Pod Vídní je obří zdroj tepla pro statisíce domácností, město ho chce využít

Tři kilometry pod Vídní se v miliony let staré geologické vrstvě nachází ohromné zásoby horké vody. Metropole ji chce využít jako zdroj tepla pro vytápění statisíců domácností, a to nejpozději do roku 2030. Geotermální energie sehraje podle Vídně zásadní roli v přechodu na bezemisní energetiku.

Dálkové zásobování teplem patří mezi nejvýznamnější položky v celkové spotřebě energií a při přechodu na bezemisní energetiku proto sehraje jednu z hlavních rolí. Plány města Vídně pro rok 2040 počítají s tím, že necelou polovinu místní spotřeby tepla pokryjí tepelná čerpadla, kolem 56 % spotřeby však má zajistit právě dálkové teplo. Městský plán zároveň předpokládá, že výroba dálkového tepla se do té doby stane klimaticky neutrální. Proto se Vídeň vedle energetického využití odpadů a odpadního tepla chce opřít i o geotermální energie.

„Aby se ochrana klimatu ve Vídni stala úspěšnou, musíme naše zásobování teplem učinit ještě ekologičtějším. V hluboké geotermii – tedy zásobnících horké vody v hloubce několika tisíců metrů pod městem – přitom leží velký potenciál,“ vysvětluje ředitel energetického podniku Wien Energie Michael Strebl. „Pod Vídní dřímá obrovské množství tepla! To chceme v budoucnu využít pro zásobování teplem. Pomocí 3D modelu jsme získali podrobný obraz vídeňského podzemí a můžeme začít s plánováním konkrétních projektů. Do roku 2030 chceme teplo z hlubin dodávat až do 125 tisíc domácností,“ doplnil Strebl.

Až 100 stupňů ve třech kilometrech hloubky

Velmi podrobné informace o podloží získal městský dodavatel energií díky výzkumnému projektu GeoTief Wien, během něhož vědci a zástupci průmyslu od roku 2016 zkoumají geologii Vídně a okolí. Interdisciplinární tým mimo jiné provedl detailní měření na 175 km2, a to pomocí 16 000 bezdrátových senzorů, které měřily seismické odrazy vibrací, jež do země vysílaly speciální vozidla.

3D model. © Wien Energie/APA

Výzkumníci tím nasbírali 50 terabajtů dat, které následně analyzovali společně s dalšími materiály. Průzkum odhalil vysoký potenciál v oblasti na východním okraji Vídně, kde se nachází přibližně 20 milionů let stará geologická vrstva Aderklaarský konglomerát, nazvaný podle obce sousedící s Vídní.

Pracovníkům se podařilo tuto miocenní výplň Vídeňské pánve poměrně přesně definovat a předpokládají, že se zde v hloubce tří kilometrů nachází vodní zásoby o teplotě až 100 °C s termálním výkonem až 120 MW. Do konce jara příštího roku chce Wien Energie potenciál ověřit i pomocí výzkumných vrtů. Praktické zkoušky se zaměří zejména na chemické složení vody i hornin a jejich propustnost. Potvrdí-li testy a další výzkum předpoklady výzkumníků, může Vídeň začít s přípravou geotermálního zařízení. Interaktivní 3D model je dostupný na webu www.geotiefwien.at/3d-modell.

zdroj: tisková zpráva

14 Comments on “Pod Vídní je obří zdroj tepla pro statisíce domácností, město ho chce využít”

  1. Perou do nás qvanta energie z vrchu ze spoda. Navíc se pomalu na různých frontách posouvá jaderná fúze, která lidstvu otevře nevídané obzory. Podlehnout dnes lobi štěpných atomčíků by byla ekonomická šílenost…Jestli se začnou stavět další bloky, doufám že vám to rozůčtujou do ceny elektřiny jako soláry a nepůjde to z rozpočtu… omlouvám se za sobecké přání…

      1. A víš že jsem docela rád, že to jde tak pomalu? Možná kdyby byla laciná,čistá a bezpečná fůze už vyřešená, nedošlo by tak rychle k rozvoji fotovoltaiky, která mi umožnila energetickou autonomii a svobodu…V budoucnu bude fůze užitečná pro průmysl a hlavně pro nové velké civilizační projekty.

            1. abys místo těch žvejků :
              *posouvá jaderná fúze, která lidstvu otevře nevídané obzory…
              *A víš že jsem docela rád, že to jde tak pomalu? Možná kdyby byla laciná,čistá a bezpečná fůze už vyřešená, nedošlo by tak rychle k rozvoji fotovoltaiky…

              a místo blouznění o fůzi která hned tak samozřejmě nebude a fotovoltaiky která půl roku vyrábí 0la0laprd a radči kouknul na nějaký ten dokument o Tesloj a jeho čáry máry což byly parádní technologie a poučil se historyjí jak Tesla dostal od mocných přes prsty. To bude možná přínosnější pro nás, protože potom už poučen bys tu nemusel tak blouznit ;))

              Hele já sem pro desertec 2 co ty na to jak to uděláme :)))

              1. Koudelka, dej mi ještě šanci… Myslíš teda, že bych měl skouknout videjka na YouTube, sundat ze střechy fotovoltaiku, nakoupit silné magnety a jít dobývat volnou energii? Zní to hodně zajímavě. Ale musím se zeptat ženy co si o tom myslí…Tak radši zatím nic neslibuju…😲😃😂….

    1. Ropa se tezi z jeste vetsi hloubky a ropa v pipeline se musi ohrivat aby se dala pumpovat. Treba na sibiri pri teplote -40 stupnu a teplote ropy v prumeru +30 stupnu je nutne obrovske mnozstvi energie na pumpovani pres 5000 km.
      Ve skoro uzavrenem kolobehu jako ve Vidni mozna nebude vubec nutne pouzivat silne pumpy. Horka voda ve stoupaci trubce je lehci nez studena ve vratne a tak se to bude pohybovat samospadem jako ve starem topeni.

        1. V ruznych koutech sveta jsou geotermalni elektrarny ktere bezi uz dlouhou dobu. Ne vsude je to mozne. Horka voda muze obsahovat velke mnozstvi mineralu ktere se pri chladnuti vysrazi a zanasi trubky, ventily atd. Na Islandu pochazi znacna cast energie z geotermalnich zdroju. V Karlovych Varech se vymenuji trubky u vridel dost casto. Ale o trubky je zajem. Mineraly z trubek se pouzivaji k vyrobe sperku. Hraji vsemi barvami.

Napsat komentář