Rekord: elektromobilem z Šanghaje do Paříže

Venturi a PSA Peugeot se už dříve spolčili s cílem vyvinout elektrický Citroen Berlingo pro francouzskou La Poste. Během příštího roku by se konečně měli dostat ke komerčnímu nasazení elektromobilu, a tak teď dělají promo seč můžou. Rozhodli se, že jeden stroj pošlou na rekordní výlet 13 400 km z čínské Šanghaje do Paříže.  

Minulý týden prezentovalo Venturi stroj monackému princi Albertovi II. Jeho nadace je jedním ze sponzorů celého výletu. Součástí početné sbírky automobilů tohoto panovníka je i Citroën Kégresse se kterým v rce 1932 podnikl André Citroën opačnou cestu z Paříže do Šanghaje.
elektromobily - mapa Paříž Šanghaj
Elektromobil Citroen Berlingo bude namísto klasické lithium-iontové baterie vybaven NaNiCl (Zebra) baterií, která dokáže uložit až 70,5 kWh energie. To je třikrát více, než kolik zvládají elektrická Berlinga určená pro poštu. Díky tomu má mít oranžový dobrodruh dojezd mezi 350 až 400 km na jedno nabití. Dobití na 80% kapacity trvá z klasické 220V/16A zásuvky podle informací na webu asi pět hodin. Max. rychlost je 110 km/h.

Celý výlet bude zároveň pokusem o vytvoření rekordu v nejdelším výletu elektrickým autem. Více informací o cestě můžete najít na adrese www.shanghai-paris.fr. Elektrický rekordman bude mimo jiné projíždět také Českou republikou.

5 Comments on “Rekord: elektromobilem z Šanghaje do Paříže”

  1. Tak bych řekla, že tam je
    Tak bych řekla, že tam je dost podstatná chyba.
    Materie o kapacitě 70,5 kWh, 80% je 56,4 kWh, při nabíjení po dobu 5 hodin (a 100% účinnosti ukládání 🙂 ) by myselo být nabito 11,28 kW trvalý odběr. To dává nabíjecí proud 51,27A. To jsem zvědav jak to dají z 16A zásuvky.

Napsat komentář