Solar Impulse – kolem světa solárním letadlem

Včera jsme tu měli planetSolar, solární loď, se kterou chce německý dobrodruh obeplout svět. Dnes se vydáme s podobným cílem do oblak. Solar Impulse je projekt švýcarského dobrodruha Bertranda Piccarda.

Ve Švýcarsku aktuálně proběh úspěšně první testovací let. Solární letadlo, prozatím jen prototyp, s označením HB-SIA vzlétlo rychlostí 35 kilometrů za hodinu a vystoupalo do výšky 1000 m. Celkem let trval dvě hodiny. Maximální rychlost letadla je 75 km/h.

Solární letadlo s sebou přináší hned několik zásadních konstrukčních překážek. Předně, potřebuje vznést do vzduchu obrovskou plochu solárních panelů, které by dokázaly napájet elektromotory.

Elektromotory zase musí běžet za všech okolností, tedy nejen, když slunce svítí naplno, ale i pod mrakem a případně i v noci. K tomu je potřeba kvalitní management napájení a také baterie (ty váží 450 kg).

Solární letadlo konstruktéra André Borschberga má rozpětí křídel 63,4 metru, tedy stejně, jako některá dopravní letadla. Váží ale pouze 1600 kg a jeho křídla jsou poseta 12 000 solárními články.

Na vývoji letadla pracuje 50 lidí ze šesti zemí světa. Letos má proběhnout další testovací let, který ověří schopnost letadla vydržet ve vzduchu plných 36 hodin, tedy i přes noc. Jedním z nejsložitějších úkolů bylo také vybalancovat neuvěřitelně lehké letadlo tak, aby drželo rovnováhu jak při startu, tak i při letu.

To vše se podle dosavadních testů podařilo a v roce 2012 by mohla odstartovat hlavní fáze projektu, totiž let kolem světa rozdělený do několika částí.

Napsat komentář