Síť T-Mobile pojede na obnovitelné zdroje, koupí 100 GWh od ČEZu

Dodavatelem 100 GWh zelené elektřiny pro T-Mobile bude nově společnost ČEZ ESCO, která začne zásobovat energií téměř 3 000 jeho odběrných míst od roku 2024 až do roku 2026.

Mezi odběrná místa spadají vysílače, administrativní prostory, prodejny a datová centra. T-Mobile, který patří mezi největší odběratele elektřiny v Česku, tak pokračuje ve snižování uhlíkové stopy a snaze dosáhnout klimatické neutrality, svou celoroční spotřebu elektrické energie pokrývá pouze z obnovitelných zdrojů. 

„Velmi nás těší, že se T-Mobile přidává mezi firmy, které od nás zelenou elektřinu odebírají. Co do objemu dodávek i velikosti sítě půjde o jednoho z největších zákazníků. Pořízením 100 GWh zelené elektřiny uspoří T-Mobile každý rok zhruba 43.000 tun CO2 oproti běžně dodávané elektřině. V současnosti s T-Mobile jednáme také o možném zavedení dalších zelených opatření, která povedou ke snižování emisí skleníkových plynů,“ řekl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

ČEZ vyrábí zelenou elektřinu ve vodních, solárních, větrných nebo biomasových elektrárnách. Zároveň vykupuje zelenou elektřinu od malých podnikatelů vlastnících obnovitelné zdroje. Skupina ČEZ v rámci svého cíle naplnit závazky Pařížské dohody oznámila strategii Čistá Energie Zítřka.

Mezi ambiciózní cíle strategie patří plán vybudovat do roku 2030 dalších 6000 MW obnovitelných zdrojů, skončit s využíváním uhlí v teplárenství a výrobu elektřiny z uhlí omezit na minimum. Do roku 2040 chce být ČEZ klimaticky neutrální. 

ČEZ ESCO si dále klade za cíl dekarbonizaci českého průmyslu, obcí a veřejné správy. Mimo jiné dodávkami zelení elektřiny a instalacemi fotovoltaických elektráren přímo pro zákazníky.

Mezi poslední významné zakázky v sektoru fotovoltaik patří například stavba elektrárny na střeše obchodního centra Černý Most nebo na střeše centrály Komerční banky. ČEZ ESCO je také významným dodavatelem energetických úspor se zárukou (EPC). Projekty energetických úspor loni ušetřily městům, obcím a veřejné správě přes 300 milionů korun.

zdroj: tisková zpráva

25 Comments on “Síť T-Mobile pojede na obnovitelné zdroje, koupí 100 GWh od ČEZu”

  1. Nedávno mě napadlo, že případným, alespoň částečným zastřešením našich dálnic by se pro FVE dala využít spousta plochy, která by jinak zůstala „mrtvá“. Navíc by se tím zabránilo či významně omezilo působení dešťových a sněhových srážek na vozovku. Vzniku náledí, sněhových jazyků apod. To by bylo přínosem hlavně pro řidiče, v zimě pak také pro údržbu. Zabily by se tím 2 mouchy jednou ranou.

    Zkoušel jsem s tím nápadem naťuknout ŘSD, ale slušně mě s tím poslali někam. Že prý by jim to komplikovalo údržbu vozovky. Škoda… Rád bych někdy FV panely viděl aspoň při krajích dálnice.

    1. Takove plany jsou uz docela stare, ale zatim to nepadlo na urodnou pudu. V ministerstvech a uradech sedi mnoho vyznavacu starych poradku. Vsak maji z novot strach, protoze kazda novota znamena nejistotu jejich setrvani na teplem fleku. Podle mota: novoty beze me. Az budu v penzi, tak proc ne.

      1. Nejde o novoty, ale o cenu.
        Taková konsturkce bude stát hromadu peněz. A další hromadu peněz bude stát jejich údržba.
        A pokud se bude dělat velká údržba, tak jako teď na D1, tak by se ta konstrukce musela zbořit.

        Navíc s ohledem na bezpečnost by bylo jistě super jezdit 130 po dálnici, kde je za svodidlama každých 5 metrů masivní železný sloup.

        Pokud se nevyužije existující plocha, kam lze dát panely za minimum nákladů, tak nemá cenu stavět něco extra. Protože i ta extra stavba znamená produkci emisí.

