Škoda Kodiaq se představila světu v Berlíně

auto Škoda Kodiaq

S délkou 4,70 m, až sedmi místy k sezení a největším zavazadlovým prostorem ve své třídě, je Škoda Kodiaq prvním velkým SUV české automobilky. Nejnovější model značky Škoda vstoupí na trh začátkem roku 2017.

Škoda Kodiaq je první, ale rozhodně ne poslední SUV značky Škoda. Ta v tomto segmentu chystá velkou ofenzívu a míří na nové trhy.
foto: Škoda

S vozem Škoda Kodiaq začíná rozsáhlá ofenzíva modelů značky Škoda s cílem získat nové zákazníky a trhy. Očekává se mimo jiné vstup na americký trh.

Karoserie Svými rozměry se Škoda Kodiaq pohybuje na horní hranici segmentu kompaktních vozů SUV. Celková délka činí 4 697 mm, šířka 1 882 mm, výška (včetně střešního nosiče) 1 676 mm a rozvor 2 791 mm. Vůz je postaven na modulární platformě koncernu Volkswagen, kde hraje velkou roli odlehčená konstrukce.

Lehká karoserie

Maximální tuhost karoserie zajišťuje rozsáhlé využití vysokopevnostních ocelí. Se základním motorem TSI a pohonem předních kol činí pohotovostní hmotnost velkého SUV (bez řidiče) pouhých 1 452 kg, u motoru 1,4 TSI s pohonem 4×4 pak 1 540 kg.

Díky preciznímu designu dosahuje nové SUV Kodiaq hodnoty součinitele aerodynamického odporu (cx) pouze 0,33. Škoda Kodiaq je jen o čtyři centimetry delší než Škoda Octavia, v rámci segmentu SUV však nabízí nadprůměrně velký interiér.

Volitelná třízónová klimatizace Climatronic s vlastním ovládacím panelem i pro cestující na zadních sedadlech je dalším prvkem, který je běžný spíše ve vyšších automobilových třídách. Elektronická parkovací brzda se aktivuje jednoduše tlačítkem.

Dostatek prostoru

Zavazadlový prostor S objemem 720 až 2 065 l (při sklopení zadních sedadel) nabízí Škoda Kodiaq největší zavazadlový prostor ve své třídě.

auto Škoda Kodiaq

foto: Škoda

Je-li vůz vybaven volitelným sedadlem spolujezdce se sklopným opěradlem, vejdou se do SUV předměty o délce až 2,80 m. Součástí volitelné výbavy jsou elektricky ovládané páté dveře, které lze (také v rámci volitelné výbavy)

Škoda Kodiaq může v konfiguraci TDI/DSG/4×4 táhnout přívěs o celkové hmotnosti až 2,5 t. Pro tento účel je možno objednat elektricky ovládané tažné zařízení.

Asistent kam se podíváš

Novinkou v portfoliu je asistent pro couvání s přívěsem Tow Assist: pokud má Škoda Kodiaq připojen přívěs, při pomalém couvání převezme systém řízení vozu.

Při couvání bez přívěsu nový asistent Manoeuvre Assist brzdí, jakmile za vozem rozezná překážku. Umožňuje to vylepšená funkce zadních parkovacích senzorů.

Také adaptivní tempomat Adaptive Cruise Control (ACC) funguje pomocí radaru a pomáhá řidiči udržovat zvolenou rychlost a odstup vozu Škoda Kodiaq od následovaného vozidla. Systémy Lane Assist, Blind Spot Detect a Rear Traffic Alert pomáhají řidiči při udržování směru v jízdním pruhu.

