Historicky první mezikontinentální přelet solárního letadla odstartoval právě dnes ze Švýcarska do Maroka. Zmíněným strojem je Solar Impulse švýcarského dobrodruha Bertranda Piccarda. Ten s ním plánuje obletět zeměkouli.
foto: Solar Impulse
Solární letadlo Solar Impulse si svou premiéru odbylo minulý rok přeletem z Paříže do Bruselu. Aktuální výlet ze Švýcarska do Maroka odstartoval před několika hodinami a vy ho můžete v reálném čase sledovat na webu live.solarimpulse.com.
Cesta dlouhá 2500 km byla naplánována v součinnosti s marockou stranou. V Maroku v oblasti kolem města Ouarzazate právě touto dobou startuje stavba největší marocké koncentrační solární elektrárny. Ostatně, letadlo v Rabatu přivítají zástupci Marocké agentury pro solární energii (MASEN), která momentálně v Maroku připravuje stavbu 500MW solární elektrárny.
Maroko je spolu se zeměmi jako Tunisko, Alžírsko, Libye a Egypt klíčovou zemí v projektu DESERTEC. Ten má za cíl vybudovat v severní Africe obnovitelné zdroje energie – větrné a solární elektrárny, ať už fotovoltaické nebo koncentrační, které budou čistou energií zásobovat celou Evropu.
Letadlo odstartovalo dnes kolem 06:45 ze švýcarského letiště Payerne. Pilotuje Andre Borschberg. Ve dvě hodiny ráno zítra přistane v Madridu kde je mezizastávka. Z Madridu do Rabatu, hlavního města Maroka, bude pilotovat Bertrand Piccard, odstartuje v pondělí ráno.
Celý výlet je jakousi zkouškou před plánovanou cestou kolem světa v roce 2014. Solar Impulse dnes drží řadu světových rekordů. Jde například o pilotované solární letadlo, které vydrželo nejdéle ve vzduchu – 26 hodin, 10 minut a 19 vteřin. Doletělo také do rekordní výšky 9 235 metrů.