PŘÍBĚH: Funguje Tesla Model X jako odtahová služba? Překvapivě dobře!

Již nějakou dobu čtu nebo se i účastním na serveru Hybrid diskuzí na téma použitelnosti dnešních elektromobilů v běžném provozu. Rád bych se proto podělil o čerstvou zkušenost, kterou jsem měl možnost získat se svým elektromobilem Tesla Model X P100D.

Tesla Supercharger u Wernberg-Köblitz, příjezd v 6:01h
foto: archiv autora

autor: Michelin

Bylo to jednoho sobotního večera, když mi zazvonil asi v půl desáté telefon. Na druhé straně se ozval švagr s dotazem, zda neznám někoho s odtahovkou. Uvízl totiž se svým známým při návratu z Francie kousek za Německou hranicí v nepojízdném autě.

Povídám mu „no dneska už pro vás nikdo nepojede, zkusím někoho sehnat na ráno“. Začal jsem přemýšlet koho pro ně poslat a pomalu mi docházelo, že takhle narychlo v neděli pro ně nikdo nepojede, a pokud ano, tak se švagr nedoplatí.

Vzhledem k tomu, že je z Moravy, a tedy každý další komu by mohl zavolat je o nějakých 500 km dále, jsem se nakonec podle pravidla „když je někdo jediný kdo může, tak musí“ rozhodl, že pro ně zajedu sám.

Zaslal jsem švagrovi SMS ať pošle přesnou adresu místa skonu jejich „spalováku“ a začal zajišťovat zapůjčení podvalu od známého. Díky jeho pochopitelné neochotě vstávat v neděli brzo ráno a ochotě pomoci jsem měl podval na zahradě ještě téhož večera.

O slovo se začala neodbytně hlásit otázka zda jet Teslou nebo si půjčit „spalováka“. Nedávná zkušenost s tažením jen obyčejného Agados vozíku, který i prázdný značně zvedl spotřebu, mi totiž zanechala v hlavě hlodajícího červíka.

Jízdní statistiky elektromobilu Tesla Model X

Jízdní statistiky elektromobilu Tesla Model X
foto: archiv autora

Mezitím přišla sms s polohou, a já si na mapě trasy ověřil, že nejvzdálenější úsek mezi dvěma Superchargery je 178 km. V nejhorším případě se pak dá v polovině této vzdálenosti odbočit na jinou dálnici a se zajížďkou 10 km se také dostat do Tesla oázy s potoky elektřiny.

Zahnal jsem tedy červíčka a rozhodl, že pojedu Teslou. Na poněkud pochybovačně tázavý manželčin pohled jsem odpověděl „alespoň budu mít o čem psát na Hybridu“.

Ráno jsem vyrazil sedm minut po páté hodině s 90 % v baterii (1 %=cca 0,92 kWh) a řekl si, že když to mám na první Supercharger jen asi 80 km (další byl až za tím 178 km dlouhým úsekem, takže jsem tam ač dost předčasně musel dobít), tak otestuji spotřebu při rychlejší jízdě abych věděl na čem jsem.

K Německé dálnici jsem jel předpisově, a na ní pak zvolil tempo 130 km/h. K mému překvapení se podle průběžného sledování žádná dramatická spotřeba nekonala, a já tedy na Supercharger u Wernberg-Köblitzu dorazil po necelé hodině jízdy se spotřebou 29,4 kWh/100 km.

Ke své úlevě jsem zjistil, že kvůli nabíjení nebudu muset při troše štěstí pokaždé odpřahat podval, protože se dalo zajet levou stranou podél stojanů, čímž jsem jich sice zablokoval více, ale na prázdné stanici to v neděli o šesté ranní fakt nevadilo.

Během 12ti minut nabíjení jsem vykonal malou potřebu, pořídil pár fotek a doplnil 16 % na celkových 80 %, se kterými jsem už v tu chvíli věděl, že musím oněch 178 km zvládnout v pohodě. Tím spíše, že jsem si při pohledu na nálepku na podvalu připomněl co znamená ta stovka v kroužku.

Totiž pokud nechci dráždit Německé strážce zákona, jet maximální rychlostí 100 km/h. Dále jsem tedy již pokračoval rychlostí mezi 100-115 km/h, což bylo i tak trochu drzé. Ukazatel rychlosti v Tesle (na rozdíl od jiných aut, kde to bývá více) v porovnání s GPS„kecá“ jen o cca 1,5 km/h.

Tesla Supercharger u Wernberg-Köblitz, příjezd v 6:01h

Tesla Supercharger u Wernberg-Köblitz, příjezd v 6:01h
foto: archiv autora

Německo se začalo probouzet do slunné neděle, cesta po relativně nedávno otevřeném úseku dálnice, která byla navíc po ránu prázdná ubíhala parádně.

Mně se při tom tichém plutí krajinou a pohledu na zadní kameru začaly na mysl drát myšlenky, že ten Elon Musk nebude ani snílek ani blázen, ale že prostě musí být z jiné planety a jeho mise na Mars je patrně jen zástěrkou pro návrat domů.

Dálnice A6 u Ambergu

Dálnice A6 u Ambergu
foto: archiv autora

Na Supercharger u Satteldorfu jsem dorazil krátce před osmou hodinou s krásnými 20 %. Přestože spotřeba kvůli převažujícímu stoupání vystoupala na tomto úseku na 31,4 kWh/100 km, tak se ukázalo, že první nabíjení jsem mohl klidně vypustit a stejně bych přijel ještě se čtyřmi procenty v baterii.

Nabíjení jsem zde využil k telefonátu domů abych ujistil manželku, že scénář z večerního černého humoru (ve kterém jede kolega se „splovákem“ nejprve s mou Teslou na podvalu na nejbližší Suprecharger a pak se vrací tam co nám došla elektřina pro švagra), se konat nebude.

Po telefonátu jsem posnídal u „Mekáče“ míchaná vajíčka se slaninou, což překvapivě chutná i v tomto řetězci jako míchaná vajíčka se slaninou. Po třiceti minutovém nabíjení jsme tedy já posilněn vajíčky, a moje Tesla 54% čerstvé energie odjížděli s celkovými 74 % vstříc dalšímu dobrodružství.

Tesla Supercharger u Satteldorfu, příjezd v 7:53h

Tesla Supercharger u Satteldorfu, příjezd v 7:53h
foto: archiv autora

Následující více než 200 km dlouhý úsek mi ukázal, že zastávky na nabíjení nedokáží uspokojit moje vyměšovací potřeby. Zejména po tom, co se začal hlásit o slovo kýbl kafe, který nadělují v „Mekáči“ k snídani. Musel jsem tedy udělat neplánovaně ještě jednu zastávku, bez nabíjení, kterou jsem proto nedokumentoval.

O pár deci lehčí jsem se po návratu na dálnici začal zaobírat myšlenkou, zda jet rovnou do cíle, anebo se ještě cca 30 km před ním zastavit na Superchargeru u Kaiserslauternu.

Spotřeba se sice pohybovala kolem krásných 25 kWh/100 km, ale vzhledem k tomu, že jsem nevěděl co s ní udělá naložení jedné a půl tuny vážícího auta, jsem se nakonec rozhodl přeci jen ještě něco „načepovat“.

Na zmíněný Supercharger jsem dorazil před tři čtvrtě na jedenáct s 21%, a potřetí toho dne ocenil prázdné stojany, díky čemuž jsem i tady zvládnul zaparkovat tak, abych nemusel odpřahat podval. Zdržel jsem se zde jen 9 minut, během kterých jsem doplnil 15 % a odjížděl tak s 36 %.

Tesla Supercharger u Kaiserslauternu, příjezd v 10:43h
foto: archiv autora

Minutu před čtvrt na dvanáct a tedy po celkových 6 hodinách a 7 minutách jízdy i s nabíjením jsem dorazil s 28 % k pumpě Aral u městečka Miesau, kam švagra ochotně odtáhli z dálnice nějací Češi žijící v Německu.

Spotřeba na těchto posledních 30ti kilometrech se ustálila na 25,2 kWh/100 km, a na celkových 495,1 km jsem tedy dosáhl s prázdným podvalem průměrné spotřeby 27,9 kWh/100 km.

Chvíli jsem musel čekat na švagra a jeho známého, kteří se zatím v rámci zkrácení dlouhé chvíle vypravili do lesa na houby. Pak jsme naložili a uvázali Suzuki Grand Vitaru, které se po 10 letech a 150 000 kilometrech odporoučel dvoulitrový benzinový motor patrně do věčných vrakovišť.

Ještě neprošel odborným posouzením odborného servisu, ale podle všeho to vypadá, že se někam vypařil olej, aniž by se rozsvítila kontrolka mazání, nebo závady motoru se zadřela vačka, patrně se přetrhl rozvodový řetěz a píst se potkal s ventilem.

Auto bylo přitom v prosinci ve značkovém servisu na pravidelné údržbě. Před cestou do Francie byl ještě zkontrolován a dolit olej, který do té doby nemizel.

Čerpací stanice Aral u městečka Miesau, příjezd v 11:14h

Čerpací stanice Aral u městečka Miesau, příjezd v 11:14h
foto: archiv autora

V 11:39 jsme vyrazili na cestu zpět. A já začal zjišťovat, že s naloženým podvalem to nebude taková hitparáda, jelikož jakmile se rychlost dostala k 95 km/h, začal se podval i s autem kymácet ze strany na stranu, a tento jev sílil tak dlouho, až mi to začalo házet zadkem.

Já pak musel pozvolna zpomalit na 80 km/h, kde se to teprve zklidnilo. Zvolil jsem tedy rychlost kolem 90 km/h a konstatoval, že takhle pomalu jsem ještě na německé dálnici nejel, ale je to furt lepší než tlačit.

Dálnice A6 u Miesau

Dálnice A6 u Miesau
foto: archiv autora

Po návratu na Supercharger u Kaiserslauternu po dvanácté hodině, se spotřebou 30,9 kWh/100 km a s 15 % v baterii, jsem bohužel poprvé narazil na obsazený jeden stojan Tesla Model S která blokovala možnost zajet jako poprvé.

Majitel nebyl přítomen, ale naštěstí je zde rozmístění stojanů docela netradiční, takže se mi podařilo najet k jinému tak abych ještě nezablokoval vjezd do areálu, ale přitom nabíjecí kabel dosáhl do mého portu.

Opět se ukázalo, že jsem předchozí nabíjecí zastávku pro 15 % energie mohl klidně vypustit, i tak bych se sem (sice s nulou), ale dostal. Postáli jsme zde slabou půl hodinu během, které jsme doplnili 48 % na celkových 63 %, a probrali co a jak dál.

Zhodnotili jsme vysoce odborným pohledem, že kola na podvalu vypadají podhuštěně, což by mohlo stát za rozhoupáváním, takže je bude potřeba dofouknout.

Tesla Supercharger u Kaiserslauternu, příjezd ve 12:09h

Tesla Supercharger u Kaiserslauternu, příjezd ve 12:09h
foto: archiv autora

Vzhledem k tomu, že Tesla Supercharger u Kaiserslauternu byl toho dne jediný kde nebyla přítomna čerpací stanice a tedy kompresor se vzduchem, jsme následně udělali odbočku k Agipu u Wattenheimu, kde jsme kola dofoukli.

To bohužel nemělo na houpání žádný vliv. Zkusil jsem ještě zda nepomůže snížení nebo zvýšení podvozku, ale vše bylo marné. Po návratu mi pak bylo vysvětleno, že jsme patrně neměli auto na podvalu správně vyvážené nad osou náprav a tím prý k tomuto jevu může docházet.

Další nabíjení jsem naplánoval již na Supercharger u Bad Rappenau před, kterým jsme si začali užívat tradiční německé kolony, a já zjistil, že když je připojen přívěs nefunguje autopilot. Šlo použít pouze adaptivní tempomat, ale vrtět volantem se mé Tesle s přívěsem za zadkem nechtělo.

Na zmíněný Supercharger jsme dorazili až před třetí hodinou se spotřebou 32,8 kWh/100 km a s 15 % v baterii. Tady jsme narazili dokonce na dvě Tesly S, z nichž jedna mi ochotně bez vyzvání uvolnila místo abych mohl zajet opět bokem ke stojanům.

Z druhého auta se hned ptali jestli mají také uhnout, což jsem s díky odmítl, neboť mi to již stačilo. U všech budil pohled na Teslu táhnoucí „spalováka“ viditelné pobavení a obdiv. V místním fast foodu pak evidentně nepochopili co znamená slůvko „fast“ a tak jsme odjížděli zbytečně až po 46 minutách, během kterých jsme na podivně pomalém Superchargeru doplnili 65 % na celkových 80 %.

Výkon nabíjení zde stoupal poněkud pomalu a nakonec dosáhl jen něco málo přes 90 kW. Již jsem se s tím jednou setkal tuším u Regensburgu. Shodným rysem těchto dvou stanic je zastaralý vzhled nabíjecích stojanů.

