Saudská Arábie buduje vysokorychlostní železnici

železnice rychlovlaky Saudská Arábie vysokorychlostní trať Haramain

Poušť Saudské Arábie má už příští rok protnout vysokorychlostní trať. Rychlovlak propojí muslimsá svatá města Medína a Mekka. Protne přitom i další města jako Džidda, Rabigh a další.

Návrh jedné železniční stanice vysokorychlostní trati Haramain v Saudské arábii. Stanice budou mít např. také heliport a VIP lóže.
foto: Foster + Partners

Saudská Arábie je tak vedle Maroka dalším arabským státem, který buduje vysokorychlostní železnici. Projekt je pojmenován “Haramain High Speed Rail” a měří v celé své délce 444 km.

Vlaky na ní budou moct jezdit rychlostí až 320 km/h (maximálně je trať navržena pro 360 km/h). Každý rok má převézt až tři miliony pasažérů, kolem 38 000 každý den. Celkem bude mít pět zastávek.

Každá železniční stanice má být podle zadání ikonickou budovou vycházející z islámské architektury. Zakázky na návrh těchto stanic získaly přední světové architektonické společnosti Buro Happold a Foster + Partners.

Koleje, vlaky i stanice jsou navrženy tak, aby mohly fungovat při teplotách od 0 °C do 50 °C. V kruté saudské poušti nic zvláštního. Celkové náklady na projekt vysokorychlostní železnice v Saudské Arábii přesahují 10 mld. dolarů.

Spuštění je plánováno na listopad 2012.

Tři komentáře u “Saudská Arábie buduje vysokorychlostní železnici”

Napsat komentář