Rivian uvažuje o evropské továrně, ve hře je Bristol

auto elektromobil Rivian R1T

Americký start-up Rivian má co nevidět rozjet výrobu a dodávky elektromobilů doma v . Už ale chystá expanzi.

Elektromobil Rivian R1T je pick-up truck určený pro dobrodružství. Proto také buduje Rivian nabíječky v amerických národních parcích a připravuje pro auto také spoustu užitečných kempingových nástaveb a příslušenství.
foto: Rivian

Rivian údajně už několik týdnů jedná s britskou vládou o stavbě továrny nedaleko západobritského Bristolu. Nedávno Rivian potvrdil, že příští rok začne své elektromobily prodávat i v Evropě. Továrna by měla vyrůst v 250hektarovém kampusu „Gravity“. Tamtéž se dle spekulací dříve uvažovalo o evropské gigatovárně Tesla.

Výhodou této lokace je napojení jak na bristolský přístav, tak dálnici M5. Zároveň se plánuje revitalizace tamní železnice. Jednání s Rivianem je ale nejspíš teprve ve velmi rané fázi.

Mezi další možné lokace pro stavbu evropské továrny Rivianu patří Německo a Nizozemsko. Obě shodou okolností země, kde silně působí či působila také Tesla. Nizozemsko bylo dlouho hlavní evropskou základnou, v továrně v Tilburgu se tam kompletovaly dovezené elektromobily Tesla Model S/X (což už nebude potřeba).

V Německu se aktuálně Tesla rozhodla pro stavbu své evropské Gigafactory. Roste nedaleko Berlína a hotovo a vyrábět se má už do konce roku. Rivian chce údajně do nové továrny investovat hodně přes $1 mld. Mají se tam ale vyrábět primárně pouze samotná auta.

Baterie i elektromobily chce Rivian společně vyrábět ve své druhé továrně na domácí americké půdě. Aktuálně firma získala od investorů dalších $2,5 mld., takže prostředky pro expanzi má. Zatím vlastní jedinou továrnu, a to bývalou továrnu Mitsubishi ve městě Normal v Illinois.

Tam se vyrábějí jak elektrické dodávky pro Amazon, tak i elektromobily Rivian R1S a R1T. Jde o velký pick-up truck a velké SUV, které jsou zjevně určeny primárně pro americký trh.

Pokud bude chtít Rivian skutečně uspět také v Evropě, bude muset své portfolio rozšířit také o „evropštější“ vozy, které už podle kuiloárních informací také připravuje. Aktuálně si Rivian zaregistroval nové názvy R3S, R4S, R5S, R3T, R4T a R5T.

Dva komentáře u “Rivian uvažuje o evropské továrně, ve hře je Bristol”

  1. Do roku 2030 chce Biden vUSA 50% nově prodaných aut
    Do roku 2030 chce Biden vUSA 50% nově prodaných aut elektrických, stanovený cíl má být součástí exekutivního příkazu a není právně závazný :)))))))

    novinky.cz/auto/clanek/vlada-usa-chce-do-roku-2030-polovinu-novych-aut-na-elektrinu-40368287

Napsat komentář