Tesla Supercharger u u Bad Rappenau, příjezd ve 14:50h

Tesla Supercharger u u Bad Rappenau, příjezd ve 14:50h
foto: archiv autora

Na Supercharger u Wernberg-Köblitz nám chybělo 256 km, na které bych podle poslední spotřeby potřeboval skoro 84 kWh a tedy nějakých 92 %. Ty bych tady, ale z oněch 80 nabíjel zbytečně dlouho.

Tak jsem se rozhodl pro ještě jednu mezizastávku na Superchargeru u Satteldorfu, kam jsme dorazili po absolvování dalších menších kolon po půl páté se spotřebou 37,2 kWh/100km a 48 % v baterii. Během zakoupení kávy a vykonání potřeby jsme je za 25 minut zvedli opět na 80 %.

Tesla Supercharger u Satteldorfu, příjezd v 16:37h

Tesla Supercharger u Satteldorfu, příjezd v 16:37h
foto: archiv autora

K poslednímu nabíjení toho dne u Wernberg-Köblitz jsme dorazili se spotřebou 34,9 kWh/100 km a 13 % po sedmé hodině. Tady stejně jako u předchozího Superchargeru již stojany zely prázdnotou, takže s parkováním nebyl žádný problém.

Po chvíli však dorazila Tesla Model S, která se šikmo nalámala ke stojanu za mnou, ačkoli přede mnou byl ještě jeden dobře dostupný. Šel jsem se tedy zeptat zda je to „ok“. Majitel byl v pohodě a hned se začal vyptávat na spotřebu a další zkušenosti s Xkem, až jsme se zakecali déle než bych potřeboval nabíjet.

Na závěr jsem ho pobavil hláškou, že vezu benzínové auto s defektním motorem, a mávnutím ruky se slovy „schlechte technik“ jsme se rozloučili. Odjížděli jsme tedy po necelé půlhodině s 50 % v baterii a mně došlo, že na tomto místě jsem dnes zažil svítání i soumrak.

Tesla Supercharger u Wernberg-Köblitz, příjezd v 19:06h

Tesla Supercharger u Wernberg-Köblitz, příjezd v 19:06h
foto: archiv autora

Domů jsme dorazili pět minut před půl desátou s 16 % (fotky jsem dělal až ve 20:45 v garáži po složení auta z podvalu). Poslední etapu jsme zajeli se spotřebou 38,6 kWh/100 km. Celkem ujetá vzdálenost na cestě zpět dosáhla díky zajížďce k pumpě kvůli dofouknutí kol a jednomu zajíždění k nabíjecím stojanům navíc 508 km.

Za celý den jsem tedy urazil 1005,5 km se spotřebou 31,7 kWh/100 km. Na zpáteční cestě s naloženým podvalem se spotřeba vyšplhala na cca 35,5 kWh/100 km, což bylo příjemným překvapením toho dne.

Stejně jako fakt, že palubní počítač i přes zapřáhnutí takového břemene dokázal vždy docela přesně spočítat s kolika procenty dojedu do dalšího dílčího cíle. Lišilo se to maximálně o +/-2 %. Takže napříště by se dalo klidně zadat rovnou cíl a nechat se po nabíjecích stanicích vést.

Po návratu doma v garáži, Trip B byl nulován ráno při odjezdu

Po návratu doma v garáži, Trip B byl nulován ráno při odjezdu
foto: archiv autora

Celkově bych řekl, že cesta proběhla nad moje očekávání hladce. Nabíjením jsem strávil (na první pohled ne příliš lichotivé) necelé tři hodiny, většinu toho času jsem, ale využil k zastávkám, které jsou na tak dlouhé cestě stejně nezbytné.

Navíc se ukázalo, že pokud bych měl s jízdou s takovýmto nákladem více zkušeností, a věděl s jakými spotřebami mohu počítat, dokázal bych časy nabíjení ještě optimalizovat. Na otázku „Tesla odtahovkou?“ bych tedy odpověděl „Proč ne!“.

Cesta tam
vzdálenost čas prům.rychlost prům.spotřeba spotřebováno
1.úsek 82,5 km 54 min. 91,6 km/h 29,4 kWh/100 km 23 % – 24,3 kWh
nabíjení SC Wernberg-Köblitz 12min. +16 % z 64 % na 80 % prům.příkon 73,6kW
2.úsek 178,4 km 1:40 h 107 km/h 31,4 kWh/100 km 60 % – 56,1 kWh
nabíjení SC Satteldorf 30 min. +54 % z 20 % na 74 % prům.příkon 99,3 kW
3.úsek 202,6 km 2:20 min. 86,8 km/h 24,7 kWh/100km 53 % – 50,1 kWh
nabíjení SC Kaiserslautern 9min. +15% z 21 % na 36 % prům.příkon 92kW
4.úsek 31,6 km 22 min. 86,1 km/h 25,2 kWh/100km 8 % – 8 kWh
CELKEM 495,1 km 6:07 h 27,9 kWh/100km 144 % 138,3 kWh
Cesta zpět
vzdálenost čas prům.rychlost prům.spotřeba spotřebováno
1.úsek 31,1 km 30 min. 62,2 km/h 36,6 kWh/100 km 12 % – 11,4k Wh
nabíjení SC Kaiserslautern 29 min. +48 % z 15 % na 63 % prům.příkon 91,3 kW
2.úsek 134,4 km 2:12 h 61 km/h 32,8 kWh/100 km 48 % – 44,1 kWh
nabíjení SC Bad Rappenau 48 min. + 65 % z 15 % na 80 % prům.příkon 74,7kW
3.úsek 80,9 km 59 min. 82,2 km/h 37,2 kWh/100 km 32 % 30,1 kWh
nabíjení SC Satteldorf 23 min. +32 % z 48 % na 80 % prům.příkon 76,8 kW
4.úsek 179 km 2:06 h 85,2 km/h 34,9 kWh/100 km 67% – 62,5 kWh
nabíjení SC Wernberg-Köblitz 23 min. +37 % z 13 % na 50 % prům.příkon 88,8 kW
5.úsek 83,2 km 56 min. 89,1 km/h 38,6 kWh/100 km 34% 32,1 kWh
CELKEM 508 km 8:46 h 35,5 kWh/100 km 193 % 180,2 kWh

CESTA TAM I ZPĚT

Celkem najeto 1003,5 km za 15:18 h při průměrné spotřebě 31,7 kWh/100 km. Spotřebována celkem 337 % kapacity, tedy 318,5 kWh.

Čísla se mohou drobně lišit z důvodu zaokrouhlovacích rozdílů. Zejména pak u procentuálního vyjádření kapacity jsou znát chybějící desetinná místa. Průměrné rychlosti na některých trasách pro změnu zkreslili nedokumentované zastávky a kolony.

vlastní

269 Comments on “PŘÍBĚH: Funguje Tesla Model X jako odtahová služba? Překvapivě dobře!”

  1. Takže úzké hrdlo pro občasné cestování Teslou s
    Takže úzké hrdlo pro občasné cestování Teslou s karavanem jsou místa dobíjení (pravděpodobná nutnost odpojení karavanu – dost nepříjemné), pro dlouhodobější použití (ne občasné) jde bohužel o malý vzorek, tedy nelze nic usoudit o životnosti pohonných částí vozu při takovémto opakovaném zatížení.

    1. Zatizeni bylo spise mensi nez normalne. Mel jsem trochu strach
      Zatizeni bylo spise mensi nez normalne. Mel jsem trochu strach o tazne s tak jsem se rozjizdel spise vlazneji. Za celou cestu (az na cast v kolone kde se adaptivni tempomat na rozdil ode me nebal pri rozjezdech sahnout pro vykon pres 150kW) jsem si vystacil s maximalne 100kW. Normalne nemam problem vyuzivat treba pri predjizdeni 400kW co mi da rezim sport. Pri zavodeni pak v rezimu Ludicrous i pres 500kW.

  2. Pěknej článek, a díky za podrobný popis s nabíjením.

    Pěknej článek, a díky za podrobný popis s nabíjením.
    Asi by se to dalo dát na 2 zastávky…
    nechápu proc se tu rozjela debata směrující do nikam…
    Když už je tu korektní článek, tak je všechno špatně, špatně, špatně, lež, lež, lež … asi by to chtělo mazat trolly volejem motorovým !

  3. Moc pěkný článek, dobře napsaný a poutavý, jsem rád,
    Moc pěkný článek, dobře napsaný a poutavý, jsem rád, že příběh dobře dopadl 🙂 A tiše Vám závidím jako správný Čech vaši nejdražší Teslu, co se dá koupit. Mít tak vaše příjmy, také bych si ji pořídil 🙂

    1. Dekuji
      Ja stale pevne verim, ze si takove auto bude moci brzy

      Dekuji
      Ja stale pevne verim, ze si takove auto bude moci brzy dovolit temer kazdy a kdo ne tak, si bude moci dovolit treba tu mou jako ojetinu, ktera stale jeste udela spoustu muziky.
      Jen je potreba vysvetlit lidem jak to funguje, aby se toho nebali a o cenu se uz postara masova vyroba a konkurencni prostredi.

      1. Kez by, ale obavam se, ze tak brzy to nebude – i ojetiny zitra
        Kez by, ale obavam se, ze tak brzy to nebude – i ojetiny zitra predstaveneho Leafa (pokud bude stat za to) na cenu „pro temer kazdeho“ doklesaji nejdriv deset let.
        A i kdyz budu ochotny vrazit do toho treba 1.5M (a nechci mestske auto na dojizdeni do prace), tak proste neni z ceho vybirat – ojeta S zacinaji nad touhle hranici (krome par kousku nekde v Norsku), 3 bude koupitelna v normalnim rezimu nejdriv za 2-3 roky, Bolt v Evrope prd, Leaf 2 uvidime a o zbytku radsi ani nemluvim…

        1. Já do toho trochu započítávám faktor, že tohle už je
          Já do toho trochu započítávám faktor, že tohle už je skoro více elektronika než auto. Víme přitom všichni jak je to na trhu s elektronikou. Překotný vývoj tohoto oboru odsuzuje již dnes zakoupený výrobek do kolonky zastaralé, a díky tomu jde elektronika snad jako jediná komodita i proti inflačnímu proudu.
          Taky je velmi pravděpodobné, že do tohoto oboru by mohli naskočit ještě další hráči nezatížení spalovací minulostí a tedy neposkvrnění praktikami stávajících výrobců. A tito ve snaze uspět na trhu vytvoří mnohem zajímavější konkurenční prostředí než jaké tu máme (včetně kartelových dohod) dnes.

            1. Patrne v dobe kdy je kupovaly a D verze nebyla, tak holt sli
              Patrne v dobe kdy je kupovaly a D verze nebyla, tak holt sli do zadokolky, ale jako ojetiny v dobe kdy uz se da koupit i Dcko je nikdo moc nechce.
              Rikal mi ePavel, ze mel pujcenou behem servisu prave zadokolku a uz mel pri tom kroutaku fakt problemy s trakci. A to nebylo ani na snehu.

              1. Jak to vlastne u takhle tezkeho auta s pohonem na zadek je ta
                Jak to vlastne u takhle tezkeho auta s pohonem na zadek je ta povrchu typu mokra trava (kemp/louka)? Jde to/nejde to/jde to s lehkou nohou/…?
                EDIT: nekde (electrek?) nekdo psal, ze na snehu musel vypinat kontrolu trakce, protoze je moc agresivni a neneachala ho vubec se rozjet.

                1. Já mám verzi D, takže nemohu sloužit.
                  Ta si trochu

                  Já mám verzi D, takže nemohu sloužit.
                  Ta si trochu prohrábne jen při akceleraci na mokru z nuly na plný plyn v režimu Ludicrous. Jinak jsem zatím žádný problém neměl.

        2. Za 1,5 milionu se dneska dá snadno koupit ojeté Sko v
          Za 1,5 milionu se dneska dá snadno koupit ojeté Sko v Evropě. Viz CPO hunter nebo Tesla hunter. Ceny ojetých aut s 85kWh baterií začínají na zhruba milionu. Za 1,5 milionu už koupíte ojetinu s nájezdem kolem 60000 km a slušnou výbavou z roku 2014.

    1. Díky vám i všem ostatním za pozitivní komentáře.
      Já se

      Díky vám i všem ostatním za pozitivní komentáře.
      Já se vždy snažím dívat na věc z obou úhlů pohledů. Navíc to není tak dávno kdy jsem sám uvažoval podobně jako ti odmítači. Proto se snažím vysvětlovat a podělit se o ty zkušenosti.
      Věřím, že ti otevření si z toho něco odnesou, i kdyby hned nezměnili názor a za to to stojí.

