Solární letadlo Zephyr má rekord v bezpilotním letu

Bezpilotnímu solárnímu letadlu Zephyr americké společnosti QinetiQ se podařilo ustanovit několik nových světových rekordů. Mimo jiné v nejdelším bezpilotním letu, který trval 14 dní.   

Letoun se 14 dní a nocí pohyboval nad testovací oblastí americké armády Yuma ve státě Arizona. Startuje s pomocí rukou, kdy jej „roztlačí“ několik lidí. Energii k letu pak získává z . Přebytkovou energii ukládá v lithium-sírové baterii pro noční lety.

Zephyr má rozpětí křídel 22,5 metru. Jeho budoucí využití vidí zástupci QinetiQ především v oblasti . Jako pozorovací letoun s naprosto minimálními náklady je Zephyr doslova k nezaplacení. Letadlo váží díky lehkým materiálům z pouze něco málo přes 50 kg.

Narozdíl od většiny letadel současnosti se však Zephyr nemusí pravidelně vracet na základnu aby doplnil palivo. Díky tomu může zůstávat ve vzduchu i několik týdnů a urazit přitom obrovské vzdálenosti, které pro běžná letadla nejsou bez mezipřistání možná.

Vědci a inženýři z QinetiQu považují tento stroj za přelomový pro celý letecký průmysl. Jeho využití vidí nejen ve vojenské, ale i civilní sféře – např. o blasti telekomunikací. Zephyr v sobě uplatňuje zcela nové přístupy k aerodynamice, pohonu, letovému ovládání, systému napájení, tepelné kontrole a dalším oblastem.

QinetiQ

One Comment on “Solární letadlo Zephyr má rekord v bezpilotním letu”

Napsat komentář