcela nové řešení výroby elektřiny ze slunce.

„Nové technologie umožňují panelům vyrábět elektřinu na obou jejich stranách, a dosahovat tak až o 20-25 % vyšší produkce čisté elektřiny ve srovnání s dosud užívanými typy. Spodní plocha každého panelu totiž využívá efektu odrazu světla od zaparkovaných aut. Nové typy panelů pracují s účinností až 21 procent, a elektrárnám proto ve srovnání se staršími zdroji stačí k dosažení stejného výkonu mnohem menší plocha,“ uvedl Jan Kalina, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje.

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín jsou aktuálně klíčovými bezemisními zdroji České republiky. Skupina ČEZ ale aktuálně provozuje v České republice fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 125 MW, které ročně v závislosti na přírodních podmínkách vyrobí elektřinu pro zhruba 40 tisíc českých domácností.

ČEZ vyrábí elektřinu ze slunce už 22 let, první elektrárnu využívající energii slunečního záření postavil roku 1998 na hřebenech Jeseníků poblíž horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Premiérovou střešní instalací byly v roce 2009 solární pásy umístěné na budově malé vodní elektrárny Přelouč, první výrobny využívající k výrobě bezemisní elektřiny hned dvou forem obnovitelných zdrojů!

Zaměstnanci elektrárny i návštěvníci Infocentra z řad veřejnosti budou moci nové parkoviště využívat nejpozději od dubna příštího roku. Celkově ČEZ investuje do parkoviště budoucnosti 60 miliónů korun. Skupina ČEZ připravuje v dalších letech fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu v řádu stovek MW.

tisková zpráva

30 Comments on “Solární parkoviště v Jaderné elektrárně Dukovany se začíná instalovat”

      1. coz zajima minimum lidi a porad lepsi kdys tam budou olovenky
        coz zajima minimum lidi a porad lepsi kdys tam budou olovenky nez kdys to lidi k baraku neporidej vubec, recyklace olovenek je dnes zmakla na 100% a je velice snadna, vesmes se to toci recyklacne porad dokola a tech baterek je tam asi jako v 30 autech, tedy nic sileneho

            1. Dekuji za upozorneni. Je to trochu komplikovanejsi. Ve vyzve
              Dekuji za upozorneni. Je to trochu komplikovanejsi. Ve vyzve stoji tato veta:
              Není dovoleno použití olověných startovacích akumulátorů a Ni-Cd akumulátorů.
              To neni uplne dobre zneni. Slovo „startovaci“ se lehce prehledne. Takze trakcni ano. Pri letmem cteni jsem zaregistroval jen olovo.

              1. povedomie o tom, čo sa montuje do automobilov by sa malo
                povedomie o tom, čo sa montuje do automobilov by sa malo rozšíriť. napríklad donedávna platilo, že spaľováky dostávajú z výroby lepšie/dlhšie fungujúce štartovacie akumulátory. zmenou funkčnosti alternátorov (naárazové, nie priebežné dobíjanie) montujú inak funkčné „štartovacie aku“.

                BEV by mali používať pre 12V sieť „stacionárne“ Pb (nie PB – petra buzková) akumulátory, ktoré sú odolné ako hlbokému vybíjaniu, tak prebíjaniu. a tieto sú vhodné/používané k FV.

          1. 110 EUR/MWh ukazuje,jakou bysme meli cenu energie kdyby nebyla
            110 EUR/MWh ukazuje,jakou bysme meli cenu energie kdyby nebyla OZE. Zastanci jadra porad vytahuji dotace, ale kdyby jsme museli platit ceny ktere by nam diktoval monopol, tak bysme v cenach zaplatili vic nez delaji cele dotace. OZE je ucinna zbran proti drahe elektrine. Jen to neni uplne videt. Zitra neni vubec zadny kriticky den s velmi vysokou spotrebou. Neda se argumentovat ze to je mimoradna situace.

            1. Sto procent souhlas. Je to krásně vidět v létě na křivce
              Sto procent souhlas. Je to krásně vidět v létě na křivce ceny jak FVE tlačí cenu dolu když svítí slunce. Ale to lidi nevidí. Oni vidí jenom tu fakturu kde musí přispívat na OZE a proto podporují atom. Ale ten zaplatí i s chlupama.

        1. Nedávno jsem jel kolem toho „parkoviště“. Celý pozemek je
          Nedávno jsem jel kolem toho „parkoviště“. Celý pozemek je orientovaný na sever, panely jsou orientovaný na východ a na západ (sklon panelů tak 15 stupňů). Z jihu tam stojí asi 70m komíny které produkují oblaka páry. Trochu pokles v roční produkci. (odhadem tak 60%)

        2. Jak se pise zde v textu originalni hlas z CEZu:“Nové
          Jak se pise zde v textu originalni hlas z CEZu:“Nové technologie umožňují panelům vyrábět elektřinu na obou jejich stranách, a dosahovat tak až o 20-25 % vyšší produkce čisté elektřiny ve srovnání s dosud užívanými typy“.
          Tak ta spodni strana bude v nejlepsim pripade davat az 20-25% jako kdyby byla nasmerovana ke slunicku. Tomu se rika ucinne snizit vykon.
          Kdyby pouzili obycejne panely a udelali o 20-25% vetsi plochu zastreseni, tak by to bylo asi vyhodnejsi. Nebo ne?

                1. Ten odkaz na eshop taratechpv.com nam vcera prihral kolega
                  Ten odkaz na eshop taratechpv.com nam vcera prihral kolega Saman. Jeste jednou diky za info.

Napsat komentář