          1. Velmi pekny clanok, super, ze sa autor na to odhodlal.
            Co ma

            Velmi pekny clanok, super, ze sa autor na to odhodlal.
            Co ma zamrzelo je, ze ked tak pocitam tak keby som nabijal doma tak bezny tarif pre rodinny dom je tak 0.12€/kWh tj. 318kWh by ma vyslo 38.16€ resp 3.8cent/km.
            Bohuzial pre Model3 bude stat Supercharger u nas vraj 0.20€/kWh co by pre tento vylet bolo na takej trase 63.60€ 🙁 teda 6.3c/kWh, co mam s Zafirou LPG.
            Myslel som, ze ako ‚velkoodberatel‘ mohla mat Tesla u nas lepsiu cenu…
            Nehovoriac o sialenych cenach inych…
            Na lokalne jazdenie planujem nabijanie solarom, tj. len cena technológie, na dlhsie trasy po EU to ale vyjde celkom draho… no uvidime az doraz TM3 🙂

            Este dotaz pre majitelov X a S, ako podnikatelia si davate do nakladov kWh a odpocty DPH? Drzi danovy urad krok s dobou? :))

            1. Obecně jsou ztráty při distribuci elektřiny všude v
              Obecně jsou ztráty při distribuci elektřiny všude v řádu procent. Ať už na dálkových vedeních, přeměnou v trafostanicích, v drátech ke koncovým uživatelům, stejně tak i při dobíjení baterií elektromobilů a naopak při přeměně elektrické energie na pohyb v motoru. Tam je ztráta asi nejvyšší a může činit až 10%. Naopak u spalovacího motoru tato ztráta činí minimálně 60% a to ještě v laboratorních podmínkách. V běžném vozidle má spalovací motor účinnost 30 – 35%, takže spalovací motory s elektrickými ani nemá smysl vůbec porovnávat.

              1. Ono to „všude v řádu procent“ může v součtu dát taky
                Ono to „všude v řádu procent“ může v součtu dát taky docela velké číslo
                Ale v přehledu mi chybí ještě ztráta v samotné baterii která může klidně okusovat dalších 10% a kromě toho si myslím že 90% účinnost elektromotoru (nebo lehce přes) je brána spíše jako špičková, určitě ne průměrná provozní. Protože v závislosti na zatížení i otáčkách ta účinnost může dost padat, i někam k 70-75% viz třeba tenhle odkaz:

                http://www.expert-ve.fr/moteur-onduleur-ve_en.html

                Mimochodem často se přehlíží – i ve vašem rozboru – že docela velká část ztrátového tepla spalovacích motorů se ještě využívá pro komfortní vytápění auta, což bezpochyby dále zvyšuje celkovou efektivitu spalovacího procesu. Prostě spalovací motor v autě není jen zdrojem mechanického výkonu, ale pracuje částečně i jako kogenerační jednotka

                1. Záleží na tom, co vlastně chcete počítat. Pokud byste se
                  Záleží na tom, co vlastně chcete počítat. Pokud byste se chtěl dopočítat toho, že účinnost elektromotoru bude kvůli ztrátám distribuce a při dobíjení menší, než činí účinnost spalovacího motoru, nejspíš se ani tohoto nedopočítáte i když nezapočítáte ztráty z výroby a distribuce fosilního paliva.
                  Ale chápu, že ten, kdo bude chtít tvrdit, že elektromobily jsou slepou uličkou, může klidně i říkat, že se v budoucnu stejně bez osmiválců s vykuchanými filtry pevných částic neobejdeme a to i přes to, že to je pochopitelně volovina.
                  Elektromobily mají totiž jednu základní výhodu, a tou je fakt, že mohou být poháněny výlučně čistou elektrickou energií, vyrobenou například z hydroelektrárny. Nic takového vozy se spalovacím motorem nedokáží a proto jsou pochopitelně slepou uličkou právě ony.

                2. No zajímá mě za prvé účinnost samotného elektromotoru,
                  No zajímá mě za prvé účinnost samotného elektromotoru,

                  – a za druhé mě zajímá celková účinnost resp. ztráty od nabíjecího stojanu až po kola auta. Tj nabíječ – akumulátor – střídač – elektromotor – převody

                3. Kdysi jsem měřil kolik se spotřebuje elektřiny při
                  Kdysi jsem měřil kolik se spotřebuje elektřiny při dobití prázdné 90kWh baterie a změřil jsem, že k dobití stačilo necelých 95 kWh. Ztráta při dobíjení činila řádově 5%. Kolik ale činí ztráta při odběru energie z baterie, to asi změřit úplně snadno nejde. Můžeme ale předpokládat řádově shodné číslo.
                  Jinak účinnost elektromotoru příliš neovlivní ani zatížení vozu a ani profil trati. Z logiky věci by byl nesmysl tvrdit, že účinnost motoru při jízdě do kopce klesá anebo že u elektromotoru je účinnost nižší v nízkých otáčkách. Pochopitelně krouťák má určitý průběh i u elektromotoru, ale oproti spalováku, je ta křivka prakticky plochá.

                4. Se ztrátami cca 10% u nabíjení / vybíjení bych
                  Se ztrátami cca 10% u nabíjení / vybíjení bych souhlasil.

                  Nesouhlasím ale s tvrzením že účinnost elektromotoru není ovlivněna provozním režimem. Jednak by to nebylo v souladu s konkrétními grafy v odkazu co jsem tady dal (podobné grafy jsem viděl i pro asynchr. motory Tesly) a za druhé vycházím z nezvratného faktu, že v nulových otáčkách je účinnost taky zcela nulová a během rozběhu se na vysokou hodnotu u reálných motorů nedostane náhlým skokem. Prostě v nule je účinnost nula, v nízkých otáčkách je nízká, ve středních vysoká a ve vysokých opět klesá

                5. Já nejsem odborník a používám pouze selský rozum. Zkuste
                  Já nejsem odborník a používám pouze selský rozum. Zkuste se někdy svézt v Tesle. Určitě se pak nad těmi křivkami a nulovým krouťákem v nulových otáčkách znovu zamyslíte. O tom vůbec nepochybuji. Přesto se může na první pohled zdát, že máte pravdu.

                6. Můžu se zeptat jak jste přišel na ten nulový krouťák v
                  Můžu se zeptat jak jste přišel na ten nulový krouťák v nulových otáčkách ? Já celou dobu píšu o účinnosti, o krouťáku jsem nepsal ani slovo

                7. No tak to by mě taky zajímalo 🙂
                  No tak to by mě taky zajímalo 🙂

                8. Takže to vypadá že bych mohl mít pravdu i na druhý pohled
                  Takže to vypadá že bych mohl mít pravdu i na druhý pohled ?
                  🙂

                9. Když vám to udělá dobře, klidně mějte pravdu i na
                  Když vám to udělá dobře, klidně mějte pravdu i na třetí pohled:-)

                10. Ztráta při odběru z baterie už je započítaná do
                  Ztráta při odběru z baterie už je započítaná do spotřeby. Ono to nejde určit, protože ztráta se liší podle stylu jízdy, profilu trati… těch proměnných je hromada. Účinnost moderních elektromotorů třeba v BMW i3 jde najít tady, mají tam na to graf. Průměrná efektivita při běžných jízdních cyklech dosahuje až 97 %.

                11. Chybí odkaz, rád bych ten graf viděl. Pokud průměrná
                  Chybí odkaz, rád bych ten graf viděl. Pokud průměrná efektivita dosahuje 97% tak ta špičková musí jít přes stovku ??

                12. Jo dík to už vypadá líp. Vyplývá z toho že v městském
                  Jo dík to už vypadá líp. Vyplývá z toho že v městském provozu – tedy menších rychlostech a častějším rozjíždění – skutečně průměrná účinnost půjde dost dolů, klidně na 70-80%.
                  Ta širokorozsahová max. účinnost je ale lepší než jsem čekal.

                  Graf mi ovšem přijde trochu idealizovaný, myslím že v hodně nízkých rychlostech to tak veselé nebude, v nulové rychlosti je opravdu účinnost zcela nulová a to mizerné pásmo bude podle mě citelně větší než v grafu. Zkusím taky ještě něco pohledat

                13. Nečekal bych, že ta účinnost půjde hodně dolů. Ten
                  Nečekal bych, že ta účinnost půjde hodně dolů. Ten motor má 80% účinnost od zhruba 500 otáček a to při plném knedlíku, v koloně se na plný knedlík nerozjíždíte. A 500 otáček je rychlost zhruba 7 km/h… Ano, kdyby člověk vytrvale jel asi 5 km/h, byl by to problém, ale i v koloně se zpravidla člověk rozjede a jede alespoň 10 km/h, protože spalovací auta s manuály jinak nejsou schopna pohodlně fungovat…

                  Ta měření pochází z univerzity z Lundu, dokonce je tam podepsaný jakýsi Dr.

                14. Nedá se taky počítat pouze s účinností motorů a
                  Nedá se taky počítat pouze s účinností motorů a ztrátami při nabíjení. Do hry totiž vstupuje také rekuperace, o které jste se tu nezmínili a ta celý systém zefektivňuje.

                15. Ano, to určitě, ale to je nad rámec toho všeho. Chtěl
                  Ano, to určitě, ale to je nad rámec toho všeho. Chtěl jsem jenom podotknout, že u elektromobilů obecně jsou ztráty v motoru zanedbatelné, ztráty v baterii závisí hodně na stylu jízdy (těžká noha způsobuje menší efektivitu vybíjení baterie) a podle všeho je běžně efektivita nabíjení a vybíjení baterie skoro 98 %. A rekuperace je další bonus, který je u spalovacího auta nemyslitelný. A to Tesla používá asynchronní motory, jejichž účinnost je o dost horší než u HSM motorů, které používá většina ostatních…

                16. Rekuperace podle mě možná přebije veškeré ztráty v
                  Rekuperace podle mě možná přebije veškeré ztráty v motoru, měniči a baterii.

                  Podle profilu tratě může jít o 10-30% navíc.

                  Ale pozor rekuperace u hybridů funguje taky na výbornou jako u elektromobilů, netušil jsem to ,ale je to tak. Z toho plyne pro někoho nepochopitelně nízká spotřeba hybridů které je rozhodně reálná.

                  Za 8000 Km se mi s Kiu Miro povedlo jen 2x zcela zaplnit baterku tak že rekuperace vypadla a auto začalo používat motor jako motorovou brzdu.

                  jednou jsem jel z Kořenova do Desné s vlekem cca 800 Kg nebržděným a podruhé při klasání v Chorvastku Senj z 720 metrů na nulu plně naložený auto s boxem na střeše.

                  Vůbec není vidět prach na brzdách atd stejně jako u elektriky.

                17. Jo souhlasil bych.
                  Mimochdem docela mě zaujal parametr „30

                  Jo souhlasil bych.

                  Mimochdem docela mě zaujal parametr „30 min power (ECE R85): 75 kW“ (druhá strana toho odkazu, parametry i3)
                  http://hybridfordonscentrum.se/wp-content/uploads/2014/05/20140404_BMW.pdf

                  Fakt by mě zajímalo jak dokázali z auta půl hodiny ždímat 75 kW výkonu, když při téhle zátěži musela 22 kWh baterka zákonitě umřít už po 17 minutách.
                  ???

                18. Tipuji, že to dělali na testovací stolici. Ne na autě.
                  Tipuji, že to dělali na testovací stolici. Ne na autě.

                19. Tak mohli aspoň napsat že se jedná o nereálný údaj
                  Tak mohli aspoň napsat že se jedná o nereálný údaj

                20. No on to nereálný údaj není. Motor to zvládne, ale
                  No on to nereálný údaj není. Motor to zvládne, ale prakticky je to nevyužitelné. Na tom nesejde. Holt je to naddimenzované.

                21. No vypadalo to že se údaje vztahují k celému autu. On ten
                  No vypadalo to že se údaje vztahují k celému autu. On ten motor by taky zvládl klidně dojezd 50000 km na jedno nabití a taky píšou jen 190km páč je to kvůli baterkám nevyužitelné

                22. Promiňte, ale spalovací motory se také běžně testují na
                  Promiňte, ale spalovací motory se také běžně testují na stolici. A ano, i tam mají dojezd miliardu km apod. Proč sem píšete podobné nesmysly? Vlastnosti motorů se vždy testují na stolici a ne v autě, kde nelze přesně tyto vlastnosti změřit.

                23. Promiňte ale píšu to proto, že parametry které má
                  Promiňte ale píšu to proto, že parametry které má spalovací motor na stolici dosáhne v reálu i v autě. Ovšem v případě třicetiminutového výkonu elektromotoru téhle i3 je to zásadně jinak. Ten je k dispozici pouze v laboratoři, v autě určitě ne.
                  Nicméně myslím že jsme to už objesnili a není nutné téma dále pitvat

                24. Pokusím se Vám to vysvětlit.
                  Je to parametr , který

                  Pokusím se Vám to vysvětlit.

                  Je to parametr , který udává tzv. dlouhodobý výkon motoru je to součást homologace a já ho i třeba mám uveden ve velkém technickém průkazu k vozidle dole v poznámkách.

