Solární parkoviště JE Dukovany vyrobilo za rok 877 MWh elektřiny

První rok provozu má za sebou největší solární parkoviště, tzv. carport, který se nachází přímo u Jaderné elektrárny Dukovany. Vedle dosažení očekávaných výsledků výroby, kterou tento bezemisní zdroj s výkonem 831 kWp dosáhl za prvních 12 měsíců, navíc díky poskytovanému komfortu přilákal stovky řidičů a stal se tak nejvyužívanější parkovací plochou elektrárny. 

Zastřešení 322 parkovacích míst, které tvoří 2598 oboustranných fotovoltaických panelů, schopných využívat i spodní stranu při odrazu světelných paprsků od zaparkovaných aut, energetici dokončili loni v létě a jeho výroba je schopna pokrýt celoroční spotřebu téměř tří stovek domácností. Za rok vyrobila 877 823 kWh bezemisní elektrické energie a díky příznivému osvitu v letošním roce překonala původně očekávaných 850 000 kWh.

„Výroba fotovoltaické elektrárny FVE Carport Dukovany dosáhla během prvního roku provozu očekávaných výsledků a oproti srovnatelným technickým parametrům fotovoltaických panelů na testovací elektrárně FVE Ledvice dosáhla zejména díky výhodnějšímu zeměpisnému umístění a lepší odrazivosti spodní plochy pod bifaciálními (využití horní i spodní části) moduly 14% navýšení výroby. Překvapilo nás, jak elektrárna dobře vyrábí i přes částečné zastínění párou vycházející z chladicích věží,“ prozradil Vojtěch Spilka, vedoucí oddělení technické podpory OZE.

Jde o jeden z prvních velkých projektů bezemisních zdrojů Skupiny ČEZ u nás, kterými společnost přispívá k plnění klimatických cílů a závazků České republiky. Kromě Jaderné elektrárny Dukovany a Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice je fotovoltaické parkoviště dalším zdrojem bezemisní energie v této lokalitě.

„Vedle zvýšení výroby elektrické energie má toto moderní parkoviště také velkou oblibu u zaměstnanců, kteří ho přednostně využívají pro parkování svých aut. I přes delší vzdálenost od hlavního vstupu do elektrárny je vždy plně obsazeno jako první. Důvodem je ochrana automobilů před přímým sluncem v létě, v zimě před sněhem a námrazou,“ řekl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Využita je nově i spodní strana panelů. Díky odrazu světla od zaparkovaných aut vyrábějí tyto typy panelů až o 25 % čisté elektřiny více v porovnání s těmi běžně užívanými. Elektrárna tak zabere k dosažení stejného výkonu mnohem menší plochu. 

Skupina ČEZ připravuje do roku 2030 nové obnovitelné zdroje s hlavním podílem fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu až 6 000 MW. Vzniknou na brownfieldech, na pozemcích bývalých dolů, na znehodnocených průmyslových plochách a na půdách nízkých bonit. Právě koncept carportu, který se v Dukovanech osvědčil, tak může najít uplatnění u řady dalších projektů.

zdroj: tisková zpráva

5 Comments on “Solární parkoviště JE Dukovany vyrobilo za rok 877 MWh elektřiny”

  1. Otázka stojí jinak… o kolik uhlí nebo plynu se muselo spálit méně díky těmto solárům. Ono i přes léto je náš energetickej Mix podobnej… 50% jádro 40% uhlí / plyn a 10% OZE… Jádro může jet pořád na plno, ale můžete tlumit zdroje s největším podílem CO2 (kvůli emisním povolenkám), takže brzdíte uhlí / plyn…

    1. Hůř, je to „ruský agent“. Nebo šroubovák bez základního ekonomického vzdělání, který nechápe, že zisky producentů fosilních paliv neurčuje jejich dodané množství, ale jejich potřeba, tedy poptávka.
     Človek by čekal, že po názorné ukázce od Němců, kteří stojí a čumí jako idioti a nemůžou vůči Rusku hnout ani malíčkem, protože jejich energetika je životně závislá na energetických fosilních zdrojích nemajících substitut, tak teď by opravdu člověk už čekal, že to snad ku**a už každému dojde.
     Ale ne, pořád se najdou agenti, co argumentují pro větší závislost na redundantních fosilních zdrojích.

Napsat komentář