Tak trochu robotické řízení

Pomocí radaru na zádi vůz hlídá mrtvé úhly v okolí vozu a pomáhá pří couvání z parkoviště. Je-li vůz současně vybaven systémy Lane Assist a ACC spolu s převodovkou DSG, získává navíc i funkci Traffic Jam Assist. Tento asistent dokáže v hustém provozu s vozem sám popojíždět, brzdit a udržovat jízdu v pruhu, a to do rychlosti 65 km/h.

auto Škoda Kodiaq

foto: Škoda

Nouzové volání (Emergency Call, eCall) je nejdůležitější funkcí služeb Care Connect: pokud jsou aktivovány zádržné systémy vozidla, je nouzové volání eCall odesláno přímo do servisního centra.

Nouzové volání je součástí standardní výbavy a je integrováno přímo do služeb Care Connect. Jeho součástí je také funkce upozornění na nehody a stejně tak i volání v případě poruchy. Do Care Connect je zahrnuta i proaktivní servisní služba.

Pokud je tato služba aktivována, jsou všechna potřebná data vozidla odeslána do servisu před jeho návštěvou. Třetí službou Care Connect je vzdálený přístup.

Zatím jen jako benzín a diesel

Motory Paletu motorů pro uvedení modelu Škoda Kodiaq na trh tvoří pět agregátů, dva motory TDI a tři TSI. Jejich zdvihový objem se pohybuje od 1,4 do 2,0 l, výkon od 92 kW (125 k) do 140 kW (190 k).

Benzinové i naftové agregáty mají turbodmychadlo, přímé vstřikování paliva a splňují požadavky emisní normy EU 6. Všechny motory jsou vybaveny systémem Start-Stop, rekuperací brzdné energie a výkonným tepelným managementem, spotřeba tak zůstává i přes vysoký výkon nízká.

Převodovky Škoda Kodiaq přichází s výběrem několika technologií převodových ústrojí. V závislosti na konkrétní motorizaci může být vůz vybaven buď šestistupňovou manuální převodovkou nebo převodovkou DSG se šesti nebo sedmi stupni.

Nové převodovky

Nová sedmistupňová dvouspojková převodovka má ve voze značky Škoda premiéru. Jedná se o variantu konstruovanou pro silné motorizace s točivým momentem do 600 Nm. Převodovka DSG je kompaktní a umožňuje bleskurychlé a komfortní řazení.

Řidič může sedmistupňovou převodovku DSG využívat buď v automatických režimech D a S, řadit ručně pákou voliče, nebo tzv. pádly pod volantem. Pokud je ve volitelné výbavě Driving Mode Select – tedy volba jízdního profilu – navolen režim Eco, aktivuje se funkce volnoběhu: jakmile řidič při rychlostech nad 20 km/h uvolní pedál plynu, odpojí se motor od zbytku pohonné soustavy a Škoda Kodiaq tzv. plachtí.

Pro většinu motorizací je k dispozici pohon 4×4 s elektronickým řízením. Ten přináší velké výhody v oblasti trakce, stability a bezpečnosti jízdy – i mimo silnice.

Pohon všech čtyř kol

Srdcem pohonu 4×4 je elektronicky řízená lamelová spojka. Systém pohonu všech kol je výkonný a rychlý. Jeho řídicí jednotka permanentně propočítává ideální hnací moment pro zadní nápravu.

Díky prediktivnímu řízení, v závislosti na aktuální situaci, je tak ztráta trakce téměř vyloučena. Při brzdění motorem nebo při nízkém zatížení, je z důvodu hospodárnosti poháněna pouze přední náprava.

Podvozek I podvozek modelu Škoda Kodiaq vznikl díky rozsáhlému know-how značky. Některé díly přední nápravy typu MacPherson jsou z hliníku, ocelová víceprvková zadní náprava zachycuje separátně podélné i příčné síly.

Posilovač řízení, využívající efektivní elektromechanický pohon, umožňuje přesný kontakt s vozovkou a úzce spolupracuje s některými asistenčními systémy modelu Škoda Kodiaq.

tisková zpráva

17 komentářů u “Škoda Kodiaq se představila světu v Berlíně”

Napsat komentář