                  Moje I-Miev má normálně uveden max výkon 49Kw 4000-8800 ot. min
                  max. 30 minutový výkon motoru 35 kW /6000 ot. min.

                  Udává prostě zatížitelnost motoru, nemá nic společného s kapacitou baterie, ta moje 16Kwh baterka by to samo nedala, ale vím že třeba
                  10 minutové stoupání na dálnici dá s přehledem.Jestli je zde nějaký teslista dejte hlášku kolik máte, tam bude podle mě rozdíl mezi max. výkonem a 30 min. mnohem vyšší mám dojem že ta tesla má kolem 100 Kw , proto na okruhu po dvou třech kolech vadne.Prostě se přehřeje menič,nebo motor

                25. Moje má v COC listě toto:
                  Maximum hourly output : 87

                  Moje má v COC listě toto:
                  Maximum hourly output : 87 kW
                  Maximum net power : 193 kW (front), 375 kW (rear)
                  Maximum 30min power : 79 kW (front), 90 kW (rear)
                  Sko P100D tam má úplně to stejné.

                  To přehřívání v letních měsících trochu problém je. Když si zapnu Ludicrous a šlapu na Německé dálnici co to dá plný plyn, tak pokud není velký provoz abych musel za někým neustále zpomalovat tak to dá cca kolem 30-40km a pak začne omezovat výkon na 200kW. Stačí jet chvíli pomaleji a zase to odbrzdí, ale auto na okruh to rozhodně není. Tesla S, která je o 300kilo hubenější je na tom mnohem lépe.

                26. Jo já taky tušil že to bude tak nějak, asi to vyplývá i
                  Jo já taky tušil že to bude tak nějak, asi to vyplývá i z toho odkazu na normu. Jen to prostě v kontextu s kapacitou baterky vypadá trochu divně

                  Ale podobně divně vypadají třeba i údaje o spotřebách hybridů, prostě některé normy moc nerespektují realitu

                27. Ale elektromotor se netočí nulovou rychlostí! Jakmile
                  Ale elektromotor se netočí nulovou rychlostí! Jakmile začne zabírat, auto akceleruje a ta účinnost tak špatná není. Myslím že obecně účinnost elmotoru klesá s klesajícím zatížením, až nakonec při chodu naprázdno je nula. Takže nejhorší účinnost bude např. při jízdě s kopce, kdy motor odevzdává jen nepatrný výkon. Nebo při pomalé jízdě po rovině. Ale celkový příkon je v těchto případech velmi malý, takže i ztráty budou velmi malé i při mizerné účinnosti.
                  Ale účinnost spalováku je oproti tomu úplná tragédie. Jakou má účinnost při volnoběhu? A při popojíždění v koloně? Těch 30 a více %, kterými se výrobci chlubí, je jen jakási laboratorní hodnota za ideálních podmínek.

                28. Myslím že ani otáčky ani moment v grafu neodpovídají
                  Myslím že ani otáčky ani moment v grafu neodpovídají motoru Tesly

                29. Máte pravdu. Nechal jsem se unést tím, co bylo psané ve
                  Máte pravdu. Nechal jsem se unést tím, co bylo psané ve zdroji. Je to Toyota Prius.

                30. Dodal bych, že spalovací motory to mají zhusta opačně a
                  Dodal bych, že spalovací motory to mají zhusta opačně a jsou maximálně efektivní (zpravidla kolem 35 %) při větším zatížení. Pokud nejsou maximálně zatížené, tak efektivita klesá klidně až k 15 %.

                31. A ještě tedy něco doplním i k tomu ztrátovému
                  A ještě tedy něco doplním i k tomu ztrátovému teplu:
                  Teplo, které produkuje elektrický motor je také poměrně velké. Zde právě dochází k těm ztrátám, protože kdyby se elektromotor nezahříval, měl účinnost téměř 100%.
                  Ale i zde se odpadní teplo využívá v hojné míře zejména v zimě, kdy tímto teplem je ohřívána baterie na provozní teplotu, takže zde se teplo nevyvětrává bez užitku ven v podobné míře, jak tomu musí být u spalovacích motorů.

                32. Tak využití ztrátového tepla na chod samotného systému
                  Tak využití ztrátového tepla na chod samotného systému bych asi nepovažoval za něco co zvyšuje efektivitu procesu. Tím nemyslím že to ty baterrie nepotřebují, ale v autě je v té chvíli pořád zima takže pokud ho chci ohřát musím mít dodatečnou energií krerá efektivitu elektromobilu zhoršuje. U spalováku je tomu naopak, tam je odpadního tepla dost takže při topení se energetické nároky nezvyšují a celková účinnost využití energie z paliva roste.

              2. Je úsměvné, jak mají lidé tendenci přeceňovat
                Je úsměvné, jak mají lidé tendenci přeceňovat účinnost distribuce elektrorozvodné sítě. Ano, každý element má ztráty jednotek procent, ale jen v případě bez zatížení. A navíc těch elementů je tam více než dost a všechny v sérii.
                Pomalé nabíjení je výborné, jenže u superchargeru provaříte 10-30% jen to frkne.
                Elektromotor má účinnost rovněž výbornou, ale taky je fér k němu připočítat alespoň měnič. Při nízkém zatížení je asynchroňák fakt nic moc, na což už přišli i v Tesle a u M3 se poučili. Pozdě, ale přece.
                O účinnosti ukládání/získávání energie z baterií (Coulombic efficincy) se rovněž mlčí, maximálně se dají údaje z laborky při pomalém nabíjení/vybíjení, které vychází skvěle (95%). Ale v reálném provozu a při neustálém cyklování velký odběr, malý odběr, rekuperace,…? Proč potom potřebujou tak masivně chladit?
                Elektromotor je super věc, ale bateriový elektromobil je prostě kravina 😉

                1. Vidíte pane polní feldkuráte Katzi, a já trouba s tím už
                  Vidíte pane polní feldkuráte Katzi, a já trouba s tím už čtvrtý rok jezdím a manželka druhý. Půjdeme oba dva do sebe. Přeci nebudeme dělat kraviny!

                  P.S. Manželka vyrazila elektromobilem z práce směr domov, nabíjela naposledy v pátek, další nabíjení asi v úterý. Můj elektromobil visí na nabíječce, kam jsem ráno po 3 dnech ježdění dorazil s 1 kWh a 8 km dojezdu. Hrozná kravina 🙂

                2. Já blbec jezdím se spalovacím motorem. Co s tím? 🙂
                  P.S.

                  Já blbec jezdím se spalovacím motorem. Co s tím? 🙂

                  P.S. Na pendlováním mezi Plesnou a VŠB by vám vystačila i prodlužka. Jiní lidé mohou mít větší nároky 😀

                3. Časem vystřízlivíte z alkoholového opojení benzínem a
                  Časem vystřízlivíte z alkoholového opojení benzínem a přejdete na elektřinu.

                  P.S. Mám občas sebou 20 metrů prodlužky a už ta váží dost. Skoro 5 km by byl pěkný buben. Nicméně proto, pokud nepotřebuji nic a nikoho vozit, volím raději elektrokolo. Lidé s většími nároky holt zvolí větší vozidlo. Já třeba na cestu z Ostravy do Plzně volím rovnou vlak. Lokomotivu s 10 vagony 🙂

                4. Zaplať pánu bohu, vlastně spíš Elonovi za tu kravinu, se
                  Zaplať pánu bohu, vlastně spíš Elonovi za tu kravinu, se kterou si užívám jízdu jako nikdy předtím.

                5. Užívejte, neberu vám to. Vy mi neberte co mám rád já.
                  Užívejte, neberu vám to. Vy mi neberte co mám rád já. Platí? 😉

                6. Ale já vám přece nic neberu. Já popsal v článku svou ne
                  Ale já vám přece nic neberu. Já popsal v článku svou ne úplně obvyklou zkušenost a vy jste začal přesvědčovat, že jezdit elektroautem je hloupost neboť je to neefektivní. 🙂

                7. Bohužel z energetického hlediska a v současné době ano.
                  Bohužel z energetického hlediska a v současné době ano. 🙂

                8. Dle vašeho názoru. Efektivitu nelze měřit jenom penězi.
                  Dle vašeho názoru. Efektivitu nelze měřit jenom penězi.

                9. To není ani o penězích, jen o reálné spotřebě energie z
                  To není ani o penězích, jen o reálné spotřebě energie z pohledu uživatele.

                10. V tom případě, je jezdit na elektřinu výhodnější. A to
                  V tom případě, je jezdit na elektřinu výhodnější. A to i při dnešním mixu s uhelnými elektrárnami.

                11. Nepsal jste náhodou před chvílí: „Užívejte, neberu vám
                  Nepsal jste náhodou před chvílí: „Užívejte, neberu vám to. Vy mi neberte co mám rád já. Platí?“

                12. Můžete mi ještě objasnit jednu věc?
                  Jestliže je

                  Můžete mi ještě objasnit jednu věc?
                  Jestliže je použití baterií a elektromotorů pro pohon auta tak neefektivní tak jak je možné, že se tento systém používá úspěšně v hybridech ke snížení spotřeby?

                13. Přišel jste si na to! Doopravdy ji snižuje? 😀
                  Přišel jste si na to! Doopravdy ji snižuje? 😀

                14. Svatá prostoto, zase jeden popírač všeho. Tak to už
                  Svatá prostoto, zase jeden popírač všeho. Tak to už opravdu stačí.
                  Hodně spokojených kilometrů přeji.

                15. hele fosile, ty jaksi ale smrdíš lidem pod nos, otravuješ
                  hele fosile, ty jaksi ale smrdíš lidem pod nos, otravuješ jim krev a to se jim nelíbí. To ti nemůžeme tolerovat 🙂 Ty škodit! Ty jíš smrdět dál na východ!! :))

                16. Vrať se na svou domovskou stránku autoforum.cz a nevotravuj
                  Vrať se na svou domovskou stránku autoforum.cz a nevotravuj tady slušný lidi, fosilní ůchyle…

                17. Tak z tohodle pohledu je snad spalovák daleko nejhorší!
                  Ten

                  Tak z tohodle pohledu je snad spalovák daleko nejhorší!

                  Ten má sotva 30% minus ztráty v převodovce, spojce, výfuků, katalizatoru, vstřikovacích a já nevím co všechno tam je co účinnost snižuje směrem k nule tak jste na 20%.
                  Elektromotor když to hodně preženu. 90% minus měnič, baterie, nabíjení tak jste na 60%. Což je pořád 3x víc než spalování benzínu.
                  A to tam není započítáno zase plus za rekuperaci.

                18. Pane Mišeline, zajímalo by mě, jak těžký může vaše
                  Pane Mišeline, zajímalo by mě, jak těžký může vaše Tesla tahat brzděný a nebrzděný přívěs. Plcněte to sem, ať jsme chytřejší.

                19. Už jsem to tu někde zodpovídal.
                  2250/750kg

                  Už jsem to tu někde zodpovídal.
                  2250/750kg

                20. Já bych řekl, že to trochu podceňujete. Je pravda, že
                  Já bych řekl, že to trochu podceňujete. Je pravda, že asynchrony u Tesly mají z nuly při plném plynu mizernou účinnost, ale ono jak často se v autě rozjíždíte na plný knedlík? Hlavní nevýhodou asynchronu je jeho velká hmotnost, protože potřebuje materiál na dodatečné buzení. Výhodou je naopak o něco nižší cena a z větší hmotnosti vyplývající robustnost. Není to všechno tak jednostranné, jak se zdá. Účinnost ukládání do baterie a čerpání z ní je samozřejmě při jízdě velmi proměnlivá, při ustálené jízdě to nebude nic hrozného. A značně to kompenzuje rekuperace, která dokáže tuto účinnost vrátit v podstatě na 100 %.

                21. Asynchrony mají špatnou účinnost, protože při nízkém
                  Asynchrony mají špatnou účinnost, protože při nízkém zatížení živí především samy sebe, navíc účinník snižuje i účinnost celé sítě. A nemusíte to ani odpalovat na plný plyn a s velkým skluzem.
                  Ustálená jízda je pěkný pojem. Ono i ty spropadené diesely se při ní chovají moc hezky. Mají vemi nízkou spotřebu i emise…

                22. Neživí, budí, což spotřebovává energii. Zpropadené
                  Neživí, budí, což spotřebovává energii. Zpropadené diesely při ustálené jízdě nemají vůbec hezké emise, ve skutečnosti při malé zátěži produkují nejvíce NOx.

                23. A co je teda podle Vás správně? Ještě řekněte, že V8 s
                  A co je teda podle Vás správně? Ještě řekněte, že V8 s vykuchnutým filtrem pevných částic…

            2. ?
              predsa stojany vlastní TESLA, platí za ne, doterajší

              ?
              predsa stojany vlastní TESLA, platí za ne, doterajší majitelia automobilov majú nabíjanie V CENE „navždyÔ PREDPLATENÉ. tm3 a „nové“ S a X budú za spotrebovanú elektrinu platiť, ceny boli dávno zverejnené.
              takže reči o ctrl C/V: tak ji musí zaplatit někdo jiný – tedy elektrárna a distributor je hlúposť.