          1. leo, to sa vraciaš do posledných rokov socíka, kedy bol taký vtip o obchodnom dome kde je tovarvdostupný stále – „vbrzku bude všeho“, „bude, jenom co postavíme fabriku“, …
            nič sa šrotovať nebude, tankerov je nedostatok, lebo podobné choré hlavy ako ty vyrtvorili bomba kšeft – rusi naložia ropu, tanker sa plaví do nemecka a cestou sa administratívne z ruskej stane arabská ropa.
            a podobne je to so všetkým!

            ak má zuzana 2 strieľať, potrebuje nasáčkovať zlož. sáčky sú z molina, bavlnu naň pestuje ruská federácia.

        1. „Bude to stát hromadu peněz.“
          „Masivní železný sloup každých 5 metrů.“

          Vy jste už viděl příslušný technický návrh a provedl nad ním ekonomickou rozvahu a analýzu rizik, že už dopředu znáte takové detaily?

          Mimochodem, nic by se bourat nemuselo, pokud by to bylo rozebíratelné. A kromě oceli lze na takovou konstrukci použít hliník, plast apod.

          Rozhodně se mi tento návrh jeví jako mnohem rozumnější, než snaha o implementaci FV panelů přímo do jízdní dráhy – na silnici i na železnici. To je kravina na entou.

          1. do práce se dojíždělo autobusem nebo na kole
            v práci se makalo
            po práci se sedělo doma na prdeli

            záleží na mieste a dobe – u forda v prvých rokoch dochádzali pešo, keď sa zmohli, tak bicykel, ak sa zmohli ešte viac a cena „T“ klesla, tak autom
            na okraj – autobusová MHD vznikla ako platená služba stradnej triede, ktorá bývala na okraji a dochádzala do práce v strede mesta – aby obišli problém s parkovaním.

            znova miesto a doba – jeden z divov socializmu bol „všetci predstierajú že pracujú“

            a do tretice miesto a doba – nielen že si ľudia privyrábali druhým aj tretím zamestnaním, ale aj dorábali si potraviny, nielen pre vlastnú spotrebu. socialistická poučka spomínala „kovoroľníkov“ – makali v továrni a doma na poli.

        1. pro pituru….Vynechám tituly a rovnou se tě zeptám…. Proč ti opláštění telekomunikačních vysílačů přijde jako hovadina?
          Já vidím jen výhody:
          *využití existující stavby
          *vždy vysoko nad terénem – celodenní osvit
          * největší množství komunikace probíhá ,,od rána do večera“ = ideální využití solární energie v místě odběru
          * vysílače jsou většinou stejné konstrukce – i jejich opláštění by se mohlo dělat ,,seriově“ podle stejného projektu

          Já žiju na vesnici a v blízkém okolí jsou tři vysílače, vypadají stejně (ocelová příhradová konstrukce) a slunce na ně svítí celý den 😃

            1. Sloupy VVN ale narozdíl od těch telekomunikačních nesou velké zatížení hliníko/ocelových lan ve své horní části. Ve větru kladou odpor a rozkmitají se právě ta lana, asi může dojít i k rezonanci. Je to prostě úplně jiný případ…
              Ale je fakt, že by opláštěné vysílače možná potřebovaly zesílit kotvení.

              1. Ty lana mezi stozary vvn maji v klidu zpevnujici efekt. Ale kdyz se certi zeni, tak budou roztancovana lana predstavovat asi tu nejvetsi zatez. Jo, mate pravdu, je to spatny priklad. Ale dodatecne plochy ktere by predstavovaly dodatecne montovane panely by ty vysilaci stozary ve vetru hodne zatezovaly. Ted je otazka, s kolika panely s jakou plochou by se to realizovalo a take v jake vysce. U volne stojicich stozaru by to klidne mohlo byt u paty a v lese zase dost vysoko. Pausalne to tedy nelze posoudit.

                1. stožáry vysílačů se dimenzuji pro tlumení vibrace. jinak antény nefungují. kvůli pár panelům je to nesmysl. jsou mnohem levnější způsoby instalace. je to prostě celý nesmysl.

                2. místní idiot drvostep má opět hluboce podnětný příspěvek

                3. vysvětlení pro idioty jako je drvostep: umístit pv panel na vysílač je jako vytáhnout plachtu na stěžeň. ve větru se to rozkyve, antény ztratí signál a idiot drvostep se bude rozčilovat že mu vypadává mobil. a to se vyplatí:)

                4. pro pituru… Možná tak tobě se to ,,ve větru rozkyve“ hlupáku 😄😆

Napsat komentář