        1. To právě není. Je to o tom co to auto na kilometr
          To právě není. Je to o tom co to auto na kilometr spotřebuje. A pokud se to má porovnávat ačkoli jsou to úplně odlišné technologie pak je potřeba započítat celý řetězec aby to bylo spravedlivé.

          Jinak nevím jaké ztráty má supercharger, ale palubní nabíječkou to vychází za normální teploty asi na cca 10% ztátu. U superchargeru se sice něco vyzáří do tepla více, ale to na trafostanici před mým barákem také.

      1. Zdravím ,
        chtěl jsem se zeptat jestli ty údaje o spotřebě

        Zdravím ,

        chtěl jsem se zeptat jestli ty údaje o spotřebě jsou tedy z palubního počítače? Ukazuje SC dodanou enegrii do auta? Nezajímá mě na vstupu do SC, ale na výstutu jako ukazují nabíječky třeba Čezu. Jaký je mezi tím rozdíl? Vím že asi proud na SC neplatíte, ale kdyby jste platil?

        Jinak i zde poměrně dobře vychází zjednoušený výpočet že 1 litr paliva má cca 3 Kwh. Protože obdobné auto by s tím nákladem za 10-11 litrů opravdu jelo.

        1. Údaje jsou z palubního počítače. SC žádný display ani
          Údaje jsou z palubního počítače. SC žádný display ani jiné ovládací prvky nemají a tedy neukazují vůbec nic.
          Při nabíjení ukazuje palubní počítač aktuální příkon, kolik přibilo do baterie kWh a kolik je to v kilometrech za hodinu.

          Jinak, ale článek nebyl o srovnávání ceny za, kterou by jel spalovák s cenou za jakou pojede Tesla. Byl o tom, že se to s Teslou jet dá a jak.
          Pokud už bychom měli něco srovnávat tak to půjde dost těžko, neboť to nabíjení „zdarma“ jsem si předplatil při pořízení auta. Když už by se to mělo tedy nějak srovnávat tak pak třeba s cenou, kterou zaplatí Tesle ti co už nabíjení zdarma nemají, a ti pak budou platit cca 5Kč/kWh. počítáno tím co naměří palubní počítač.

          1. Děkuji za odpověď ,ale rád bych to trochu rozvedl
            nechci

            Děkuji za odpověď ,ale rád bych to trochu rozvedl

            nechci do vás rejpat sám mám I-Miev 2015 za rok jsem najel 20 tis. km
            bez problému ,ale tím že to nemá palubní počítač se spotřebou, tak měřím jen spotřebu elektroměrem ze sítě sem někde na 15 Kwh/100 Km,ale když sem připojil k autu aplikaci přes diagnostiku tak jsem se dostal k číslu cca o 15% nemším a to beru jako ztrátu nabíjení a baterie.

            Tak mě to jen zajímá u tesly když tedy SC nemá displej a auto Vám ukáže kolik se nabilo, souhlasí to tedy přesně s tím co se vybilo?

            A spalováku by to mělo sedět z nádrže se max něco málo odpaří, ale baterka se při nabíjení i vybíjení zahřívá takže mě jen zajímá ta orientační ztráta.

            děkuji

            1. Co se ztratí v Superchargerech to by byla otázka spíše na
              Co se ztratí v Superchargerech to by byla otázka spíše na samotnou Teslu, to opravdu netuším. A co se týká nabíjení doma z palubní nabíječky tak už jsem to tu dnes zodpovídal několikrát, že se ztráta bude pohybovat kolem 10%, možná i více. Záleží to hodně také na tom jestli nabíjím s odloženým startem, když mezi tím baterka vychladla a nebo hned po příjezdu atd.

              1. Tak to bude asi u většiny EV podobné každopádně ty
                Tak to bude asi u většiny EV podobné každopádně ty ztráty jsou minimální třeba oproti olověným bateriím.

                Jsem byl překvapen i z té spotřeby což je zajisté dáno i tou menší rychlostí.

                Kažkopádně je dobře že jste to to Teslou zkusil, sám taky jezdím EV trasy na hraně, vracím se s dojezdem 10 Km atd. ,ale to spalováci nepochopí.

                1. Já si nastavil aby mi to místo dojezdu v kilometrech
                  Já si nastavil aby mi to místo dojezdu v kilometrech ukazovalo raději přímo procenta. Už jsem dvakrát dojel se 2% a nedávno dokonce s jedním. To je při spotřebě 25kWh/100km asi 3,6km, ale ona nula není úplná nula nýbrž 0,9%, takže pokud to ukazuje 1% je tam ve skutečnosti něco mezi 1 až 1,9%…
                  Navíc Tesla prý nechá dojet pokud je cíl zadaný do navigace v dosahu toho dojezdu a ví, že se v něm dá dobíjet i několik procent do mínusu. To doufám nebudu muset nikdy otestovat.

      2. Nemusíme hned chodit do extrémů, jak máte v oblibě, když
        Nemusíme hned chodit do extrémů, jak máte v oblibě, když se Vám cokoli nelíbí.
        Mě jde jen o opravdovou spotřebu energie ze sítě z pohledu uživatele. Protože to co vnímám se spalovacím motorem jako spotřebu, je přesně to, co do nádrže naliju. Ale to, co naměřím jako „spotřebu“ na svorkách elektromotoru a ukáže mi to battery management, přeci zdaleka není energie, kterou potřebuji k nabití. Ano, závisí to na spoustě dalších vnějších vlivů, ale právě proto mě štve, že se to vždycky odflákne a o těhle vlivech se nemluví, přitom člověk jen obelhává sám sebe.
        Našel jsem doposud jen jednoho uživatel z Austrálie, který to sledoval celý rok a uváděl vše korektně. Rozdíly byly velmi podstatné, při krátkých jízdách v chladu se dostával i přes 50 kWh/100 km.

        Mimochodem ano, zajímám se 😉

        1. Už jsem tu někde na to odpověděl. Ztráty při nabíjení
          Už jsem tu někde na to odpověděl. Ztráty při nabíjení doma v garáži nejsou větší než 10%. Pokud bych nabíjel někde venku v mrazu a musela se při tom ještě ohřívat baterka pak budou větší. To, ale na cestě popisované v článku nehrozilo.

      1. Ropu těží děti? Gůglete dál a nezůstávejte jen u
        Ropu těží děti? Gůglete dál a nezůstávejte jen u kobaltu. Mrkněte na doly vzácných hornin na permanentní magnety, měď a její zpracování atp. Uvidíte děti tahající rudu na zádech pokryté radioaktivním bahnem. Je fajn si na to při tom čistém bezemisním provozu aspoň na chvilku vzpomenout.

        1. A vy vzpomínáte na silnici na ty ropu zaplavené pláže
          A vy vzpomínáte na silnici na ty ropu zaplavené pláže při haváriích tankerů? Na ty miliony tun ropy co utekli do Mexického zálivu, když tam BP rupla na vrtu roura? Kolik života to zabilo? Zajeďte se podívat do Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně, mají tam takový mega sál, který každý den naplní lidé co tam dostávají do žil chemoterapii, projděte se tam a zeptejte se kolik z nich je tam s rakovinou plic ač jsou to nekuřáci. Na ně taky myslíte, když jedete autem? Myslíte na ty války, které se vedli a vedou na blízkém východě kvůli ropě?

          To, že někde někdo nutí pracovat v takovýchto podmínkách děti je věc špatná. Rozjeďte se tam a řešte to s těmi co je k tomu nutí.

          1. Katze bych dále neřešil, to je takový ten morální
            Katze bych dále neřešil, to je takový ten morální sluníčkář, co buší do klávesnice na kompu vyrobeném čínskými dětmi a vězni jejich gulagů protože závidí, že si nemůže vozit zadek v autě s materiály, tahanými na zádech africkými dětmi. Kdyby ovšem Teslu měl, tak by to okázale ignoroval a našel si něco jiného, na čem ostatní morálně sjet, jaké páchají ohavnosti. To je celé.

            1. Myslím si, že tu na sebe všichni reagujeme zbytečně
              Myslím si, že tu na sebe všichni reagujeme zbytečně podrážděně. Elektromobily nejsou ve stávající generaci dokonalé stroje. Proto nemám problém přiznat, že mají nějaké mouchy. Není to ovšem nic tragického a spalovací auta mají těch much celkem více.

              1. A přesně proto jsem ten článek napsal, protože přestože
                A přesně proto jsem ten článek napsal, protože přestože nejsou ještě elektromobily zdaleka tak vyspělé jak by mohli být (a jednou určitě budou) tak se s nimi dá už teď třeba odvézt jiné auto na podvalu přes celé Německo.

                A to podrobné rozepsání nabíjení atd. S tím jsem si dal tu práci proto abych tady zase nemusel čelit nařčením, že jsem si to vytahal z prstu, a že to není možný, jako když jsem se tu zmínil o zkušenosti s cestou do Chorvatska a zpět.

                1. No jo. Bohužel nám sem chodí diskutovat často
                  No jo. Bohužel nám sem chodí diskutovat často profesionální řidiči, kteří každý den lítají 600 km a snaží se vztahovat naše tvrzení na svoji realitu. Což nejde.

                2. To se mi právě líbí, že řidiči profesionálové jsou
                  To se mi právě líbí, že řidiči profesionálové jsou svým spalováním tak moc deformovaní. Dokonce mají alergii na ticho, sedadlo bez vibrací jim vyloženě vadí, benzín jim voní a další postřehy. Extremisté tvrdí, že co neřve a nekouří není auto atp..
                  Přitom jsou schopni obdivovat elektrické pendolino, nadávat na smradící dýzlmotorák, co jim dělá kravál na lokální trati za barákem, a o parní lokomotivě mluvit jako o železničním středověku. Současně však středověk ve svém autě velebit.
                  Když se s nimi dáte do řeči a proberete průběh jejich pracovního dne, obvykle najdete tolik možností nabíjení, až to pěkné není. Nehledě na fakt, že ráno mají s elektromobilem vždy plnou. Ano jsou i výjimky, ale to jsou lidi, co z auta nevylezou, a otravuje je i to tankování jednou za 600-800. Kupují vozy s pokud možno 1000 km dojezdu a libují si v denních nájezdech.

                3. Já se přiznám, že už od dojezdu Tesly Model S 100D mi
                  Já se přiznám, že už od dojezdu Tesly Model S 100D mi přijde jakýkoliv větší denní dojezd k ničemu. Při mé stávající situaci by mi ve skutečnosti stačil dojezd 300 km, aby mi pokryl všechny mé jízdy. A to mi splní upgrade baterie u mé i3 příští rok…

                4. Vám i mně ano, ale petrolheadi mají svou mantru 1000 km a
                  Vám i mně ano, ale petrolheadi mají svou mantru 1000 km a hotovo. Víra je víra.

              1. Nenaštval, jen opět – jako na oblíbených diskusích
                Nenaštval, jen opět – jako na oblíbených diskusích serveru auto.cz a dalších – vytahujete nesouvisející jednotlivosti a srdceryvné příběhy o ničem. Těch 5 km denně ale nechápu.

                Edit: Už chápu. Vy jste kromě polního feldkuráta Katze i Anonym
                „Vložil/a Anonym (bez ověření), Po, 2017-09-04 17:34
                Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!
                Já blbec jezdím se spalovacím motorem. Co s tím? 🙂 P.S.
                P.S. Na pendlováním mezi Plesnou a VŠB by vám vystačila i prodlužka. Jiní lidé mohou mít větší nároky :D“
                Hrozná schíza 🙂

                1. Zklamu vas,neni to schyza,jen uklik pri odeslani 😉
                  Zklamu vas,neni to schyza,jen uklik pri odeslani 😉

                2. Tak to jsem z pozice daňového poplatníka rád, že
                  Tak to jsem z pozice daňového poplatníka rád, že nezatížíte kolabující systém zdravotního pojištění úkony psychiatra. Ukliknutí není v seznamu úkonů MZdr 🙂

    1. Ano, můžete se beze studu podívat těm dětem do očí,
      Ano, můžete se beze studu podívat těm dětem do očí, protože máte noťas na kliku a mobil z překližky. Léky žádné neužíváte, porcelán jste viděl jen za výlohou, lehké slitiny jsou jen buzzworld a na kole máte olejničku, protože plastické mazivo obsahuje to lithium taky.

        1. svet s vykorisťovaním je ľudskejší ako pseudo
          svet s vykorisťovaním je ľudskejší ako pseudo dobročinnosť;
          komunizmus, jeho rôzne predvoje robí zo všetkých vykorisťovaných;
          na „všeobecne uznávanej darwinovej teórii“ bolo postavených kopec neľudských režimov;

          skúsenosti z detstva i profi obdobia.

          1. Mám taky zkušenosti z minulého režimu.
            Ale abych pravdu

            Mám taky zkušenosti z minulého režimu.
            Ale abych pravdu řekl nejsem úplně přesvědčený že je to lepší. Spíš tak 50 na 50. KLDR je samozřejmě něco úplně jiného. U nás tehdy nešlo o život.

            I když nám dnes víc peněz než za socíku, mohu si koupit víc věcí mohu vyjet kam chci máme větší svobodu. Tak přesto nejsem spokojený. Tato Svoboda je vykoupená větším stresem, strachem a vůbec takovou životní nepohodou. Dnes má člověk strach vyjít v noci na ulici aby ho někdo nezmlátil do bezvědomí a pak nehodil do jezera (jasný pokud o vraždu) a za to jim prý hrozí jen max. 3 roku?! Dřív toto nebylo, za totality z tohodle pohledu bylo bezpečněji, to jsem se nebál. Bylo to zase o něčem jiném. Tam zase hrozilo že váš soused udá za nějaké špatné slovo.
            Že jste nemohli nijak jet, v tv jste měli jen schválené pořady atd. Příště klasická nesvoboda.

            Ale co je lepší? Celý život se stresovat a strachovat o děti že je někdo přepadne, že vás okradou na ulici, zmlátí a pak vás tam nechají, než pomoci.

            Nevím nejsem si úplně jistý. Za tu naši demokracii.

              1. Tak samozřejmě se o spoustě nemělo mluvit. Ale i tak toho
                Tak samozřejmě se o spoustě nemělo mluvit. Ale i tak toho bylo minimum. V noci jsem se prakticky nebál.
                Totalitni režim tohle prostě trestal příkladové a měl na to páky a koule.

                Ale jak říkám bylo tam zase spousta věcí které byly taky na houno.

                Takže nejsem přesvědčený ani tak ani tak.
                Chtělo by to něco mezi. Ale co?

                1. Diktatura vyjímečné osobnosti.
                  Diktatura vyjímečné osobnosti.

            1. išlo o to, „kde pracujete, čím tam ste“. a z toho vyplynulo
              išlo o to, „kde pracujete, čím tam ste“. a z toho vyplynulo aj to, čo ste vedel, čo ste smel, s čím ste musel počítať. v 86-om sme mali „zrazu co cvičenie“ a začali sme „testovať rádioaktivitu“. a hoci išlo o kovaných straníkov, vedeli, čo hlásilo RFE. a v tichosti sme celý podnik vedeli, že netreba deťom na prechádzku … na druhej strane som ukázal pas a orgán vytiahol zošit a nalistoval stránku, až potom pas otvoril a razítkoval. príjem nebolo ako realizovať. slobodným sa človek iba cítil. a stačilo v neskorý večer ísť ohlásiť pokus o neoprávnenie použitie súkromného vozidla a sedieť a načúvvať aké im telefonáty chodili. prípadne pri hľadaní „padlých anjelov“ prechádzať s hliadkou nočné podniky a miesta s výskytom ***.

              1. Dalo se to čekat, že se na mne sesypete.
                Ale jak jsem psal,

                Dalo se to čekat, že se na mne sesypete.
                Ale jak jsem psal, nic není černobílé. A pak jsem jen o jedné konkrétní věci, které si myslím že byla jiná (jestli lepší?) než dnes. A upozorňoval jsem i na ty další věci o kterých jste všichni psali.

                1. nič nie je č/b, je tam veľa rôznej šedi 🙂
                  zažil som aj

                  nič nie je č/b, je tam veľa rôznej šedi 🙂
                  zažil som aj radostné chvíle, obdobia, ak reagujem na to, či bolo/nebolo, tak vyberiem s čím som osobne prišiel do styku. veľa vecí nespomínam (vyrastanie prekticky bez rodičov, ktorí boli nútení zamestnať sa 25 a 300 kilometrov od bydliska).

            2. Promiňte, ale kecáte nesmysly. Mého dědu, soukromého
              Promiňte, ale kecáte nesmysly. Mého dědu, soukromého zemědělce, komunisté v podstatě zabili, protože ho zavřeli nemocného do vězení, odkud se samozřejmě už nevrátil. Moji rodinu perzekuovali, několikrát vystěhovali apod. Prý že nešlo o život… To vyprávějte někomu jinému.

              A jestli máte stres, tak je to jenom tím, že jste si to takto udělal. Já se tedy vycházet ven v noci fakt nebojím a děti klidně pouštím samotné. Zřejmě každý žijeme v jiné době.

              1. Ne nekecám nesmysly, já v tý době žil. A mluvil jsem
                Ne nekecám nesmysly, já v tý době žil. A mluvil jsem právě o době ve které jsem žil já ne váš děda. Dříve ano to bylo horší. Ale v době 10 let před revolucí se už nic takového až na vyjímky prakticky nedělo a bylo to velmi uvolněné.

                Já mluvil o jedné konkrétní věci o které si myslím že byla jiná (možná lepší?) než dnes.

                Dřív jste na ulici nepotkal bezďáka nebo cizince s nožem, jako můj kamarád který na takového narazil a odnesl to s dírou na 7 stehů a je rád žije.

                Ano banány, mandarinky jsme měli jen na Vánoce, v obchodech byly prázdné regály, ale o tom jsem nepsal.

                Nepřizpůsobivé spoluobčany jednoduše totalita odstranila, stejně jako odstraňovala lidí kteří se jí nelíbili.
                A to byla ta druhá stránka věci. Že na jednu stranu hnusná věc pomáhala jiným.

                Dnes je podle mne víc zla, víc závisti víc a větších rozdílů.
                Přijde mi paradoxně že dříve se více lidí dokázalo semknout dohromady a dělat něco společně, než dnes. Dnes si sousedí závidí i to co nemají, staví vysoké ploty, nepustí přes soukromou cestu atd. Více dotaci pro soukromé osoby vytváří iluzi, že je to podpora jen těch bohatých, protože ti chudí nemají ani na ty výrobky s dotací tím víc prohlubují zlo a naštvanost. A je toho metrem víc.
                Dřív vám na ulici pomohlo 8 lidí z deseti, dnes je ten poměr přesně obráceně. 2 vám pomůžou jsou výjimka, ale 6 si vás jen vyfotí a zbylí 2 vás okradou a nechají ležet. Tohle dřív opravdu nebylo a o tom mluvím.
                Nemluvil jsem o té nesvobodě a dalších vyloženě hnusných věcech. Těch bylo o hodně víc. Ale chtěl jsem jen podotknout, že ne vše bylo úplně špatné.

                A na závěr, i přesto co jsem psal, já osobně kdybych si mohl vybrat, tak tu starou totalitu rozhodně NE.
                Je to o tom, že ani demokracie není nijak růžová a chtělo by to něco mezi.

                1. Je mi líto, já si osobně myslím, že si tu dobu absurdně
                  Je mi líto, já si osobně myslím, že si tu dobu absurdně idealizujete. Ano, byl jste mladší, takže všechno vypadalo lépe a veseleji.

                2. Přitom vyšší věk má nesporné výhody. Kromě toho, že
                  Přitom vyšší věk má nesporné výhody. Kromě toho, že jsem se dožil nástupu elektromobility, potkávám na ulici stále více hezkých mladých holek. Každý rok jich přibývá. 🙂

                3. To jo. Ovšem všechny tyto výhody jsou vám v jisté fázi
                  To jo. Ovšem všechny tyto výhody jsou vám v jisté fázi inkontinence pak už k ničemu 🙂

    2. A aby se to změnilo tak děláte co?
      Předpokládám že asi

      A aby se to změnilo tak děláte co?

      Předpokládám že asi tolik co většina evropanů, buď nic nebo jen takovéto komenty bez akce.

      Ano, je to problém, z našeho pohledu, ale z pohledu těch lidí to je řešení, řešení jejich ekonomické situace, v podstatě stejné jako v Anglii v 19. století, ty rodiny si nemohou dovolit aby děcka nepracovala, potřebují každý dolar, takže ano, i děti bohužel musí místo školy chodit dřít do lomu na vzácné kovy, ale je to vážně v porovnání s alternativou hladovění eventuálně jisté smrti tak špatná věc? Jste ochotný posílat ze svého jen třeba jediné rodině tolik peněz aby nemusely jejich děti pracovat v dolech na diamanty, kobalt a podobně?

      Obrovské množství zemí sedí na nemalých zásobách potřebných kovů, ale není zájem a přes všechny regulace ani v podstatě možnost je těžit. Nebo tu roli hraje technologie, Česká republika například sedí na jedněch z největších zásob lithia a zřejmě na největší hroudě čistého germania (nevázaného v uhlí)na světě, pak také na slušných zásobách zinku a manganu. Jenže ta ložiska se nevyplatí těžit. Místo nich se těží levněji v Africe.

      Pokud nechceme aby se těžilo jak se těží v Africe, musela by se stát těžba v Evropě, USA, ale i Rusku, Japonsku a Jižní Korei ekonomicky zajímavou, zároveň by musela ale splňovat přísné limity.

      P.S. Doufám že alespoň vaše hi-fi je na elektronky made in Slovakia

      1. To je pro me novinka, to jsem nevedel. Googloval jsem a toto
        To je pro me novinka, to jsem nevedel. Googloval jsem a toto zjistil:nakladni verze 410 kg, Evalia 5-sedacek 140 kg a 7-sedacek 0 kg hmotnost privesu. Skoda ze ta 5-sedacek ma tak malou taznou zatez. 140 kg nic moc, ale asi to nikdo nebude vazit a tak se da tu a tam tahnout neco tezsiho. Kdybych to vedel, bral bych asi 5-sedacku misto Leafa. No uvidime co da novy Leaf. Uz jen 2 dny do premiery.

        1. je to věc celkem nová, takový upgrade. Když zavoláš na
          je to věc celkem nová, takový upgrade. Když zavoláš na Nissan čr tak ti podle VIN poví jestli to jde nebo ne. V servisních manuálech co dali k autu je napsáno, že přívěs táhnout nelze.
          Kdybych měl tažný namontovaný, místo aby rok leželo bez užitku v garáži tak jsem si dnes nemusel zrušit zadek. :((
          Lehký nacouvání do lampy a podlaha v kufru se deformuje. Dělaj ti japonci ty Nissany z pěknýho blata. Věřím že bych mýma 80kW ten 2,5t hanger s autem utáhl, ale možná bych zadní šasi prodloužil o pár decimetrů.

  4. Prives za autom sa pri jazde rozhojdava do stran ak je tazisko
    Prives za autom sa pri jazde rozhojdava do stran ak je tazisko nakladu prilis vzadu na privese. Ak by sa dal naklad posunut o 10-20 centimetrov dopredu, uz by sa prives nerozhojdaval. Vlastna skusenost.

    Inak super clanok, dakujem

    1. presne jsem to chtel napsat, jakmile jsem docetl k bodu o
      presne jsem to chtel napsat, jakmile jsem docetl k bodu o hazejicim privesu. Je to neznalost nakladani zateze na vlek. Jsou na youtube krasna videa jak to rozhodi auto az tak, ze hodi vlek a auto na nem pres strechu a tazne auto na bok. Stacilo dle mne odhadem 10-15km vice a vase tesla by byla na boku. ;o) Takze gratulace ke snizeni rychlosti. Jinak opravdu staci jen posun na kare smerem k autu. Instruktazni videa na youtube s modelem auta a kary na jezdicim pasu. Uzasne videt jak staci malo posunout naklad auto se ustali.

  5. Zajimavy clanek i spotreba (zvlast s necim tak
    Zajimavy clanek i spotreba (zvlast s necim tak „aerodynamickym“ jako vitara), jen skoda tech jizlivych „spalovacich“ poznamek, jak kdyby EV na podvalu skoncit nemohl. Ale chapu, ze to je mistni kolorit a bez toho by clanek nebyl uplny… 🙁

      1. Taky myslím že je to tak, v Německu i Rakousku je 80 km/h i
        Taky myslím že je to tak, v Německu i Rakousku je 80 km/h i pro přívěs který je typován na víc. A dokonce ani u nás neplatí ta stovka nebo stotřicítka vždy, je tam tuším nějaké pravidlo ohledně polohy težiště nákladu a když je těžiště výše tak se taky může jen osmdesát

  6. Díky za podrobné vyprávění. Spotřeba je skoro
    Díky za podrobné vyprávění. Spotřeba je skoro neuvěřitelná. Všiml jsem si Vaší dlouhodobé spotřeby 274 Wh/km. To je opravdu pěkné. Stejnou dlouhodobou spotřebu jsem měl u Modelu S P85+ (zadokolka) a dnes s Modelem X P90D mám dlouhodobou spotřebu téměř 300 Wh/km. Sice se nikterak neomezuji, nemohu ani říci, že bych nějak dračil, ale mám na tom 22″ kola.

      1. Souhlas, ty akcelerace jsou sice skvělé i návykové, ale i
        Souhlas, ty akcelerace jsou sice skvělé i návykové, ale i já Ludicrous využívám stále méně a méně. Dnes už jen v rámci předváděčky zájemcům o svezení a jinak prakticky vůbec. Už delší dobu jsem toho názoru, že moje další Tesla už nebude Performance, jen 100D.

            1. Krom toho, že sport mi pustí maximálně 400kW, ještě o
              Krom toho, že sport mi pustí maximálně 400kW, ještě o něco málo vlažněji reaguje na plynový pedál. To se na spotřebě projevit může a já s tím jezdím i proto, že si myslím, že tím šetřím baterku, když jí tak často a tolik nepřetěžuju. I tak mi na silnici skoro nikdo nestíhá. 🙂

              1. No je to tak. Já si zase naopak říkal, že je fajn mít k
                No je to tak. Já si zase naopak říkal, že je fajn mít k dispozici celý výkon, kdyby to bylo náhodou někdy potřeba, ale je fakt, že taková situace v podstatě na silnici nastat asi ani nemůže. Určitě si to vypnu a uvidím, jestli to má vliv na spotřebu.

                1. Teoreticky samozřejmě nastat může, ale na druhou stranu se
                  Teoreticky samozřejmě nastat může, ale na druhou stranu se spalovákem jsem neměl k dispozici ani polovinu výkonu režimu sport a taky jsem si s tím musel vystačit.

  7. Pěkný příběh utvrzující mě že určitě ještě
    Pěkný příběh utvrzující mě že určitě ještě zůstanu pár let u spalováků. Když jedu spalovákem k moři, mám to taky tisíc kiláků a přestože také táhnu celkem těžký přívěs (1,5 t loď), těch tisíc kiláků zajedu v pohodě i pod deset hodin a to včetně hraničních kontrol, mýtnic i tankování. A když si spočítám jaký ranec zaplatím jen za dálnice (AT, Slovinsko a HR) tak těch pár případně ušetřených korun za palivo už to moc neovlivní. Ostatně i čas jsou peníze, holt takové jsou kupecké počty

    Ale fandím průkopníkům 🙂

    1. Hned mne napadlo, že ten přívěs 1,5 tuny na těžkou loď
      Hned mne napadlo, že ten přívěs 1,5 tuny na těžkou loď sice možná bude mít vzadu taky 100 v kroužku, ale asi se s tím příliš nezatěžujete. Když tisíc kiláků zajedete (cituji) „v pohodě i pod deset hodin a to včetně hraničních kontrol, mýtnic i tankování“ (konec citace). Inu, každý svého štěstí strůjce, pokud ovšem nesejmete touto soupravou někoho nevinného. Čas jsou sice peníze, ale fakt to za tu hodinu či dvě při tisící kilometrech na dovolenou stojí?

      Jinak k tématu – fantazie, je vidno, že tažné zařízení nemá Xko jen pro parádu, aby se dohnal jeden z rozdílů mezi nynějšími elektromobily a spalováky. Že nefungoval autopilot je sice mrzuté, ale zase alespoň adaptivní tempomat na kolony. Taková porce kilometrů v tichu, bez vibrací a smradu je k nezaplacení.

              1. Čekal jsem něco povzbudivého 🙂 ale vy si opravdu myslíte
                Čekal jsem něco povzbudivého 🙂 ale vy si opravdu myslíte že 120 km/h na dálnici je nějaká velká rychlost ? Vždyť stejně rychle jezdí mnohatunové autobusy u kterých se to bere za úplnou samozřejmost a jen o drobek pomaleji se pohybují těžké kamiónové soupravy. Už jste někdy jeli po dálnici 120 km/h ? Fakt vám to přilo tak rychlé a nebezpečné ?

                1. S 1,5tunovou lodí za prdelí? Jo. Brzdy vašeho auta a vleku
                  S 1,5tunovou lodí za prdelí? Jo. Brzdy vašeho auta a vleku rozhodně nejsou dimenzované stejně jako u mnohatunových autobusů. A stabilita také nebude tak úplně stejná.

                2. Jste špatný jasnovidec. Samozřejmě že brzdy nejsou
                  Jste špatný jasnovidec. Samozřejmě že brzdy nejsou dimenzované jako u mnohatunových autobusů, však taky moje aktuální souprava váží jen zlomek jeho hmotnosti. Loď tahám za přes 3 tuny těžkým autem s velmi dobře dimenzovanými brzdami a auto při své hmotě zapřáhnutý přívěs skoro necítí, stabilita soupravy i účinnost brzd jsou vynikající. Mimochodem přívěsy tahám za auty přes dvacet let takže bych si dovolil tvrdit, že už o tom taky něco vím.

                3. Oukej. Já s tím nemám problém, kamarád taky tahá auta z
                  Oukej. Já s tím nemám problém, kamarád taky tahá auta z Británie a nedělají přestávky. Ale oni se aspoň střídají. Já jsem jel štreku 1500 km na jeden zátah jednou a už bych to nikdy neudělal. To si radši objednám v půlce cesty hotel.

                4. Tak délka štreky je už jiné téma a na tom jsme asi
                  Tak délka štreky je už jiné téma a na tom jsme asi stejně. Tisíc kiláků dám taky v pohodě sám jen s minimem krátkých zastávek, ale 1500 už je pro mě moc, na to jsou dva řidiči určitě lepší.

    2. Většina lidí si myslí že elektrické auto jezdí skoro
      Většina lidí si myslí že elektrické auto jezdí skoro zadarmo, což není úplně pravda.

      Kolega na teslou neplatí nic, protože má proud předplacen v ceně auta, což je hrozná výhoda.

      Ale když někomu řeknu že mi to bere ze zásuvky kolem 15 Kwh/100 Km tak si vduchu počítá za běžný tarif 15*5 tj nějakých 75 Kč/100 km to je skoro jak cng ..

      Komerční cena na 1 Kwh na chademo je někde kolem 7-10 Kč za KWh! Tak si to může každý spočítat že ty vyjde dráže než úsporným spalovákem třeba hybridem.

      1. Tak velká finanční výhoda elektroaut je v tom, že se
        Tak velká finanční výhoda elektroaut je v tom, že se vůbec nepodílejí na nákladech na silniční síť. Tu zatím plně hradí provozovatelé spalovacích aut hlavně skrz spotřební daně z paliv a částka je to zatraceně vysoká. Elektromobily silnice jen bezplatně využívají

        1. Jak tu někdo nedávno podotkl. Silniční daň neplatí ani
          Jak tu někdo nedávno podotkl. Silniční daň neplatí ani auta na LPG nebo CNG, a i tato paliva jsou zatížena mnohem nižší spotřební daní. Jezdí jich podstatně více než ev a pořizují si je většinou majitelé kvůli vysokým nájezdům a nikdo jim nevyčítá, že využívají silniční síť za almužnu oproti autům na naftu nebo benzín.

          1. Všechno to asi souvisí s podílem zvýhodněných aut v
            Všechno to asi souvisí s podílem zvýhodněných aut v provozu. Zatím je ten podíl stále ještě celkem nepatrný takže státu „stačí“ co odvádějí provozatelé spalováků. Pokud se ale ten podíl výrazněji zvýší, dojde s placením i na elektromobily.

            Jinak já nevyčítám, jen konstatuji.

              1. Já chápu že průkopnictví žádá oběti, ale pokud bych
                Já chápu že průkopnictví žádá oběti, ale pokud bych měl sám volit na takovou cestu mezi spalovákem nebo Teslou tak beru jednoznačně spalovák a reportáž mě v tom jen utvrdila. A to přesto že Tesla je aktuálně ten nej elektromobil planety.

                Mimochodem jak těžký přívěs může Tesla táhnout ?

                1. 2250/750kg
                  Mě už Tesla zkazila. Já už si prostě jízdu ve

                  2250/750kg

                  Mě už Tesla zkazila. Já už si prostě jízdu ve spalováku neužiju. Raději si vypiju v klidu kafe nebo vychutnám jídlo a pak sednu zase do toho klidu a míru… 🙂

                  Navíc většinu těch zastávek bych stejně udělal, takže o kolik dříve bych přijel domů? O hodinu? O hodinu a půl? A co by to řešilo? Z uspěchanýho života jsem si už jednu nepěknou doživotní chorobu pořídil…

                2. Jo to je solidní číslo
                  Jinak neříkám že na kochačku

                  Jo to je solidní číslo

                  Jinak neříkám že na kochačku bych elektromobil nevzal, ale pokud potřebuju dojet svižně docela dlouhou štreku – navíc když tam na mě někdo dlouhé hodiny čeká – tak to elektro není zrovna ideál.

                  A myslím že to nemá nic společného s uspěchaným životem, prostě já nerad zbytečně mrhám časem na cestách, pokud ta cesta není cílem. Což tady asi nebyla.

                  A klid a mír bych na silnicích nehledal už vůbec. Tohle nezachrání ani tesla ani ten nejluxusnější rols

                3. Mluvil o klidu a míru v autě.
                  Ne na silnici.
                  To ale

                  Mluvil o klidu a míru v autě.
                  Ne na silnici.

                  To ale spalováci nepochopí, po cestě dlouhé 1 000 km, musí hučet motor v uších a hlavě ještě nějakou hodinu po dojezdu.
                  Takže ta 1 – 1,5 co byl v autě navíc je lázeň proti tomu co slyšíš z auta cestou a po, i když to po hodině v autě nevnímáš tak tělo a organizmy ano.

                4. Není to zase tak strašný. Když máte i spalovací auto za
                  Není to zase tak strašný. Když máte i spalovací auto za milion, tak ten hluk a vibrace v autě v podstatě taky nevnímáte. Já to můžu porovnávat a hluk a vibrace problémem nejsou. V čem vyniká elektromobil je naprostá uživatelská přívětivost, okamžitá připravenost k jízdě, svižnost, pružnost a z toho vyplývající pohodlí obsluhy, která se nemusí o nic moc starat.

                5. Hlavně to hned topí a kdo je zvyklý na nezávislé topení,
                  Hlavně to hned topí a kdo je zvyklý na nezávislé topení, tak ho má v EV automaticky (pro parkování v chladu skvělá věc). No a nebavím se o tom, že 1km ve spalováku mě stojí pouze palivo a údržba reálně za poslední 3 roky cca 6,50 Kč/km a EV tak 1 Kč/km.

                6. Soul má tepelné čerpadlo v základu, takže reálný odběr
                  Soul má tepelné čerpadlo v základu, takže reálný odběr při topení 0,5kWh (prvnívh 10 minut než to vytopí) a vyhřívaný volant taky není k zahození.

                7. BMW i3 ve verzi BEV to má podobné. Tepelné čerpadlo
                  BMW i3 ve verzi BEV to má podobné. Tepelné čerpadlo funguje velmi dobře, není v podstatě poznat odběr na dojezdu. Pokud tedy nemrzne až praští.

                8. Akorát nemá vyhřívaný volant a tep. čerpadlo je za 17,5
                  Akorát nemá vyhřívaný volant a tep. čerpadlo je za 17,5 tis., jak říkáš v našich průměrných teplotách to odečte z dojezdu pár km.

                9. Jo, vyhřívaný volant nemá. Nicméně mi díky vyhřátí
                  Jo, vyhřívaný volant nemá. Nicméně mi díky vyhřátí auta před odjezdem ani nechybí. A čerpadlo mají skoro všechny prodávané i3, byť není v základu, to je pravda.

                10. To jste mi připomněli jak jsem v zimě potkal na D1
                  To jste mi připomněli jak jsem v zimě potkal na D1 elektromobilistku v Leafu. Rukavice, na hlavě kulich, okna do půlky zamrzlé a rychlost s bídou 80 km/h. Asi zapomněla na to vyhřátí před odjezdem

                11. Já bych na D1 s malou baterkou ani nevyrazil. Respektive pro
                  Já bych na D1 s malou baterkou ani nevyrazil. Respektive pro nouzové situace vyžadující dálkovou jízdu v kruté zimě sebou vozím elektronickou deku do autozásuvky s odběrem 50 W. Je to mnohem efektivnější než vytápět celé auto.

                12. To bude jedna z obětí prodejců elektroaut, kteří o nich
                  To bude jedna z obětí prodejců elektroaut, kteří o nich obvykle nic nevědí. Neřekli jí, že kromě volantu to má vyhřívanou i sedačku a spotřeba je nula nula nic. A že vytopis se to dá při stání na nabíječce. Že netopila se u Leafu 24 kWh staršího dá s jeho malým dojezdem pochopit, tomu by odpovídalo i těch 80 km/h. Bohužel.

                13. On je spíše dobrej, když člověk někde parkuje bez
                  On je spíše dobrej, když člověk někde parkuje bez kabelu, stačí to pustit na 3 minuty a pohoda. V autě kde mám webasto, tak lze zapnout kdekoli a vyhřívání jak píšeš je zbytečné.

                14. Jo, je to u auta, které začíná těsně pod milionem,
                  Jo, je to u auta, které začíná těsně pod milionem, docela faux pas. Je to jedna z věcí, které i3 vyčítá nejvíc lidí třeba i v USA.

                15. Tak to jste si posunul desetinnou čárku. Reálný odběr
                  Tak to jste si posunul desetinnou čárku. Reálný odběr topení vymrzlého auta (Soul EV) snažícího se vytopit na 22 stupňů je 5kWh.

                16. Nezmínil jsem teplotu, měl jsem namysli 10°C, tedy
                  Nezmínil jsem teplotu, měl jsem namysli 10°C, tedy nynější teploty. Samozřejmě v 0°C to bude jinak a v -25°C taky.

                17. Som zvedavý ako v praxi bude fungovat ohrev baterie v
                  Som zvedavý ako v praxi bude fungovat ohrev baterie v Modeli3, kde nie je externy ohrev a budu pustat prud do motora ktory sa nebude tocit a tak budu ohrievat baterku. Mne to pride inovativne, ale divne,… pocas jazdy by mohli ‚odpadove teplo‘ pouzit na ohrev kabiny 🙂

                18. 5kWh je spotrebovaná energia, nie odber.
                  5kWh je spotrebovaná energia, nie odber.

                19. No dobře, tak o kolik dříve myslíte, že by jste to dal?
                  No dobře, tak o kolik dříve myslíte, že by jste to dal? Kdyby jste jel jak o život tak o dvě a půl hodiny? Když do toho tedy ty peníze zatáhnu tak spalovákem by to bylo nejméně za 4tis. za palivo.
                  Švagr ani jeho kolega s tím problém také neměli, že to trvalo o něco déle.
                  Ale chápu, že pro někoho může být hodina času v neděli cennější než 1600Kč.

                20. Kdybych jel úplně stejně jako vy tak bych ušetřil
                  Kdybych jel úplně stejně jako vy tak bych ušetřil nejmíň ty 3 hodiny nabíjení. Průměrnou rychlost neodhadnu, nevím jaký byl provoz takže nemůžu říct jestli bych jel rychleji. Samozřejmě kdybych jel jak o život tak bych cestu dost zkrátil, ale pro to asi nebyl důvod

                  Jinak co se týká přepočtu času na peníze to takhle asi nepasuje. Víme třeba kolik paliva se dá ušetřit extrémně pomalou jízdou a stejně to prakticky nikdo nedělá. Prostě jezdí se svižně a holt to něco stojí.

                21. To by jste asi zkončil na jipce z prasklým močákem. Taky
                  To by jste asi zkončil na jipce z prasklým močákem. Taky mi ukažte auto, které zvládne odtáhnout podval 500km, a pak 500km zpět naložený aniž by muselo tankovat. Ne opravdu, zkusme se bavit trošku reálně prosím.
                  Jinak co se týká rychlostí tak i já jsem cestou tam překračoval nejvyžší povolenou o 30-35km/h a cestou zpět už jen o 10. Tedy o rychlosti se prosím bavit nebudeme vůbec.

                22. Ja nechcem rýpať, lebo ste napisal krásny clanok, len
                  Ja nechcem rýpať, lebo ste napisal krásny clanok, len reagujem na tento koment: zrovna pred 2tyzdnami sme z Chorvátska na trase 1050km v noci stali prvy raz po 485km, kde bol na WC len 1 dospely z 4 a dvoch deti a na druhej zastavke po 440km boli 3 dospeli z 4, deti stale nic (spali celu noc), celkom 10h15m, predpisovo. A dojazd mam cez 500km na LPG plus 600km benzin (dialnicne rychlosti s 3m truhlou, samozrejme bez privesu).
                  Sice na hrane ale dalo by sa mozno 🙂

                23. Určitě se dá najít i více případů kdy se dá ujet
                  Určitě se dá najít i více případů kdy se dá ujet nějaká dlouhá vzdálenost bez zastávek a na jedno natankování. Ale tahle debata není úplně o tom o čem jsem ten článek psal. Viz. má předhcozí odpověď.

                24. Samozrejme, ja som napisal extrem, nepamätám kedy sa to
                  Samozrejme, ja som napisal extrem, nepamätám kedy sa to niekedy stalo. Niekedy si spolucestujúci pytaju pauzu na ceste do Bratislavy, co je trapnych 230km /2h predpisovo.
                  Vas clanok je krásna ukazka, ze sa da cestovat dlhe trasy po EÚ a to uz porovnatelne so spalovakmi. (Nechcem vediet co by stala ta cesta na RR 500k :))
                  Po taxi na dlhe trasy, ukazkove jazdy a Bjornove vozenie nakladu po Norsku bude mozno odtahovka dalsi biznis modelu. Pre tych co dovazaju auta…
                  Vela stastnych km a teším sa na dalsie clanky, nenechajte sa znechutiť.

                25. Pokud reálně, tak během 1000 km se musí tankovat jednou
                  Pokud reálně, tak během 1000 km se musí tankovat jednou max. dvakrát. Tj ztráta cca celkem 15-20 minut včetně toho močáku. A pokud se bavíme opravdu reálně, tak započítejme i čas kdy elektromobil musí sjet z dálnice a proplést se ulicemi města k superchargeru. To spalovák nemusí protože dostatek čerpaček je přímo na dálnicích. Jsou to možná detaily, ale při několika nabíjeních to taky naskáče

                  Ale nechci aby to vyznělo že furt bojuju proti elektru. Jen jsem realista a koukám nejen na plusy ale i na mínusy. Elektro je určitě fajn, ale holt má ještě dost omezení

                26. Tak jednak Superchatgery nejsou v žádných ulicích měst,
                  Tak jednak Superchatgery nejsou v žádných ulicích měst, ale u těch pump na dálničních odpočívadlech. V jednom z případů na téhle cestě to bylo u restaurace nedaleko dálnice.

                  A jednak jsem psal, o tom že by jste ušetřil maximálně dvě a půl hodiny. Já strávil nabíjením necelé tři hodiny a už sám přiznáváte, že 15-20 by jste také prostál, takže kolik tedy ušetříte z necelých tří hodin?
                  Nezlobte se, ale už mě ta debata opravdu moc nebaví.

                  Stál jsem na rozdíl od vás v té situaci kdy jsem si měl opravdu vybrat jestli pojedu kolegovo Range Roverem Sport s 500sty koňmi a nebo mou Teslou X. Vybral jsem si Teslu X. Až s ní budete mít najeto to co já tak se můžeme bavit o tom jak by jste se rozhodnul.
                  Navíc ani při mých příjmech mi nestojí ušetřené dvě a půl hodiny za 4000Kč.

                  Přeji hodně spokojených kilometrů v autě jaké si vyberete. Je to jen vaše volba. Nikomu nevnucuji tu svou. Jen jsem se snažil popsat co jsem reálně zažil s autem, od kterého jsem to ani sám nečekal.

                27. Nechci být drzý či vlezlý, ale jaká je to choroba?
                  Nechci být drzý či vlezlý, ale jaká je to choroba?

      2. Doma nabíjím v NT, který mám 20h denně za 2,3Kč včetně
        Doma nabíjím v NT, který mám 20h denně za 2,3Kč včetně OZ a distribuce, ve vysokém tarifu pak za 2,7Kč. A to mám úplně obyčejnou smlouvu od ČEZu bez závazků. Poslední moje nabíjení na Chademu pak bylo u PRE v nákupním centu Chodov, kde PRE účtuje také 2,3Kč/kWh plus 30Kč/čtvrtletí paušál.

    3. je to moc pěkný článek a mě opět jen utvrdil v tom, že
      je to moc pěkný článek a mě opět jen utvrdil v tom, že už se ke spalováku nechci nikdy vracet. Nejde přeci jen o ušetřené peníze za PHM (i když cca 100tis/rok při cca 50tis km není k zahození), ale i o dynamiku, téměř žádný servis, pohodlí, ticho, zvykl jsem si třeba i na předklimatizované auto popř. v zimě předehřáté s volantem i sedačkami atd. Nevím, jak často tu loďku vozíte, ale jen za ušetřené PHM můžete mít zaplacenou dovolenou pro celou rodinu i s půjčením loďky namístě nebo jejím odtažením a nemusíte si kvůli tomu držet celý rok spalovák.
      Musím taky říct, že závěs na svém EV nemám a hodně mi chybí tzn další EV už bude určitě i koulí a doufám, že výrobci EV mezitím zajistí homologaci… 🙂

  8. Pěkný příběh a vyčerpávající informaci. Třeba to
    Pěkný příběh a vyčerpávající informaci. Třeba to někoho inspiruje pro dovoz či odtah aut z EU, ta úspora paliva bude značná a i vysoká pořizovací cena se při nájezdu 100 tis. km ročně, co ti lidé jezdí, celkem ztratí.

      1. jednoduchý, stačí přemýšlet: za 0,5 mil km, což se
        jednoduchý, stačí přemýšlet: za 0,5 mil km, což se „dožije“ snad každý taxík (samo fosil se značnými investicemi) máš vyděláno na 2/3 ceny Tesly, pokud tedy využíváš Teslu. Navíc se dle zkušeností zdá, že Tesla dá asi bez problémů i 1,5 mil. km

      2. Pokud koupíte TMX za 3.5 mil., trochu porovnatelný diesel
        Pokud koupíte TMX za 3.5 mil., trochu porovnatelný diesel (velikostí, výkonem) bude stát 1.5 mil. Při nájezdu 30 tis. km ročně za 4 roky se obě auta vyrovnají náklady, při nájezdu 50 tis. je na tom Tesla lépe. Za 4 roky má dnešní diesel už pomalu dost, Tesla se teprve rozcvičila.

        1. V tom vypoctu bude nejaka chyba, ne?
          Pokud je rozdil cen aut 2

          V tom vypoctu bude nejaka chyba, ne?
          Pokud je rozdil cen aut 2 miliony a budu pocitat naklady na naftu 5Kc/km (a to je celkem dost), tak to je 400.000km – ctyri roky to budou pri rocnim najezdu 100 tisic, ne 30…

          EDIT: jak to bude s tim „rozcvicovanim se“ tezko rict, predpokladam, ze X s takovym najezdem (pri vpodstate dvojnasobku sve hmotnosti) neexistuje (ale asi se shodneme, ze trpet bude vic nez bez zateze).

          1. Výpočet vychází ze spotřeby + nákladů na pravidelné
            Výpočet vychází ze spotřeby + nákladů na pravidelné prohlídky a průměrnou cenu za údržbu dieslu a ty budou násobně větší než u Tesly. Celkově je potřeba do kalkulace započítat, jaká je zůstatková hodnota deiselu po 4 letech a jaké Tesly a myslím, že 4 letý diesel s odjetým motorem bude k prodeji za pár set tisíc, zatímco Tesla bude kolem 2 mil.

            1. A nejaka cisla budou? Moje zkusenost s mym vlastnim autem (a
              A nejaka cisla budou? Moje zkusenost s mym vlastnim autem (a podobnym najezdem) je, ze servis je cca 1Kc/km (a to v tom byly veci jako rozvody nebo tlumice). Samozrejme ne v autorizaku, ale to ten bazarnik taky nebude.

              2M za ctyrlete X se 400 na tachometru je podle me iluze.
              EDIT: se 120 (4×30) asi jo

              1. Za 4 roky a nájezdu 50 tis. km mi to v tabulce vychází asi
                Za 4 roky a nájezdu 50 tis. km mi to v tabulce vychází asi takto. Beru to jako hrubý odhad.

                Tesla/klasika 3.5mil/1.5 mil pořízení aut.

                Spotřeba 40 tis. Kč/520 tis. Kč
                Pojištění 180tis./120 tis.
                Servis 70 tis./140 tis.
                Zůst. cena 2 mil./450 tis.

          2. Upřímě ta zátěž nebyla větší, ale spíše menší.
            Upřímě ta zátěž nebyla větší, ale spíše menší. Bál jsem se prudčeji akcelerovat abych si neurval tažný, takže jsem si vystačil za celou dobu se 100kW, jediná chvíle kdy to bralo více byla paradoxně v koloně na tempomat. Ten se nebál zabírat při rozjezdech i přes 150kW.
            S prázdným autem takto rozhodně nejzdím. To si sáhnu při předjíždění i na těch 400kW co mi dá režim sport.

            Brzdy jsem také víc nezatěžoval podařilo se mi vystačit většinou s rekuperací a potěšilo, že přívěs nebrzdil (jak jsem se obával) příliš brzo, takže mě pěkně tlačil a zužitkovali jsem tím při rekuperaci i jeho kinetickou energii.

            1. To jsme ale u cloveka, ktery si auto relativne hycka. Jak to
              To jsme ale u cloveka, ktery si auto relativne hycka. Jak to bude vypadat u vrakovozce, co (nejspis) sotva vylezl zakladku, tu otravhnou cestu dela dvakrat do tydne a auto je pro nej „lopata“ (ktera mu nejspis ani nerika pane), si moc iluze nedelam.

Napsat komentář